October 30,2022 Post by : Alena Steinerová

Jak vybrat toustovač Recenze a Test 2021

Teplý, křupavý chléb s krustičkou. Roztavený sýr, který se dlouze táhne a na jazyku rozplývá. Dokonale propečená šunka, šťavnatá a lahodná. To všechno můžete mít v jediném, perfektním sendviči. Na večeři, na snídani nebo jako vítanou svačinku pro děti. Vybrat sendvičovač pro přípravu zmíněné lahůdky není jen tak. Sendvičovačů je spousta a dnes už v nich můžete připravovat i mnoho dalších dobrot. Liší se také použitým materiálem, funkcemi a bezpečností. Jak tedy zvolit ten nejlepší sendvičovač? Pojďme se podívat.

Recenze toustovačů / sendvičovačů – vyberte nejlepší elektrický toastovač

Při testování sendvičovačů jsme se zaměřili hlavně na jejich praktické použití. Zajímalo nás, jak jsou variabilní, uživatelsky přívětivé, rychlé a jaké nabízí funkce. Rozhodně neopomíjíme také složitost či jednoduchost údržby a čištění, které se u různých typů výrazně liší. Důležitou položkou při nákupu je také cena a design výrobku. Pojďte se tedy podívat na recenze sendvičovačů, které jsme pro vás vybrali a zjistit, který sendvičovač je vítězem testu.

Rozdíl mezi sendvičem a toustem

V běžné mluvě se oba pojmy mísí a nevidíme mezi nimi rozdíl. Přesto se jedná o dva odlišné pokrmy, které se liší díky formě přípravy. U přípravy toastů se grilují či zapečou pouze kousky (krajíčky) pečiva a pak se obloží (případně jen lehce zapečou). Toast je v podstatě klasická obložená topinka. Přístrojům pro přípravu toustů se říká toustovače nebo také topinkovače. Oproti tomu u přípravy sendvičů. Všechny suroviny se dají na pečivo, poté na ně položíte druhý plátek pečiva a celek necháte zapéct v sendvičovači. Připravit ho lze v mikrovlnné či klasické troubě, ale chuťově se nemohou rovnat těm ze sendvičovačů. Z nich je kůrka výrazně propečenější. Pokud budeme dodržovat toto názvosloví, tak platí že v sendvičovači bez problémů uděláte i toast. Ale naopak v toustovači uděláte sendvič těžko. Respektive uděláte, ale jeho náplň vám s největší pravděpodobností vyteče dovnitř toustovače.

V reálu si lidé pojmy pletou – v článku testujeme sendvičovače, ale podle zvyku lidí jim říkáme i toastovače, nebo toustovače.

Sencor SSM 4300SS

Typ klasický Příkon 700 W Materiál pečící plochy teflon Tvar sendvičů trojúhelníkové Počet toastů 2 Výměnné plotýnky ne Termostat ne Délka kabelu 0,75 m Hmotnost 1,2 kg Rozměry v cm 23,8 x 23,4 x 10,5

Jednoduchý sendvičovač Sencor se nám zalíbil už díky přívětivé ceně. Designově nevypadá špatně – povrch je v nerezové úpravě v kombinaci s plastem, takže se bude hodit i do moderní kuchyně. Někomu nemusejí přijít atraktivní jeho velmi oblé tvary. Sencor řadíme mezi klasický typ. Nemá výměnné ploténky ani žádné speciální funkce. Co se týká bezpečnosti, Sencor i přes nízkou cenu nabízí klasické bezpečnostní prvky – nechybí protiskluzové nožičky, rukojeť je plastová a nepálí, plášť odizolovaný, proto se o přístroj nepopálíte ani v provozu.

Na plášti najdete dvě diody – indikátor provozu a indikátor nažhavení. Bohužel se jedná o nepříliš výkonný přístroj a na křupavé toasty proto musíte, na rozdíl od výkonnějších sendvičovačů, počkat. Regulace teploty je automatická a nemáte proto možnost ji jakkoliv manuálně nastavovat. Pečící plocha je dostatečně velká pro dva toasty, ze kterých nadělá čtveřici trojúhelníků. Bohužel musíme konstatovat, že nízká cena se odráží na kvalitě teflonu.

Sendviče se poměrně dost připékají a ploténky jsou náchylné k poškrábání. Sencor nenabízí možnost výměnných plotének a proto se při případném poškození musí koupit kompletně nový přístroj. Zároveň také fixní ploténky ztěžují možnosti čištění a údržby. Levnější ceně odpovídají i panty, které působí chatrně. Jako velké plus hodnotíme možnost skladování. Je malý a lze ho uskladnit i ve svislé poloze, což oceníte v menších prostorech. Určitě nepatří mezi top sendvičovače na trhu. Celkově bychom přístroj doporučili spíše pro sezónní využívání – třeba na chatě nebo na dovolené. Pro každodenní používání bude lepší zainvestovat a pořídit výkonnější a odolnější sendvičovač.

nízká cena

malá hmotnost a rozměry – snadné skladování

absence termoregulace a vypínače

nepříliš kvalitní teflon

nemá výměnné ploténky a těžko se čistí

ECG S 199

Typ klasický Příkon 1100 W Materiál pečící plochy teflon Tvar sendvičů trojúhleníkové Počet toastů 4 Výměnné plotýnky ne Termostat ne Délka kabelu 0,75 m Hmotnost 2 kg Rozměry v cm 31,8 x 26,7 x 11

Nerez ECG S 199 ocení ti, kteří připravují jídlo pro širší počet osob. Má totiž větší zapékací plochu a zvládne udělat naráz rovnou 4 sendviče. Výkonný přístroj se rychle nahřívá, designově ale ničím nepřekvapí. Největší výhodou je rozhodně velká zapékací plocha, která při přípravě občerstvení pro větší počet lidí šetří čas. Nepřilnavý teflon je odolný a sendviče jdou hezky vyjmout, aniž by se připékaly. ECG nedisponuje manuální termoregulací, nahřívá se automaticky a vhodnou dobu pro vložení sendviče opět indikuje světelná kontrolka.

Oproti předchozímu modelu má výrazně vyšší příkon, takže je příprava všech 4 sendvičů opravdu rychlá. S většími pečícími deskami jde ruku v ruce vyšší váha a větší rozměry. Můžete ho ale uskladnit ve svislé poloze, a navíc má prostor pro navinutí kabelu, který také ušetří drahocenné místo. Bohužel opět nedisponuje vyjímatelnými ploténkami a jeho čištění je proto složitější. ECG působí kvalitním a bytelným dojmem, designově se jedná o průměrný výrobek, který nenadchne, ani neurazí. Cenově se pohybuje ve střední třídě.

plocha pro 4 sendviče

vysoký příkon a rychlé pečení

bytelná konstrukce

prostor pro navíjení kabelu

větší rozměry

nemá vyjímatelné ploténky

absence manuální termoregulace

Tristar SA 3060

Typ klasický Příkon 900 W Materiál pečící plochy teflon Tvar sendvičů čtvercové Počet toastů 2 Výměnné plotýnky ne Termostat ne Délka kabelu 0,85 m Hmotnost 1,45 kg Rozměry v cm 30 x 25 x 10

Zajímavý sendvičovač Tristar na první pohled zaujme elegantnějším designem. To nejlepší se ale skrývá po otevření plotýnek. Prostor pro sendviče v tomto zázraku je totiž mnohem větší, než u klasického sendvičovače (28×14,5 cm). Díky tomu můžete sendviče velkoryse plnit a nemít obavu, že náplň vyteče. Pokud milujete toasty a rádi si dopřáváte bohatou náplň, právě jste našli svého favorita. Tristar sice pojme pouze dva toasty, ale zato opravdu bohatě nadité. Díky extra hlubokým a širokým prostorům pro toasty máte možnost vložit do něho nejen klasický toustový chléb, ale také americký toustový chleba nebo dokonce bagetu či housku.

Ač s nevyjímatelnou ploténkou, stává se tak z něho multifunkční sendvičovač. Tvar sendvičů bude čtvercový, bez rozdělovací úhlopříčky, která by narušila náplň. Povrch plotének je vyrobený z opravdu kvalitního teflonu. Působí velmi bytelným dojmem a jde hned poznat, že máte tu čest se solidním výrobkem. Povrch je nerezový, plášť odizolovaný, madlo klasicky plastové a horkuvzdorné. Bohužel nedisponuje manuální regulací teploty, pouze obvyklými diodami. Příkon je 900 W, takže sendviče zvládne opéct během chviličky. Jestli ho budete chtít mít vystavený na lince, přijde vám vhod delší elektrický kabel (85 cm), který lze jinak svinout do prostoru ve spodní části. Pokud ale raději máte přístroje schované, bude se vám hodit možnost postavit ho svisle do skříně, aniž by přepadával.

extra velký a hluboký prostor na toasty

kvalitní provedení

dlouhý kabel

atraktivní design

vyšší cena

není možnost vyjmutí ploténky

Eta Sorento 3151

Typ 4v1 Příkon 900 W Materiál pečící plochy teflon Tvar sendvičů trojúhelníkové/čtvercové Počet toastů 4 Výměnné plotýnky ano Termostat ne Délka kabelu 0,7 m Hmotnost 3,7 kg Rozměry v cm 29,4 x 25 x 11,5

Hledáte-li sendvičovač, který zastane i vaflovač nebo elektrický gril, budete s Eta Sorento spokojení. Atraktivní design, 4 výměnné opékací pláty, bezpečné používání, snadné čištění i kvalitní provedení – to jsou atributy tohoto přístroje. Na první pohled působí Eta Sorento jako velmi moderní přístroj, který je o třídy výš než klasické sendvičovače. To je dáno jeho elegantním tvarem, krásným zpracováním a kombinací nerezu s černým odolným plastem. Samozřejmě nechybí bezpečnostní zámek ani protiskluzové nožičky, které těžký přístroj drží na svém místě. No považte, převrhnout 3,7 kilogramů byste určitě nechtěli.

Čtveřice výměnných plátů přijde vhod, pokud budete mít chuť místo klasického toastu připravit třeba panini, vafle nebo dokonce grilované maso. Pro grilování na sendvičovači si ale vyhraďte dostatek času. Zvládne steak i kuřecí paličky, ale kvůli nižšímu příkonu 900 W to bude nějakou chvíli trvat. Navíc i v tomto případě chybí manuální termoregulace, takže nemůžete teplotu grilu nijak upravovat. Eta Sorento je mohutnější a bytelnější kuchyňský pomocník. V tomto případě vyšší cena své kvalitě odpovídá. Jediná nevýhoda je jeho horší skladování, a to zejména kvůli výměnným ploténkám. V balení najdete ploténku pro trojúhelníkové a čtvercové toasty, ploténku na vafle a klasický grilovací plát. Ty můžete sice snadněji čistit, ale je potřeba s nimi počítat a připravit si pro ně místo. Aby se vám neodřely, nepokládejte je na sebe a ideálně je oddělte třeba kusem kartonu. Nabízí ale možnost uskladnění ve svislé poloze, čímž nějaké místo ušetříte.

moderní design

kvalitní provedení

výměnné ploténky

variabilita

vyšší cena

náročnější na skladování

Tefal SW 854 D 16

Typ 4v1 Příkon 700 W Materiál pečící plochy teflon, nerezová ocel Tvar sendvičů trojúhelníkové/čtvercové Počet toastů 4 Výměnné plotýnky ano Termostat ne Délka kabelu 0,7 m Hmotnost 4,2 kg Rozměry v cm 35x 24,5 x 27

Špičkou na trhu a opravdu multifunkční sendvičovač 4v1 Tefal SW 854 vás jen tak neomrzí. V základní výbavě dostanete 4 opékací ploténky z nerezové oceli, se kterými připravíte tousty ve tvaru lastury, vafle, panini nebo nevšední jednohubky. Kvalitní materiál plotének slibuje dlouhou životnost a vysokou odolnost. Perfektní zpracování sendvičovače, jeho zajímavý vzhled i nadstandardní vybavení je vykoupeno dražší cenou. Na druhou stranu dostanete kvalitní výrobek, který snadno zastoupí dalších množství přístrojů v kuchyni. Designově se Tefal značně odlišuje od ostatních přístrojů tohoto typu a rozhodně to není na škodu.

Zajímavě řešené madlo je vyrobené z odolného plastu, který se nikdy nezahřeje, plášť pak z elegantního nerezu. Samozřejmostí je zámek a tento typ sendvičovače dokonce nepostrádá tlačítko na vypnutí, aniž by bylo nutné přístroj vypojovat z elektřiny. Bohužel ani zde nenajdeme knoflík na regulování teploty, který by se vzhledem k množství nejrůznějších jídel opravdu hodil. V nabídce výměnných plotének výrobce přidal netradiční plát pro přípravu jednohubek. Jednotlivé ploténky jsou uložené v samostatných obalech, což usnadňuje jejich skladování a prodlužuje životnost. Ke každé je navíc přiložena knížečka receptů, která vás bude inspirovat k výrobě všemožných dobrot. Výměnné pláty se samozřejmě mnohem snadněji čistí, než ploténky fixní, můžete je dokonce mýt v myčce nádobí.

Zajímavá je i možnost rozšíření základní sady plotének až o 8 dalších kusů – například pro přípravu trojúhelníkových toastů, oplatků, lívanců ve tvaru květin, srdcových vaflí či amerických donutů. Multifunkčnost tohoto sendvičovače tak nabírá dalších rozměrů. Tefal SW 854, vítěz mezi testovanými, patří mezi nejkvalitnější přístroje na trhu, s čímž souvisí i jeho cena. Pokud si zvyknete na jeho používání a nezapomenete ho v koutě kuchyňské skříňky, bude vám svou variabilitou připravovat opravdové pochoutky, které ocení děti i dospělí.

atraktivní design

kvalitní zpracování

vyjímatelné ploténky a možnost přikoupení dalších

snadná údržba – ploténky lze mýt v myčce

vysoká cena

nelze regulovat teplotu

nízký příkon

Proč si sendvičovač / toastovač pořídit?

Sendvičovače patří mezi oblíbené spotřebiče už pár dekád. Připraví rychlou večeři i s minimem ingrediencí. Stačí vám k tomu toustový chléb, šunka, sýr a kečup a chutné jídlo máte na stole. Jeho nespornou výhodou je fakt, že příprava jídla je s ním jednoduchá, rychlá a zvládnou ji klidně i děti. Toasty z něj můžete jíst horké, nebo si připravit studenou svačinu na výlet. A navíc skvěle zpracuje i starší pečivo, které v rozpečené formě chutná výborně. Je to tedy velmi praktický pomocník do každé domácnosti. Udělat obyčejný sendvič s náplní dle vlastních preferencí zvládne každý sendvičovač.

Pokud od něj ani nic jiného nežádáte, máte výběr hodně zjednodušený a stačí vám, aby měl dostatečně dlouhou přívodní šňůru a ucházející design (za předpokladu, že bude mít své stálé místo na kuchyňské lince). Jaký sendvičovač ale vybrat, když chcete od tohoto kuchyňského pomocníka připravit třeba panini, wafle, zapékané tortily a nebo dokonce grilované maso či zeleninu? Pak už stojí za to zamyslet se a trochu zainvestovat. Sendvičovač totiž můžete využít pro přípravu spousty různých potravin a dobře zvolený přístroj zastoupí i další kuchyňské spotřebiče. Ve výsledku vám pak ušetří nejen peníze, ale také místo v kuchyni.

Jak používat sendvičovač?

Právě v jednoduchosti používání spočívá jejich hlavní kouzlo. Nejprve ho zapojte do zásuvky (popřípadě zmáčkněte startovací tlačítko, kterým některé přístroje disponují) a rozsvítí se červená kontrolka. Pak už stačí jen počkat, až blikne sousedící zelená dioda. Ta vás upozorní, že opékací ploténky jsou již dostatečně nahřáté a připravené opékat. Přichystané sendviče vložíte dovnitř a zhruba za 5 minut máte hotovo. Některé jsou vhodné i pro grilování.

K tomu je potřeba rovná grilovací ploténka, která dobroty rovnoměrně propeče a ozdobí je typickými vypečenými proužky. Protože spousta z nich nemá možnost manuální regulace teploty, musíte počkat, až zelená kontrolka ohlásí dostatečně rozpálené pláty a pak potraviny kontrolovat. Vždy záleží na tom, co budete v sendvičovači grilovat. Plátky cukety budete mít za pár minut, ale vepřový steak nebo kuřecí paličky mohou trvat i 15-20 minut. Záleží také na příkonu sendvičovače. Když už víte, jak se dělají sendviče a jak v sendvičovači grilovat, můžete začít řešit kritéria, podle kterých vybrat top sendvičovač do vaší domácnosti.

Jak vybrat toastovač / sendvičovač?

Jak vybrat sendvičovač, který budete s radostí používat a nezůstane pohřbený v temném koutě kuchyňské skříně? Při výběru sendvičovače bychom se měli řídit dvěma základními parametry:

Co vše chci v sendvičovači připravovat?

Pro obyčejné toasty nebo sendviče nepotřebuji nic speciálního. Pokud ale chci připravovat i další pochutiny, bude se mi hodit sendvičovač 3 v 1 nebo multifunkční sendvičovač s grilem.

Kolik lidí bude sendvičovač obsluhovat?

Pokud jsme v domácnosti dva, není co řešit a bude nám vyhovovat sendvičovač na 2 toasty. V tomto případě si ale pohlídejte velmi levné sendvičovače, které mohou být opravdu malé a dva toasty se do nich nemusí vejít! Jestli jsme ale větší rodina a sendviče rádi snídáme společně, sáhnu po větším sendvičovači na 4 toasty. Díky rozměrné grilovací ploše zvládne připravit hostinu pro všechny naráz a nebudu tak muset vyměňovat chleby co pár minut. Výběr kvalitního přístroje není jen tak. Je potřeba zaměřit se i na spoustu dalších parametrů.

Druhy sendvičovačů

Základní Jednoduchý přístroj se dvěma opékacími ploténkami, mezi které můžete vložit obvykle dva toasty. Ploténky jsou většinou tvarované do klasických čtverců nebo trojúhelníků. Trojkombinace Oblíbené jsou sendvičovače 3v1, které mají vyměňovací ploténky. Většinou seženete sendvičovač s klasickou ploténkou, ploténkou na vafle a grilovací ploténkou, která není rozdělena na menší díly. Díky tomu můžete v přístroji připravovat spoustu pokrmů a neomezovat se pouze na klasické tousty či sendviče. Někde se můžete dočíst, že sendvičovače na přípravu masa nestačí a grilovací plotna je vhodná spíše na zeleninu. To ale není pravda, záleží na velikosti ploténky a výkonu přístroje. Ty dražší dobrý steak připravit zvládnou. Kontaktní grily Pokud chcete opravdu výkonný přístroj na panini, sendviče, grilované maso, ryby, zeleninu nebo třeba vejce, pořiďte si kontaktní gril. To už jsme ale v jiné kategorii kuchyňských přístrojů.

Další důležité parametry při výběru

Co dalšího při výběru zohlednit?

Materiál pečících desek

Valná většina sendvičovačů na trhu má pečící ploténky potažené teflonem. Tento materiál je léty prověřený a jeho vlastnosti zaručují nepřilnavost potravin, zdravotní nezávadnost, snadné čištění i rovnoměrné opékání. Pozor si ale musíte dát při volbě nástrojů, které používáte při vyjímání sendviče. Kovové vidličky, nože či obracečky se k teflonu nesmějí přiblížit, protože by ho mohly poškrábat a znehodnotit. Sendviče by se pak připékaly a kousky teflonu by se mohly dostat do jídla, což může ohrožovat vaše zdraví. Raději volte dřevěné nástroje. Mezi teflonovými evergreeny se poslední dobou objevují keramické sendvičovače. Je sice pravda, že na rozdíl od teflonu keramiku nepoškrábete a může se tak zdát, že vydrží déle, ale podle studií i ten nejlepší keramický povrch vydrží o 15 % méně než teflon. Keramika je navíc velmi křehká a odštípnuté kousky se mohou dostat do jídla. Sendvičovač s keramickým povrchem proto zrovna nedoporučujeme.

Tvar plotének

Při konzumaci jídla rozhodně hraje prim i vzhled. Ovšem u sendvičů není důležitý pouze z estetické stránky, ale každý tvar má i své specifické vlastnosti.

Trojúhelníky – když vložíte chleby mezi trojúhelníkové ploténky, forma krajíce přepůlí a vzniknou tak čtyři menší porce ve tvaru trojúhelníku. Sendviče tak nemusíte půlit nožem, nicméně náplň uprostřed se speče, a pokud jí bude příliš, vyteče ven.

– když vložíte chleby mezi trojúhelníkové ploténky, forma krajíce přepůlí a vzniknou tak čtyři menší porce ve tvaru trojúhelníku. Sendviče tak nemusíte půlit nožem, nicméně náplň uprostřed se speče, a pokud jí bude příliš, vyteče ven. Čtverce – čtvercové plotýnky se hodí v případě, že chcete sendviče pořádně naložit, protože vše dobré zůstane uvnitř, na svém místě.

– čtvercové plotýnky se hodí v případě, že chcete sendviče pořádně naložit, protože vše dobré zůstane uvnitř, na svém místě. Lastury – plotýnky ve tvaru mušlí mají podobné vlastnosti jako ty čtvercové. Jedinou nevýhodou je fakt, že boční strany u spodní části lastury se spečou a mohou být suché a bez náplně.

– plotýnky ve tvaru mušlí mají podobné vlastnosti jako ty čtvercové. Jedinou nevýhodou je fakt, že boční strany u spodní části lastury se spečou a mohou být suché a bez náplně. Grilovací – ploténky, které se hodí pro nejrůznější suroviny. Sendviče propečou rovnoměrně, náplň zůstane tam, kde má a křupavý toast budou na povrchu zdobit zlatavé proužky.

– ploténky, které se hodí pro nejrůznější suroviny. Sendviče propečou rovnoměrně, náplň zůstane tam, kde má a křupavý toast budou na povrchu zdobit zlatavé proužky. Dětský – výrobci myslí i na nejmenší nebo na ty, kteří milují veselé motivy. Proto se můžete setkat s tousty ve tvaru oblíbených postaviček jako třeba Mickey Mouse, Snoopy a další. Pokud máte doma malé strávníky, kteří jsou v jídle vybíraví, pohádkové motivy z dětského sendvičovače mohou být dobrým způsobem, jak děti na svačinu nalákat.

– výrobci myslí i na nejmenší nebo na ty, kteří milují veselé motivy. Proto se můžete setkat s tousty ve tvaru oblíbených postaviček jako třeba Mickey Mouse, Snoopy a další. Pokud máte doma malé strávníky, kteří jsou v jídle vybíraví, pohádkové motivy z dětského sendvičovače mohou být dobrým způsobem, jak děti na svačinu nalákat. Vafle – samostatná kategorie plotének, které nejsou vůbec vhodné pro přípravu toustů. Zato v nich můžete vykouzlit oblíbený belgický dezert – sladké domácí vafle. Těsto do sendvičovače jednoduše nalijete a po upečení ho můžete dochutit marmeládou, Nutellou, ovocem či šlehačkou. Recept na vafle se nijak neliší od toho klasického a zvládnete ho levou zadní.

Množství funkcí

Většina z nich žádnými speciálními funkcemi neoplývá. Filozofie jejich výroby spočívá v tom, že se jedná o jednoduché spotřebiče, u kterých není třeba komplikovat jejich používání. Ty dražší přístroje ale přeci jen některé do vínku dostaly. Zde jsou ty nejčastější funkce a vychytávky, se kterými se u nich lze setkat:

Pojistka proti přehřátí – Tuto funkci nemusíte nijak hlídat ani ovládat. Na první pohled totiž není vidět, ale o to více je důležitá. V okamžiku, kdy sendvičovač dosáhne velmi vysoké teploty, a toasty by se začaly pálit nebo by hrozilo riziko požáru, pojistka způsobí, že se přístroj sám automaticky vypne.

– Tuto funkci nemusíte nijak hlídat ani ovládat. Na první pohled totiž není vidět, ale o to více je důležitá. V okamžiku, kdy sendvičovač dosáhne velmi vysoké teploty, a toasty by se začaly pálit nebo by hrozilo riziko požáru, pojistka způsobí, že se přístroj sám automaticky vypne. Spouštěcí tlačítko – Levnější přístroje tímto ovládacím prvkem nedisponují, zapnou se automaticky v okamžiku, kdy je zapojíte do sítě. Dražší přístroje s touto funkcí můžete mít v elektrice pořád (hodí se, pokud ten svůj chcete mít neustále na lince) a zapnou se jen tehdy, pokud stisknete tlačítko.

– Levnější přístroje tímto ovládacím prvkem nedisponují, zapnou se automaticky v okamžiku, kdy je zapojíte do sítě. Dražší přístroje s touto funkcí můžete mít v elektrice pořád (hodí se, pokud ten svůj chcete mít neustále na lince) a zapnou se jen tehdy, pokud stisknete tlačítko. Světelná signalizace – Diodou už jsou dnes vybaveny prakticky všechny. Slouží k tomu, abyste věděli, kdy už je přístroj připravený a plně rozehřátý. Kontrolky jsou většinou dvě, červená svítí, když se sendvičovač nahřívá, zelená blikne v okamžiku, kdy můžete začít vkládat toasty.

– Diodou už jsou dnes vybaveny prakticky všechny. Slouží k tomu, abyste věděli, kdy už je přístroj připravený a plně rozehřátý. Kontrolky jsou většinou dvě, červená svítí, když se sendvičovač nahřívá, zelená blikne v okamžiku, kdy můžete začít vkládat toasty. Regulace teploty – Abyste si mohli určit, jak moc propečený toast, maso či panini chcete, mají některé sendvičovače a kontaktní grily knoflík regulující teplotu.

– Abyste si mohli určit, jak moc propečený toast, maso či panini chcete, mají některé sendvičovače a kontaktní grily knoflík regulující teplotu. Bezpečnostní zavírání – Téměř každý sendvičovač disponuje zavírací klapkou, která zajistí vašim sendvičům rovnoměrné propečení a dobře připravenou náplň, která zůstane uvnitř chleba. Některé ale mají přímo bezpečnostní pojistku, která slouží k tomu, aby se víko samovolně neotevřelo, ať už je zrovna v provozu či dřímá na lince.

– Téměř každý sendvičovač disponuje zavírací klapkou, která zajistí vašim sendvičům rovnoměrné propečení a dobře připravenou náplň, která zůstane uvnitř chleba. Některé ale mají přímo bezpečnostní pojistku, která slouží k tomu, aby se víko samovolně neotevřelo, ať už je zrovna v provozu či dřímá na lince. Protiskluzové nožičky – Praktické a bezpečnostní opatření se postará o to, aby přístroj necestoval po kuchyňské lince, když o něho omylem zavadíte. Oceníte je také v případě, že máte doma zvídavé děti, protože snižují šanci, že ho svrhnou a rozbijí.

– Praktické a bezpečnostní opatření se postará o to, aby přístroj necestoval po kuchyňské lince, když o něho omylem zavadíte. Oceníte je také v případě, že máte doma zvídavé děti, protože snižují šanci, že ho svrhnou a rozbijí. Časovač – Na trhu dnes naleznete dokonce sendvičovače s časovačem, který vám dovolí nastavit si dobu opékání zcela podle sebe. Když čas vyprší, budete upozorněni zvukovým signálem, že pochoutka je připravena. Většina sendvičovačů ale touto funkcí nedisponuje.

Skladování

Před koupí se určitě hodí promyslet si, kde bude jeho místo. Pokud chcete přístroj po každém použití schovávat do skříně, budou vás určitě zajímat jeho rozměry. Ty jsou ostatně důležité i v případě, že bude mít své čestné místo na kuchyňské lince. Zde se pak vyplatí zjistit si délku kabelu. Některé přístroje mají kabely krátké a při každém používání byste museli přístroj přemísťovat, což není žádoucí. Praktická je též možnost uložení sendvičovače ve svislé poloze.

Příkon

Tento parametr udává, kolik energie přijme přístroj za jednotku času. Je udáván ve wattech, značený velkým W a u sendvičovačů se pohybuje mezi 700-1 500 W. Vás jako spotřebitele budou zajímat dvě věci:

čím vyšší příkon, tím dříve budete mít lahodnou pochoutku připravenou,

čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba elektrické energie.

Nemusíte se ale bát, že by výkonnější sendvičovač razantně navýšil spotřebu energie ve vaší domácnosti. Jsou totiž přístroje, které uvádíme do provozu na krátkou dobu a není proto z hlediska spotřeby nutné příkon řešit. Pokud tedy neradi na jídlo čekáte, vyplatí se vám přístroj s vyšším příkonem. Za ten si ale logicky trochu připlatíte. Dobrá rada: Nelekněte se, pokud váš sendvičovač při prvních pár použitích začne lehce kouřit a bude citit spáleným kovem. Pečící desky je totiž nejprve nutné párkrát takzvaně vypálit, aby mohly dál normálně fungovat. Určitě není nutné v takových případech přístroj reklamovat.

Design

Pokud ho nechcete používat jednou za uherský rok a jinak ho nechávat uložený ve skříni, budete pravděpodobně řešit i jeho design. Levnější výrobky mají plastový povrch nejrůznějších barev, ze kterých jednoznačně nejvíce elegance pobírá černý nebo červený. Velmi oblíbená barva těchto přístrojů je bílá – zde ale počítejte s tím, že pokud ho budete nechávat na lince, časem může bílý odstín nepěkně zažloutnout. Designovější kousky se vyrábějí s nerezovým povrchem a budou se hodit do každé moderní kuchyně. Jen pozor na to, že nerez snadněji pochytá otisky prstů a pokud ho nebudete pravidelně čistit, bude brzy působit upatlaným dojmem.

Tvarem se od sebe sendvičovače příliš neliší. Vždy se jedná o dvě křídla s opékacími ploténkami spojená dohromady. Můžete si ale vybrat mezi elegantními hranatými kousky či sendvičovači s oblými tvary. Pokud máte v oblibě designy z let dávno minulých, určitě vás zaujmou retro sendvičovače , které jakoby si odskočily z pultíku amerického motorestu u slavné Route 66. Krásné kovové sendvičovače s barevnými prvky retro designu, které připraví plněné sendviče, ale na trhu budete hledat těžko. Pod trochu zavádějícím názvem retro sendvičovače se totiž často skrývají topinkovače, které sice také umí připravit křupavý chléb, ale rozhodně bez náplně.

Bezpečnost

Většina je vybavena dvojitým tepelně izolovaným pláštěm. Díky němu nebude povrch sendvičovače horký a nehrozí, že by popálil ruce vám nebo dětem, které si už zvládnou jídlo připravovat samy. K bezpečnosti slouží i vždy studené plastové madlo a protiskluzové nožičky.

Údržba

Ačkoliv je sendvičovač kuchyňský přístroj jednoduchý a snadný na obsluhu, největší komplikace nastávají při jeho údržbě a čištění. Jak tedy sendvičovač vyčistit? Protože je to přístroj elektrický, nikdy ho nesmíme namáčet a umývat pod tekoucí vodou. Pro čištění je nejlepší používat papírové utěrky, které snadno setřou mastnotu nebo vlhký hadřík, který nám pomůže zbavit se připečených zbytků jídla. Ty NIKDY z plotniček neodstraňujte kovovými předměty. Toasty by se vám potom připékaly, zničili byste si ochrannou nepřilnavou vrstvu a do jídla by se vám mohly dostat kousky teflonu. Grilovací ploténky zbytků sýra či pečiva zbavte raději dřevěnou vařečkou.

Dobrá rada: Pokud nechcete sendvičovač často drhnout a toasty se vám připékají k ploše, problém můžete vyřešit pečícím papírem. Ten po použití vyjmete, vyhodíte nebo ponecháte pro příště a nemusíte se dál zdržovat zdlouhavým čištěním plátů.

Nejlepší ale je, pokud má výměnné desky. Ty můžete odmočit ve dřezu a umýt jako ostatní nádobí. Některé ploténky můžete dokonce mýt v myčce nádobí, čímž odpadá veškerá starost ohledně čištění. A pokud by se vám přece jen podařilo některou desku poškodit, můžete si přikoupit náhradní a nebude třeba vyměňovat celý přístroj. A jak umýt sendvičovač z vnějšku? Vnější povrch udržujete stejně jako jiné přístroje – stačí je otřít hadříkem, nerezové povrchy pak mají rády speciální přípravky, které jim zajistí lesk a lehce je zbaví nepěkných otisků prstů.

Co vše můžete v sendvičovači připravit

Klasické sendviče se sýrem, šunkou, kečupem vás jistě nepřekvapí. Na internetu najdete spoustu receptů na sendviče ze sendvičovače s nejrůznějšími náplněmi. V tomto praktickém přístroji ale můžete udělat spoustu jiných jídel. V jednoduchém sendvičovači můžete připravit klidně i volské oko – pokud máte rovnou plotýnku. Výborné jsou také šátečky z listového těsta, které naplníte jablky se skořicí nebo banánem s arašídovým máslem. Další recepty závisí na tom, jestli máte sendvičovač s výměnnými deskami. S vaflovým nástavcem si můžete připravovat sladké i slané vafle, s klasickým grilovacím pak panini, zeleninu, burgery, steaky, ryby, klobásky i tofu. Zkrátka cokoliv, co rádi grilujete běžně. V sendvičovači bude příprava těchto pochoutek trvat trochu déle, ale zase nemusíte zbytečně rozpalovat velký gril.

Ceny

Pořizovací cena se obvykle pohybuje v rozmezí cca 300 až 3 000 Kč.

Levné toustovače / sendvičovače (do 300 Kč)

(do 300 Kč) Kvalitní toustovače / sendvičovače (do 600 Kč)

(do 600 Kč) Luxusní toustovače / sendvičovače (nad 600 Kč)

Dražší sendvičovače už spadají spíše do kategorie kontaktních grilů. Není překvapením, že mezi levnějšími modely často najdete méně kvalitní řešení, se kterými se nejspíš brzy rozloučíte. Ideální je investovat alespoň 500 Kč a pořídit bezpečný sendvičovač, který vám vydrží a bude odolný. Vyplatí se i sledovat různé akce a nákup neuspěchat. Tak můžete získat skvělý přístroj za nejlepší cenu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 4.9 / 5 14 hodnocení

Vystudovala jsem umění a estetiku na olomoucké univerzitě. Mou největší vášní je cestování za cizími kulturami, místy a zážitky. Výlety a práce v zahraničí mě naučily angličtinu, dodaly odvahu a posílily v pokoře. Ráda poznávám nové lidi a miluje dobré jídlo. Ve volném čase se mimo turistiku, přírodu, hudbu, knihy a psaní věnuji kreslení portrétů a ilustrací.

Author

October 30,2022

Leave a Reply