November 02,2022 Post by : Alena Steinerová

Test nejlepších toustovačů 2022

Jak vybrat toustovač/sendvičovač

I když toustovač patří mezi nenáročné kuchyňské pomocníky, neměli byste při jeho nákupu podceňovat některé důležité parametry. Pro někoho můžou být podstatné i zdánlivé detaily, například design produktu a to, jak nový spotřebič obohatí interiér kuchyně.

Tento článek se věnuje výběru toustovače od A do Z. Dotkne se základních parametrů, kterými jsou typ toustovače nebo potřebný příkon, zmíní ale také, jakými doplňkovými funkcemi dnešní sendvičovače disponují. Nemůžeme opomenout ani výrobní materiály pečicích desek nebo možnost snadné a rychlé údržby.

Jak vybrat toustovač stručně:

Zvolte správný typ – podle toho, zda si vystačíte s tousty, nebo byste rádi také vafle a panini.

podle toho, zda si vystačíte s tousty, nebo byste rádi také vafle a panini. Určete správnou velikost – tím máme na mysli jak počet toustů, tak velikost či hloubku plotýnek.

tím máme na mysli jak počet toustů, tak velikost či hloubku plotýnek. Zkontrolujte příkon – ten zabezpečí rychlé zahřívání a pečení.

ten zabezpečí rychlé zahřívání a pečení. Prověřte materiálové zpracování – u pláště je důležitá lehkost či odolnost, plotýnky by měly být nepřilnavé.

u pláště je důležitá lehkost či odolnost, plotýnky by měly být nepřilnavé. Zaměřte se na bezpečnost – tepelně izolované madlo a ochrana proti přehřátí patří ke standardu, kterým by měl být vybaven každý výrobek.

tepelně izolované madlo a ochrana proti přehřátí patří ke standardu, kterým by měl být vybaven každý výrobek. Poohlédněte se po vhodných funkcích – chcete plotýnky občas vyjmout a umýt v myčce? Udělá vám radost vypínač nebo nastavitelná teplota?

Typ

Označujeme jej jako toustovač nebo sendvičovač. Tento přístroj však může nabývat hned několika podob, s nimiž se rozšiřují jeho možnosti užití. Před samotným nákupem si tak nejprve rozmyslete, co všechno budete v toustovači opékat. V produktových nabídkách mnohých výrobců můžete narazit na toto dělení.

Klasický toustovač/sendvičovač – Kuchyňský pomocník, jehož jediným úkolem je tepelná příprava toustů. Nic více, nic méně.

– Kuchyňský pomocník, jehož jediným úkolem je tepelná příprava toustů. Nic více, nic méně. Multifunkční toustovač/sendvičovač – Představuje důmyslnější model zařízení, s nímž budete schopni nachystat i další pokrmy. Multifunkční toustovače jsou totiž vybaveny vyměnitelnými plotýnkami a nástavci. Velice často jde o typové označení 2v1, 3v1 a 4v1 podle toho, co všechno produkty umí. Typickým příkladem jsou například vejce, vafle či grilovaná zelenina.

Je pochopitelné, že čím více bude toustovač „multifunkční“, tím vyšší částku si bude za své služby nárokovat.

Tvar toustů

Při nákupu toustovače se setkáte také s další možností volby, kterou představuje samotný tvar toustů. A to i v případě klasických toustovačů s jedinými pečicími deskami. Tento parametr vlastně rozhoduje o tom, jak vámi připravovaný pokrm bude vypadat na talíři. Vliv bude mít i na následnou údržbu, čím bude členitější, tím vyšší je riziko, že do některého zákoutí zateče rozpuštěný sýr. Na výběr máte většinou z následujících variant.

čtverce nebo lastury

trojúhelníky

pohádkové postavičky a další

Tvar pečicí desky má kromě výsledného vzhledu toustů vliv také na přípravu ostatních pochutin. Jsou to například francouzské tousty, panini, lívance, oplatky, bagety a mnohé další. Čím více možností vás zajímá, tím více se přibližujete k volbě multifunkčního toustovače.

A pokud místo plněných chlebů toužíte spíše po těch do křupava opečených, zvažte nákup topinkovače.

Velikost a design

V prvních fázích rozhodování si u toustovačů také promyslete, jakou velikost tohoto pomocníka v domácnosti upřednostníte. To se odvíjí například od prostoru v kuchyni nebo od počtu osob v domácnosti.

Velikost

Tento údaj pro vás bude podstatný z hlediska snazší a rychlejší přípravy toustů. Směrodatný bude počet osob, kteří budou toustovač zároveň používat. Jestliže půjde o menší rodinu v počtu dvou až tří lidí, pak vám stačí menší model toustovače, na němž opečete jeden až dva tousty naráz.

Pokud bude toustovač sloužit pro početnější rodinu a více osob, vyplatí se investovat do produktu s vyšším počtem plotýnek, se kterým dokážete nachystat najednou i čtyři a více toustů. Pokud naopak míváte chuť jen na jeden toust a druhá plotýnka by jela naprázdno, můžete si pořídit sendvičovač s pouze jednou plotýnkou.

Mimo počet plotýnek se můžete zaměřit také ne jejich velikost. Některé přístroje na trhu jsou navrženy pro XXL toustový chléb, který se do standardně velkého toustovače nevejde. Plotýnky bývají zároveň hlubší, což oceníte, pokud plánujete nacpat mezi plátky chleba co nejvíc náplně a nechcete, aby v průběhu pečení vytékala.

Design

Jestliže budete mít toustovač umístěný na kuchyňské lince, kde bude nedílnou součástí viditelné oblasti kuchyně, možná byste mohli zauvažovat i nad volbou toho správného vzhledu. Dnes si můžete vybírat z mnohých designových variant, což má často vliv i na pořizovací náklady.

Levnější zařízení jsou obvykle vyrobena z plastu různých barev (Zdroj: U dražších modelů převládá nerezová ocel. V obou případech se nemusíte obávat nechtěného popálení, protože toustovače bývají opatřeny tepelně izolovaným pláštěm.

Při volbě vzhledu se navíc nemusíte zaobírat pouze výrobním materiálem. K dispozici je i přemíra nejrůznějších tvarů. Rozhodně však neopomeňte praktické aspekty, například jak dlouhá je přívodní šňůra elektrického napětí, aby vám na kuchyňské lince dosáhla k požadované zásuvce.

Skladování

Pokud naopak toustovač umístíte do útrob své kuchyňské linky, možná stojí za zvážení, jak tento spotřebič budete skladovat. Některé modely totiž umožňují uložení do svislé polohy, zpravidla je také možné omotat kabel kolem nožiček. V tomto ohledu se hodí šňůra kratší, zároveň je však třeba pohlídat i to, zda vám dosáhne do zásuvky, či zda budete potřebovat prodlužovací kabel.

Příkon

Příprava toustů souvisí také s časovým úsekem, během něhož budete schopni pokrm dokončit. V tomto směru se zaměřte na veličinu s názvem příkon. Ten je udáván ve wattech označovaných zkratkou „W“.

Zde platí jedno velice obecné a základní pravidlo. Čím vyšší příkon bude toustovač mít, tím rychleji opečete tousty. Na druhou stranu počítejte s tím, že vyšší příkon automaticky indikuje také vyšší spotřebu elektrické energie. I když při přípravě toustů v krátkém čase nejde o žádnou astronomickou položku.

Příkon toustovačů se obvykle pohybuje od 500 W do 1 500 W v závislosti na velikosti modelu a počtu toustů, které zároveň připravuje. U standardních toustovačů na dva tousty je střední hodnotou 800 W.

Materiál pečicích desek

Zahledíte-li se do útrob toustovače, jistě nám dáte za pravdu, že jednou z nejdůležitějších částí tohoto kuchyňského výrobku jsou plotýnky neboli pečicí desky. Na nich se opékají vámi chystané pokrmy, takže byste jim měli před nákupem toho ideálního produktu věnovat dostatek pozornosti.

Téměř u všech modelů toustovačů narazíte na nepřilnavý teflon. Ten zaručí, že se vám výsledný pokrm nikterak nepřichytává, nepřipaluje a zůstává stejnoměrně opečený. Kvalitě pečicích desek zkrátka odpovídá i připravovaný toust.

K dalším přednostem teflonu patří vysoká tepelná odolnost, včetně té povrchové. Při opékání tak nedochází k nepříjemnému odlupování vrstvy, které následně snižuje komfort při jakémkoliv čištění a přípravě jídla. Bohužel je však teflonová vrstva náchylná na poškrabání. Je tedy nutné nepoužívat k vytahování toustů ostré nože, které povrch znehodnotí, až následně ztratí své nepřilnavé schopnosti.

Funkce

Toustovače jsou na první pohled jednoduché produkty, i přesto však mohou disponovat řadou funkcí a praktických doplňků, s nimiž bude příprava toustů daleko rychlejší a bezpečnější. Níže vám uvádíme seznam těch nejčastějších prvků, s nimiž se při výběru můžete setkat.

Vypínač – Tento doplněk je součástí spíše dražších modelů. Tlačítko, s jehož pomocí toustovač zapnete či vypnete. Levnější produkty jím nedisponují a zahřívají se ihned poté, co dojde k zastrčení napájecího kabelu do zásuvky.

Tento doplněk je součástí spíše dražších modelů. Tlačítko, s jehož pomocí toustovač zapnete či vypnete. Levnější produkty jím nedisponují a zahřívají se ihned poté, co dojde k zastrčení napájecího kabelu do zásuvky. Světelná signalizace – Téměř naprostý základ u většiny toustovačů. Produkt je vybaven světelnou diodou, která se rozsvítí v okamžiku, kdy je toustovač dostatečně nahřátý a je možné do něj vložit tousty. Pokud má zařízení vypínač, bývá někdy obohaceno také o světelnou kontrolku signalizující zapnutí do elektrické sítě.

Téměř naprostý základ u většiny toustovačů. Produkt je vybaven světelnou diodou, která se rozsvítí v okamžiku, kdy je toustovač dostatečně nahřátý a je možné do něj vložit tousty. Pokud má zařízení vypínač, bývá někdy obohaceno také o světelnou kontrolku signalizující zapnutí do elektrické sítě. Ochrana proti přehřátí – Bezpečnostní funkce, která ochrání nejenom toust, ale i samotné zařízení před nebezpečným přehřátím, z něhož by v krajním případě mohl vzniknout dokonce požár.

Bezpečnostní funkce, která ochrání nejenom toust, ale i samotné zařízení před nebezpečným přehřátím, z něhož by v krajním případě mohl vzniknout dokonce požár. Regulace teploty – Luxusnější modely toustovačů vám umožní nastavit si výslednou teplotu pečicích desek, což vám dává naprostou kontrolu nad přípravou jídla. Díky regulaci teploty ovlivníte například míru propečení výsledného pokrmu, což se bude hodit zejména při využití grilu.

– Luxusnější modely toustovačů vám umožní nastavit si výslednou teplotu pečicích desek, což vám dává naprostou kontrolu nad přípravou jídla. Díky regulaci teploty ovlivníte například míru propečení výsledného pokrmu, což se bude hodit zejména při využití grilu. Bezpečnostní zavírání – U většiny modelů jde o speciální pant, tedy mechanický prvek. Ten zajistíte tak, že nedojde k otevření horního víka toustovače při přípravě pochutiny.

– U většiny modelů jde o speciální pant, tedy mechanický prvek. Ten zajistíte tak, že nedojde k otevření horního víka toustovače při přípravě pochutiny. Protiskluzové nožičky – Speciální povrchová úprava nožiček. Ty zvyšují stabilitu toustovače na daném povrchu, nejčastěji na kuchyňské lince. Docílíte stavu, kdy vám toustovač nebude při jeho otevírání a zavírání jakkoliv podkluzovat.

Cena

Toustovače nepatří mezi cenově nákladné kuchyňské spotřebiče a v případě jejich pořizování můžete začít na částce už od 300 Kč. Ty nejdražší multifunkční modely pak mohou dosahovat desetinásobné výše, tedy sumy až 3 000 Kč. Díky široké rozmanitosti současného trhu si dokáže vybrat naprosto každý.

Do popředí zájmu mnohých milovníků toustů se dostávají takové prověřené značky, jako je Eta, Sencor, Phillips, Tefal, Zelmer, Bravo, Rohnson, Hyundai a další. Abyste se na nákup toustovače připravili do nejmenšího detailu, přinášíme vám základní cenové rozdělení těchto produktů.

Cena do 500 Kč

Nejnižší cenová kategorie vám prezentuje základní modelové řady toustovačů. Výrobky obvykle zhotovené z plastového materiálu bílé barvy, které se pyšní příkonem kolem 700 W až 750 W. Nejčastěji jsou prodávány s trojúhelníkovým tvarem toustů. Žádné nadstandardní funkce v tomto směru čekat nemůžete.

Cena od 500 do 900 Kč

V tomto případě už půjde o výkonnější zařízení. Ta jsou v mnoha ohledech také multifunkční. Některé výrobky se pyšní praktickým termostatem pro nastavení výsledné teploty a vyjímatelnými pečicími deskami pro snazší údržbu. Příkon odpovídá hodnotám kolem 800 W až 1 300 W. V této cenové hladině narazíte i na větší toustovače pro početnější rodiny.

Cena nad 900 Kč

Rozhodnete-li se do toustovače investovat 900 Kč a víc, získáte nejen vyšší příkon, ale i lepší vzhled a větší kapacitu toustovače. V této kategorii máte možnost vsadit na kvalitní nerezové materiály a přístroje s novodobým designem, který neudělá ostudu v žádné kuchyni.

Čištění

S užíváním toustovače samozřejmě souvisí také jeho následná údržba. Nejzásadnější čištění se týká bezpochyby plotýnek. Právě na nich totiž zůstávají zbytky jídla a nejrůznějších přísad, které se během provozu mohou připalovat. I z toho důvodu provádějte očistu toustovače po každém použití, aby nedocházelo k zasychání takových nečistot.

Základním čistícím nástrojem mohou být pouze dřevěné pomůcky, navlhčený hadřík nebo papírové ubrousky. Použití jakýchkoliv jiných materiálů a nástrojů se rozhodně vyhněte. Neaplikujte zbytečně žádné chemické látky, nepoužívejte ani kovové předměty. S nimi byste mohli velice snadno znehodnotit povrch toustovače, potažmo pečicích desek.

V souvislosti s údržbou mají navrch rozhodně modely s vyjímatelnými pečicími deskami, mezi které patří hlavně ty multifunkční. Desky je totiž možné umýt pod tekoucí vodou nebo je nechat odmočit. U některých spotřebičů mohou být dokonce omyvatelné také v myčce na nádobí, což vám značně usnadní jakékoliv čištění. Takovou informaci je však vždy třeba ověřit v manuálu výrobce. Celý toustovač jakožto elektrický spotřebič do myčky samozřejmě nepatří nikdy.

Author

November 02,2022

Leave a Reply