Přejete si kdykoli během dne sklenici čerstvé šťávy, která vám dodá potřebnou energii? Máte pocit, že na vás leze rýmička a musíte posílit imunitu? Ať už máte jakýkoli problém nebo vás jen “honí mlsná”, šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny jsou skvělou volbou!
Jak odšťavňovat ovoce a zeleninu?
Ještě než se pustíte do přípravy samotných šťáv, máme pro vás několik rad, jak nejlépe odšťavňovat různé ovoce a zeleninu. Na každý druh se totiž musí trochu jinak.
Jablka, hrušky a kořenová, řapíkatá a listová zelenina V případě čerstvých jablek a hrušek, které mají pevnou strukturu, je odšťavňování poměrně hračka. Zejména pokud použijete šnekové odšťavňovače. Pokud ale máte přezrálé, moučnaté nebo starší sesychající plody, je dobré je průběžně prokládat s tvrdou kořenovou či listovou zeleninou, jako je například mrkev, řapíkatý celer, špenát nebo petržel. Vláknina této tvrdší zeleniny se postará o pročištění odšťavňovače. Díky jejich kombinaci tak zajistíte hladší průběh odšťavňování. V závislosti na typu odšťavňovače se nemusíte bát použít i jablka včetně jádřinců. Kořenová zelenina, jako jsou mrkve, petržel nebo celer patří ke skvělým surovinám, pokud jde o odšťavňování. Pokud není zelenina již stará a “gumová”, neměl by být žádný problém. Zajímavá je rovněž výtěžnost, která je podobně jako u jablek a hrušek poměrně vysoká.
Citrusy a granátové jablko
Citrusy patří k oblíbeným surovinám. Jsou svěží, bohaté na vitamíny a minerály a ještě mají skvělou chuť. Při přípravě citrusů - pomeranče, citrony, mandarinky, pomelo nebo grepy - nejprve odstraňte kůru až na albedo - bílou část. Není to tím, že by si odšťavňovač s kůrou neporadil, ale proto, že šťáva z kůry by byla nepříjemně hořká a navíc je kůra mnohdy chemicky ošetřená.
Mezi nejoblíbenější džusy jednoznačně patří pomerančový fresh. Pamatujte si však, že tato šťáva po nějaké době hořkne, a proto je dobré pomerančovou šťávu vypít co nejdříve. Zatímco citrony nebo pomeranče bez problémů vymačkáte i na citrusovači, pro grapefruity je většinou zapotřebí větší kužel, kterým levné přístroje nedisponují.
Problém s citrusovačem mohou mít i měkké mandarinky. Skutečně kvalitní lis na citrusy ale zvládne všechny druhy a dokonce umí vylisovat šťávu i z granátového jablka, které žádným jiným typem prakticky neodšťavníte.
Zelené šťávy z listů, stonků i natí a bylinky Zdravý životní styl se v posledních letech dostává stále více do našeho povědomí. Milovníci takzvaných zelených šťáv zkouší méně obvyklé kombinace a výsledné šťávy často překvapí svou rozmanitou chutí. K tomu se často využívají bylinky i listová zelenina. S těmi si ovšem prakticky vůbec neporadí odstředivé odšťavňovače. U šnekových odšťavňovačů ale nemusíte mít strach. Skvěle zvládnou listovou zeleninou - saláty, špenát, řapíkatý celer i sezónní bylinky, kopřivy nebo obilnou trávu.
Tři praktické rady pro tyto suroviny:
Zelené šťávy jsou velmi intenzivní v chuti a silné v účincích. Konzumujte je proto s mírou a pravidelně suroviny obměňujte.
Při zpracování pak delší stonky a listy krájejte na menší kousky, aby se jejich vláknina nenamotávala na hřídele a šnek.
A do třetice - výrazně “zelenou” chuť zpravidla dokonale vylepšíte přidáním kousku citronu a jablka či pár kuliček hroznů.
Měkké ovoce
Meruňky, broskve, švestky nebo blumy jsou rovněž skvělou možností, jak vylepšit šťávy. Z tohoto ovoce se může někdy tvořit spíše pyré, ale pokud je opět proložíte nějakým tvrdším druhem ovoce (jablka) nebo zeleniny (celer, mrkev), tak odšťavňování určitě pomůžete. Díky tomu, že jejich vláknina je velmi měkká a chutná je často vhodnější tento typ surovin mixovat v kvalitním mixéru jako smoothies s vodou nebo šťávami z tvrdších druhů ovoce a zeleniny.
Bobuloviny a jahody
Maliny, jahody, borůvky, ostružiny, angrešt, hrozny nebo rybíz jsou perfektní samostatně i ke kombinování. Výtěžnost je sice dobrá, ale šťávy bývají hustší. (Proto se z nich často připravují marmelády, džemy nebo pyré.) Ideální je proto tyto plody používat pro odšťavňování jako doplňkové, které ozvláštní připravovaný nápoj a dodají mu důležité živiny, chuť i vůni. Podobně jsou na tom například třešně nebo višně, které nikdy nesmíte zapomenout vypeckovat.
Problémové ovoce V případě banánů můžete rovnou zapomenout na to, že byste je odšťavňovali nebo lisovali. Banán můžete buď dokonale rozmačkat nebo vhodit do mixéru. Vzniklé pyré poté smíchejte s připravenou šťávou. Problém může nastat i u některých ananasů. Pokud je to možné a máte kvalitní suroviny, dávejte je do odšťavňovače i s jejich tvrdší slupkou. Zelené části šťávu obohatí o vitamíny a další nutričně prospěšné látky. Ideální je opět ananasy kombinovat s tvrdými surovinami, aby odšťavňovačem procházely snáze a rychleji.
Co dalšího jde odšťavňovat?
Pro posílení imunity v sychravých dnech určitě pomůže přidat šťávu z čerstvého zázvoru nebo červené řepy. Mezi méně obvyklé ale stále oblíbenější suroviny i pro odšťavňování patří například goji, řapíkatý celer, lilek, cuketa, meloun, okurka, rakytník nebo brusinky. A populární jsou jako přídavek v malém množství také “jedlé byliny”. Listy pampelišky, květy sedmikrásek, jetel, kopřiva, lichořeřišnice, jitrocel, čekanka, andělika, bršlice kozí noha, hluchavka, kokoška pastuší tobolka a řada dalších.
Při jejich sběru a přidávání do šťáv buďte opatrní a používejte jen druhy, které bezpečně znáte. Případně koupené suroviny od spolehlivých obchodníků, kteří mohou nabídku zpestřit i o exotické a u nás málo pěstované druhy jako jsou kurkuma, ženšen, citronová tráva a mnoho dalších.
Odměnou vám pak budou šťávy velmi nevšední chuti a plné fantastických výživných a zdraví prospěšných látek jakými jsou alkaloidy, flavonoidy, glykosidy, horčiny, třísloviny, lipidy, minerální látky, pryskyřice, silice a pochopitelně vitamíny a stopové prvky.
Často s velmi významnými účinky pro zvýšení imunity a prevenci jako přírodní antibiotika apod. Ti odvážnější mohou dokonce pro “okořenění chuti” zkusit přidat takové “siláky” jako jsou česnek (i medvědí), cibule, křen nebo chilli papričky.
Slupka: Ano či ne? Kromě kůry či slupky u citrusů je nezbytné pamatovat, že i některé další potraviny mohou být chemicky ošetřené. Pesticidy či jinými postřiky, jak proti škůdcům, tak chorobám. A týká se to například zeleniny či ovoce, které se voskují: cukety, lilek, rajčata, okurky, dýně nebo jablka. Přestože tyto potraviny můžete dávat do odšťavňovače i s jejich slupkou, ujistěte se, že nekonzumujete škodlivé látky. Důkladně je omyjte, a pokud máte možnost, používejte neošetřené bio produkty a suroviny z organického zemědělství. Jaké šťávy kombinovat? Mezi univerzální potraviny, které dodávají šťávám sladkou chuť i objem a hodí se především ke kombinování s dalšími druhy ovoce a zeleniny, patří mrkev a jablko. Navíc je zvládne každý typ odšťavňovače! Je ale dobré je přidávat v menším množství, a to především díky většímu obsahu cukrů. Kombinací šťáv je nespočet, a tak záleží vždy na vaší chuti.
Velmi oblíbené jsou šťávy s citrusy, které dodají sladkou i kyselou chuť. Dále jsou populární zeleninové šťávy. Pokud však nepatříte k těm, kdo by si pochutnali na šťávě z řapíkatého celeru nebo špenátu, zkuste je alespoň kombinovat. Pokud si hlídáte hmotnost a štíhlou linii, snaže se připravovat šťávy tak, aby podíl zeleniny převyšoval ovocnou část. Významně tím snížíte výsledný obsah cukrů a glykemický index. Chuť je návyková a vyplatí se vycvičit si ji na ty nejvíce prospěšné suroviny.
Odšťavňujete do zásoby?
Nechce se vám každý den odšťavňovat? Připravte si šťávu do zásoby. Šťáva připravená z kvalitních šnekových odšťavňovačů vydrží v lednici 24 až 48 hodin. Pokud ji však dokonce zamrazíte, můžete ji vytáhnout, kdykoli budete mít chuť. Pro uchování čerstvých šťáv v mrazáku použijte ideálně plastové nebo skleněné láhve. Nezapomeňte ale, že je zásadní nechat přibližně jednu pětinu láhve prázdnou. Zamezíte tak tomu, aby láhev v důsledku rozpínání objemu “ledu” praskla. Ani mražené šťávy však neskladujte déle než několik měsíců.
Odšťavňovač Kuvings EVO820 - odšťavňovač 5.generace:
Video, jak si připravit lahodný fresh v pohodlí domova:
Možná se vám již někdy stalo, že jste si chtěli připravit čerstvou šťávu, ale neměli jste zrovna po ruce odšťavňovač. Dost možná taky vůbec žádný nemáte, protože byste ho dostatečně nevyužili, nebo zrovna nemáte dostatek financí na jeho pořízení. Je ale taky pravděpodobné, že jeho koupi zvažujete, ale nejste si jisti, zda jsou pro vás čerstvé šťávy to pravé a nechcete jeho koupi uspěchat, přičemž byste rádi nějaké ty šťávy ochutnali, abyste věděli, na čem jste. Co s tím?
Ať už patříte do jakékoliv zmíněné skupiny, není třeba věšet hlavu, protože řešení existuje. Celý proces sice není tak elegantní a přímočarý jako je tomu s odšťavňovačem, ale žádné velké čarování to také není, takže se toho rozhodně nemusíte bát. Na následujících řádcích si krok po kroku řekneme, jak si čerstvou domácí šťávu připravit bez využití odšťavňovače. Jediné co budete potřebovat, jsou ovoce a zelenina, z nichž chcete šťávu připravit, jemné sítko (nebo nějakou tkaninu na překapání) a dostatečně výkonný stolní mixér (výborně poslouží pochopitelně i smoothie maker).
Krok 1
Veškeré suroviny pořádně opláchněte pod tekoucí vodou. Pokud budete používat nějaký salát, nebo obdobnou listovou zeleninu, nezapomeňte od sebe oddělit jednotlivé listy a ty důkladně zbavit všech nečistot zvlášť. Ty mají totiž tendenci zachytávat na sobě různé nečistoty a menší kamínky ve zvýšené míře.
Krok 2
V případě že hodláte na šťávu použít nějaký druh listové zeleniny, pak lze nanejvýš doporučit mixovat ji společně s trochou vody. Budete-li kombinovat s ostatními druhy zeleniny, respektive ovoce, tak nejprve rozmixujte listovou zeleninu s trochou vody, poté přidejte zbylé ingredience a znovu mixujte.
Krok 3
Nyní začněte rozmixovanou směs přes sítko (respektive tkaninu) pomalu nalévat do sklenice. Během tohoto cezení dojde k zachycení zbytků dužiny a pevných částí v sítku a oddělení šťávy. V průběhu cezení můžete celému procesu pomoci tím, že budete směs v sítku jemně míchat. Urychlíte tak odkapání šťávy do sklenice. Celá tato část procesu může být trochu „špinavá“ a proto doporučujeme scedit šťávu nejprve do mísy, nebo jiné nádoby s větším průměrem a teprve poté ji rozlít do sklenic. Jde to ale i přímo, jen je třeba počítat s tím, že kolem trochu nacákáte.
Krok 4
Dejte se rovnou do pití! Výhodou čerstvé šťávy je právě to, že má v sobě zachován maximální počet živin, které postupem časem oxidují. Nepřipravujte si proto šťávu dopředu a neskladujte ji v lednici, přicházíte tak o velkou část cenných látek.
Džusy, stejně jako další potraviny v obchodě, kupujeme ve většině s tím, že se snažíme vybrat nejen něco, co nám bude chutnat, ale hlavně bude také kvalitní. Ale když vejdeme do obchodu mezi regály, které jsou zaplněné až po strop různými druhy a značkami, jsme mnohdy prostě ztraceni. Jak se máme v tom velkém množství během pár minut zorientovat a vybrat to nejlepší?
Džusy, stejně jako další potraviny v obchodě, kupujeme ve většině s tím, že se snažíme vybrat nejen něco, co nám bude chutnat, ale hlavně bude také kvalitní. Ale když vejdeme do obchodu mezi regály, které jsou zaplněné až po strop různými druhy a značkami, jsme mnohdy prostě ztraceni. Jak se máme v tom velkém množství během pár minut zorientovat a vybrat to nejlepší? Džus, který neobsahuje přidaný cukr, konzervanty ani další přidané látky, ale naopak je pro naše tělo bohatým zdrojem nutričně důležitých látek a stopových prvků? Ukážeme vám, co byste měli na obalu najít a naopak, na co byste si měli dát pozor, abyste měli jistotu, že jste vybrali správně.
100% znamená jistotu
Pokud hledáte v obchodě džus bez přidaného cukru a dalších přidaných látek, pak by na jeho obalu měl být nápis 100% + označení ovoce, jako např. 100% jablko, 100% pomeranč atd. Proč? Složení tohoto typu džusu je striktně legislativně specifikováno. Legislativa konkrétně uvádí, že do 100% džusů nesmí být přidávány žádné konzervanty, barviva, umělá aromata, přidaný cukr nebo jiná sladidla. Přidávat tyto ingredience je zakázáno jak do krabicových džusů, džusů ve sklenicích, tak do džusů v plastových lahvích. Barva, chuť a vůně džusů musí odpovídat ovoci, ze kterého je džus vyroben.
Na co si dát pozor: V obchodech se prodávají i džusy, které nesou označení jako 100% ovocné chuti nebo další obdoby využívající označení 100%. V tomto případě se může jednat o ovocnou šťávu, která není 100% z ovoce, ale např. jen z 50 %, ale toto 100% označení vás může uvést v omyl. Proto skutečně doporučujeme hledat na obalech označení 100% + název ovoce.
Proč nejsou v obchodech jen 100% džusy?
Důvody, proč v obchodech nenarazíte pouze na 100% džusy, jsou zcela jednoduché. Prvním z nich je fakt, že některé ovoce zkrátka není v této 100% variantě poživatelné, respektive nikdo by takový džus nepil s ohledem například na kyselost (brusinka, černý rybíz). Druhým důvodem je, že dané ovoce samo o sobě neobsahuje dostatek šťávy např. 100% banán, 100% jahody, kdy při zpracování vznikne namísto džusu pouze pyré. Proto se vyrábí nektary a nápoje, tzn. ovocná šťáva z daného ovoce + voda + cukr, aby byl nektar/nápoj chutný a poživatelný.
Cukr v nutričních hodnotách 100% džusu, jak to?
Pokud se kouknete na nutriční hodnoty 100% džusu, tak i tyto džusy obsahují cukr, ale pouze ten z ovoce, ze kterého jsou vyrobeny. Nemusíte se obávat, že by se jednalo o přidaný cukr navíc. Tzn. je to stejné, jako když si pochutnáte na svém oblíbeném ovoci.
Nebojte se slova koncentrát
Našli jste v regálu 100% džus z koncentrátu? Na džusu z koncentrátu není nic špatného, ačkoliv chápeme, že slovo „koncentrát“ může někomu znít jako něco uměle vytvořené, chemické. Džusy z koncentrátu mají oproti těm běžným naopak jednu velkou výhodu a to, že ovoce použité pro jejich výrobu bylo sklizeno a zpracováno v době ideální zralosti. 100% džus z koncentrátu přináší tedy z pohledu chuti a kvality ovoce to nejlepší.
Dlouhá trvanlivost bez konzervantů. Jak je to možné?
100% džusy jsou bez konzervantů, i přestože jejich trvanlivost dosahuje několika měsíců. Jak je to možné? Pro zachování všech vitamínů a nutričních hodnot je u většiny džusů použit proces pasterizace, což je v podstatě tepelná úprava džusu, která zničí veškeré bakterie a ostatní mikroorganismy, jenž by mohly být škodlivé pro lidský organismus. Díky pasterizaci mají džusy dlouhou dobu spotřeby, ale zároveň si zachovají nutriční hodnotu ovoce a zeleniny. U 100% džusů je nepřítomnost konzervantů opět garantována legislativou a přísnými kontrolami. Proto i hesla typu „zaručeně bez konzervantů“ na obalech 100% džusů jsou zcela zbytečná, protože žádný takový džus nesmí konzervanty obsahovat.
Kampaň „ Džusy a pyré – vitamíny v praktické formě“ je financována s podporou Evropské unie a Polské republiky a také z prostředků Fondu propagace ovoce a zeleniny a členy KUPS.
Pro více informací o kampani navštivte webové stránky nebo FB stránku Žijte Smart.
Polská Asociace producentů džusů (KUPS) je oborovou organizací sdružující výrobce džusů a jiné subjekty, které přímo spolupracují s ovocnářským odvětvím. Již od roku 1993 zastupuje zájmy oboru ve státních a unijních iniciativách. Spolupracuje s vědeckými instituty, výzkumnými laboratořemi a státními a mezinárodními oborovými organizacemi. Jedná také v zájmu spotřebitelů pomocí zavedeného Dobrovolného systému kontroly džusů a nektarů (DSK), jehož činnost směřuje k zajištění trvale vysoké kvality džusů a obdobných výrobků. KUPS dále v rámci své činnosti podniká celou řadu reklamně-vzdělávacích aktivit, které propagují správné stravovací návyky, včetně konceptu 5 porcí zeleniny a ovoce, z nichž jednou může být sklenice džusu.
Více informací o KUPS najdete na webu: