Jak vyčistit snadno a rychle mikrovlnku? Existuje několik geniálně snadných fíglů!
Tipy a inspirace
Mikrovlnku můžete mít zářivě čistou už za pět minut a bez větší námahy! / Shutterstock
Čištění trouby nebo mikrovlnky patří k těm nejméně příjemným částem velkého úklidu. Pokud nechcete používat chemické odmašťovače, zkuste vyzkoušet některý z jednoduchých a hlavně ekologických triků. Špína vám bude mizet doslova před očima a bez velké námahy!
Na čištění mikrovlnky vám postačí pár citrusů, voda či ocet. Na špinavou troubu zase můžete použít sůl. Výsledek vás skutečně překvapí!
Tip: Jestliže jste s vaší starou troubou už delší dobu nespokojeni, je možná čas se podívat po nové. Vestavné v široké paletě provedení nabízí např. Gorenje. Kromě modelů v moderním designu je možné zde nalézt např. i retro série, které se hodí zejména do kuchyní v provensálském či anglickém stylu.
Ocet a pára
Budete potřebovat
Hrnek vhodný do mikrovlnky
½ hrnku vody
½ hrnku octa
Postup
K ekologickému vyčištění vnitřku mikrovlnky smíchejte ½ hrnku octa a ½ hrnku vody. Směs zahřejte v mikrovlnné troubě až k varu. Vařte několik minut na nejvyšší výkon. Opatrně vyndejte a troubu vytřete hadříkem.
Síla citrónu
Budete potřebovat
Miska vhodná do mikrovlnky
Pár plátků citrónu
Postup
Stačí dát do misky s vodou pár plátků citrónu nebo do vody vymačkat šťávu z něj a tuto misku dát do mikrovlnné trouby a tu pak pustit cca na 5 minut na plný výkon. Tímto způsobem vznikající pára odpaří připečené nečistoty, které pak pouze lehce setřete vlhkým hadříkem, citrónová vůně navíc zbaví mikrovlnnou troubu nepříjemného zápachu.
Dvojí síla citronu a pomeranče
Budete potřebovat
Citrón
Pomeranč
Postup
Opravdu špinavou mikrovlnku s nánosem spečenin vyčistíte celkem snadno pomocí citrónu a pomerančů. Nejlepší je do misky s vodou rozkrájet citrusy, vložit do trouby a zapnout ji zhruba na pět minut na nejvyšší výkon. Pomeranč zachytí mastnotu, citrón mikrovlnku zbaví zápachu a pára uvolní nános spečenin. Ten se pak mnohem snadněji odstraňuje pomocí houbičky, případně plastové drátěnky. Pokud zrovna nemáte k dispozici citrusy, stačí, když k napaření použijete mokrý hadr (suchý by začal hořet!). Ten vložíte do mikrovlnky a na chvíli ji zapnete.
Tip!
Při napařování můžete do misky nebo hrnku vložit párátko. Případné bublinky, které by vedly k explozi, se vytvoří kolem dřeva a voda neexploduje!
Co se špinavou troubou? Pomůže sůl!
Ekologický přípravek můžete použít i na špinavou troubu. Stačí do ní vysypat sůl a žárem ji nechat zhnědnout. Tím se prý odstraní mastnota, kterou samozřejmě vymetete nebo vysajete. Nakonec prý vše stačí setřít vlhkým hadrem.
Berete úklid z gruntu i se zaschlou mastnotou v troubě? Čištěním mikrovlnné trouby zabráníte poškození povrchu a zkrácení životnosti.
Než začnete:
Vypojte spotřebič ze zásuvky. Nikdy – ani v rámci čištění – nezapínejte troubu naprázdno.
1. krok: Vykliďte vnitřek trouby
Jako první vyjměte otočný talíř včetně plastových dílů pod ním – u mikrovlnek Whirlpool se skládá tzv. válečkový prstenec ze dvou částí. Umyjte je ve dřezu klasickým saponátem na nádobí nebo vložte do myčky, která si s nečistotami dobře poradí.
2. krok: Umyjte stěny
Na zaschlou špínu vyzrajete čisticím sprejem do mikrovlnky nebo šikovnými domácími prostředky, které používaly už naše prababičky. Citron, ocet, jedlou sodu i sůl má k dispozici téměř každá domácnost. K ruce si kromě čističů vezměte také jemnou houbičku a hadřík. Drátěnka by mohla poškodit povrch a narušit pohyby mikrovln.
Čištění mikrovlnky jedlou sodou nebo octem
Jak vyčistit mikrovlnku jedlou sodou? Připravte si hadřík nebo jemnou houbičku a celý vnitřek pořádně vyčistěte. Nakonec stěny omyjte čistou vodou a utřete do sucha utěrkou. Jedlá soda si poradí s usazeninami a šmouhami, ocet nasaje veškeré pachy. Po vymytí bude trouba krásně čistá a bez zápachu.
Hodně zašpiněná trouba? Zkuste horkou vodu s octem
Vezměte si hrnek a do poloviny ho naplňte čistou vodou. Zbytek dolijte octem a vložte do mikrovlnky. Tentokrát troubu zapněte na nejvyšší výkon a nechte směs v hrnku přejít varem. Poté opatrně horký hrnek vyndejte a nakonec odstraňte jemným hadříkem všechny uvolněné nečistoty.
Čištění mikrovlnky citronem
Jak vyčistit troubu citronem? Do misky s vodou přidejte pár plátků citronu a vložte na noc do mikrovlnky. Druhý den půjdou nečistoty mnohem lépe dolů.
Citron funguje výborně i na odstranění zápachu z mikrovlnky. Do hluboké misky nalijte šálek vody se šťávou a kůrou z jednoho citronu a nechte 5 minut povařit. Potom celý vnitřek vyčistěte měkkým hadříkem.
Jak vyčistit „spálenou“ mikrovlnku? Přizvěte silnější kalibr
Zapomněli jste na pečené kuře a většinu našli na stěnách? Na zaschlé zbytky nejlépe fungují speciální spreje do mikrovlnné trouby. Pozor na zadní stěnu s průduchy. Tam nestříkejte chemické přípravky. Zbytky čisticího prostředku by se mohly dostat do jídla a způsobit zdravotní problémy. Na průduchy vám bohatě postačí teplá mýdlová voda.
3. krok: Otřete troubu zvenku
Nyní otřete vnější plochy vlhkým hadříkem. Dbejte na to, aby se do větracích otvorů nedostala voda. Otřete dvířka i okénko po obou stranách. Nezapomeňte na těsnění. Ovládací panel nesmí navlhnout.
Úklid vás nebaví? Zvolte chytrou troubu, která se čistí sama
Velmi šikovné je u novějších mikrovlnek samočištění. Funguje na principu vysokých teplot, které spálí nečistoty. Po skončení programu pak stačí jen povrch trouby setřít a máte hotovo. Díky samočištění si nemusíte dělat starosti s pravidelnou ruční údržbou a ušetříte tak spoustu času i energie.
Pravidelným čištěním mikrovlnky předejdete problémům
Nečistoty uvnitř trouby otírejte vlhkým hadříkem hned, co si jich všimnete. Zabráníte přepalování zbytků a snížení kvality dalšího připravovaného jídla či nápoje.
Když se uvnitř nebo okolo vnější části dvířek nahromadí pára, otřete ji měkkým hadříkem. Je to normální jev způsobený vlhkostí.
3 tipy, jak předejít zašpinění trouby při vaření
K ohřevu a vaření jídla používejte plastový krycí talíř. Zabráníte tak připalování jídla na stěnách a zajistíte rovnoměrný ohřev. Nastavte vždy nejkratší možný čas ohřevu jídel i nápojů. V případě potřeby ho prodlužte. Velké kusy jako kuře nebo hamburgery během vaření několikrát otočte. Urychlíte tak jejich přípravu. Chcete-li se vyhnout přehřívání některých částí jídla, překryjte je alobalem. Mezi folií a stěnou však musí zbýt aspoň 2,5 cm prostoru.
Sledujte také rozložení jídla při vaření – nejsilnější části jídla položte směrem ven z talíře. Pokrmy jako masové kuličky během přípravy několikrát promíchejte.
Jaké nádobí do mikrovlnky? Určitě ne kov
Mikrovlny neprocházejí kovem. Kovové nádobí nebo talíře s okraji z kovu proto nepoužívejte. Vyhněte se i recyklovanému papíru, který rovněž může obsahovat stopy kovu. Ideální je kulaté nebo oválné nádobí do mikrovlnky, kde nehrozí připalování v rozích. Seženete speciální hrnce na vaření v páře i nádoby na rozmrazování.
Hodí se:
Žáruvzdorné sklo a keramika
Plastové nádobí do mikrovlnky
Kuchyňský papír
Nehodí se:
Kovové talíře
Kovové mřížky
Hliníkové vaničky a folie (ve větším množství)
Máte k údržbě a čištění spotřebičů jakékoli otázky? Hledáte další tipy, rady a nápady, jak vyčistit mikrovlnnou troubu? Zavolejte nám na 840 110 122 nebo pište na
Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli
Čištění mikrovlnné trouby není třeba zbytečně odkládat. V mikrovlnné troubě by se totiž mohly objevit odolné skvrny, které se obtížně odstraňují. I těchto skvrn se však můžete účinně zbavit. Poradíme vám, jak mikrovlnnou troubu vyčistit, jaké čisticí prostředky použít a jak se zbavit nepříjemných pachů z mikrovlnné trouby.
Jak vyčistit mikrovlnnou troubu pomocí páry?
Prvním a nejjednodušším způsobem čištění mikrovlnné trouby je vaření v páře. Jednoduše vložte misku s roztokem do mikrovlnné trouby, který se začne odpařovat a uvolní nečistoty, aby se snadněji čistily.
Budete potřebovat:
Mísa,
1 šálek vody,
2 až 3 plátky citronu,
ocet,
jedlá soda (nepovinné),
dřevěný špíz,
vodu se saponátem,
houba,
tkaniny.
Příprava roztoku
Připravte si skleněnou nebo porcelánovou nádobu vhodnou pro vložení do mikrovlnné trouby. Do mísy nalijte 1 šálek vody a přidejte 2 až 3 plátky citronu nebo 1 lžíci octa. Pokud je mikrovlnná trouba velmi znečištěná, můžete přidat více octa nebo citronu.
Odstraňování pachů
Pokud mikrovlnná trouba zapáchá, přidejte do roztoku také 1 lžíci jedlé sody. Jedlá soda je přírodní deodorant, a proto pomáhá bojovat s nepříjemnými pachy. Pokud ji zkombinujete s plátky citrusových plodů, budete mít větší šanci zápach odstranit.
Zabraňte prasknutí mísy
Do mísy vložte dřevěnou špejli nebo dřevěnou lžíci, aby se tekutina nepřehřála a nepraskla.
Použití roztoku na čištění mikrovlnné trouby
Vložte připravený roztok do mikrovlnné trouby a zahřívejte jej 5 minut na nejvyšší stupeň. Potřebujete, aby se voda začala odpařovat a uvolňovala nečistoty v mikrovlnné troubě. Po dokončení ohřevu nechte mikrovlnnou troubu ještě 5 minut zavřenou. Vzniklá pára tak získá více času na uvolnění nečistot.
Čištění gramofonu
Vyjměte misku s roztokem a otočný stůl z mikrovlnné trouby. Pokud je pokrm ještě horký, vytáhněte jej pomocí kuchyňských chňapek. Otočný stůl omyjte z obou stran vodou se saponátem. Poté ji osušte a nechte ji ležet na kuchyňské lince, dokud nevyčistíte vnitřek mikrovlnné trouby.
Vyčistěte vnitřek mikrovlnné trouby
Vezměte hadřík nebo houbičku a vyčistěte jimi vnitřek mikrovlnné trouby. Namočte houbu do čisticího roztoku se saponátem a setřete případnou mastnotu.
Odstraňte veškeré zbytky
Po důkladném vyčištění vnitřku mikrovlnné trouby otřete povrchy hadříkem namočeným v čisté vodě, abyste odstranili veškeré zbytky. Nakonec mikrovlnnou troubu vyleštěte suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Otřete všechny vnitřní části spotřebiče, dokud nejsou povrchy zcela suché.
Umístěte čistý a suchý otočný talíř na dno mikrovlnné trouby tak, aby dokonale zapadl do její dráhy.
Odstraňování odolných skvrn
Čištění odolných skvrn v mikrovlnné troubě může být v mnoha případech náročné. Jak na to? Vzhledem k tomu, že se potraviny určené ke konzumaci v mikrovlnné troubě ohřívají, zkuste skvrny nejprve vyčistit přírodními prostředky.
Budete potřebovat:
Jedlá soda,
voda,
tkaniny,
odlakovač na nehty (nepovinné, není nutné),
vatový tampon.
Vytvořte pastu na praní
Smíchejte jedlou sodu a vodu v poměru, abyste vytvořili roztíratelnou pastu. Vezměte čistý hadřík, namočte jej do pasty a rozetřete ji na mastná místa. Pastu nechte působit alespoň 5 minut a poté začněte mikrovlnnou troubu čistit.
Použití odlakovače na nehty
Pokud je mikrovlnná trouba starší, je pravděpodobné, že se na ní objeví žluté skvrny. Víte, jak v takovém případě mikrovlnnou troubu vyčistit? Tyto skvrny lze snadno odstranit odlakovačem na nehty. Namočte vatový tampon do acetonového odlakovače na nehty a potírejte jím žluté skvrny v mikrovlnné troubě, dokud nezmizí.
Po odstranění žlutých skvrn otřete povrchy v mikrovlnné troubě vlhkým hadříkem, abyste odstranili zápach odlakovače na nehty.
Jak vyčistit mikrovlnnou troubu po spálení jídla?
Téměř každý z nás občas spálí jídlo v mikrovlnné troubě. Tato situace může způsobit odolné skvrny a nepříjemný zápach v mikrovlnné troubě. Zde najdete návod, jak takové skvrny snadno a rychle vyčistit.
Budete potřebovat:
Jedlá soda,
ocet,
houba,
tkaniny,
voda,
citron,
mísa.
Čištění skvrn
Pokud se vám jídlo připálilo, použijte k odstranění těchto skvrn jedlou sodu a ocet. Namočte houbu do octa a posypte ji jedlou sodou. Hrubší stranou houbičky drhněte připálená místa v mikrovlnné troubě, dokud zcela nezmizí.
Po vyčištění skvrn otřete vnitřní stěny mikrovlnné trouby čistým vlhkým hadříkem, abyste odstranili zbytky jídla a jedlé sody. Poté mikrovlnnou troubu osušte suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou.
Odstranění zápachu
Jak na to? Vyberte si porcelánovou nebo skleněnou mísu, kterou můžete bezpečně umístit do mikrovlnné trouby. Do mísy s vodou přidejte 1 lžíci citronové šťávy a šálek vody. Přidejte také 1 lžíci octa nebo jedlé sody.
Vložte misku do mikrovlnné trouby a zahřívejte roztok po dobu 5 minut. Po dokončení ohřevu nechte misku s tekutinou v mikrovlnné troubě ještě 5 minut.
Kontrola zápachu
Nakonec misku vyjměte a vnitřek mikrovlnné trouby otřete čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Zkontrolujte, zda mikrovlnná trouba nezapáchá.
Pokud se vám nepodařilo zápach zcela odstranit, budete muset postup opakovat.
zdroj: homelook.sk, Titulní obrázek: