November 20,2022 Post by : Alena Steinerová

Jaké nádobí do mikrovlnné trouby?

Co byste nikdy neměli dávat do mikrovlnky. Jen příbory to rozhodně nejsou

Mikrovlnka je praktický spotřebič, ale musí se správně používat

Co byste nikdy neměli dávat do mikrovlnky. Jen příbory to rozhodně nejsou

26. ledna 2020 11:19 / Shutterstock

4 0

Mikrovlnnou troubu má v domácnosti snad každý. Jde o velmi pohodlného pomocníka, díky němuž jsou naše pokrmy ohřáté za několik desítek sekund. Ano, mikrovlnka je praktický spotřebič, ale mnoho lidí netuší, jak ji správně používat.

Tak například téměř každý z nás ví, že do ní nepatří alobal, ale o jiných zakázaných předmětech či potravinách mnoho lidí vůbec netuší. Pojďte se podívat, co nedávat do mikrovlnky za žádných okolností.

Vejce

Chcete-li zabránit tomu, abyste z vaší mikrovlnky museli seškrabovat zbytky explodovaných potravin, vyhněte se určitě přípravě vajíčka natvrdo. Nehrozí sice nějaké smrtelné nebezpečí, ale úplná legrace to také není. Tekutina v syrovém vajíčku se totiž teplem rychle mění v páru, čímž zvětšuje svůj objem. To samozřejmě skořápka nevydrží a exploduje. Pokud tedy nechcete strávit hodiny čištěním mikrovlnky, případně malovat kuchyň, raději to nezkoušejte.

Syrové maso

Syrové maso nikdy v mikrovlnce neohřívejte a při rozmrazování masa nezapomeňte zvolit vhodný program. Předejdete tak pomnožení bakterií na mase a tím i případnému zkažení masa.

Plastové či papírové obaly

Vkládání potravin v papírových i plastových obalech do mikrovlnky je samostatnou kapitolou. Papírové tašky, v nichž máte zabalené něco, co chcete vložit do mikrovlnky, totiž většinou obsahují spoje s lepidlem. Toto lepidlo se pak teplem uvolňuje do jídla, což může být zdraví nebezpečné.

O plastových obalech snad ani nemusíme mluvit, a proto je lepší je do mikrovlnky vůbec nedávat. Jinak riskujete dobře zahřátý pokrm, ale s příchutí nebezpečných chemikálií.

Pozlacené a kovové nádobí

Do mikrovlnné trouby skutečně talíře se zlatým ornamentem nebo nerezové misky nepatří. Pokud je tam dáte, spotřebič zareaguje i na sebemenší kovový proužek a zajiskří jak při ohňostroji.

Pozor na nebezpečné nic

Mikrovlnka se nemá pouštět naprázdno, a to z jednoduchého důvodu. Tento spotřebič ohřívá jídlo tak, že pomocí elektromagnetických vln ohřívá molekuly vody v jídle a nápojích. Pokud tyto vlny nemá co absorbovat, vaše mikrovlnka může jednoduše zkolabovat. A je dost pravděpodobné, že definitivně. Dále čtěte: Jednoduchý fígl, díky kterému vyčistíte toustovač bez námahy.

Test: Znáte potraviny, které nesmí do mikrovlnky? Kolik uděláte chyb?

Víte, co do mikrovlnky nepatří a proč? Udělejte si rychlý test a vyberte odpověď, která se vám zdá správná. Mikrovlnku má většina z nás, ale ne všichni víme, která jídla bychom do ní dávat neměli. Otestujte svoje znalosti a uvidíte hned, jak jste na tom vy!

Zdroje:

Mikrovlnka je skvělý pomocník, kterému nerozumíme

Znáte potraviny, které byste raději neměli zkoušet připravit v mikrovlnce? I když je mikrovlnná trouba rozhodně šikovným moderním spotřebičem, který je především skvělým prostředkem k ohřevu potravin, v mikrovlnce lze také mnohá jídla připravit.

Bohužel to však není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. S potravinami je nutné nakládat jinak, než jsme zvyklí a některé bychom raději vůbec neměli v mikrovlnce zahřívat. Vyznáte se v nich? Víte, co do mikrovlny nepatří?

Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník, ale nehodí se k ohřevu všech jídel. Zdroj: Profimedia

Test: Znáte potraviny, které nesmí do mikrovlnky?

Přečtěte si otázky, zvolte jednu odpověď a dole zkontrolujte, zda byla správná. Můžeme začít?

1. Co byste raději neměli v mikrovlnce připravovat?

a) vejce natvrdo ve skořápce

b) vaječné muffiny se zeleninou

c ) sázená vejce

Do mikrovlnky nepatří kovy, to víme dobře všichni! Ale jak je to s potravinami? Zdroj: Shutterstock

2. V mikrovlnce byste neměli ohřívat:

a) sladké brambory

b) cukety

c) pálivé papričky

3. Nevhodné je ohřívání těchto surovin:

a) omyté, ale jinak nezpracované hrozny, rajčata, lilky

b) naporcovanou brokolici

c) brambory ve slupce

Ne všecha jídla je vhodné v mikrovlnce ohřívat. Zdroj: Profimedia

4. Které druhy zeleniny mohou být po ohřevu nebezpečné:

a) kapie, kukuřice, brokolice

b) celer, řepa, špenát

c) fazole, fenykl, česnek

5. Které pokrmy byste neměli znova ohřívat v mikrovlnce?

a) houbová jídla

b) sladkokyselé zelí

c) těstoviny bez omáčky

V mikrovlnce běžně potraviny ohříváme, rozmrazujeme i vaříme. Zdroj:

Odpovědi: Znáte potraviny, které nesmí do mikrovlnky?

1. a)

V mikrovlnné troubě můžete připravit i vejce, ale rozhodně rozklepnuté. Teoreticky lze vejce ve skořápce uvařit, pokud do místa, kde je bublinka, uděláte malou dírku, například jehlou. I přesto se však považuje vaření vejce ve skořápce za nebezpečné kvůli nahromadění horkých par. Vejce může explodovat i po vytažení z mikrovlnky.

2. c)

Pálivé papričky se stanou kvůli ohřevu v mikrovlnce téměř nebezpečným materiálem. Díky uvolňujícímu se kapsaicinu, díky kterému papričky pálí, horkosti šťáv a vznikajícími párami a tlakem v ohřívané zelenině, může dojít i k velmi nepříjemnému popálení. Dejte si velký pozor, co, a hlavně jak ohříváte. U papriček nejde jen o šťávy, ale i o výpary, které můžete jednoduše vdechnout!

3. a)

Veškeré nenakrájené a neloupané ovoce, ale i zeleniny mohou díky tlaku par a horkým šťávám uvnitř ohřívaného plodu explodovat. Platí to pro veškeré ovoce v celku, které obsahuje hodně šťáv. Pokud je chcete dát z nějakého důvodu do mikrovlky, vždy je dobře propíchejte vidličkou.

4. b)

Tyto druhy zeleniny jsou velmi dusíkaté, ale ohříváním v mikrovlnné troubě může dojít na přeměnu těchto látek na karcinogenní nitrosaminy.

5. a)

Podobný problém jako u celeru, řepy a špenátu můžete očekávat také u hub. Bílkoviny v houbách se ohříváním také mohou „zkazit“ a způsobit zažívací problémy. Nicméně jde obecně o opětovné zahřívání hub, ne o problém vznikající jen díky ohřevu v mikrovlnce.

Jaké nádobí do mikrovlnné trouby?

Sklo: dobře propouští mikrovlny. Pro přípravu jídel je ideální nádobí z varného skla. Sklenice a láhve z běžného skla lze použít pro krátkodobý ohřev; nepoužívají se pro vaření či pečení, neboť mohou přenosem tepla z potraviny prasknout.

Do trouby nepatří jemné sklo (hrozí prasknutí), olovnatý křišťál a sklo zdobené dekorem s obsahem kovů, např. zlato, stříbro (ty mohou při použití jiskřit).

Porcelánové stolní nádobí: dobře propouští mikrovlny a je vhodné pro ohřev jídla.

Do trouby nepatří porcelánové stolní nádobí zdobené dekorem s obsahem kovů (jiskření).

Keramika: nesmí vykazovat praskliny nebo trhliny a měla by být glazovaná.

Neglazované keramické nádobí přijímá vlhkost, ohřívá se a může prasknout.

Umělohmotné nádobí: lze použít pro přípravu pokrmů, zaručuje-li jeho výrobce teplotní stálost (piktogram mikrovln či slovní uvedení vhodnosti použití do mikrovlnných trub, včetně uvedení teploty; zpravidla do +140 °C). Nádobí, které má sloužit jak pro zmrazování, tak i rozmrazování a ohřívání či vaření pokrmů, musí být opatřeno piktogramem zmrazení (nebo slovní informací) s uvedením teploty (zpravidla do -40 °C).

Nádobí, u kterého chybí deklarovaný způsob použití, se může v mikrovlnné troubě deformovat i roztavit.

Hliníkové misky: hotová jídla zakoupená v hliníkových miskách lze v nich i ohřívat.

Misky nesmí být vyšší než 2 až 3 centimetry, musí se z nich buď odstranit hliníková „poklice“ nebo se „poklice“ musí propíchat a nesmí dojít k jejich kontaktu se stěnami trouby (udávaná bezpečná vzdálenost 2 až 2,5 cm).

Kovové nádobí, dřevěné mísy: nejsou pro mikrovlnné trouby vhodné!

Ostatní: výrobky z papíru lze použít jen na krátké ohřívání. U fólií z umělých hmot nesmí chybět doporučení jejich výrobce pro použití v mikrovlnné troubě.

Author

November 20,2022

Leave a Reply