December 29,2022 Post by : Alena Steinerová

Vaříme s mikrovlnkou. Co všechno upečete v mikrovlnné troubě?

Jak rychle a snadno umýt mikrovlnnou troubu. Loupání citrusovou kůrou

Jak rychle a snadno umýt mikrovlnnou troubu. Loupání citrusovou kůrou

14. 12. 2016 79090 zhlédnutí

Pokud jste majitelem mikrovlnné trouby, pak otázka, jak umýt mikrovlnnou troubu z tuku uvnitř doma, není nečinná, ale naléhavá. Používáte tento spotřebič pouze k ohřívání hotových jídel, vždy pokrmy pokrývající víkem? Nebo rádi vaříte různá jídla v mikrovlnné troubě a používáte ji jako kompletní troubu?

Nebo možná má konvekční a grilovací funkce, které diverzifikují rozsah vašich kulinářských mistrovských děl? V každém případě kapky kapaliny, tuk spadnou do vnitřku kamen, mohou se objevit přetrvávající pachy. To je zvláště pravděpodobné při vaření masa, ryb, jídel s kořením. Naštěstí, nejen speciální, drahé výrobky, ale také jednoduché, známé domácí asistentky budou dělat úkol čištění mikrovlnné trouby od tuku a spalování. Je pravda, že pro moderní spotřebiče musí být recepty babičky poněkud modernizovány, aby nepoškodily sebe ani technologii.

Základní mikrovlnná péče

Jak pečovat o zařízení? Aby čištění mikrovlnné trouby nemělo negativní důsledky a přineslo jen radost z úspěšně dokončeného podnikání, je třeba si zapamatovat několik doporučení.

Než se dostanete do špinavé trouby s čisticími prostředky a houbou, odpojte spotřebič ze sítě odpojením zástrčky. Nepoužívejte abraziva, železné houby, aby nedošlo k poškození povlaku. Agresivní chemikálie také žádoucí odejít pro jiné účely. Nenaplňujte vnitřek mikrovlnné trouby vodou a snažte se minimalizovat množství kapaliny během čištění, pokud se nechcete rozloučit se svým věrným pomocníkem v kuchyni. Demontáž zařízení by měla být poskytována odborníkům. Je vhodné nepřivádět mikrovlnnou troubu do stavu s chronickými tukovými pruhy. Nejlepší je po každém vaření otřít zevnitř. Jídlo lze zahřívat v misce s víkem. Pokud je vaše domácnost také inspirována touto myšlenkou.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel vám pomůže vypořádat se se znečištěním a vaše mikrovlnná trouba - sloužit vám dlouhou dobu bez rušení.

Mytí mikrovlnné trouby od tuku lidovými prostředky

Dokonce i stará místa lze odstranit pomocí lidových receptů, které nebudou brát moc peněz. Pokud znečištění není silné, je často možné se s ním vypořádat během 5 minut. Většina nástrojů, které budou projednány:

odstranit tuk;

pomozte se zbavit nepříjemného zápachu pálení;

vhodné pro vnitřní i venkovní použití.

Jak snadné je mytí mikrovln pomocí lidových prostředků? Není třeba utírat nečistoty a vyvíjet neuvěřitelné úsilí. Hlavní život hack je odpařování vody uvnitř zařízení. Abychom to mohli udělat, musíme přizpůsobit široké plavidlo, které nám poskytne velká oblast vypařování. Skleněná mísa na vaření je dokonalá, ale ne kovová, kterou si jako uživatel mikrovlnné trouby dobře uvědomujete. A ve vodě již můžete přidávat různé produkty, aromatické látky podle chuti.

Ocet

Dobrý starý stolní ocet! Zde je skvělý nástroj pro rychlé praní mikrovlnné trouby. Jeho jedinou nevýhodou je poměrně silný a trvalý zápach, který nemusí opustit vnitřek zařízení.

Začněme tedy:

Zřeďte 2 lžíce octa vodou. Řešení by nemělo být příliš slabé. Odpojte zařízení od sítě. Pomocí houby rozetříme složení mikrovlnných dveří a místo vedle nich. Jdeme dovnitř, setřeme nečistoty a mastnotu. Nebuďte znepokojeni, pokud ne všechny stopy okamžitě odejdou. Zbývající ocetový roztok se umístí dovnitř trouby do vhodné nádoby. Můžete přidat vodu a ocet, pokud se ukáže, že složení je malé. Zapneme zařízení v síti a zapneme troubu na 5 minut. Po dokončení programu odstraňte okyselený tuk ze stěn mikrovlnné trouby měkkým hadříkem nebo houbou. Vyčistíme vše čisté, obdivujeme výsledek.

Soda

Hydrogenuhličitan sodný nám pomáhá, jinými slovy, jednoduchou sodou. Tento vynikající čisticí prostředek má abrazivní vlastnosti, proto je vhodné jej použít pro moderní technologie s řadou rezervací. Je proto mimořádně nežádoucí otřít vnější a vnitřní části mikrovlnné trouby suchou sodou, protože poškození nátěru není součástí vašich plánů. Ale roztok sody s vodou je dobrý k čištění mikrovln od korozivní kontaminace.

Zde je algoritmus zhruba stejný:

Připravujeme řešení. Na 0,5 litru vody si můžete vzít několik polévkových lžiček sody. Vložíme nádobu s roztokem do mikrovlnné trouby, zapneme nejvýkonnější režim na 10-15 minut. Čekáme trochu déle, než otevřeme dveře. Vypněte spotřebič a opatrně vyjměte nádobí horkou sodovou směsí. Vnitřek otřete měkkým hadříkem nebo houbou.

Citronová kyselina

Nezapomeňte na čisticí a dezinfekční vlastnosti kyseliny citronové. Chcete-li použít rychlý způsob odstranění nečistot ze stěn mikrovlnné trouby, musíte doplnit citronový prášek v množství 1 sáčku nebo 25 g.

Kyselinu rozpusťte ve sklenici vody, pokud možno horké. Nestojí za to míchat kovové nádobí, zejména proto, že není vhodné pro ohřev v troubě. Vložíme nádobu s roztokem do trouby a zapneme silný režim na 10–20 minut, v závislosti na tom, jak dlouho se nahromadil plak na stěnách. Po vypnutí mikrovlnné trouby nechte roztok ještě několik hodin odpařit a vyjměte jej. Z důvodu vlastní bezpečnosti odpojujeme zařízení od sítě. Pára a kyselina odvedly svou práci a změkčily vrstvy tuku na vnitřní straně kamen. Nyní je stačí odstranit měkkým hadříkem a vyčistit mikrovlnnou troubu.

Plátky čerstvých citrusových plodů nebo jejich kůry mohou být alternativou k kyselině citronové. Další výhodou této metody bude to, že při zahřátí ve vodě citrusy vylučují éterické olejekteré mají příjemnou vůni. Čerstvý citron, pomeranč nebo grapefruit by měl být nakrájen na malé kousky a umístěn do vody. Poté zapněte mikrovlnnou troubu na 15 nebo 20 minut, aby látky fungovaly. Otřete také vnitřek trouby a odstraňte plak a mastnotu.

Mýdlo na praní

Právě toto hnědé mýdlo se zvláštní vůní účinně vypere mastnou nečistotu uvnitř trouby. K čištění mikrovlnné trouby s její pomocí nemusíte připravovat žádné kompozice ani jejich zahřívání.

Stačí houbu mýt kouskem mýdla na prádlo, pěnou ošetřit stěny kamen, věnovat zvláštní pozornost nejvíce znečištěným místům a vyčkat 10-15 minut. Poté vyplavte pěnu a odlehčete tuk trochou vody.

Pomocí páry

Co dělat, když není k dispozici žádný z uvedených prostředků a mikrovlnná trouba musí být naléhavě očištěna zevnitř? Bez ohledu na to, jak divné se to může zdát, obyčejná voda je docela schopná odstranit znečištění. Spíše se tvoří pára, která se vytváří, když se zahřívá uvnitř pece.

Široké špičkové nádobí vhodné pro použití v mikrovlnné troubě a vodě jsou nezbytnými složkami. Zahřívání vody trvá déle, takže pára dobře rozpouští usazeniny na stěnách zařízení.

Jak umýt mikrovlnnou troubu uvnitř čisticími prostředky pro domácnost?

Existovat speciální prostředky domácí chemikálie vytvořené pro mikrovlnné trouby. Kromě nich můžete používat běžné mycí prostředky. Za tímto účelem kapejte takový produkt na houbu a zapněte troubu na několik minut.

Chcete-li se vyhnout bez zahřátí, vezměte čisticí sprej a ošetřte jej povrchem zevnitř. Po tomto opatření troubu omyjte zbytky mastnoty a čisticího prostředku.

Video: jak umýt mikrovlnnou troubu uvnitř tuku?

Další otázky

Mohu si umýt mikrovlnnou troubu čisticími prostředky?

Čisticí prostředky účinně odstraňují uhlíkové usazeniny a nečistoty z potravin, takže jejich použití je samozřejmě přípustné. Mohou však mít silný specifický zápach, který je obtížné odstranit. Chemická „příchuť“ pravděpodobně nepřispěje k jídlu. Proto je-li to možné, je lepší vzít z národního arzenálu jednoduchý a ekologický produkt. Navíc je často levnější.

Jak vyčistit mikrovlnnou troubu uvnitř mastnoty a mimo jiné nečistoty

5 (100%) 1 hlasů

Tento malý pomocník zázraků se stal nedílnou součástí každé moderní kuchyně. Ona je řemeslník vaření jídla, a první v řadě zahřát ji. Vzhledem k velmi častému použití na vnitřní straně mikrovlnné trouby, mastná místa a sušený sprej, a v důsledku toho se objeví zápachkteré mohou nasáknout a jídla v něm zahřátá. Existuje pouze jedna cesta ven - k čištění mikrovlnné trouby, a musíte to udělat tak často, jak je to možné.

Prostředek na mytí nádobí. Obvyklý mycí prostředek na mytí nádobí může zbavit mikrovlnné lepkavé mastné plaky a žluté skvrny:

namočte houbu horká voda a otřete vnitřek mikrovlnné trouby;

naneste malé množství detergentu na houbu a pěnu;

tato houba otřete mikrovlnnou troubou a na stěnách ponechte pěnu;

nechat jej v tomto stavu půl hodiny;

po uplynutí času odstraňte pěnu špínou a houbu pravidelně opláchněte;

otřete jej suchým hadříkem a sbírejte přebytečnou vlhkost.

Pokud je mikrovlnná trouba velmi špinavá, bude potřeba více pěny. Proto musíte do houby pravidelně přidávat

Obvyklý mycí prostředek na mytí nádobí může zbavit mikrovlnné lepkavé mastné plaky a žluté skvrny:Pokud je mikrovlnná trouba velmi špinavá, bude potřeba více pěny. Proto musíte do houby pravidelně přidávat čisticí prostředek Soda a kyselina citronová. Podstatou této metody je to, že když tyto dvě složky vstoupí do reakce, částice nečistot se rozpustí současně: vezměte misku a do ní nalijte 2 polévkové lžíce. soda a 1 polévková lžíce kyselina citronová;

zalijeme pár polévkových lžic teplé vody;

vezměte starý zubní kartáček, namočte ho do prskající hmoty a naneste produkt na vnitřní stěny kamna třením;

tak si promnul všechny stěny a nechal 15-20 minut;

potom nečistoty odstraňte měkkou houbou.

Po takovém vyčištění se odstraní i nepříjemný zápach z mikrovlnné trouby. Po vyčištění nejprve otřete kamna čistým, vlhkým a poté čistým suchým hadříkem.

Podstatou této metody je to, že když tyto dvě složky vstoupí do reakce, částice nečistot se rozpustí současně:Po takovém vyčištění se odstraní i nepříjemný zápach z mikrovlnné trouby. Po vyčištění nejprve otřete kamna čistým, vlhkým a poté čistým suchým hadříkem. Ocet. Nejjednodušší a nejoblíbenější metoda, která zachránila více než jednu mikrovlnnou troubu od mastnoty a plaku: nalijte sklenici teplé vody do misky vhodné pro mikrovlnné trouby;

přidat 3 polévkové lžíce octová esence;

vložte do mikrovlnné trouby nádobu s vodou a octem na 500–800 wattů a nastavte čas na 10 minut.

Během této doby pára uvolněná zahřátím vody koroduje přilnoucí nečistoty a uvolní nepříjemné pachy. Po čase vyjměte nádobu a otřete stěny mikrovlnné trouby navlhčeným hadříkem, čímž se shromáždí všechny nečistoty. Místo octa můžete do vody přidat lžíci kyseliny citronové nebo šťávu z jednoho citronu.

Nejjednodušší a nejoblíbenější metoda, která zachránila více než jednu mikrovlnnou troubu od mastnoty a plaku:Během této doby pára uvolněná zahřátím vody koroduje přilnoucí nečistoty a uvolní nepříjemné pachy. Po čase vyjměte nádobu a otřete stěny mikrovlnné trouby navlhčeným hadříkem, čímž se shromáždí všechny nečistoty. Místo octa můžete do vody přidat lžíci kyseliny citronové nebo šťávu z jednoho citronu. Pomerančová slupka. Nespěchejte, abyste po loupání ovoce vyhodili pomerančové kůry, protože mohou mikrovlnnou troubu rychle a efektivně čistit: složte kůru v nádobě vhodné pro mikrovlnnou troubu;

naplňte je vodou, potřebujete asi 1,5 šálku;

zapněte sporák na plný výkon po dobu asi 7-10 minut;

po čase vyjměte nádobu a otřete stěny vlhkým hadříkem.

Tento způsob čištění během několika minut ušetří mikrovlnné troubě od nečistot, plaku, bakterií a nepříjemných zápachů.

Nespěchejte, abyste po loupání ovoce vyhodili pomerančové kůry, protože mohou mikrovlnnou troubu rychle a efektivně čistit:Tento způsob čištění během několika minut ušetří mikrovlnné troubě od nečistot, plaku, bakterií a nepříjemných zápachů.

Nikdy nečistěte mikrovlnnou troubu abrazivními čisticími prostředky nebo kovovými houbičkami. Bolí ochranný obal uvnitř mikrovlnné trouby, poté už nezbylo nic než hodit užitečné zařízení na skládku nebo ji rozdělit na části.

Mikrovlnná trouba je jedním z nejužitečnějších a nejdůležitějších spotřebičů moderní kuchyně. Ale pro přiměřený provoz mikrovlnné trouby je nutné sledovat nejen její použitelnost, ale také vzhled. Mnoho žen v domácnosti přemýšlí o tom, jak a jak vyčistit mikrovlnnou troubu dovnitř a ven bez použití silných drahých drog nebo fyzické námahy. V každé kuchyni najdete nástroje, které rychle a plynule uvedou mikrovlnnou troubu do správné formy.

O tom, jak správně umýt mikrovlnnou troubu uvnitř, je debata a diskuse ve všech kuchyních v zemi. Někdo věří, že stojí za to použít pouze speciální prostředky, někdo dává přednost lidovým receptům, jiní zařízení neumývají vůbec a věří, že tento postup je k ničemu. Ale protože musíte mikrovlnnou troubu vyčistit dříve nebo později, měli byste si pamatovat základní pravidla:

Mikrovlnu můžete umýt až po odpojení od sítě (s výjimkou určitých metod).

Voda ve velkém množství může vážně poškodit mechanismus pece.

Agresivní produkty a tvrdé kartáče jsou zakázány.

Rovněž se nedoporučuje demontovat zařízení, aby jej umývalo s maximální péčí.

Zapněte troubu až poté zcela suché všechny povrchy.

Protože stále musíte mikrovlnnou troubu očistit od tuku uvnitř, je vhodné zvolit jednu ze čtyř nejznámějších metod zbavování pece špíny:

Čištění trouby pomocí páry nebo vody je považováno za nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější možnost čištění mikrovlnné trouby, pokud není příliš kontaminace a jsou dostatečně čerstvé. Pro tento postup budete potřebovat nádobu do mikrovlnné trouby, do které by se měla nalít jedna sklenice čisté vody. Poté, co je nádoba umístěna v peci, měla by být při maximálním výkonu upravena na 10 minut. Vařící voda v uzavřeném prostoru vytvoří parní lázeň, která vyvolá namočení potravinových částic na stěnách mikrovlnné komory.

Tip: Aby nedošlo k přemýšlení o tom, jak rychle vyčistit mikrovlnnou troubu uvnitř, při nákupu zvolte zařízení s funkcí čištění parou.

Čištění zařízení octem je nejoblíbenější možností u manželek v domácnosti, protože šetří mikrovlnnou troubu nejen od mastnoty a nečistot, ale také od charakteristické vůně. Pro provedení postupu je třeba do komory pece umístit nádobu s následujícím roztokem: 1 sklenici vody a 3 polévkové lžíce octové esence. K dosažení slušného výsledku stačí 10 minut provozu zařízení při maximálním možném výkonu. Po skončení lázeňské procedury»Všechny stěny trouby otřete vlhkým a suchým hadrem, abyste odstranili ocet z povrchů.

Poznámka: Deset rozdrcených tablet aktivního uhlí, které zůstanou přes noc v uzavřené mikrovlnné troubě, vás mohou zachránit před nepříjemným zápachem ze zařízení.

Mikrovlnná vnější čistota

Pokud žena v domácnosti přišla na to, jak vyčistit mikrovlnnou troubu uvnitř octa a jinými prostředky, pak je čas vyřešit její vnější čistotu. Povrchy mikrovlnné trouby - stěny, dveře a přístrojová deska - vyžadují méně důkladnou péči než samotná kamera. Přátelé, kteří přišli na návštěvu, se nemusí ani podívat na to, jak důkladně byla kamna zevnitř omytá, ale všichni uvidí barevná tlačítka a zablácené sklo.

Chcete-li vědět, jak vyčistit vaši mikrovlnnou troubu dovnitř a ven, použijte tipy. zkušené ženy v domácnostikteří ochotně sdílejí informace o všech metodách a možnostech čištění.

Je snadné vyčistit sklo mikrovlnných dveří klasický lék na okna a brýle. Pokud je z nějakého důvodu takový nástroj nežádoucí používat (například alergie nebo nesnášenlivost na štiplavý zápach), pak je zcela možné omezit se na připravený roztok: 1 díl stolního octa, 1 díl ethylalkoholu a 2 díly čisté vody. Takový nástroj dokonale odstraňuje veškeré nečistoty na dveřích a na stěnách, takže již nebudou existovat otázky o tom, jak vyčistit mikrovlnnou troubu.

Důležité: Protože mytí mikrovlnné trouby zvenčí není vždy snadné a proces trvá hodně času, musí být zařízení po dobu „koupacích procedur“ kvůli bezpečnosti obsluhy odpojeno od sítě.

Zadní strana mikrovlnné trouby by měla být pravidelně čištěna od prachu suchým hadříkem. To platí pro boční stěny. Po odstranění prachu můžete otřít všechny povrchy pece stejným řešením, jaké bylo použito pro dveře. Pokud jsou na stěnách vážné skvrny od jídla, můžete použít mýdlo nebo práškový roztok, který by měl být po zákroku odstraněn vlhkou hadříkem s čistou vodou.

Funkce mikrovlnné péče

Abyste nepřemýšleli o tom, jak rychle umýt mikrovlnnou troubu uvnitř nebo na jejím povrchu před příjezdem hostů, měli byste troubu neustále udržovat v čistotě. V tomto případě funguje prevence závažného znečištění lépe než jakýkoli zázračný lék od významných společností. Pokud například přikryjete nádobí, které se připravuje nebo se zahřívá v mikrovlnné troubě, speciálním víčkem, potřeba pračky automaticky zmizí.

Po každém použití by mělo být zařízení jemně otřeno vlhkým hadříkem, aby se odstranily skvrny od potravin, které ještě neztuhly. Pokud použijete toto doporučení, nebudete muset najít tipy, jak umýt mikrovlnnou troubu uvnitř. Čerstvé nečistoty se odstraňují mnohem snadněji, takže se jich zbavíte pouze mýdlovým roztokem.

Bez zvláštních potřeb nekontaktujte profesionální prostředky nebo agresivní čisticí prostředky: je to nejen drahé, ale také málo užitečné pro samotné zařízení a pro osobu, která bude tyto postupy provádět.

Prach je třeba pravidelně odstraňovat z povrchů pece - například jednou týdně. Mikrovlny prach lze tímto postupem čistit současně na jiných površích, aby nevznikaly další síly.

tweet

Všechny nejúčinnější a rychlé způsoby Čištění vnitřku mikrovlnné trouby je založeno na jednom principu - vytvoření parní lázně a lapače pro odpařování čisticích prostředků. Samotný sporák vytvoří efekt pasti, ale naším úkolem je vytvořit efektivní řešení čištění od výrobků, které jsou naštěstí pravděpodobně již ve vaší kuchyňské skříni.

Rychlý způsob čištění mikrovlnné trouby

Ve většině případů metoda octového „koupele“ pomáhá umýt mikrovlnnou troubu od starých mastných plaků a odolných skvrn:

Smíchejte v misce 1,5 až 2 šálky vody a 2 polévkové lžíce octa (9%) a vložte ji do mikrovlnné trouby. Spusťte mikrovlnnou troubu s maximálním výkonem po dobu 10 minut, pak ji nechte „pářit“ po dobu dalších 5-10 minut. Otřete troubu navlhčeným hadříkem, abyste odstranili nečistoty a zápach octa.

Ano, vůně octa během čištění bude cítit, ale rychle zmizí jak z místnosti, tak z mikrovlnné komory. A samozřejmě je vhodné otevřít okno po celou dobu koupele.

Pokud je špína po „koupeli“ mokrá, ale stále zůstává, můžete troubu zapnout dalších 10 minut nebo otřít její komoru houbou navlhčenou stejným octovým roztokem a posypanou sodou.

Starý mastný povlak po octové „parní místnosti“ pomůže omýt olivový olej.

Nyní pojďme mluvit o jiných způsobech, jak nahradit nebo doplnit výše popsanou metodu čištění.

Metoda 2. Mikrovlnné čištění kyselinou citronovou nebo citronovou šťávou (pro střední a silné znečištění)

Tato metoda umožňuje nejen rychle vyčistit mikrovlnnou troubu z vnitřku usazenin tuků a uhlíku, ale také eliminovat nepříjemné pachy. Pokud je však komora vaší mikrovlnné trouby potažena smaltem, pak ji pravidelně používejte kyselina citronová umýt to nestojí za to.

Co je potřeba: voda (400 - 500 ml), nádoba na vodu a 1 polévková lžíce kyseliny citronové nebo 4 polévkové lžíce citronové šťávy ze 2 středních citronů a zbytek z nich.

Recept:

Nádobky naplníme vodou, do ní nalijeme kyselinu citronovou nebo vytlačíme šťávu z citronů nakrájených na polovinu a potom sami položíme poloviny ovoce podle obrázku níže.

Poté vložte nádobu do komory a zapněte mikrovlnnou troubu na maximální výkon po dobu 2-5 minut - v závislosti na stupni kontaminace. Když se mikrovlnná trouba vypne, měli byste počkat dalších 5-15 minut. Vybereme nádobí, troubu uvnitř utřete houbou nebo hadrem obtížná místa smáčení houby ve stejném roztoku.

Metoda 3. Mikrovlnné čištění sodou (pro střední znečištění)

Pokud není kyselina citrónová po ruce a nerostete citrónovník doma, a obvykle dáváte přednost použití citrusů pro zamýšlený účel, pomůže vám prášek do pečiva, který se usazuje na stěnách komory ve formě kondenzace a rozpouští usušený sprej a nečistoty.

Co je potřeba: voda (400 - 500 ml), nádoba na vodu a 1 polévková lžíce sody.

Recept: naším úkolem je vytvořit řešení, které se usadí na stěnách komory ve formě kondenzátu a rozpouští usušený sprej a nečistoty. Chcete-li to provést, naplňte nádobí vodou, do něj nalijte sodu, vložte do komory a zahřejte na maximální výkon po dobu 2–5 minut a poté nechte troubu samotnou dalších 5 minut. Zbývá pouze utřít komoru čistou, navlhčit houbu nebo hadr ve stejném roztoku sody na obtížných místech.

Metoda 4. Čištění octem (pro silné znečištění)

Ocet pomůže umýt i ty zanedbané mikrovlnné trouby efektivně a rychle, ale během procesu čištění budete muset snášet zápach. A ještě jedna věc - pokud je komora vaší mikrovlnné trouby pokryta smaltem, nedoporučujeme tuto metodu používat příliš často.

Co je potřeba: voda (400 - 500 ml), nádoba na vodu a 2 polévkové lžíce octa (9%) nebo 1 lžička 70% esence.

Recept: Nejprve otevřeme okno, takže vůně kyseliny může zmizet. Potom nalijeme vodu do talíře, nalijeme do něj kousnutí, vložíme roztok do komory a zapneme mikrovlnnou troubu na 2-5 minut, v závislosti na stupni kontaminace. Nyní dáváme octovým výparům trochu více času na rozpuštění nečistot na stěnách komory a začneme umývat vnitřek mikrovlnné trouby houbou nebo měkkým kartáčem. Po dokončení vypláchněte zařízení ze samotného produktu.

Metoda 5. Mikrovlnné čištění houbou a víly (pro lehké až střední znečištění)

Pravděpodobně jste si mysleli, že jde o obyčejné mechanické čištění? Vůbec ne, i když se bez ní neobejdete, ale nyní nabízíme trochu jinou metodu, která je vhodná pro mytí lehce zašpiněné mikrovlnné trouby.

Co je potřeba: jakákoli houba (samozřejmě kromě kovu), voda na její namáčení, stejně jako jakákoli tekutina na mytí nádobí, jako je Fairy, Doshi atd.

Recept: vytlačte čisticí prostředek o velikosti 1-rublové mince na houbu namočenou ve vodě, poté ji dobře napěňte, vymačkejte a uvolněte houbu. Poté ji vložte do komory a zapněte mikrovlnnou troubu při minimálním výkonu po dobu 30 sekund, ujistěte se, že se houba nezačne topit. Nyní otevřete dvířka a umyjte změkčené páry ve dvojicích znamená plak tuku a spreje se stejnou houbou. V dalším videu můžete popsaným způsobem jasně vidět postup a výsledek čištění.

Metoda 6. Čištění mikrovlnné trouby stěračem (bez „lázně“)

A zde je další dobrý a bezpečný způsob čištění zařízení používajících domácí čisticí prostředky, ale bez vytvoření efektu „koupele“.

Co je potřeba: houba, voda a jakákoli tekutina na mytí skla.

Recept: Nejprve odpojte sporák od elektrické sítě. Poté smíchejte čisticí roztok z kapaliny pro promytí sklenic a vody v poměru 2: 1. Řešení by mělo být tak velké, aby stačilo vyčistit kamna zvenčí i uvnitř. Poté houbu hojně navlhčete v promývacím roztoku a otřete vnitřek mikrovlnné trouby včetně prstence a destičky. Namočené skvrny musí být namočeny do stěrače po dobu 5 minut. Poté důkladně otřete celou komoru čistým hadrem namočeným ve vodě, aby na stěnách nebyly žádné nečistoty, zbytky stěračů nebo zápach.

Doporučujeme postup čištění fotoaparátu zevnitř: nejprve vyjmeme kroužek a skleněnou desku z trouby, poté otřeme horní stěnu a gril, poté boky, potom dno a nakonec dveře, jak je znázorněno na fotografii níže. Pod troubu lze umístit desku pro čištění, aby se v ní zachytily všechny nečistoty.

Mikrovlnu musíte vyčistit alespoň jednou nebo dvakrát měsíčně. Během této doby nemají místa tuku čas na zestárnutí.

Chcete-li pomocníka nespustit a umýt ji méně často, použijte speciální plastovou krytku, která chrání komoru mikrovlnné trouby před stříkáním horkého jídla. Víčko může nahradit skleněné průhledné nádobí nebo přilnavou fólii.

U kyseliny citronové a octa je důležité, aby nedošlo k přehánění během zahřívání roztoku nebo namáčení, zejména pokud vnitřní dekorace fotoaparát smaltovaný.

Můžete se pokusit odstranit staré mastnoty, které nelze odstranit ani po „koupeli“ hadrem namočeným v olivovém oleji.

Při čištění mikrovlnné trouby buďte opatrní. Nepoužívejte kovové houbičky a houbičky, které jsou drobivé. Konec konců může vniknutí cizích částic za rošt způsobit zapálení zařízení. Doporučujeme také, abyste se zdrželi experimentování čištění domácnosti a používejte pouze specializované produkty nebo výrobky popsané v našem článku (čisticí prostředky na sklo, mycí prostředky a „domácí“ výrobky). Používání nebezpečných chemikálií může také způsobit požár.

K čištění mikrovlnné trouby nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, aby nedošlo k poškození její skříně.

A samozřejmě si vzpomínáme, že pokud jídlo v procesu vaření nebo ohřevu „explodovalo“ a zanechalo na vnitřních stěnách trouby stříkající tuk a kousky jídla, je lepší je okamžitě odstranit.

Mnoho žen v domácnosti netuší, jak vyčistit starý tuk uvnitř mikrovlnné trouby. Úplné čištění „vnitřností“ sněhobílého domácího mazlíčka nebude doma trvat déle než 15 minut, pokud víte, jak správně postupovat.

Mikrovlnná trouba má dlouhou a pevně usazenou kuchyňskou plochu každé domácnosti. Tato inteligentní a kompaktní technika zahřívá hotová jídla, což vám ušetří čas a drahocenný čas.

To je skutečný soupeř v domácím sporáku: v závislosti na dostupné funkčnosti vaří, peče, vaří jídlo na grilu. Zároveň se několikrát sníží časové náklady. Není divu, že používání mikrovlnné trouby se stalo každodenním rituálem.

Bezpečnostní opatření

Před použitím tekutých produktů odpojte zařízení ze zásuvky. K čištění smaltovaného povrchu nelze použít kovové kartáče a brusné produkty: smalt se poškodí. Použití vody během čištění by mělo být minimální: existuje riziko vyplnění životně důležitých detailů mikrovlnné trouby. Nerozebírejte elektrický spotřebič samostatně, i když je pravděpodobné, že kontaminanty pronikly dovnitř. Využijte služeb specializovaných služeb, které jsou mnohem spolehlivější a bezpečnější. Neprovádějte experimenty s domácími chemikáliemi, pokud nejsou určeny k čištění mikrovlnné trouby. To může poškodit vás i domácí spotřebiče.

Účinné lidové prostředky

Čistota v domě je pracný proces, který vyžaduje hodně času a peněz. Významně usnadňují proces moderních produktů chemického průmyslu, ale mnozí dávají přednost časově testovaným receptům „babičky“. Pracují neméně efektivně, ale levněji a šetrněji k životnímu prostředí.

Citronová kyselina

Skvělý způsob čištění domácích spotřebičů. Kyselinu citronovou je možné nahradit čerstvým citronem nebo jiným citrusem. Kyselina citronová dobře neutralizuje špatné pachy, ale často byste se neměli uchýlit k její pomoci: při pravidelném používání kyselina ničí sklovinu.

K čištění budete potřebovat:

0,5 l vody;

1 polévková lžíce. l kyselina citronová (nebo 4 lžíce l. citrusové šťávy).

Po smíchání vody a kyseliny citronové v nádobě ji vložte do mikrovlnné trouby. V závislosti na stupni znečištění nastavte časovač na 2-5 minut. Poté, pro větší účinnost, počkejte dalších 10 minut. Po zákroku lze tuk a popálení snadno odstranit měkkou houbou.

Video tipy

Ocet

Nádherný nástroj, který pomůže v boji i se silným znečištěním. Nedoporučuje se používat neustále, jinak ženy v domácnosti riskují krásu a integritu smaltovaného nátěru. Nevýhody této metody zahrnují zápach: je velmi žíravý, při čištění otevírá okna v místnosti.

K očištění budete potřebovat:

0,5 l vody;

2 lžíce. l 9% ocet.

V hluboké nádobě smíchejte ocet s vodou. Vložte roztok do mikrovlnné trouby na 3-5 minut (v závislosti na stupni kontaminace) a zapněte režim na maximum. V tuto chvíli kouře pracují pro hostesky a páry octa zjemňují starý tuk. Poté, co je časovač informován o ukončení provozu, nechte zařízení zavřené po dobu dalších dvou minut. Poté lze nečistotu snadno odstranit jednoduchou měkkou houbou. Poté znovu očistěte vodou a odstraňte zbytky octa ze stěn.

Soda

Jedlá soda v hodnotě penny nahrazuje mnoho drahých produktů. Kondenzát sodný se osvědčil jako čistič tuků, ale těžká kontaminace sodovky není na rameni. Produkt bude jemně čistit povrch malých a středních skvrn, aniž by došlo k poškození smaltu.

Pro práci, kterou budete potřebovat:

0,5 l vody;

1 polévková lžíce. l prášek do pečiva.

Sodu rozpusťte v misce s vodou, potom vložte do mikrovlnné trouby na 3-5 minut a zapněte ji na maximální výkon. Během této doby soda vytváří kondenzaci, která zjemní tuk a spálí. Po vypnutí spotřebiče počkejte další 2 minuty a poté tuk navlhčete měkká tkáň.

Pokud se skvrna někde neodtrhne, soda přijde k záchraně: nalijte malou špetku na hadr a odstraňte nečistoty. Pamatujte, že jedlá soda má abrazivní strukturu a může odejít drobné škrábance na lesklém nerezovém povrchu.

Zakoupené výrobky a chemie

Výrobky chemického průmyslu jsou pevně usazeny na policích každého domova: během několika minut vyčistí všechny povrchy od znečištění, vracejí předměty do svého bývalého lesku a nedotčené bělosti.

Existuje také speciální chemie pro čištění mikrovlny, ale pokud nejsou po ruce, jsou vhodné i jiní, kteří vždy najdou v arzenálu manželek v domácnosti. Je důležité vzít v úvahu jejich konzistenci a strukturu - abrazivní látky nepřinesou smaltovací výhody. Detailní popis možné možnosti zvážit v tabulce.

Prostředek Dávkování Způsob aplikace Prostředek na mytí nádobí 0,5 lžičky Na měkkou vlhkou houbu naneste kapku produktu, pěny a vložte do mikrovlnné trouby na 30 sekund. Změkčené nečistoty omyjte stejnou houbou, zbývající produkt odstraňte čistou vodou. Stěrač

4 lžíce. l stírátko;

2 lžíce. l voda.

Připravte roztok přísad. Naneste na měkkou houbu a použijte ji k odstranění nečistot uvnitř a vně mikrovlnné trouby. Spreje na odstranění tuku 1 polévková lžíce. l Nejčastěji se takové výrobky prodávají se stříkací pistolí na obalu. K úplnému vyčištění vnitřního povrchu výrobku stačí několik kliknutí. Nezapomeňte opláchnout čisticí prostředek čistou vodou. Gely pro odstranění tuku 1 lžička Gél na odstraňování mastnoty zvládne nejtěžší skvrny. Pomocí měkké houby naneste rovnoměrně na povrch. Pokud jsou kontaminanty silné, nechte gel 1-2 minuty. Důkladně opláchněte vodou. Mýdlo na praní 1 polévková lžíce. l mýdlové hobliny Mýdlo rozpusťte v misce teplé vody, vložte do trouby na 2-3 minuty při maximálním výkonu. Po uplynutí času se stejným roztokem důkladně otřete stěny zařízení, dokud nebudou odstraněny všechny nečistoty. Vyčistěte mikrovlnnou troubu od zbytků mýdla čistou vodou.

Znečištění je snazší zabránit než odstranit: při práci s mikrovlnnou troubou používejte speciální kryty. Můžete je nahradit plastovými sáčky nebo papírem na pečení.

Přidělte 1 den měsíčně, abyste vyčistili vnitřek mikrovlnné trouby. Pomůže to zabránit hromadění tuku na stěnách a zlepší hygienu procesu vaření a ohřevu potravin.

Nespěchejte po zavření mikrovlnných dvířek po použití, nechte je stát po dobu dvou nebo tří minut otevřený: během této doby vůně jídla zmizí a výsledná pára vyschne.

V ideálním případě odstraňte kontaminaci po každém vaření, pokud se na stěny dostanou kapky tuku.

Pravidelná mikrovlnná čistota sníží čas a energii. jarní úklid a prodloužit radost z používání této užitečné au pair. A čistota vnitřního povrchu je klíčem ke zdraví!

Běžné potraviny, které nesmí do mikrovlnky, jsou pak jedovaté. Většina to neví

O přínosu, nebo naopak nebezpečí mikrovlnky toho byly napsány doslova stohy a ještě dnes se lidé dělí na dvě skupiny. I mezi maminkami existují takové, které by raději nedaly dítěti najíst, než aby mu ohřály jídlo v mikrovlnce. Jak to tedy je? Skutečně existují potraviny, které bychom takto ohřívat neměli?

Mikrovlnné trouby mohou být velmi užitečnými spotřebiči, ale také nebezpečnými přístroji. Některé domácnosti si život bez mikrovlnky nedovedou představit, jiné je naopak zarytě odmítají. Mnozí si myslí, že v mikrovlnce lze ohřívat skoro všechno – nápoje, mléko, potraviny. Lze v nich dokonce i vařit – třeba rýže z mikrovlnky je skvělá. Ale jsou i taková jídla, která do ní nepatří, protože se pak mohou stát škodlivými pro náš organismus.

Mikrovlnná trouba, praktický pomocník v moderní kuchyni. Zdroj: Feng Yu /

Primárně používáme všichni mikrovlnnou troubu k rychlému ohřátí jídla, které nám zbylo. Mikrovlnky jsou nezbytnou součástí na pracovištích, kde šetří čas. I zde bychom ale měli uvažovat o tom, v jakém obalu bychom měli pokrm ohřívat. Existují totiž nádoby a obaly, které mohou způsobit požár, roztavit se nebo uvolňovat škodlivé toxiny. A co je ještě horší – existuje i řada potravin a potravinářských výrobků, které do mikrovlnné trouby opravdu nepatří. Důvodů je celá řada - od toxinů přes exploze až po neúčinnost a popáleniny.

Podívejme se, jaká jídla nebo potraviny to jsou.

Hrnek nebo sklenka s vodou

Ohřátí hrnku vody na horký čaj nebo k jinému účelu se zdá být spíše normálním využitím mikrovlnné trouby. Ale není to pravda. Hrnek se totiž může snadno přehřát, aniž by se voda vařila. Když pak chcete tedy do hrnku přidat čajový sáček nebo tekutinu v hrnku zamíchat, náhle se začne „vzpouzet“ a způsobit nám, stejně jako hrnek, velké a bolestivé popáleniny. Obdobně je to i s mlékem, které nám velmi často v mikrovlnce „vyběhne".

Jak použít prošlé mléko, olej nebo majonézu? Zdroj: New Africa / Shutterstock

Mateřské mléko

Další kapitolou je mateřské mléko, které do mikrovlnky rozhodně nepatří. Mnoho kojících maminek odsává a zmrazuje mateřské mléko, aby je mohly použít později, hlavně v případě časové nouze, nebo když hlídá dítě někdo jiný. Rozmrazování a ohřívání zmrazeného mateřského mléka je však téměř alchymie. Ohřívání mateřského mléka v mikrovlnce může způsobit jeho nerovnoměrné zahřátí a vznik horkých míst, která by mohla miminko ošklivě na patře popálit.

Celá vejce

O tom, že celá vejce do mikrovlnky nepatří, většinou víme. Rozhodně bychom si neměli takto uvařit třeba vejce natvrdo, protože skořápka by v troubě prostě explodovala, což může být nebezpečné. Při vysoké teplotě v mikrovlnné troubě se totiž vytváří ve vejci pára, která s rostoucím tlakem může způsobit, že vejce prostě praskne. Zajímavé je, že obdobně může v mikrovlnce explodovat a tím ji zničit i červená omáčka na těstoviny. I tu byste proto měli raději ohřívat na plotně.

Vejce mohou v mikrovlnné troubě explodovat. Zdroj: Profimedia

Párky a jinak zpracované maso a maso zmrazené

Nevím, zda by někoho napadlo ohřívat v mikrovlnce třeba párky, ale platí to o jakémkoli již zpracovaném masu. Mikrovlnné ohřívání těchto výrobků totiž může vést k tvorbě oxidačních produktů cholesterolu, které bývají spojovány s koronárním onemocněním srdce. Je tedy rozhodně lepší tyto výrobky ohřát na sporáku.

Ani maso, které jste zapomněli včas vyndat z mrazáku, nepatří do mikrovlnky. Ohřívání zmrazeného masa v mikrovlnné troubě je ale složitější, a dokonce i nebezpečný proces. V mikrovlnce se totiž teplo nerozkládá rovnoměrně, takže může dojít ke vzniku horkých a zároveň stále zmrzlých míst a tím i k růstu nebezpečných bakterií.

Ovoce obecně

Málokoho by asi napadlo dávat ovoce do mikrovlnky, ale je lepší si to zopakovat. Největší nebezpečí představuje hroznové víno, které je často v teplých pokrmech skvělé. V mikrovlnce ale rozinky nevyrobíte, naopak by se víno mohlo změnit v nebezpečně horké koule.

Ani jiné ovoce není moudré ohřívat, samozřejmě včetně mraženého.

Příznivé vlastnosti mraženého ovoce se mohou přeměnit na karcinogenní látky a vystavení drahého zmrazeného ovoce mikrovlnám může mít i nepříznivé imunologické účinky. Rozmrazení je proto lepší přirozeně v chladničce.

Listová zelenina, brokolice a chilli papričky

Chilli papričky obsahují v různé míře kapsaicin, tedy sloučeninu, která určuje jejich pálivost. A právě ta se při vystavení vysokým teplotám v mikrovlnné troubě odpařuje a těmto výparům byste se každopádně měli vyhnout.

I když se ve většině domácností brokolice v mikrovlnné troubě ohřívá pravidelně, nemělo by se to. V porovnání s jinými oblíbenými způsoby přípravy brokolice se při mikrovlnném ohřevu zničí mnohem více prospěšných živin, takže je daleko lepší brokolici spařit, abyste nepřišli o její přínosné vlastnosti. I listová zelenina je při ohřevu v mikrovlnné troubě nebezpečná, jelikož může začít jiskřit, což může zničit přístroj. Navíc se sama může snadno připálit.

Mikrovlnnou troubu jedni adorují, druzí se jí bojí. Zdroj: Profimedia

Oleje

Oleje na vaření –a to veškeré - nejsou tekutiny, ale tuky a podle toho bychom k nim měli přistupovat. Ohřívání olivového, slunečnicového, lněného nebo jakéhokoli jiného oleje nemusí sice nutně představovat takové nebezpečí jako ohřívání některých jiných výrobků, ale není efektivní. Protože v olivovém oleji není žádná tekutina, kterou by bylo možné zahřát, pravděpodobně se nezahřeje tak, jak byste si přáli.

Zbytky brambor nebo hub

Mikrovlnka primárně slouží k ohřívání zbytků jídla, ale neplatí to o všech. Třeba brambory nebo houby, které již byly jednou tepelně upravené, do ní nepatří. Pokud brambory před uložením do lednice necháme zcela vychladnout a pak je znovu ohřejeme v mikrovlnné troubě, je možné, že jejich pobyt při pokojové teplotě podpořil rozvoj botulismu. Mikrovlnné trouby nedokážou botulismus zahubit, což znamená, že pro nás mohou být velmi jedovaté. Stejně tak i uvařené houby mají velkou pravděpodobnost, že nám způsobí onemocnění. Jsou totiž snadným terčem pro mikroorganismy, proto by se neměly ohřívat opakovaně. Lepší je připravit si přesně takové množství, které chceme sníst. Další možností je uložení hub ihned po uvaření do lednice. Pokud je chceme ještě použít, mělo by to být pro studené pokrmy, jako jsou saláty apod.

Chléb

Ani chléb se v mikrovlnce ohřívat nedá. Změní se v ní totiž v tvrdou, rozžvýkanou a nepoživatelnou věc. Na vině je to, jak v mikrovlnce lepek, škrob a cukr v chlebu reagují, když se nejprve ohřejí a poté znovu ochladí. Chleba je lepší zabalit do fólie a ohřát v troubě. Bude to trvat déle, ale vyplatí se to.

Obecně platí, že kromě výše zmíněných potravin bychom neměli v mikrovlnce nic ohřívat opakovaně. Zbytky jídla mohou sice v lednici zůstat až čtyři dny, ale pokaždé, když jídlo znovu ohříváme a následně zchladíme, snižuje se jeho kvalita. U potravin, jako jsou omáčky na bázi smetany a mléka, vařené maso, lasagne a zapékané pokrmy, bychom měli být opatrní ještě více.

Zdroje:

Vaříme s mikrovlnkou. Co všechno upečete v mikrovlnné troubě?

Velké kusy na okraj - Pokud vaříte jídlo složené z různých kousků potravin, dávejte větší kousky nebo takové, které svou charakteristikou vyžadují trochu delší přípravu, do okrajů nádoby. Uprostřed se totiž vaří pomaleji.

Vhodná nádoba - Můžete sáhnout po obyčejném nezdobeném porcelánovém nádobí nebo i po varných nádobách. Nepoužívejte kovové nádobí, klasické plastové nádobí (výjimkou jsou druhy speciálně upravené do mikrovlnky), ani různé bambusové misky apod.

Poklop do mikrovlnky

Poklop do mikrovlnky - Jídla připravujte vždy pod poklopem vhodném do mikrovlnné trouby. Výjimkou jsou třeba dezerty z hrníčku, ty připravujte bez poklopu.

Byla by škoda používat mikrovlnku jen na ohříváníFoto : New Africa,

Foto: New Africa,

Foto: New Africa,

Foto: New Africa,

Bramborová jídla - V mikrovlnce snadno připravíte i brambory, a to na vícero způsobů. V osolené vodě ve varné nádobě jsou za tři čtyři minutky hotové. Trochu delší přípravu za použití vody i oleje a s přidáním dalších surovin jako uzenina nebo cibulka připravíte třeba i francouzské brambory.

Vše z rýže - Od rýže se sýrem a brokolicí až po španělskou paellu. I to lze dělat v mikrovlnce. Rýži standardně propláchněte a vložte do vody v poměru 1 : 3. Přidat můžete kousky koření, luštěniny, ale třeba i kousky ryb. Vařte v závislosti na surovinách a výkonu 10 až 20 minut.

Mug cake - Mikrovlnkovým evergreenem je mug cake neboli hrníčkový dortík. Ten jde připravit na tisíc způsobů. Základ tvoří banán, vejce, hrst vloček, kypřicí prášek a k tomu ovoce, čokoláda, oříšky a další dle chuti. Všechny ingredience důkladně promíchejte, nejlépe prvně zvlášť suché a zvlášť mokré, výslednou směs nalijte do hrníčku a dejte tři minuty ohřívat.

Dalšími negativy může být i to, že nemusí zajistit dostatečnou kvalitu pokrmu a hrozí zranění při následné manipulaci. Druhé jmenované platí třeba pro vajíčka vcelku. Když chcete vajíčka natvrdo, vařte je v kastrolu. V mikrovlnce se to sice také povede, ale je tu riziko, že po vyjmutí vejce bouchne a popálí vás.

Podobně nepříjemné překvapení může přichystat pokrm s čerstvými chilli papričkami. Zahříváním se totiž uvolňuje velké množství kapsaicinu. Když otevřete dvířka trouby, může vám výpar této extrémně pálivé látky zasáhnout sliznice. Těžkosti může přinést i práce s listovou zeleninou, která se při delším ohříváním může až vznítit! V neposlední řadě si v ní nezkoušejte ohřívat vodu na čaj. Když dáte nádobu s čistou vodou ohřívat do mikrovlnky, nic se nestane. Pokud do ní ale posléze dáte třeba čajový sáček, může doslova explodovat! To proto, že voda bude ohřátá jen na povrchu.

Author

December 29,2022

Leave a Reply