zdravě stravovat, ale nevíte se vzdát svých oblíbených smažených jídel? Existuje velmi jednoduché řešení. Pořiďte si horkovzdušnou fritézu. Tento spotřebič dokáže fritovat, grilovat, smažit i opékat samozřejmě jednotlivé funkce závisí na konkrétních modelech. Toto vše je možné jen za pomoci kapky oleje, v některých případech dokonce zcela bez oleje. Za vším stojí proudění horkého vzduchu ve fritéze, který rovnoměrně připraví každé vaše jídlo, které si při tom všem zachová svou chuť i aroma a vy si ho můžete dopřát úplně bez výčitek. Toužíte seale nevíte se vzdát svých oblíbenýchExistuje velmi jednoduché řešení. Pořiďte siTento spotřebič dokáže fritovat, grilovat, smažit i opékat samozřejmě jednotlivé funkce závisí na konkrétních modelech. Toto vše je možné jen za pomoci kapky oleje, v některých případech dokonce zcela bez oleje. Za vším stojí proudění horkého vzduchu ve fritéze, který rovnoměrně připraví každé vaše jídlo, které si při tom všem zachová svou chuť i aroma a vy si ho můžete dopřát úplně bez výčitek. Při výběru horkovzdušné fritézy však přijdete na to, že na trhu je obrovské množství různých druhů a značek. Mají různé parametry, funkce, programy či objem. Proto je třeba si dobře všímat všechny potřebné údaje konkrétního modelu, abyste si zvolili tu správnou fritézu pro potřeby vás a vaše blízké. Podívejte se na naše velké srovnání horkovzdušných fritéz a určitě si některou z nich vyberete. Níže vám představíme 20 modelů fritéz značek 5x Tefal, 4x Klarstein, 2x Sencor, 1x De Gusto, 1x Philco, 1x Clatronic, 1x Domo, 1x Sogo, 1x Lauben, 1x Tesla, 1x Delimano. Jezte zdravě a chutně i smažená jídla.
Recenze 20 nejlepsich-horkovzdusnych-fritez pro rok 2022
Co je horkovzdušná fritéza a jak funguje
Horkovzdušná fritéza je spotřebič, díky kterému se můžete stravovat zdravě, aniž by jste se vzdali svých oblíbených smažených jídel. Tento spotřebič je v dnešní době stále více oblíbený a vyhledávaný. Svým vzhledem a funkcí připomíná klasickou fritézu, v níž se smaží jídla přímo v oleji. A právě v tom je zásadní rozdíl. Horkovzdušná fritéza připravuje jídlo pomocí cirkulace horkého vzduchu a ne v oleji.
Každý pokrm si přitom zachovává svou chuť a vůni. Většina z těchto zařízení nevyžaduje žádný tuk, některé jen minimum. Tuto fritézu můžete použít k přípravě různých druhů jídel, které běžně smažíte, opékáte, pečete nebo grilujete, od známého rychlého občerstvení přes hlavní jídla, až po přílohy a dezerty. Už si tedy nemusíte odpírat křupavé křidélka, řízky či hranolky. V horkovzdušné fritéze připravíte téměř vše zdravě, chutně a rychle. Možností je opravdu hodně.
Princip fungování horkovzdušné fritézy
Na rozdíl od klasické fritézy, kde jídlo doslova plave v rozpáleném oleji, horkovzdušná fritéza nevyžaduje žádný tuk nebo jen minimum. Základem je topné těleso a ventilátor, který horký vzduch rozvíří rovnoměrně kolem vašeho jídla. Proto se nestane, že jedna část bude upečená a zbytek surový. Na fritéze si jednoduše nastavíte teplotu, čas, a pokud je to možné i konkrétní fritovací program pro vámi zvolené jídlo. Dále si už fritéza poradí sama.
Některé modely disponují dokonce zvukovým signálem, který vás v polovině pečení upozorní, buď na přetočení jídla nebo prostě jen pro vaši informaci o momentální fázi přípravy jídla. Vyšší řady horkovzdušných fritéz disponují například i otáčecí lopatkou, která slouží k automatickému promíchávání jídla během přípravy, díky čemuž vám spotřebič ušetří další práci.
Které jídla můžete připravovat v horkovzdušné fritéze
Téměř všechny. Zda slané či sladké, každý si přijde na své. Nemusíte se stranit ani svým oblíbeným hranolkům, smaženým řízků ba ani chutným koláčům. Dokonce ani grilované speciality nemusíte odstranit ze svého jídelníčku. Vše se dá připravit v zdravější verzi v horkovzdušné fritéze. Dopřejte si tedy smažený řízek, křupavé stehýnka nebo křidélka, chutné ryby, hranolky, opékané brambory, různé předsmažené pokrmy, zmražené polotovary nebo sladké dezerty a koláče. Někteří výrobci dokonce přikládají ke fritéze i kuchařku s recepty, které si v ní můžete připravit. Pokud ne, bez problémů si je vyhledáte na internetu, kde je inspirací opravdu dost.
Základní typy fritéz:
Dnešní trh nabízí následující tři základní typy horkovzdušných fritéz:
Halogenové fritézy – o rychlou a zdravou přípravu pokrmů se postará halogenové infračervené topné těleso. Statické fritézy – v statických fritézách horký vzduch koluje kolem potravin a tím je zahřívá. Jsou cenově nejdostupnější. Dynamické fritézy – tyto jsou vybaveny lopatkou, která potraviny během fritování promíchává.
Na co myslet při výběru horkovzdušné fritézy
Jak jsme již zmínili, existuje množství druhů horkovzdušných fritéz. Proto je důležité myslet na několik faktorů, které výběr ovlivňují. Pokud se jejich nebudete držet, v konečném důsledku fritéza nebude mít své využití plnohodnotné a vy s ní nebudete spokojeni. Proto vždy myslete na tato fakta.
➡️ Pravidelnost využívání
Mějte na paměti, pro kolik lidí a jak často budete jídlo v této fritéze připravovat. Je totiž rozdíl vařit pro pár a pro velkou rodinu. Při příležitostném používání vám vystačí menší a skladnější model, při pravidelném něco robustnější a kvalitnější. Také, pokud jste v domácnosti maximálně dva, poradíte si i s fritovacím košem do 1 kg. Velká, např. 5-členná rodina bude však potřebovat minimálně 2 kg koš.
➡️ Provedení fritézy
Když máte v plánu využívat fritézu naplno, tedy často, určitě vsaďte na kvalitní materiály a robustnější modely z nerezavějící oceli. Plastové provedení by vám totiž nemuseli takovou zátěž dlouho vydržet. Stejně to platí i u materiálu samotné nádoby na fritování. V tomto případě je také nejspolehlivější nerezavějící ocel. Vaničky s teflonovou povrchovou úpravou se mohou snadno poškodit. Na poškrábání povrchu se přichytí olej a zbytky jídel, jejichž připalování ovlivní výslednou chuť pokrmu.
➡️ Bezpečnost je nezbytná
Jak jistě víte, fritéza se zahřívá na vysokou teplotu. Proto by měla disponovat i bezpečnostními prvky, které ochrání nejen vás, ale i samotnou fritézu a v neposlední řadě i vaši domácnost. Jde například o automatické vypnutí v případě, že fritézu zapomenete vypnout vy, ochranu před přehřátím a kvalitní chladicí systém. Všechny části fritézy by měly být také odizolované, což znamená, že i při přípravě jídla bude spotřebič z vnější strany maximálně teplý, ale ne vařící.
➡️ Funkce fritézy
V některých modelech je možné jen smažit, v jiných i grilovat, dusit, vařit či dokonce péct. Dražší fritézy mohou mít košík rozdělen na několik částí, takže si v ní víte připravit najednou různé druhy jídel. Čím více funkcí, tím praktičtější pomocník do domácnosti. Také si všímejte i to, zda je možné na fritéze nastavit teplotu, konkrétní čas a různé programy pro přípravu různých druhů jídel. Dobrým pomocníkem je i kontrolka nahřátí fritézy a zvukový signál, který vás upozorní v polovině pečení nebo na jeho konci.
Parametry, kterými může fritéza disponovat
Příkon a výkon – je to první parametr, který si všímá většina zákazníků. Udává se ve wattech a vyjadřuje množství elektrické energie spotřebované za jednotku času. Čím je vyšší, tím rychleji se fritéza rozehřeje. Většinou se pohybuje na úrovni 1500-3200 W, za solidní průměr lze považovat modely s hodnotami okolo 2000 W. Pak je tu ještě výkon, který vám napoví, kolik z přijaté energie spotřebič dokáže využít a přeměnit na teplo.
– je to první parametr, který si všímá většina zákazníků. Udává se ve wattech a vyjadřuje množství elektrické energie spotřebované za jednotku času. Čím je vyšší, tím rychleji se fritéza rozehřeje. Většinou se pohybuje na úrovni 1500-3200 W, za solidní průměr lze považovat modely s hodnotami okolo 2000 W. Pak je tu ještě výkon, který vám napoví, kolik z přijaté energie spotřebič dokáže využít a přeměnit na teplo. Rozměry – před koupí si promyslete, kam chcete spotřebič umístit a podle toho se řiďte i při jeho rozměrech. Menší fritézy na přípravu dvou porcí jídel měří přibližně 25x20x20 cm. Přístroje, v nichž najednou připravíte 4 až 5 porcí bývají větší – kolem 50×30×25 cm. Pro rozměrné fritovací hrnce nabízející 8 porcí pokrmu budete potřebovat více než 40×35×40 cm. Pokud vám to prostorové možnosti v domácnosti dovolí, před rozměry přístroje upřednostněte objem nádoby na fritování.
– před koupí si promyslete, kam chcete spotřebič umístit a podle toho se řiďte i při jeho rozměrech. Menší fritézy na přípravu dvou porcí jídel měří přibližně 25x20x20 cm. Přístroje, v nichž najednou připravíte 4 až 5 porcí bývají větší – kolem 50×30×25 cm. Pro rozměrné fritovací hrnce nabízející 8 porcí pokrmu budete potřebovat více než 40×35×40 cm. Pokud vám to prostorové možnosti v domácnosti dovolí, před rozměry přístroje upřednostněte objem nádoby na fritování. Čas zahřívání – existuje dostatek modelů, které nabízejí extra rychlé zahřátí již do tří minut. Toto se skutečně vyplatí. Pokud těmito parametry fritéza nedisponuje, sledujte v tomto případě příkon a množství tuku. Čím vyšší příkon a menší objem oleje, tím rychleji se fritéza zahřeje.
– existuje dostatek modelů, které nabízejí extra rychlé zahřátí již do tří minut. Toto se skutečně vyplatí. Pokud těmito parametry fritéza nedisponuje, sledujte v tomto případě příkon a množství tuku. Čím vyšší příkon a menší objem oleje, tím rychleji se fritéza zahřeje. Hmotnost fritézy – horkovzdušné fritézy váží běžně mezi 2,5-7 kg. V případě příležitostného využívání je ideální zvolit lehčí model, který se vám bude jednodušší přenášet. Pokud bude mít vaše fritéza vyhrazené stabilní místo, její hmotnost bude pro vás v tomto případně bezpředmětná.
– horkovzdušné fritézy váží běžně mezi 2,5-7 kg. V případě příležitostného využívání je ideální zvolit lehčí model, který se vám bude jednodušší přenášet. Pokud bude mít vaše fritéza vyhrazené stabilní místo, její hmotnost bude pro vás v tomto případně bezpředmětná. Délka přívodního kabelu – na tento parametr mnozí zákazníci zapomínají a právě ten může být v konečném důsledku kámen úrazu. Dobře si promyslete, kde budete fritézu pokládat a využívat a jaký potřebujete pro toto místo dlouhý přívodní kabel. Vytahovat při každém smažení prodlužovací kabel není zrovna nejpraktičtějším řešením. Většina modelů disponuje kabelem s délkou 80 až 120 cm.