October 30,2022 Post by : Alena Steinerová

Věci, které byste neměli dávat do mikrovlnné trouby. Nikdy!

Proč se nesmí cokoliv se zlatým okrajem dávat do mikrovlnky?

Baromut Proč se nesmí cokoliv se zlatým okrajem dávat do mikrovlnky? Uzamčená otázka ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce Odpovědět Zajímavá 6 Pro koho je otázka zajímavá? bolak, briketka10, MonkeyKing, marci1, Nevíteto?, msi Sledovat Nahlásit Sdílet Poslat e-mailem

gecco Nejen se zlatým...

A nejen s okrajem...

;-)

Do mikrovlnky nesmíš dát nic kovového (vodivého), protože to udělá ´zkrat´ a jednak se daný předmět extrémně zahřeje a jednak může dojít i ke zničení mikrovlnky (nadměrnou zátěží magnetronu - zdroje mikrovln).

V případě vodivého prstence ("zlatého okraje") se jedná o tzv. závit nakrátko... 7 Kdo udělil odpovědi palec? annas, quentos, marci1, Lamalam, msi, talka, carpediem 0 Nominace Nahlásit

briketka10 Co se děje s kovy v mikrovlnce?

Kovy nikdy neodrážejí elektromagnetické vlny dokonale. Ty vždy pronikají méně či více do tenké vrstvy kovu. Například u zrcadel s kovovou odrazovou plochou činí hloubka proniknutí v oblasti viditelného spektra jen několik atomových vrstev. Elektrické pole elektromagnetické vlny urychluje v rozsahu hloubky proniknutí elektrony kovu, které tuto nabytou kinetickou energii odevzdávají při nárazech na kovovou mřížku; to vede k ohřevu kovu. Při velkém objemu ohřívaného kovu je tepelná energie díky dobré tepelné vodivosti kovů velmi rychle distribuována do celého objemu, a celkové zvýšení teploty je tak nepatrné. Naproti tomu u tenkých kovových vrstev teplota enormně narůstá. Proto se také nedoporučuje při ohřevu v mikrovlnkách používat talíře se zlatým lemováním. Naopak lžička vložená do hrnečku naplněného vodou nepředstavuje žádné nebezpečí, neboť voda ji dostatečně ochlazuje. Nebylo by tedy smysluplné vyslovit všeobecný závěr, že kovy do mikrovlnky nepatří.

z článku :

4 Kdo udělil odpovědi palec? annas, Drap, marci1, Rumíček 0 Nominace Nahlásit

msi proč nesmí? nevim, ja bych neřekl nesmí

ale přes okraj nevim jestli to vadí, ale kov třeba nepropouští tolik mikrovlny a tim neohrřeje jídlo, ten okraj je narušuje asi.. pač se ohřívá nádoba vždycky a od té to jídlo

Doplňuji:

* tak už i já chápu proč to tak je, díky příspěvkům nadebnou. prima vysvětlení Upravil/a: msi 2 Kdo udělil odpovědi palec? annas, briketka10 0 Nominace Nahlásit

honza19hk protože to je kov a nic kovového tam nesmí. Pokud to tam dáš riskuješ zničení mikrovlnky nebo i požár 2 Kdo udělil odpovědi palec? marci1, gecco 0 Nominace Nahlásit

bolak Já teda pravej důvod neznám, ale my jsme měli takovejch talířů plno, a vždycky krásně jiskřily, když se točily, zvlášť o vánocích nám to vynahrazovalo prskavky, za které jsme nechtěli vyhazovat peníze, protože byly jen na jedno použití, ale po asi roce už jiskřily míň a míň, a asi po třech letech přestaly jiskřit úplně, a ten zlatej lem co byl původně kolem dokola se kamsi vytratil. Doma jsme to vtipně nazvali, že "vysublimoval do koblih", které jsme si v ní často ohřívali právě na těchto talířích. 2 Kdo udělil odpovědi palec? annas, briketka10 0 Nominace Nahlásit

www Poněvadž ten 'zlatý' okraj je většinou z kovu a do mikrovlnky to nesmí přijít. Začnou totiž lítat jiskry, ničí se nejen talíř, ale i mikrovlnka :-) 1 Kdo udělil odpovědi palec? beer 0 Nominace Nahlásit

Hlada Ale může a mikrovlnce se nic nestane.

Jediným problémem je dekor z pravého zlata, který tvoří uzavřené smyčky. Ty se v nejslabším místě propálí. Mám to vyzkoušené. Když jsme před osmadvaceti lety koupili mikrovlnku, měli jsme jen talíře se zlatým dekorem. Raději jsme obětovali dekor, než bychom kupovali nové nádobí. Propálení je jen vlasové. Stejně tak je to s kovy. Pokud netvoří závit nakrátko, nezahřejí se. Běžně ohřívám zapomenuté kafe i s nerezovou lžičkou. Je studená. Poškození magnetronu nehrozí. Větší nebezpečí je při úplném odlehčení, kdy stoupne napětí na vn trafu a je tak víc zatěžovaná izolace, dioda a kondenzátor. 1 Kdo udělil odpovědi palec? briketka10 1 Nominace Kdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit

anonym Může to bouhnout,ale většinou to hází jiskry. 0 0 Nominace Nahlásit

anonym Ty máš doma nádobí se zlatým okrajem?

Koupím ho,díky,kontakt ti pošlu. 0 0 Nominace Nahlásit

dr.luha Kovové hrnce do trouby dát můžete, ale bez poklice a ne prázdné. Nesmí tam přijít tenké proužky, alobal, drátěnka a jiné předměty které fungují jako anténa.

vnitřek trouby je z železného plechu. Vlny se od kovu odráží podobně jako světlo od zrcadlové plochy. 0 0 Nominace Nahlásit

proč nemůžete dát kov do mikrovlnky?

Článek

Proč nemůžete dát kov do mikrovlnné trouby?

top-leaderboard-limit '>

Daven Hiskey provozuje divoce populární web zajímavých faktů Today I Found Out. Chcete-li se přihlásit k odběru jeho zpravodaje „Denní znalosti“, klikněte sem.

Všichni jsme slyšeli, že není bezpečné dávat kov do mikrovlnné trouby. Faktem však je, že do mikrovlnné trouby často dáváme kovy - například když ohříváme horkou kapsu. Jeho pouzdro má tenkou vrstvu hliníkové podšívky, která je navržena tak, aby absorbovala mikrovlny a trochu se zahřála, aby zhnědla vnějšek horké kapsy.

Navíc jsou vnitřní stěny vaší mikrovlnné trouby kovové. Toto vytváří Faradayovu klec, která zachycuje mikrovlnné trouby uvnitř krabice, takže vaří jídlo a ne věci kolem mikrovlnné trouby (jako vy). Mikrovlnné okénko má také kovovou síťovinu, která jej lemuje. Otvory v této síti jsou menší než vlnové délky elektromagnetického záření, které vyrábí vaše mikrovlnná trouba, což brání vlnám v průchodu otvory. Viditelné světlo se však skládá z mnohem menších vlnových délek, takže forma vyzařované energie prochází otvory v pohodě a umožňuje vám vidět uvnitř mikrovlnné trouby, zatímco běží, aniž byste se museli vařit.

Pokud je tedy vnitřek vaší mikrovlnné trouby obložený kovem a některé potravinářské výrobky mají nádoby, které obsahují kov, proč vás příručka k mikrovlnné troubě varuje, abyste do mikrovlnné trouby nevkládali kov?

Jak fungují mikrovlnné trouby

V jádru je mikrovlnná trouba velmi jednoduché zařízení: magnetron připojený ke zdroji vysokého napětí. Tento magnetron směruje mikrovlny do kovové krabice, kde se vaří vaše jídlo; vlny se odrážejí kolem uvnitř mikrovlnné trouby, dokud nejsou absorbovány prostřednictvím dielektrické ztráty v různých molekulách, což má za následek zahřívání těchto molekul. Látky, které zde dobře fungují, jsou věci jako voda, keramika a určité polymery, které nakonec docela účinně přeměňují mikrovlnnou energii na teplo.

Kovy jsou naproti tomu nabité elektrony, které se mohou volně pohybovat, a jsou tedy skvělými vodiči elektřiny. Když mikrovlny narazí na kov, který jste vložili do mikrovlnné trouby, volné elektrony na kovovém povrchu se nakonec velmi rychle pohybují ze strany na stranu. To zase zabrání tomu, aby elektrická vlna vstoupila do kovu, a vlny se místo toho odrazí.

Více kovu, více problémů

Když se mikrovlny odrážejí, místo aby byly absorbovány, může to potenciálně vytvořit dostatečnou hustotu náboje, aby elektrický potenciál v kovovém předmětu překročil dielektrický rozpad vzduchu. Když k tomu dojde, bude to mít za následek jiskření uvnitř vaší mikrovlnné trouby, od tohoto kovu k jinému elektrickému vodiči s nižším potenciálem (často ke zdi mikrovlnné trouby). V extrémních případech mohou tyto elektrické jiskry skončit spálením malých otvorů v kovové stěně. Jiskry mohou také skončit spálením magnetronu ve vaší mikrovlnné troubě nebo v moderních mikrovlnách mohou způsobit přepětí, které nakonec poškodí citlivou mikroelektroniku, což může vaši mikrovlnnou troubu zabít nebo ji zneškodnit.

Dalším způsobem, jak vložit kov do mikrovlnné trouby, může magnetron zabít, je-li dostatek generovaných mikrovln absorbován, k čemuž může dojít, pokud je jídlo zabaleno do hliníkové fólie nebo většinou uzavřeno v kovové nádobě. Pokud se energie neabsorbuje, nemá kam jít, ale zpět do magnetronu, aby ji poškodila - což opět může učinit vaši mikrovlnnou troubu nepoužitelnou.

Na všednější úrovni dává vaše jídlo do mikrovlnné trouby něco jako běžná lžíce nebo kovový talíř, což znamená, že pravděpodobně nebude správně uvařeno. Obecně platí, že vložení kovu do mikrovlnné trouby není bezpečné - ne proto, že by vám hrozilo poškození zdraví (i když v extrémních případech může ve vaší mikrovlnné troubě dojít k požáru) - ale proto, že by mohlo dojít k poškození vaší mikrovlnné trouby. Jen malá věc, kterou byste měli zvážit, když ohříváte zbytky z dovolené.

Věci, které byste neměli dávat do mikrovlnné trouby. Nikdy!

Lidstvo si vynález z roku 1947 oblíbilo natolik, že v něm začalo ohřívat téměř vše. A to se záhy ukázalo jako velmi nebezpečné. Existuje totiž pár věcí, které se s mikrovlnou troubou prostě nesnesou. Mikrovlny mění vlastnosti potravin a to může vést k dramatickým koncům. Jsou známé případy, kdy si muž chtěl ohřát chilli papričku, ze které se během ohřívání uvolnil kapsaicin, díky kterému je paprika pálivá, a ten po otevření mikrovlnky způsobil muži popálení na pokožce a v očích. Co byste do mikrovlnné trouby tedy raději neměli dávat?

Nebezpečné obaly

Kov a alobal

Do mikrovlnné trouby rozhodně nepatří kovové věci. Pozor i na malé množství, které se občas nachází v glazurách nádobí. Trouba by začala jiskřit. Kovová nádoba, například z hliníku, kterou umístíte dovnitř mikrovlnné trouby odráží mikrovlnné záření, což způsobuje, že se kov vznítí a velmi rychle začne hořet. Stejně tak opatrní buďte v případě alobalu. Stačí malý kousek a objeví se oheň.

Plastové a papírové obaly

V některých plastových nádobách i sáčcích se nachází látka Bisfenol A, která se z plastu při zahřátí uvolňuje. To může při častém vystavování mikrovlnám zvýšit riziko různých druhů onemocnění. Další uvolněnou nebezpečnou látkou při ohřívání plastu můžou být ftaláty. Pokud na plastové nádobě naleznete štítek s informací, že je možné ji používat k ohřívání pokrmů v mikrovlnce máte vyhráno. Pokud ne, určitě to není bezpečný nápad.

Ohřívání některých potravin by mohlo skončit pohromou

Papírové sáčky a krabičky na jídlo mohou také vydávat toxické výpary. Intenzivní teplo mikrovlnky navíc může způsobit vznícení papíru a následný požár.

Obal na jídlo, který je z polystyrenu, je sice určený na hotová jídla, ale ne na jejich ohřívání. Obsahuje karcinogenní dioxin a ten pod vlivem vyšších teplot proniká do jídla, čímž se zvyšuje riziko rakoviny.

Čerstvé ovoce

Nikdy nedávejte do mikrovlnné trouby čerstvé ovoce. Teplem se zničí veškeré vitaminy, ale například hroznové víno může ve vteřině vybuchnout a rozletět se na všechny strany. Jednotlivé slupky už z povrchu nejen že nedostanete, ale síla exploze poničí i ochranné mřížky ventilátorů.

Vajíčka

Na vajíčko rovnou zapomeňte. Následky jeho ohřevu v mikrovlnce jsou totiž neodstranitelné. Žloutek získá v tomto přístroji takovou teplotu, že skrze skořápku exploduje. Pokud se to právě chystáte zkusit a divíte se, že vejce neprasklo, tak buďte velmi opatrní! Hned, jakmile se ho dotknete a pokusíte se ho třeba oloupat, dojde ke katastrofě. A bolestivě se popálíte.

Voda

Voda patří do rychlovarné konvice. Ohřívat ji v mikrovlnce není nejlepší nápad. Chcete si čekání zkrátit tím, že dáte hrneček vody do mikrovlnky? Tohle je nebezpečný experiment – voda na povrchu bude vždy o něco chladnější a jakmile přidáte pytlíček čaje a lžičku, exploduje vám vařící voda přímo do obličeje.

Chilli papričky

Chilli papričky, obzvláště ty sušené, mohou způsobit, jak už je uvedeno shora, velmi nepříjemný zážitek. Pokud je ohříváte, začne se z nich uvolňovat kapsaicin a jiné aktivní složky, které z papriky dělají velmi pikantní zeleninu. Smísí se s párou a ve chvíli, kdy otevřete dvířka, pocítíte pálivou sílu kapsaicinu na vlastní kůži. Smíchaný s párou vám může způsobit na obličeji popáleniny. Ani vdechnout něco jako koncentrát z chilli papriček není nic příjemného.

Věděli jste, že...?

Když v mikrovlnné troubě není nic, co by absorbovalo mikrovlny, může se mikrovlnná trouba vznítit. Troubu tedy zapínejte až poté, co do ní vložíte potraviny určené k ohřevu.

Author

October 30,2022

Leave a Reply