Mezi nejoblíbenější kuchyňské roboty patří odšťavňovač, který slouží k výrobě čerstvých domácích šťáv z ovoce a zeleniny. Na trhu nalezneme nepřebernou škálu modelů několika různých typů a vybrat si mezi nimi nemusí být zrovna jednoduché. My jsme pro vás připravili přehled deseti nejlepších výrobků na trhu, z nichž pět je odstředivých a pět šnekových. Za tímto přehledem pak naleznete další cenné informace týkající se výběru a koupě tohoto druhu přístroje. Doufáme, že vám bude tento článek nápomocný.
5 nejlepších odstředivých odšťavňovačů
Nejprve si představíme pětici nejlepších odstředivých výrobků, které jsou mezi uživateli u nás o něco oblíbenější a prodávanější.
1. Braun Multiquick 5
Vzhledově velmi povedený a výkonný odstředivý odšťavňovač německé výroby nabízený v černé a bílé barvě. Celkový výkon dosahuje hodnoty 900 W při maximálním počtu 10 tisíc otáček za minutu (uživatel má možnost vybrat si mezi dvěma stupni rychlosti). Nádoby na šťávu a vylisovanou dužinu pojmou 1,25 litru, respektive 2 litry objemu. Samozřejmostí je regulace odtoku.
Průměrná maloobchodní cena: 3 000,-
DALŠÍ INFORMACE A UŽIVATELSKÉ RECENCE
2. Bosch MES25A0
Pravděpodobně nejoblíbenější a nejprodávanější přístroj tohoto typu na našem trhu, který v kategorii odšťavňovačů obsadil v soutěži Produkt roku první místo v letech 2015 a 2016. Je kombinací kvality, vysoké výtěžnosti, praktičnosti, moderního vzhledu, bezpečnosti a snadného čištění za velmi přijatelnou a pro prakticky každého dostupnou cenu. V našich končinách se rozhodně jedná o nejlepší volbu z hlediska poměru cena/výkon.
Průměrná maloobchodní cena: 2 200,-
DALŠÍ INFORMACE A UŽIVATELSKÉ RECENZE
3. Philips HR 1871
Krásný nerezový odstředivý odšťavňovač od společnosti Philips s úctyhodným výkonem 1000 W. Je vybaven technologií QuickClean zajišťující maximálně pohodlné čištění a údržbu. Díky 8 centimetrů širokému plnícímu hrdlu není třeba většinu surovin rozkrajovat. Nežádoucímu znečištění pracovní plochy odkapávající šťávou je zabráněno uzavíratelnou výpustí s funkcí DripStop.
Průměrná maloobchodní cena: 4 500,-
DALŠÍ INFORMACE A UŽIVATELSKÉ RECENZE
4. Sencor SJE 741
Kompaktní dvourychlostní odstředivý odšťavňovač s výkonem 400 W a maximálním počtem 13 tisíc otáček za minutu. Barevné vyvedení je kombinací černé a nerezu. Vzhledem k nízké pořizovací ceně se jedná o velice dobrou volbu pro ty, kteří hledají funkční a spolehlivý přístroj za minimální cenu. Mimo jiné je vybaven i automatickou funkcí ochrany proti přehřátí motoru.
Průměrná maloobchodní cena: 850,-
DALŠÍ INFORMACE A UŽIVATELSKÉ RECENZE
5. Catler JE 4010
Odstředivý odšťavňovač prémiové třídy od firmy Catler vybavený těmi nejlepšími funkcemi a technologiemi. Má LCD displej a celkem 5 rychlostních stupňů nabízejících volbu od 6,5 tisíce až po 13 tisíc otáček za minutu. Jeho výkon je nekompromisních 1200 W. Samotné síto pro oddělení šťávy od dřeně je vyrobeno z mikrosíťoviny vystužené titanem a má neuvěřitelných 40 tisíc mikrootvorů.
Poznámka: Tento přístroj se stal vítězem testu odšťavňovačů časopisu dTest i internetového portálu
Průměrná maloobchodní cena: 5 000,-
DALŠÍ INFORMACE A UŽIVATELSKÉ RECENZE
5 nejlepších šnekových odšťavňovačů
Zde je pětice nejlepších šnekových odšťavňovačů, které jsou na našem trhu k dostání.
1. Sencor SSJ 4042
Vertikálně koncipovaný šnekový odšťavňovač od společnosti Sencor v červené barvě o výkonu 400 W. Nádoby na šťávu a dřeň mají objem 800 ml. Je vybaven funkcí automatického vypnutí, která zabraňuje přehřátí motoru a nežádoucímu spuštění v případě nesprávného sestavení. Umožňuje kontinuální odšťavňování až po dobu patnácti minut. Řadí se mezi cenově velmi dostupné přístroje.
Průměrná maloobchodní cena: 2 500,-
VÍCE INFORMACÍ A HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
2. Tefal ZC255B38
Robustní šnekový odšťavňovač od francouzské firmy Tefal v barevné kombinaci černé a matné stříbrné. Jeho výkon činí 200 W a váží úctyhodných 7 kilogramů, což ho činí lehce nepraktickým pro manipulaci. Odpadní nádoba i sběrač šťávy mají shodně 0,8 litru objemu. Bez problémů si poradí s prakticky jakýmkoliv druhem ovoce a zeleniny, který je možné odšťavnit.
Průměrná maloobchodní cena: 3 500,-
VÍCE INFORMACÍ A HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
3. Concept LO-7065
Multifunkční přístroj umožňující přípravu šťáv, smoothie a studených dezertů. Jeho dalšími velkými devizami jsou uzavíratelný odtok zabraňující odkapávání nápoje a velmi široký otvor pro plnění o průměru 75 milimetrů. Jeho výkon je 240 W a objem obou sběrných nádob je 1 litr. Díky nízké hmotnosti zhruba třech kilogramů s ním může lehce manipulovat i fyzicky méně zdatná osoba.
Průměrná maloobchodní cena: 5 500,-
VÍCE INFORMACÍ A HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
4. G21 Gourmet
Designově velice povedený horizontálně koncipovaný odšťavňovač šnekového typu v hnědo-oranžové barevné kombinaci. Sběrače na šťávu a odpad si vystačí s objemem 500 ml. Výkon dosahuje hodnoty 150 W a váha je lehce pod 4 kilogramy. Robot mimo jiného disponuje i vyměnitelnými hlavicemi, které z něj během chvíle udělají buď mlýnek na maso, nebo plnič klobás.
Průměrná maloobchodní cena: 4 000,-
VÍCE INFORMACÍ A HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
5. Sana Juicer EUJ-707
Prémiový šnekový odšťavňovač umožňující kromě lisování šťávy též celou řadu dalších činností jako je třeba výroba zmrzliny, přesnídávek a ořechových másel, či mletí čerstvé kávy. Dostupný je v bílém, červeném a chromovém provedení a na samotný motor je poskytována dlouhá desetiletá záruční doba. Po všech stránkách se jedná o výjimečný produkt, jehož kvality jsou však vykoupeny poměrně vysokou pořizovací cenou.
Průměrná maloobchodní cena: 12 000,-
VÍCE INFORMACÍ A HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Skutečný rozdíl mezi odstředivým a šnekovým odšťavňovačem
Nepřeberná řada renomovaných i nerenomovaných zdrojů neustále dokola opakuje nepodložené mýty týkající se kvality vyprodukovaného džusu těmito dvěma typy přístrojů. Ty vznikly pravděpodobně jako důsledek konkurenčního boje mezi jednotlivými výrobci a mnoho osob je zcela slepě přijalo za fakta a šíří je dál. Všechny tyto mýty si vzali takzvaně na paškál pánové z projektu kteří na jejich potvrzení, respektive vyvrácení spolupracovali s australským vládním úřadem National Measurement Institute. Závěry studie jsou vcelku jasné, oba druhy odšťavňovačů produkují v prakticky všech parametrech téměř totožně kvalitní a nutričně bohatý nápoj. Reálně kvalitativní a kvantitativní rozdíly výsledného džusu existují jen mezi různě kvalitními přístroji, a to bez ohledu na jejich typ. Pro úplnost si jednotlivé mýty v krátkosti představíme, aby všem bylo jasné, o co přesně jde.
Mýtus 1 – Šnekový odšťavňovač má větší výtěžnost
Průměrná výtěžnost obou typů je napříč různými druhy ovoce a zeleniny stejná. Jisté rozdíly zde však existují. Šnekový si lépe poradí s měkkými kusy a s listovou zeleninou (třeba rajčata, nebo špenát). Odstředivý má naopak navrch v případě tvrdých kusů (třeba jablka, mrkev nebo červená řepa). I v těchto případech jsou však rozdíly ve výtěžnosti relativně malé.
Mýtus 2 – Odstředivý odšťavňovač zničí cenné látky
Obhajoba tohoto mýtu je často založena na argumentu, že vysoké otáčky u odstředivého typu zpracovávané suroviny zahřívají a tím ničí v nich obsažené živiny. To by se mohlo zdát jako poměrně logické a uvěřitelné vysvětlení. Realita je ovšem taková, že k rozdrcení dužiny surovin dochází doslova a do písmene ve zlomku sekundy a během tak krátké doby k žádnému relevantnímu zahřátí nedochází. Laboratorní měření ukázala, že oba typy odšťavňovačů zanechají v džusu obdobné množství živin, a to na průměrné úrovni 80 % z toho, co obsahují syrové nezpracované kusy ovoce a zeleniny.
Mýtus 3 – Odstředivý odšťavňovač způsobu rychlejší oxidaci džusu
Prostým faktem je, že při odšťavňování skutečně dochází k nahánění vzduchu do připravovaného nápoje, což způsobuje jeho oxidaci a tudíž i k znehodnocování některých v něm obsažených výživných látek. Pravdou také je, že extrémně vysoký počet otáček odstředivých typů přístrojů nažene oproti těm šnekovým do džusu za jednotku času mnohonásobně větší množství vzduchu. Tento mýtus však v konečném důsledku naráží na přirozené fyzikální zákony. Šnekové sice pracují s o dva řády nižšími počty otáček, ale činí tak po daleko delší dobu a nakonec tak do nápoje dostanou přibližně totožné množství vzduchu jako ty odstředivé. Reálně má tedy průběh oxidace nápoje u obou typů zařízení naprosto totožný vývoj.
Závěrem
Co se týče kvality výsledného džusu, jsou mezi oběma typy přístrojů jen minimální rozdíly a mnoha osobami a zdroji podporované tvrzení, že jsou ty šnekové v tomto ohledu lepší, není pravdivé. Pokud mluvíte dobře anglicky, můžete si přečíst závěry provedené vědecké studie na webových stránkách v sekci “Fast juicers vs Slow Juicers”, kde je k dispozici ke stažení i studie samotná. Její dilčí závěry shrnuje též video Fast Juicing v’s slow – which offers the most nutrients umístěné na portálu YouTube.
Skutečné rozdíly mezi oběma typy
To, že mezi těmito dvěma typy neexistují žádné výrazné rozdíly, co do kvality produkovaného nápoje ještě neznamená, že mezi nimi jisté faktické rozdíly nejsou. Abychom byli co možná nejvíce objektivní, je nezbytné, abychom je uvedli. Berte přitom v potaz, že se jedná o prosté zobecnění vlastností daného typu a ne všeobjímající definici toho či jiného konkrétního výrobku.
Odstředivé Šnekové – Jsou výrazně rychlejší – Mají výrazně tišší chod – Snadněji se čistí – Lépe si poradí s měkkým ovocem a zeleninou – Sestavování a rozebírání je méně komplikované – Lépe si poradí s listovou zeleninou – Lépe si poradí s tvrdým ovocem a zeleninou – V nejednou případě jsou multifunkční
10 rad jak vybrat odšťavňovač
Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro některý z námi doporučovaných výrobků, nebo jakýkoliv jiný, doporučujeme zohlednit při výběru následujících deset parametrů. Mohou totiž dosti zásadně ovlivnit vaši uživatelskou spokojenost poté, co začnete přístroj používat. Některé z nich mohou být pro určité osoby nepodstatné, avšak v obecné rovině jsou všechny více či méně relevantní.
1. Šířka plnícího hrdla
Informujte se o skutečném průměru plnícího otvoru. Ideální je šířka minimálně 70 mm, což vám u většiny druhů potravin umožní vkládat je do odšťavňovače vcelku. Vy tak ušetříte čas a námahu nutné pro jejich porcování. Mimo to také dosáhnete větší výtěžnosti, neboť část šťávy obsažené v ovoci a zelenině při krájení vyteče.
2. Omyvatelnost
Čištění je do jisté míry slabou stránkou prakticky každého odšťavňovače, neboť z logiky věci vždy dojde k znečištění hned několika částí robota a ty je pochopitelně nutné umýt. Některé přístroje jsou v tomto ohledu zkonstruovány vhodnějším způsobem, jiné méně. Za velký nedostatek je považována nemožnost mytí v myčce na nádobí a některé výrobky na trhu tímto neduhem skutečně trpí.
3. Hmotnost
Pokud víte, že budete s odšťavňovačem hodně manipulovat a přenášet ho (což je poměrně pravděpodobné), nepodceňujte tento faktor. To platí zejména v případech, kdy bude uživatelem subtilní osoba. Některé kusy mohou jít s vahou i přes šest, nebo dokonce sedm kilogramů. To už není úplně zanedbatelná hmotnost.
4. Objem sběrných nádob
Jak nádoba pro sběr džusu, tak ta pro sběr dřeně mají u různých robotů odlišný objem a při srovnání konkrétních produktů jsou rozdíly až několikanásobné. Pakliže si budete šťávu připravovat jen pro sebe a případně třeba pro partnera, či jinou druhou osobu, zřejmě vás tento parametr nemusí až tolik zajímat. V případech kdy budete odšťavňovat pro tři a více osob, můžete u některých výrobků narazit na něco, co by se dalo v nejlepším případě označit za nepraktičnost. Pro zjištění vašich potřeb v tomto ohledu použijte jednoduchou matematiku. Jste-li čtyřčlenná rodina a každý vypije čtvrt litru šťávy, sběrné nádoby by měly mít objem alespoň jeden litr.
5. Rychlost
Je-li pro vás rychlost přípravy nápoje při výběru přístroje podstatným faktorem, pak je pro vás jasnou volbou odstředivý odšťavňovač. Nic proti tomu šnekovému, ale v tomto souboji naprosto jasné prohrává. V jeho neprospěch v tomto ohledu pak promlouvá i fakt, že je časově náročnější na rozložení a sestavení, které je nutné provést po každém použití za účelem umytí.
6. Hlučnost
Oproti předchozímu bodu číslo pět je zde situace opačná. V průměru vyšší hlučností se vyznačují ty odstředivé. Je to daň právě za onu rychlost. Mnohatisícové otáčky za minutu nutné pro bleskurychlé zpracování surovin musí vyvinout výkonný motor a ten bude dělat víc rámusu, než motor toho šnekového otáčející se běžně méně než stokrát za minutu. Pakliže je pro vás tento aspekt hodně podstatný, porozhlédněte se spíše po šnekovém typu. Nesmíme pak opomenout dodat, že pokud je výrobek relativně hodně tichý, výrobce se tím nezapomene pochlubit, čtěte proto produktové specifikace.
7. Detaily řešení
Tento bod není zcela uchopitelný, protože se jedná o nejednoznačně definovatelnou oblast. Přesto nesmíme jeho důležitost opomenout. Co je tím myšleno se pokusíme vysvětlit na konkrétním příkladu. Produkovaný džus z odšťavňovače vytéká do sběrné nádoby. Ve chvíli, kdy chceme nádobu oddělat, může nastat problém s tím, že z výtoku šťáva po troškách odkapává a my nechceme, aby nám znečistila pracovní plochu. Tomu je u některých výrobků zabráněno pomocí uzamykatelného odtoku šťávy. A to je ono. Fakticky je to takový opomenutelný detail, ale takových „blbostí“ může řešit přístroj hned několik najednou a v konečném důsledku tak uživateli výrazným způsobem usnadňovat používání.
8. Multifunkčnost
Trochu ošemetný aspekt, kde se opravdu pohybujeme v rovině preferencí každého jednotlivého člověka. Navíc je třeba zohlednit fakt, že se konkrétní multifunkčnost přístroj od přístroje liší a proto není možné celou problematiku jednoznačně zobecňovat. Je jen a jen na vás, abyste vy sami reálně vyhodnotili, zda je pro vás několik funkcí přístroje přínosných, či nikoliv. Smysl to dávat může, ale nemusí. Zhodnotit si to musí každý sám pro sebe, avšak za zamyšlení to rozhodně stojí.
9. Cena a renomovaná značka
Oblíbené pořekadlo tvrdící, že za kvalitu je nutné si připlatit, vyvrací v dnešní době řada spotřebitelských testů napříč různými kategoriemi zboží. Ty odhalují, že v mnoha případech vysoká cena a renomovaná značka ani zdaleka neznamená vyšší kvalitu. To platí i v našem případě. Před koupí konkrétního výrobku se proto dostatečně informujte z maximálního množství dostupných zdrojů (pozor na propagační články konkrétních výrobků, respektive výrobků prodávaných v jednom konkrétním e-shopu, většinou se jedná o zaplacenou reklamu). Za námi vybranou desítkou si pevně stojíme, ale pravdou je, že jsou na trhu i další velmi kvalitní přístroje, které bychom zde mohli bez obav jmenovat. Musíme však zachovat jistou přehlednost. Narazíte-li tedy na kus, který se vám líbí a my jsme ho zde nezmínili, porozhlédněte se a poptejte se na internetu a budete-li mít pocit, že jsou zkušenosti s ním a názory na něj dobré, nebojte se zvážit jeho koupi.
10. Typ a kvalita šťávy
Tuto problematiku jsme v tomto článku řešili už o něco výše. Opakování je však matkou moudrosti a tak si ještě jednou stručně shrneme to podstatné. Kvalita šťávy vyprodukované oběma typy přístrojů je navzdory mnoha fámám obdobná. V některých ohledech je trochu lepší ten odstředivý, v jiných ten šnekový. Rozdíly jsou ovšem v souhrnu minimální. Obecně platí, že je první jmenovaný o něco málo vhodnější na tvrdé druhy ovoce a zeleniny, zatímco ten druhý je o trochu lepší při odšťavňování listové zeleniny a měkkého ovoce a zeleniny. To jinými slovy znamená, že je pro normálního uživatele používající širokou škálu surovin z tohoto pohledu jedno jaký typ si pořídí.
Dvouhřídelové a ruční odšťavňovače
Je dost pravděpodobné, že jste v rámci vlastního průzkumu trhu narazili i na takzvané dvouhřídelové a ruční odšťavňovače. My jsme se jim v tomto článku nijak nevěnovali, neboť jsou velmi specifické a mezi spotřebiteli stojí na okraji zájmu. Nám to však nedá a alespoň v krátkosti nastíníme, v čem spočívají jejich specifika.
Dvouhřídelový odšťavňovač
Jedná se vlastně o zdvojený šnekový odšťavňovač, v němž dvě hřídele rotují proti sobě. Jeho doménou je odšťavňování listové zeleniny a bylinek a v tomto ohledu ho žádný jiný typ nepřekoná. Má ale řadu nevýhod. Je velmi pomalý a komplikovaný na rozebírání a sestavování. Samotnou kapitolou je pak pořizovací cena. Ta začíná nad deseti tisíci korunami a u nejdražších kusů nemá problém se vyšplhat na pětinásobek této částky.
Manuální odšťavňovač
I tento typ je šnekovým odšťavňovačem svého druhu. Funkčně se liší víceméně jen v tom, že pohon nezajišťuje motor, ale vy vlastní silou. Důvody pro jeho pořízení mohou být různé, ale u většiny kupujících to bude asi nezávislost na připojení k elektrické síti. U některých modelů může hrát roli jejich kompaktnost a nízká váha umožňující brát si ho s sebou na cesty. Je u něj třeba počítat s tím, že je jeho používání poměrně fyzicky náročné a tudíž je zcela nevhodný pro získávání většího množství šťávy naráz.