February 09,2023 Post by : Alena Steinerová

▷ TEST 15+ nejlepších sporáků 2022 RECENZE + Jak vybrat

Nejlepší elektrické indukční sporáky 2022 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší elektrické indukční sporáky 2022 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Elektrický sporák je moderním kuchyňským spotřebičem, který je plně poháněn elektrickou energií. Je ideální pro domácnosti, kde není možnost vybudování přípojky zemního plynu. Plně elektrické sporáky jsou vyráběny ve třech základních provedeních podle typu varné desky. Varná zóna může být litinová, indukční či sklokeramická. Který elektrický sporák je ten nejlepší?

V našem článku se blíže podíváme na jednotlivé druhy elektrických sporáků. Proč byste si měli vybrat právě elektrický sporák. Jaké jsou jejich výhody a naopak, jaké jsou jejich slabé stránky se dočtete v našem článku. Která varná deska je nejlepší? Mimo jiné si můžete přečíst podrobné recenze jednotlivých produktů.

Nejlepší elektrické sporáky s indukční varnou deskou

Nejlepší elektrické sporáky se sklokeramickou varnou deskou

Elektrické sporáky – recenze

Ať už hledáte vestavěný nebo volně stojící elektrický sporák, určitě chcete spolehlivý spotřebič. Vyzkoušet všechny, které jsou v nabídce, abyste našli ten pravý pro vás, je, jednoduše, nemožné. Abychom vám výběr usnadnili, vyzkoušeli jsme několik oblíbených elektrických sporáků a připravili pro vás jejich recenze.

Electrolux EKI6451AOX Je plně elektrický sporák, který kombinuje indukční varnou desku a multifunkční troubu s ventilátorem, což zajišťuje rovnoměrný rozvod tepla při pečení. Objem trouby dosahuje objem až 74 litrů. Varná indukční deska obsahuje čtyři varné zóny. Dvě přední a dvě zadní s rozličnými rozměrmi i výkonem. Electrolux EKI 6451 AOX má klasické kuchyňské rozměry, kdy šířka dosahuje 60 cm, výška 85 cm. Kromě toho disponuje i specifickými moderními funkcemi. Například teleskopické vysouvání plechů, funkcí DirectAccess nebo booster. Množství informací lze vyčíst z malého displeje. Nechybí časovač či bezpečnostní pojistka. Technické parametry: Rozměry (Š-V-H): 60 – 85 – 60 cm; Varná deska: indukční; Energetická třída: A; Spotřeba energie: 0,95 kWh; Příkon: 10 900 W; Napětí: 400 V; Varné zóny: 4; Objem trouby: 74 l; Multifunkční trouba: ano; Úložný prostor: ano; Osvětlení trouby: ano; Časovač: ano Pozitíva Negatíva Zobrazit více info Recenze

Electrolux EKC54952OK PlusSteam ✔ NÁŠ TIP Sklokeramický elektrický sporák značky Electrolux se vyznačuje specifickou funkcí parního pečení PlusSteam. Kromě toho má trouba o objemu 58 litrů ještě dalších 8 funkcí. Sklokeramická deska má čtyři varné zóny, jejichž teplota se reguluje za pomoci otočných knoflíků na čele sporáku. Sporák je možné díky příkonu 8 600 W napojit i do napětí na 230 V. Sporák nechybí časovač, osvětlení trouby a dokonce ani funkce samočištění právě díky parnímu programu. Sporák patří do energetické třídy A a je velmi šetrný. Navíc působí sporák moderně a barevná úprava v černé je v skutku designovým kouskem. Technické parametry: Rozměry (Š-V-H): 50 – 85 – 60 cm; Energetická třída: A; Varná plocha: sklokeramická; Spotřeba energie: 0,84 kWh; Příkon: 8 600 W; Napětí: 230 V; Varné zóny: 4; Objem trouby: 58 l; Multifunkční trouba: ano; Úložný prostor: ano; Osvětlení trouby: ano Pozitíva Negatíva Zobrazit více info Recenze

Mora C 625 AW Sklokeramický elektrický sporák Mora C 625AW je spotřebičem, který se ve vaší kuchyni rozhodně neztratí. Jeho používání je jednoduché, design je klasikou, ale zároveň sporáku nechybí praktické funkce. Čtyři varné plochy jsou vybaveny technologií Hi-Light, což zajistí rovnoměrnou teplotu varné zóny. Trouba má objem 70 litrů a nechybí samozřejmě ventilátor, funkce rozmrazování či ECO Clean program pro snadné čištění vnitřku trouby. Specifikem je i funkce na ohřev talířů. Údaje o teplotě či funkci časovače se zobrazují na malém displeji předního panelu. Technické parametry: Rozměry (Š-V-H): 50 – 85 – 60 cm; Energetická třída: A; Varná plocha: sklokeramická; Spotřeba energie: 0,95 kWh; Příkon: 8 200 W; Napětí: 230/400 V; Varné zóny: 4; Objem trouby: 70 l; Multifunkční trouba: ano; Úložný prostor: ano; Osvětlení trouby: ano Pozitíva Negatíva Zobrazit více info Recenze

Amica 510 CE1.30P(W) ✔ LIDOVÁ VOLBA Jeden z nejdostupnějších elektrických sporáků se sklokeramickou varnou deskou a klasickou elektrickou troubou bez ventilátoru. Amica přináší objem trouby 67 litrů a čtyři funkce trouby. Čtyři varné zóny jsou vybaveny technologií Hi-Light pro rovnoměrné rozvádění tepla. Ovládání sporáku je manuálně. Vše regulujete za pomoci otočných regulátorů na čele sporáku. Bílé plechy příliš nezaujmou ani svou kvalitou, ani designem. Sporák je dodáván bez kabelu a elektrické zástrčky. Nutná je tedy odborná instalace zařízení na napětí 400 V. Technické parametry: Rozměry (Š-V-H): 50 – 85 – 60 cm; Energetická třída: A; Varná plocha: sklokeramická; Spotřeba energie: 0,79 kWh; Příkon: 7 800 W; Napětí: 400 V; Varné zóny: 4; Objem trouby: 67 l; Multifunkční trouba: ne; Úložný prostor: ano; Osvětlení trouby: ano Pozitíva Negatíva Zobrazit více info Recenze

Gorenje EC52CLI Retro sporák Gorenje EC52CLI je plně elektrickým spotřebičem se sklokeramickou varnou deskou a multifunkční troubou o objemu 70 litrů s ventilátorem, grilem a extrémně odolným smaltem SilverMatte v troubě, který se snadno udržuje. Sporák se vyznačuje specifickým designem a manuálními ovládacími prvky, jakož i mechanickou minutkou. Zařízení je možno připojit i na napětí 230/400 V. Varným plochám nechybí indikace zbytkového tepla. Trouba má tlumené zavírání dveří a dvojité sklo, které izolujte horký vzduch. Technické parametry: Rozměry (Š-V-H): 50 – 85 – 60 cm; Energetická třída: A; Varná plocha: sklokeramická; Spotřeba energie: 0,95 kWh; Příkon: 8 700 W; Napětí: 230/400 V; Varné zóny: 4; Objem trouby: 70 l; Multifunkční trouba: ne; Úložný prostor: ano; Osvětlení trouby: ano Pozitíva Negatíva Zobrazit více info Recenze

Elektrický sporák je "in"

Volba na elektrický sporák padá zpravidla tehdy, pokud v domácnosti není možnost plynové přípojky nebo si lidé nechtějí dělat práci se zaváděním plynové trubky do domu či bytu. Elektrický sporák pracuje při napětí 380 – 400 V, přičemž je možné jej napojit i na fázi s napětím 230 – 240 V. Zároveň se tím však omezí určité funkce a výkon sporáku.

Elektrické sporáky se vyznačují moderním designem a spolehlivostí. Indukční či sklokeramické desky jsou dnes trendem. Litinová varná deska je již na ústupu. Při indukčních varných deskách myslete na to, že musíte používat nádobí určené speciálně na indukci. Litinové varné plochy jsou sice cenově velmi dostupné, ale jejich praktické vlastnosti jsou oproti indukčním a sklokeramickým deskám mnohem slabší. Nejrozšířenějším typem varné plochy při elektrickém sporáku je sklokeramická deska.

Velkou doménou elektrických sporáků je i jednoduché a spolehlivé pečení, protože takové sporáky umožňují snadnou regulaci výkonu a více funkcí pečení. Oproti plynové troubě dokáží rovnoměrně rozvádět teplo po celém objemu trouby díky ventilátoru. Rovněž můžete měnit směr ohřevu (vrch, spodek, kombinace).

U některých modelů může zamrznout rychlost ohřevu, ale to je daní, kterou musíte zaplatit, pokud se rozhodnete pro méně výkonný elektrický sporák (nižší příkon). Regulace teploty je přesně to, co mnohé odrazuje a raději sáhnou po kombinovaném sporáku s plynovými hořáky. Pro zvýšení i snížení teploty elektrický sporák nereaguje tak rychle.

Hlavní výhody

Spolehlivost při pečení

Spolehlivost při pečení Lehčí údržba

Lehčí údržba Jednodušší instalace

Jednodušší instalace Bez plynových trubek v interiéru

Bez plynových trubek v interiéru Moderní design

Hlavní nevýhody

Vyšší spotřeba energie

Vyšší spotřeba energie Opožděná odezva na regulaci teploty

Opožděná odezva na regulaci teploty Napojení na 380 – 400 V

Napojení na 380 – 400 V Bez el. proudu se nevaří

Typy varných desek

Litinová varná deska – méně používaná. Jde o nejstarší typ varné desky v segmentu elektrických sporáků. Najdete je za velmi výhodné ceny, ale oproti indukční či sklokeramické varné desce má více nevýhod . Pomalejší ohřev, vyšší spotřeba energie a těžší údržba . Litinový sporák se vyplatí používat lidem, kteří za sporákem tráví méně času a nevadí jim delší ohřev. Jinak se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí investovat do konkurentů .

– méně používaná. Jde o v segmentu elektrických sporáků. Najdete je za velmi výhodné ceny, ale oproti indukční či sklokeramické varné desce . Pomalejší ohřev, energie a . Litinový sporák se vyplatí používat lidem, kteří za sporákem a nevadí jim delší ohřev. Jinak se vám z dlouhodobého hlediska . Sklokeramická varná deska – nejčastěji se vyskytuje právě varná deska ze sklokeramiky. Oproti indukci je mechanicky odolnější a disponuje i rychlejším ohřevem. Povrch se snadno udržuje a nepotřebujete ani speciální nádobí jako například při indukční varné desce. Menší nevýhodou mohou být tepelné ztráty, které sklokeramická deska produkuje. Indukční varná deska – nejmodernější technologie, která na první pohled vypadá stejně jako sklokeramika. Na rozdíl od sklokeramické desky, ale indukce eliminuje tepelné ztráty. Indukce totiž ohřívá pouze samotný hrnec (pánev) a neohřívá tak ani milimetr plochy navíc. Zároveň tak šetří i energii. Ohřev funguje na principu feromagnetizmu, což znamená, že nelze použít jakýkoliv nádobí. Používat nesmíte skleněné, měděné, hliníkové či smaltové nádobí. Je nutností pořídit si indukční (magnetický) nádobí.

Typy trouby

Konvenční elektrická trouba – u elektrických modelů jsou méně rozšířené . Topná tělesa jsou buď to ve spodní a horní části , nebo po stranách trouby . Vytvářejí zónový ohřev, což zajistí dokonalé propečení masa či jiných pokrmů. Zároveň však trouba nedisponuje ventilátorem .

– u elektrických modelů jsou . Topná tělesa jsou buď to , nebo . Vytvářejí zónový ohřev, což zajistí dokonalé propečení masa či jiných pokrmů. Zároveň však . Multifunkční elektrická trouba – vybavených ní je většina elektrických sporáků. Kromě topných těles disponuje i ventilátorem, a tedy cirkulací horkého vzduchu. Říká se jim i teplovzdušné trouby. Pečení je tak rychlejší a ohřev je rovnoměrný. Multifunkční trouba by měla být při elektrickém sporáku jasnou volbou.

Rozměry sporáku

Standardní šířka sporáků je 50 až 60 cm. Čím je šířka sporáku vyšší, tím je větší objem trouby. Stejně tak závisí i od hloubky sporáku. Tento rozměr je obvykle na úrovni 60 cm. Výška má standardně kolem 85 cm. Širší sporáky disponují větším počtem varných zón. Tyto parametry hovoří také o objemu samotné trouby. Objem se pohybuje v rozmezí od 50 do 74 litrů.

Příkon a spotřeba elektrické energie

Elektrické trouby jsou obvykle ve třídě A. Jde o zelenou úspornou kategorii. Existují však i sporáky s menším příkonem (watt nebo kilowatt), které patří do třídy A+ či A++, ale zároveň klesá jejich výkon. Spotřebu elektrické energie si můžete všímat jako údaj udávaný v kWh. Ten hovoří o standardním cyklu při používání sporáku.

Ovládání varné desky

Při indukčních varných deskách je ovládání obvykle dotykové, resp. elektrické. Ovládací panel se nachází přímo na varné desce a pouhým dotykem regulujete výkon sporáku, zapínáte rychloohřev či jiné funkce.

U elektrických sporáků se sklokeramickou nebo litinovou deskou je zas nejtypičtější mechanické ovládání. Varnou desku i troubu tak ovládáte tlačítky a otočnými regulátory, které se nacházejí na čele sporáku.

Další vlastnosti a funkce

Hi-Light varná zóna – díky těmto varným zónám se dokáže plocha zahřát rychleji a zároveň šetří topné těleso. Stejně tak má příznivý vliv na spotřebu el. energie a životnost varné desky.

– díky těmto varným zónám se dokáže plocha zahřát rychleji a zároveň šetří topné těleso. Stejně tak má příznivý vliv na spotřebu el. energie a životnost varné desky. Indikátor zbytkového tepla – je vizuální ukazatel stavu varné zóny. Přímo na desce nebo za pomoci kontrolky signalizuje, zda je zóna ještě horká.

– je vizuální ukazatel stavu varné zóny. Přímo na desce nebo za pomoci kontrolky signalizuje, zda je zóna ještě horká. Časovač – digitální nebo mechanický. Upozorní vás na konec vaření, případně můžete nastavit, kolik chcete, aby se jídlo připravovalo. Buď to nastavíte časovač na displeji, nebo jednoduchým otočením mechanického časovače.

– digitální nebo mechanický. Upozorní vás na konec vaření, případně můžete nastavit, kolik chcete, aby se jídlo připravovalo. Buď to nastavíte časovač na displeji, nebo jednoduchým otočením mechanického časovače. Dětská pojistka – jde o bezpečnostní prvek určený k zablokování indukčního panelu, aby nedošlo k nechtěné manipulaci.

– jde o bezpečnostní prvek určený k zablokování indukčního panelu, aby nedošlo k nechtěné manipulaci. Automatické vypnutí – bezpečnostní prvek, který se postará o to, že v případě pokud je indukční deska příliš dlouho neaktivní a nepřijde ke kontaktu s nádobím, sporák automaticky vypne ohřev.

– bezpečnostní prvek, který se postará o to, že v případě pokud je indukční deska příliš dlouho neaktivní a nepřijde ke kontaktu s nádobím, sporák automaticky vypne ohřev. Stop & Go – jde o tlačítko, které jedním stiskem vypne nebo zapne celý ohřev desky.

– jde o tlačítko, které jedním stiskem vypne nebo zapne celý ohřev desky. Booster – jde o funkci, kterou využijete, pokud potřebujete jídlo extrémně rychle ohřát nebo ohřát varnou zónu. Využijete tak maximální příkon spotřebiče.

– jde o funkci, kterou využijete, pokud potřebujete jídlo extrémně rychle ohřát nebo ohřát varnou zónu. Využijete tak maximální příkon spotřebiče. Tlumené dovírání dvířek – jde o tlumené/tiché zavírání dvířek elektrické trouby. Zabráníte tak případnému poškození skla.

– jde o tlumené/tiché zavírání dvířek elektrické trouby. Zabráníte tak případnému poškození skla. Sklo trouby – dvoudílné nebo trojdílné. Liší se v schopnosti izolovat teplo, které je uvnitř trouby během pečení a proniká na povrch. Třídílné sklo zajistí, že sklo se nezahřeje na více než 35 °C. Při dvoudílném je to přibližně 50 °C.

– dvoudílné nebo trojdílné. Liší se v schopnosti izolovat teplo, které je uvnitř trouby během pečení a proniká na povrch. Třídílné sklo zajistí, že sklo se nezahřeje na více než 35 °C. Při dvoudílném je to přibližně 50 °C. Příslušenství – vyplatí se sáhnout po sporáku, ke kterému výrobce dodává alespoň základní příslušenství, jakým je rošt, plechy či pekáče na pečení.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pokud nemáte doma plynovou přípojku, pravděpodobně sáhnete právě po elektrickém sporáku. Elektrické sporáky jsou čím dál populárnější, zejména ty se sklokeramickou nebo indukční varnou deskou. Litinová varná deska je sice cenově nejvýhodnější volbou, avšak má řadu nevýhod. Při výběru spotřebiče se třeba dívat i na praktické využití. Na několik základních otázek, o které byste se měli zajímat před koupí varné desky, najdete odpověď na tomto místě.

Proč je lepší investovat do elektrického jak plynového sporáku? Např. kvůli elektrické troubě, která je mnohem pohodlnější na ovládání i na přípravu jídel jako plynová verze. Sklokeramická nebo indukční varná deska mají také řadu výhod, mimo jiné to je jednodušší čištění. Které značky elektrických sporáků jsou cenově nejvýhodnější? Levné, přitom kvalitní elektrické sporáky nabízejí např. výrobci Gorenje, Amica, Electrolux, Whirlpool nebo Beko. Cena záleží na množství funkcí a typu varné desky, ovšem už za cca 6 200 Kč si můžete koupit sporák s množstvím funkcí. Jako třeba čistit a udržovat elektrický sporák? Většina pečících troub má povrch z odolného smaltu, jehož údržba je jednoduchá. Některé modely jsou samočisticí, takže troubu stačí nastavit na vysoké teploty a očistí se sama. Stejně jednoduché je i čištění sklokeramické nebo indukční varné desky. Obvykle k tomu stačí jemný čistící prostředek a mokrý hadřík.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Beko FSM 69300 GXT ✔ PRO NÁROČNÉ Moderní elektrický sporák s indukční varnou deskou a multifunkční elektrickou troubou. Čtyři varné zóny a elektrická trouba s vnitřním objemem 72 litrů jsou základem modelu FSM 69300 GXT. Energetická třída A je zárukou stabilní spotřeby elektrické energie. Trouba s ventilátorem a funkcí rozmrazování či grilem si najde své uplatnění také. Pochválit je třeba rozhodně dílenské zpracování a kvalitu materiálů. Nerezová ocel v kombinaci s indukční deskou a čirým třídílným sklem trouby působí opravdu elegantně. Technické parametry: Rozměry (Š-V-H): 60 – 85 – 60 cm; Energetická třída: A; Varná plocha: indukční; Spotřeba energie: 0,99 kWh; Příkon: 9 600 W; Napětí: 400 V; Varné zóny: 4; Objem trouby: 72 l; Multifunkční trouba: ano; Úložný prostor: ano; Osvětlení trouby: ano Pozitíva Negatíva Zobrazit více info Recenze

AEG 47036IU-MN ✔ NÁŠ TIP Elektrický sporák AEG s indukční varnou deskou a multifunkční troubou na pečení s objemem 74 litrů by měl být zárukou německé kvality. Se slušnou spotřebou patří do energetické třídy A. Indukční varná plocha má čtyři samostatné zóny s různým výkonem. Elektrická trouba je vybavena i časovačem. Trouba má rovněž 8 funkcí včetně horního ohřevu s ventilátorem či funkce grilu. Troubě nechybí ani osvětlení. Sklo je dvoudílné, no teplotu izoluje dostatečně. Zevnitř je trouba z hladkého smaltu. Rošt je možné teleskopicky vysouvat, funkce OptiFlex. Zařízení je napájeno na napětí 400 V. Jediným zpestřením by již mohla být pouze funkce samočištění. Technické parametry: Rozměry (Š-V-H): 60 – 85 – 60 cm; Energetická třída: A; Varná plocha: indukční; Spotřeba energie: 0,84 kWh; Příkon: 10 886 W; Napětí: 230 V; Varné zóny: 4; Objem trouby: 74 l; Multifunkční trouba: ano; Úložný prostor: ano; Osvětlení trouby: ano Pozitíva Negatíva Zobrazit více info Recenze

Electrolux EKC51350OW Elektrický sporák se sklokeramickou varnou deskou a multifunkční troubou zájemce upoutá hlavně svou přívětivou cenou. Odolná sklokeramická deska a zároveň multifunkční trouba s ohřevem nabízejí přesně to, co od takového sporáku očekáváte. Elektrický sporák je možné napájet na napětí 230 V a zároveň se sporák vyznačuje nízkou spotřebou. Trouba sice nenabízí žádné inovativní funkce navíc, no vyznačuje se jednoduchostí a spolehlivostí. Skleněné dvířka lze jednoduše odejmout a vyčistit. Samozřejmostí je minutka, ventilátor a varným zónám nechybí ukazatel zbytkového tepla. Technické parametry: Rozměry (Š-V-H): 50 – 85 – 60 cm; Energetická třída: A; Varná plocha: sklokeramická; Spotřeba energie: 0,84 kWh; Příkon: 7 645 W; Napětí: 230 V; Varné zóny: 4; Objem trouby: 54 l; Multifunkční trouba: ano; Úložný prostor: ano; Osvětlení trouby: ano Pozitíva Negatíva Zobrazit více info Recenze

(89.8%) Vaše hodnocení:

Autor Tomáš Polakovič Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.

Přidat komentář

Poslední články

Datum publikování: 18.12.2019Datum poslední aktualizace: 27.10.2022

Testy a recenze 2022 + Jak vybrat sporák

Aby bylo vaše vaření na nejlepší úrovni a mohli jste si ho opravdu užít, je potřebné si pořídit opravdu dobrý model. Pokud budete muset před každým vařením řešit náročnost ovládání, málo místa pro hrnec či pánev, pak čas strávený vařením si nejenže neužijete, ale ani výsledek nebude až taký dobrý jako by mohl být. Proto je dobré se podívat při nakupování na některé z tradičních, osvědčených značek, které vyrábějí vysoce kvalitní a různorodé druhy sporáků. Jenom dobrá společnost s tradicí bude na výrobu používat kvalitní materiály a plně vyhoví většině zákazníků. Je jich mnoho, tak se tedy pojďme podívat na výběr těch nejlepších z nejlepších.

Mora

Sporáky Mora vyrábí naše společnost z Moravy, která funguje už od roku 1825. Od té doby se vypracovala na přední značku a patří jí pozice velkého výrobce v oblasti varné techniky. V oblasti sporáků patří k absolutní špičce. Vyznačuje se širokým výběrem produktů s funkčním a moderním designem ze všech typů. Mnohých zákazníků těší hlavně svým návratem k tradici v podobě celoplynových sporáků vylepšených moderními technologiemi, jako je například bezpečnostní pojistka GAS STOP. Největší devizy značky Mora je kvalita a odolnost za rozumnou cenu, přičemž se snaží zachovat vysoký výkon. Tyto sporáky se ovládají jednoduše a intuitivně.

Amica

Polská společnost Amica působí ve více než 50 zemích Evropy a specializuje se právě na varnou techniku a kuchyňské spotřebiče. První sporák vyrobila už v roce 1957. Její krédem je spojení těch nejmodernějších technologií a designu s jednoduchým ovládáním a kvalitním recyklovatelným materiálem. Kromě toho na jejích sporácích naleznete ergonomické varné rošty, či estetické ploché plotny na snadno čistitelném skleněném povrchu. Specializuje se především na elektrické a kombinované sporáky.

Electrolux

Společnost Electrolux pochází ze Švédska. Od roku 2004 je její součástí další průkopník v oblasti elektrospotřebičů včetně sporáků, a to společnost AEG. Tato firma nejenom následuje, ale i určuje trendy. V případě jejich sporáků je to technologie ovládání jednotlivých prvků DirectAcces, což vám poskytuje jednoduchý přístup ke každému varnému stupni. Stačí se dotknout požadovaného stupně, anebo posunout prstem, až dokud ho nedosáhnete. U svých modelů dbá i na mimořádně snadné čištění, tak aby s jejich údržbou bylo co nejméně starostí, především v elektrických typech s indukcí. Nezapomíná ani na design a výběr z rozličných provedení s velikou škálou cen.

Beko

Společnost Beko je tureckým výrobcem elektroniky. Pověra, že turecké věci musí být automaticky nekvalitní, dávno neplatí. Beko se vypracovalo mezi špičku výrobců kuchyňských spotřebičů. Jejich sporáky v sobě skloubily všechno, co běžný méně náročný zákazník vyhledává. Vynikají hlavně poměrem kvality a ceny. Nevynikají sice špičkovým designem a nejmodernějšími technologiemi, ale v kategoriích typů sporáků, které se nejvíc kupují, tedy sklokeramické, elektrické a kombinované sporáky, si jeho modely vedou velmi dobře. Jejich sporáky splňují všechno, co by splňovat měli a pokud toužíte po jednoduchosti, lehké obsluze a netoužíte po všech moderních vychytávkách, které často příliš navyšují cenu, pak je pro vás značka Beko ideální.

Bosch

Značka Bosch přináší už víc než 130 let do domácnosti německou kvalitu v podobě nejrůznějších domácích spotřebičů. Své výrobky vyrábí z kvalitních materiálů, v pestrých designových variantách, kombinacích a ve všech cenových hladinách. Takže z nabídky jejich výrobků si může vybrat opravdu každý, a to platí i u sporáků. V nabídce mají modely všech šířek a existujících kombinací varných desek a trub. Sporáky Bosch jsou tedy velmi variabilní a z jeho modelů si vybere majitel jakkoliv veliké a nejrůzněji rozmístěné a nadesignované kuchyně. Jejich varné desky nabízí až 8 rozličných nastavení ohřevu.

▷ TEST 15+ nejlepších sporáků 2022 RECENZE + Jak vybrat

Celkové rozměry

V případě sporáků je nejdůležitějším rozměrem šířka. Přeci jen sporák je součástí kuchyňské linky, takže by do ní měl přesně zapadnout. Standardně se sporáky vyrábějí v několika šířkách, obvykle od 40 do 90 cm s tím, že nejčastější variantou jsou sporáky se šířkou 50 až 60 cm. Tyto šířky se týkají jak samostatně stojících, tak vestavných variant.

Hloubka samostatně stojících sporáků se pak pohybuje kolem 50 až 70 cm, výška od 75 do 90 cm. U vestavných variant se tyto rozměry mírně liší.

Rozměry varných ploch

Při výběru hraje roli i rozměr varné desky a počet a velikost plotýnek. Nejčastěji se využívají plotýnky se čtyřmi varnými zónami, a to u všech typů varných desek. Variantou ale mohou být i menší dvouzónové nebo naopak šestizónové desky. Ty se hodí především tam, kde se vaří opravdu hodně nebo pro větší počet osob.

Jednotlivé varné zóny mají různou velikost, aby se předešlo zbytečným ztrátám tepla, když budete vařit něco například v malém hrnci. Mohou být také lehce nepravidelně rozmístěny, aby byl dostatek prostoru pro nádobí, pokud zároveň používáte například pánev a hrnec nebo více hrnců najednou a podobně.

Objem trouby

Objem trouby samozřejmě určují celkové rozměry sporáku, ale záleží také na tom, zda trouba nabízí více pater či úložný prostor ve spodní části. Ty nejmenší varianty mívají objem do 45 litrů a jsou vhodné spíše do menších domácností.

Zlatou střední cestou jsou trouby s od 45 do 70 litrů, které už nabízejí opravdu komfortní prostor pro pečení a pro přípravu více pokrmů najednou. Větší varianty už jsou do běžných domácností spíše zbytečné, ale v rodinách s větším počtem strávníků mohou najít využití. Tyto trouby mají 70 litrů a více.

Author

February 09,2023

Leave a Reply