September 18,2022 Post by : Alena Steinerová

▷ TEST 9+ nejlepších kuchyňských vařičů 2022 RECENZE + Jak vybrat

Jaký vařič si vzít na cesty?

Jaký vařič si vzít s sebou na cesty?

Ve světě vaření v přírodě už nejde jen o volbu mezi plynem a benzínem. Na scénu razantně vstoupily rychlovarné „turbovařiče“. Dnes už není na trhu jen průkopnický Jetboil, ale i další výrobci a taky tu máme vařiče lihové, na dřevo i univerzální vařiče pro více druhů paliva.

Druhy vařičů podle paliva

Základní rozdělení cestovních vařičů je založeno na druhu spalované látky a tak si zopakujme notoricky známá fakta, klady a zápory pro jednotlivá paliva.

Plynové vařiče s kartušemi

Rychlé a snadné vaření

Vysoká účinnost vařičů

Čisté vaření

Stále k dispozici

Velmi přesná regulace plamene

Miniaturní a lehký vařič

Moderní vařiče mají obvykle piezoelektrické zapalování

Dražší provoz

Závislost na dostupnosti kartuší

Omezený výkon v mrazivém počasí

Spojení plynového hořáku s kartuší není sjednocené

Propanbutanové kartuše nesmí do letadla

Benzínové vařiče

Ekonomický provoz

Výkonný i za silného mrazu

Snadná dostupnost paliva

Horší regulace plamene

Externí tlaková láhev na palivo je spojena s vařičem hadičkou nebo trubkou

Bezproblémová přeprava letadlem

Univerzální „multifuel“ vařiče

Univerzální vařiče pro více druhů paliva

Vychází z benzínových vařičů, které jsou schopné spalovat plyn

Petrolejový vařič udělá z univerzálního speciální tryska, kterou lze obvykle dokoupit

Lihové vařiče

Palivem může být pevný nebo tekutý líh

Lihové vařiče jsou malé a lehké (tekutý i pevný líh)

Levné, dostupné palivo

Vařič na pevný líh je miniaturní a poslouží i jako záložní vařič

Plynový vařič

(Edelrid) (Edelrid) Benzinový vařič

(Coleman) (Coleman) Univerzální vařič

benzin, plyn, petrolej

(MSR) benzin, plyn, petrolej(MSR) Vařič na tuhý líh

(Esbit) (Esbit)

PLYNOVÉ VAŘIČE na KARTUŠE

Klasické turistické kartušové vařiče se hodí pro tradiční vaření (potraviny, které nejsou instantní) v nádobách ze slitin hliníku, titanu, nerezu nebo z klasického ešusu. Vařiče typu „rychlovarná konvice“ (jetboil) jsou výborné pro přípravu horké vody na nápoje nebo dehydrovanou stravu, nikoli na tradiční vaření.

Klasické

Běžné vařiče jsou potřeba, když klasicky vaříte v nádobí – těstoviny, rýži, polévky, chcete si opéct třeba šunku z konzervy atd. Vařič se většinou našroubuje na kartuši. Zapaluje se sirkami nebo zapalovačem, standardem je u novějších vařičů piezoelektrické zapalování. Zvýšení účinnosti výrazně podpoří ochrana proti větru.

Rychlovarné „jetboily“

Dodávají se jako sada vařiče s nádobou, přičemž fungují právě tehdy, když je vařič spojen s nádobou. Jsou vhodné pro rychlý a zároveň úsporný ohřev vody, zejména pro přípravu nápojů a dehydratované stravy. Všechny mají automatické zapalování. Cena těchto vařičů je výrazně vyšší než klasických, ale jde o set vařič + nádoba a dlouhodobě se vám investice vrátí díky úspoře paliva.

Doplňky k plynovým vařičům

Závětří zásadně ovlivňuje účinnost vaření i spotřebu paliva. Sofistikovanou volbou je skládací chránič před větrem Tatonka Faltwindschutz 10TLG.

Trojnožka pro větší stabilitu se hodí hlavně u vyšší kartuš a upevní se na její spodek.

Redukce na velkou plynovou bombu umožní využít outdoorový minivařič na klasických modrých bombách, které se prodávají v plynárnách a auto je uveze.

ROCK POINT TEST TURISTICKÝCH PLYNOVÝCH VAŘIČů S KARTUŠEMI

V Rock Pointu jsme testovali oba druhy vařičů. Vařili jsme 1 litr studené vody do 90°C, výchozí teplota vody byla 16°C a vaření probíhalo v uzavřené místnosti, za bezvětří a teplotě 20°C. Všechny vařiče byly puštěny na plný výkon. Výkonnost vařičů jsme vyzkoušeli za bezvětří, a s pomocí ventilátoru i za větrných podmínek.

Jetboil znamená rychlé vaření

Výkonem a nízkou spotřebou paliva předčí klasické vařiče. Na uvaření litru vody potřebujete v bezvětří 3 minuty a 7 gramů plynu. Bez závětří počítejte s nárůstem obou hodnot asi o 20 %.

Klasické vařiče

U obvyklých vařičů, které se přišroubují na kartuši, bylo zajímavé porovnání rychlosti vaření se spotřebou plynu. Některé pomalejší vařiče vykazovaly malou spotřebu, automaticky tedy neznamená, že delší vaření přináší vyšší spotřebu.

Plynové kartuše

Vyzkoušeli jsme i plynové kartuše čtyř výrobců. Pro uživatele je zajímavé zjištění, že všechny propanbutanové bombičky dosáhly velice podobných výsledků. Za zapamatování stojí, že na uvaření litru vody v bezvětří spotřebujete zhruba 16–17 g plynu a při použití výkonného, klasického vařiče (ne jetboilu) trvá uvaření 3–4 minuty.

Koupit si můžete i tzv. zimní směs plynu s jiným poměrem látek v kartuši, než bývá obvyklé.

Kompletní metodika a výsledky testu

Rady pro nákup plynových vařičů

Před nákupem vařiče je nutné jasně zvážit priority a vědět, co chci.

Když preferujete dehydratovanou stravu a rychlou přípravu jídla a pití, zvolte rychlovarný set.

Máte rádi klasické vaření ve více nádobách – polévky, těstoviny s omáčkou, bramborová kaše, houby apod., pak volte klasický plynový vařič, na kartuše.

Při přípravě jídla úplně nespěcháte a je vám jedno, zda vaříte vodu 5 nebo 8 minut. V takovém případě může být důležitější spotřeba propanbutanu a tedy delší čas vaření na jednu kartuši. Např. při spotřebě 15 g plynu na 1 litr uvaříte teoreticky s kartuší 425 g celých 28,3 l vody. Při spotřebě 20 g už jen 21,25 l…

Když jste zvyklí vařit v závětří, u vchodu stanu, zajímejte se o výkonnost vařičů za bezvětří.

Benzínové vařiče

Benzíňáky jsou nenahraditelné pro dobrodruhy, vyhledávající místa odlehlá od civilizace nebo pro vyznavače zimního táboření. V mrazech je benzinový vařič spolehlivou jistotou, je odolný proti poruchám a jeho provoz je ekonomický. Navíc benzín seženete v každé vesnici, na rozdíl od kartuší s propanbutanem. Benzín se většinou přivádí do hořáku z externí tlakové lahve. Pozor, při cestování letadlem musí zcela prázdná a čistá.

LIHOVÉ VAŘIČE

Každý asi zná plechovou skládačku, která má uvnitř krabičku s pevným lihem. Jednoduchý bezporuchový vařič. Variantou je titanový skládací vařič od Esbitu na kostky pevného lihu, váží neuvěřitelných 11,5 g. Miniaturní je i vařič na pevný líh.

Fanoušky lihu potěší sada se dvěma hrnci s výměníkem tepla a oběma typy lihových vařičů (Esbit).

GRILOVÁNÍ

Když vám nevadí větší objem, pořiďte si „bezkouřový“, dvouplášťový LotusGrill. Díky ventilátoru bude připraven ke grilování za 3 minuty od zapálení dřevěného uhlí. Jeho výhodou je nízká spotřeba uhlí.

Na podobném principu skládačky jako u vařiče na pevný líh funguje přenosný gril (Esbit Gril). Ve složeném stavu ve velikosti notebooku. K tomu trochu dřevěného uhlí a na grilovačku si můžete vyrazit pěšky na oblíbené romantické místo.

Ultralehký gril (106 g), to je vymakaný „dědečkův“ rošt Grandpa's FireGrill. Rozděláte si oheň, maso nebo rybu uchytíte do roštu, na rošt upevníte klacek a můžete grilovat.

Křesadlo nebo zapalovač?

Levnější a jednodušší je používat zapalovač, je fajn mít jeden záložní. Někteří trampové mají raději obyčejné sirky, které ale snadno zvlhnou. Ideálním řešením je křesadlo, mnohými z nich rozděláte oheň za deště a v jakékoli nadmořské výšce a proto by si křesadlo měli přibalit pro jistotu do batohu všichni, kdo hodlají vařit výše, než ve 3000 metrech. Širokou nabídku křesadel má švédská značka Light My Fire.

ZKUŠENOSTI ZKUŠENÝCH

Vyzpovídal jsem zkušené outdoorové harcovníky – Honzu Trávníčka, Peggy Marvanovou, Honzu Haráče a Vaška Sůru.

Horolezec Honza Trávníček se spoléhá na plynové vařiče. Při výstupech v zóně smrti kombinuje jetboil s klasickým vařičem.

Cyklistka Peggy Marvanová má bohaté zkušenosti s vařením v zimě, včetně extrémních podmínek oblasti polárního kruhu. Nedělá z toho vědu. Dobrý benziňák a ochrana proti větru to jistí. V průběhu vítězného jarního závodu Tour Divide Race vařila na plynu.

Postřehy Honzy Haráče: Horolezci ve stěně jednoznačně preferují kombinaci rychlovarný jetboil & lyofilizovaná strava. Ještě tip při výrobě vody – roztápějte raději led než sníh.

Polárník Vašek Sůra vaří zásadně uvnitř ve stanu, jako všichni polárníci. Když ho budete chtít napodobit, pořiďte si překližkovou podložku a hlavně vyřešte odvětrání stanu. Jinak vám hrozí otrava zplodinami, a to nebezpečí není malé!

Dobrou chuť!

OUTDOOR FÓRUM • Zobrazit téma

od sobb » čtv lis 12, 2015 13:22

mike píše: protoze fake MSR varic nefunguje na MSR kartusich nějaké podrobnosti? jak o vařiči, tak o problému? a za chvíli bude "vymetat" i všecky OF srazy podrobnosti? jak o vařiči, tak o problému?

We have just one world, but we live in different ones ...

▷ TEST 9+ nejlepších kuchyňských vařičů 2022 RECENZE + Jak vybrat

Ať už jej sháníte do domácnosti nebo na cesty, kuchyňský vařič může být velmi dobrým pomocníkem. Srovnali jsme ty nejlepší indukční, elektrické i plynové dvouplotýnkové kuchyňské vařiče a poradíme, jak a podle čeho vybrat přesně ten pro vaše potřeby.

Při srovnání jednotlivých vařičů můžete narazit na drobné odlišnosti jednotlivých modelů. Zde jsou základní parametry, na které byste se při výběru měli zaměřit. Pokud si ujasníte tyto, můžete proniknout hlouběji a zkoumat pokročilejší funkce jen u těch vařičů, které skutečně chcete.

Na co se při výběru zaměřit:

Základní otázkou při výběru správného kuchyňského vařiče je to, jaký zdroj napájení budou mít. Z tohoto hlediska dělíme vařiče na plynové a elektrické – přičemž ty elektrické ještě mohou být sklokeramické, litinové nebo indukční. Jednotlivé typy vařičů se liší také technologií, která je použita k jejich ohřevu. Zde je jejich celkový výčet.

Plynový vařič používá jako zdroj energie zemní plyn nebo plynovou bombu. Ne všechny plynové vařiče jsou vařiče na plynovou bombu – to je třeba uvést ihned na správnou míru. Pokud jej tedy budete chtít používat i mimo plynovou přípojku, tuto skutečnost si zkontrolujte. Umístění plynového vařiče tedy může být závislé na tom, kde je plynová přípojka. V případě plynové bomby pak můžete vařič postavit prakticky kdekoliv.

Výhodou plynových vařičů je to, že jejich výkon můžete snadno regulovat velikostí plamene. Zahřívání je poměrně rychlé. Avšak údržba je složitější, než u jiných typů. Nádobí lze použít jakékoli, které je samozřejmě nehořlavé.

Tyto vařiče můžete použít i do míst, kde není elektřina. Kromě vařiče ale musíte nést také zdroj plynu (propan-butanovou lahev). Dejte si ale pozor: existují také plynové vařiče, které mají elektrické zapalování. Plynové vařiče nedisponují žádnými speciálními funkcemi.

Litinový vařič patří mezi ty elektrické. Jedná se asi o nejlevnější variantu vařiče (co se týká pořizovací ceny, nikoli spotřeby energie), který si můžete pořídit. Využijete jej jako základní kuchyňský vařič, když nemáte žádná velká očekávání.

Hodí se tedy pro méně náročné uživatele, kteří chtějí svůj vařič využívat jen občas a na nepříliš pokročilé vaření. Hodí se zejména na ohřev jídla, popřípadě snadné vaření (těstovin, brambor + ohřev například konzervy). Údržba litinových vařičů není těžká.

Nevýhodou litinových vařičů je ale to, že se u vaření dost zapotíte. Při vaření totiž vznikají velké tepelné ztráty, díky čemuž zbytečně plýtváte energií. To je skutečnost, která se u litinového vařiče bohužel nedá uživatelsky ovlivnit. Ty nejlevnější modely se mohou rozehřívat dlouhou dobu.

Jakmile je plotýnka rozpálená, bude trvat dlouho, než vychladne. Pokud budete chtít regulovat teplotu, nejedná se o tak flexibilní model, jako je například ten plynový. Vařit ale můžete na klasickém nádobí, aniž byste studovali jeho materiál.

Vzhledem k tomu, že se jedná o elektrický vařič, budete potřebovat přípojku elektrické energie. Bez elektřiny vám vařič jednoduše fungovat nebude. Na druhou stranu je velmi dobře a snadno přenositelný, takže jej využijete na chalupě nebo například v kempech.

Jedná se asi o nejmodernější variantu vařiče, který využijete i pro pokročilé vaření. Hodí se zejména pro náročnější uživatele. Indukční vařič se velice rychle zahřeje a jeho provoz je ze všech typů nejbezpečnější. Jakmile z něj sundáte nádobí, plocha je studená.

To se hodí zejména, když cestujete s dětmi nebo například ve stanu. Jeho pořizovací cena je bohužel vysoká, v budoucnu ale můžete počítat s ušetřením elektrické energie. Jedná se totiž o nejúspornější kuchyňské vařiče. Tepelné ztráty nedosahují ani 10 %.

Nevýhodou indukčního vařiče je nutnost pořídit si speciální nádobí. Klasické nádobí totiž nemusí indukce zahřát. V případě, že si na cesty sbalíte indukční vařič a nekompatibilní nádobí, bude vám vařič k ničemu.

Zahřívání speciálního nádobí je ale velmi rychlé a účinné. Údržba tohoto typu vařiče je velice snadná. Regulovat teplotu v průběhu vaření je velice snadné.

Jak poznat nádobí na indukční vařič?

Takové nádobí je označeno symbolem spirály/cívky nebo nápisem Induction. V současné době už je moderní nádobí konstruováno tak, aby bylo kompatibilní ke všem typům vařičů. Dno nádobí by mělo být magnetické, aby na něm bylo možné vařit na indukci, což znamená, že by se na něm měl uchytit magnet.

Pokud máte již nádobí koupené a není indukční, můžete investovat do indukční adaptérové desky. Indukce ohřeje desku a deska nádobí, které na ní stojí. Tím ale přijdete o výhodu, kterou je, že se ohřeje jen takový prostor, který odpovídá velikosti používaného nádobí. Když se rozehřejte celá adaptérová deska, na které máte menší nádobí, dochází k úniku tepla a použití indukčního vařiče již není tak energeticky efektivní.

Author

September 18,2022

Leave a Reply