January 06,2022 Post by : Alena Steinerová

Test 10 nejlepších ručních šlehačů 2022

je v tomto případě důležitá. Přístroj bez základny budete při práci držet v ruce, proto by neměl být příliš těžký a mělo by se s ním dobře manipulovat.

Pojďme pojmout nákup šlehače komplexně, tedy od A až do Z. Zaměříte-li se na tento druh sortimentu, určitě budete svoji první pozornost směřovat na design. I když nebudete mít ruční mixér vystaven neustále na lince, každý chce mít líbivé vybavení domácnosti.

První kapitolu tak zasvětíme výrobnímu materiálu, který se úměrně promítá do celkového vzhledu i pořizovacích nákladů. Nejčastěji narazíte na dva typy produktů.

Plastové šlehače

Nerezové šlehače

Plastové šlehače

Tyto ruční mixéry se pyšní svou jednoduchou údržbou. V závislosti na vstupní investici očekávejte kvalitu a provedení plastu. Vybírat můžete z levnějších plastových výrobků, ale také z těch dražších, které jsou bytelnější a působí honosnějším dojmem. I různé šrámy jsou na kvalitním plastovém šlehači víceméně nepozorovatelné.

Další výhodou plastových šlehačů je jejich nízká hmotnost. Navíc se snadno udržují, po použití z přístroje snadno odstraníte nečistoty a zbytky, které na něm ulpěly při šlehání. Nevýhodou je, že je plast méně trvanlivým materiálem a rychleji dochází k jeho opotřebení.

Nerezové šlehače

Pokud dáváte přednost eleganci a luxusu, padne volba na nerezové šlehače. V jejich případě vítězí originálnější a propracovanější vzhled před náročnější údržbou. Nerezová ocel může být nejenom šedá, ale také černá, bílá nebo červená. Jdou na ní vidět ale veškeré otisky a šmouhy. Nevýhodou také je, že je nerez z hlediska pořizovacích nákladů citelně dražší. Na druhou stranu ale jde o trvanlivý materiál, který leccos vydrží.

Metly

Co se týče výrobního materiálu, je třeba se zmínit ještě o šlehacích metlách. Ty tvoří druhou polovinu ručního šlehače a představují jeho nepostradatelnou součást. S pomocí metliček provádíte ono zmiňované mixování, šlehání a hnětení.

Tyto prvky se dostávají do úzkého kontaktu s danou pochutinou, proto je nutné dbát na to, aby byly zhotoveny z kvalitní nerezové oceli. Právě ta zaručuje dlouhodobou životnost a zároveň snadnou údržbu. Ocelové metly můžete obvykle vkládat do myčky na nádobí.

Hmotnost a ergonomie

Od výrobního materiálu se logicky přesuneme k celkové hmotnosti šlehače. Vzhledem k tomu, že jde o ruční mixér, je zcela pochopitelné, že váha je parametrem, který byste si měli hlídat. Přece jenom budete proces šlehání, hnětení a mixování provádět určitou dobu a během ní držíte mixér neustále v ruce.

Většina produktů na současném trhu má celkovou hmotnost do 1,3 kg. Narazit můžete na malé modely od 0,5 kg, ale také na ty větší a vybavenější s váhou 1,5 kg až 2,5 kg. V tomto případě si ujasněte, jak dlouho budete mixér v kuse používat. Myslete na to, zda je pro vás důležitější nerezový vzhled, nebo preferujete menší hmotnost. Ruční šlehač vám totiž musí přinášet komfort a úsporu drahocenného času, nikoliv fyzickou námahu navíc.

Ergonomie

Z praktického hlediska je vhodné přihlédnout i k celkové ergonomii přístroje. Tvarem rukojeti by vám měl dobře padnout do ruky a měl by mít dobře rozvržená ovládací tlačítka. Zajímejte se především o umístění spínače, který je potřeba během práce neustále držet stisknutý. Obzvláště pokud jste levák, doporučujeme přístroj vyzkoušet a osahat. Je důležité, abyste na všechna tlačítka pohodlně dosáhli a mohli s přístrojem správně zacházet.

Příkon

V okamžiku, kdy máte volbu vzhledu a hmotnosti za sebou, je nejvyšší čas přejít k další důležité části šlehače. Tou je samozřejmě výkonová stránka. Konkrétně jde o hodnotu příkonu, která je přímo úměrná výkonu. V tomto případě platí jedno velice jednoduché pravidlo. Čím vyšší příkon bude ruční mixér mít, tím vyššího výkonu se vám dostane. Budete schopni daleko rychleji a lépe zpracovávat jednotlivé pochutiny.

Zároveň je ale potřeba počítat s tím, že s rostoucím příkonem roste také spotřeba elektrické energie. Příkon je prezentován ve wattech, které naleznete pod zkratkou „W“. Abyste měli představu o tom, jakého příkonu je při nákupu ručního šlehače zapotřebí, přinášíme vám několik záchytných bodů.

Minimální příkon ručního šlehače by se měl pohybovat od 125 W a výše.

Rozhodnete-li se připravovat těsta a krémy, počítejte s příkonem alespoň 250 W až 450 W. Tento příkon by měl zároveň stačit na rozmačkání brambor nebo vařené zeleniny.

Nejvýkonnější ruční mixéry mohou dosahovat příkonu okolo 650 W až 750 W.

Hlučnost

Přestože ruční šlehač budete povětšinou používat jen chvilku, nižší hlučnost vás určitě potěší. Nejde o jeden ze zásadních parametrů, ale pokud máte na výběr, určitě sáhněte po tom výrobku, který je v provozu méně hlučný. Hlučnost se obvykle pohybuje mezi 65 dB až 85 dB, což je poměrně velký rozdíl.

Výrobci tento údaj obvykle uvádějí při plném výkonu šlehače. Pokud tedy budete mít výrobek zapnutý na nižší stupeň, bude hlučnost zpravidla o něco nižší než při spuštění na plné otáčky.

Počet otáček

Od příkonu se odvíjí další z důležitých parametrů, kterým je počet otáček za minutu. Jde o to, kolikrát se metly otočí v ručním mixéru. Přístroje obvykle pracují v intervalu 10–28 tisíc otáček za minutu, přičemž mezi jednotlivými stupni lze přepínat – počet otáček tedy můžete zvyšovat nebo snižovat.

Obecně platí, že čím více otáček použijete, tím je pokrm rychleji a kvalitněji namixovaný. Každá pochutina však vyžaduje odlišnou rychlost šlehání, mixování a hnětení. Nejnižší otáčky využijete například pro míchání a šlehání pomazánek a krémů. Vyšší počet otáček je pak určený pro přípravu těsta nebo sněhu z bílků, případně u mixérů pro drcení a sekání oříšků nebo ledu.

Počet rychlostí

Příkon a počet otáček je třeba završit posledním obdobným parametrem. Je to počet rychlostí, kterými v podstatě regulujete počet otáček a měníte aktuálně upotřebitelný výkon ručního mixéru. Změny se provádí za pomoci ovládacího prvku, a to buďto skokem mezi jednotlivými rychlostními stupni, nebo plynulou regulací pomocí otočného ovladače. Záleží na konkrétním zpracování daného modelu.

Pořídit si můžete šlehače s odlišným počtem rychlostí v závislosti na tom, jaké pokrmy hodláte připravovat. Pokud budete ruční mixér využívat spíše sporadicky, postačí vám základní zařízení se 3 rychlostmi. Jestliže se budete šlehání, mixování a hnětení věnovat s větší intenzitou, doporučujeme sáhnout po produktu s 13 až 15 rychlostmi.

Pokud volíte vysokootáčkový šlehač s mnoha rychlostmi, vyplatí se zajímat nejenom o jejich snadnou regulaci, ale také o celkovou hlučnost. Je totiž potřeba počítat s tím, že mixéry bývají při maximální rychlosti obvykle hlučnější, zároveň při tak vysokém výkonu vznikají vibrace.

Metly

Jednou z nejdůležitějších součástí ručního šlehače jsou bezpochyby metly. Ty se u většiny dnes nabízených přístrojů přichytí k mixéru za pomoci rychloupínacího systému. Ten zaručuje jejich jednoduchou a nenáročnou výměnu. Nejčastěji disponují šlehače klasickými šlehacími metlami, popřípadě dalšími nástavci rozšiřujícími jejich funkce.

Šlehací metly

Metly, které slouží primárně ke šlehání, například piškotového těsta, šlehačky, sněhu z bílků a podobně. Jejich vzhled je poměrně jednoduchý, jde o různě tvarovaná či zkosená ramena zhotovená z tenčí oceli. Doplňkem šlehacích metliček bývají i kuličky zajišťující lepší šlehání dané pochutiny.

Hnětací metly

Tyto metly slouží především pro zpracování tužšího těsta. Tomu také odpovídá vyhotovení metel. Ty jsou oproti těm šlehacím daleko tlustší a masivnější. Jednotlivé spirály mají na konci svého těla hák, který umožňuje lepší hnětení těsta. I díky němu je tento typ příslušenství velice často nazýván jako hnětací hák.

Balonové metly

Doplněk vzhledem i funkcí dosti obdobný šlehacím metlám. Jen s tím rozdílem, že disponuje větším počtem šlehacích ramen. Balonová metla je objemnější a dobře si poradí s bramborovou kaší, koláčovým těstem, šlehačkou i s krémy. S její pomocí směs vždy dokonale promícháte a dosáhnete hladké konzistence.

Příslušenství a funkce

Ruční šlehače vypadají na první pohled jako jednoduchá a jednorázová zařízení. Pakliže je však zakoupíte s řadou praktického příslušenství, můžete rozšířit jejich možnosti využití. Rázem se tak z ručního šlehače stane plnohodnotný pomocník v kuchyni. Které doplňky rozhodně stojí za zvážení?

Nástavec tyčového mixéru – V tomto případě zapomeňte na jakékoliv metly a čepele. Nástavec dokáže z vašeho šlehače udělat ruční tyčový mixér, s jehož pomocí si připravíte nejrůznější dresinky, koktejly nebo omáčky či krémové polévky. Tento nástavec obvykle mívá šroubovací upínání a stává se čím dál častějším doplňkem těchto ručních šlehačů.

Nádoba – Součástí ručního šlehače může být také praktická nádoba. V ní budete schopni připravovat pokrmy, respektive je šlehat nebo mixovat. Výhodou je, že bývá optimálně vysoká, což usnadňuje šlehání i následnou údržbu. Objem této mísy je vhodné volit na základě toho, jak velké množství ingrediencí průměrně zpracováváte. Vybírat si lze z nádob o objemu 0,4 až 8 litrů.

Základna – Doplňkem dražších ručních mixérů je i základna. Do ní je často umísťována právě zmíněná nádoba. Díky tomuto doplňku můžete z obyčejného šlehače udělat provizorní kuchyňský robot. Největší výhodou těchto modelů je, že je při práci nemusíte držet v ruce.

Funkce

Ruční šlehače samozřejmě disponují nejenom přídavným příslušenstvím, ale také funkčními ovládacími prvky navíc.

Turbo – Tlačítko, s jehož pomocí dojde k okamžitému navýšení výkonu šlehače. Je dosaženo těch nejvyšších otáček, aniž byste museli regulovat jejich rychlost. Tato funkce je někdy označována také jako „Puls“.

Tlačítko pro uvolnění metel – Stiskem tohoto prvku dojde k rychlému uvolnění šlehacích, balonových či hnětacích metel, které pak z přístroje snáze vyjmete. V případě absence tohoto tlačítka je potřeba vynaložit větší sílu při výměně jednotlivých nástavců.

LED ukazatel – Drahé a moderní přístroje jsou vybaveny malým LED displejem. Ten zobrazuje především aktuální rychlost ručního šlehače.

Automatické vypnutí – Funkce, která vám umožní nastavit konkrétní dobu šlehání, po které se přístroj automaticky vypne.

Pojistka proti přehřátí – Praktická funkce, která vypne mixér v případě, že se začne přehřívat. Následně pak nedovolí opětovné spuštění šlehače, dokud dostatečně nevychladne.

Při nákupu ručního mixéru myslete na jedno. Čím více příslušenství, funkcí a ovládacích tlačítek vámi pořizované zařízení bude mít, tím lépe. S rostoucím počtem funkcí a doplňkového vybavení ale musíte samozřejmě počítat s vyšší investicí.

Délka přívodního kabelu

K pohodlné práci je důležité, abyste mohli s přístrojem neomezeně pohybovat. Při výběru proto zkontrolujte i délku přívodního kabelu. Měl by být dostatečně dlouhý, aby vás při práci nijak nelimitoval. Současně ale dejte pozor, aby vám při práci nepřekážel. Pokud bude vaší volbou šlehač se základnou, dbejte na to, abyste jej mohli pohodlně umístit na kuchyňskou linku bez použití prodlužovacího kabelu, který celé zapojení jen komplikuje.

Cena

Ruční šlehače jsou z hlediska nákupní ceny poměrně dostupným kuchyňským elektrospotřebičem. Vzhledem k tomu, že je vyrábí hned několik společností, každý si přijde na to své, ať už jde o cenu, technické parametry nebo vzhled. Mezi prověřené značky patří Bosch, Braun, Concept, Sencor, Phillips, Bravo, Clactronic, Electrolux a Zelmer.

Ruční šlehače jsou nabízeny za různé ceny. Níže uvádíme základní dělení, ze kterého si uděláte představu o pořizovaném výrobku.

Cena do 1 000 Kč

I když zvolíte tu nejnižší cenovou kategorii, máte možnost poměrně zajímavého výběru. Cena elektrických ručních mixérů započíná na hodnotě 250 Kč. Počítat samozřejmě musíte s tím, že pořizovacím nákladům odpovídají i parametry přístroje. Půjde o méně výkonná zařízení s příkonem do 250–300 W vybavená základními třemi rychlostmi a s plastovou konstrukcí.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Pokud si připlatíte dvojnásobnou částku, čekají na vás ruční šlehače s příkonem cca 350 W. Jejich součástí mohou být také mísy o objemu 0,7 až 1 litr nebo praktická základna, díky které nemusíte přístroj při práci držet v ruce. Tyto mixéry si bez sebemenšího problému poradí se šleháním i hnětením. Jejich průměrná hmotnost se pohybuje kolem 1,5 kg–2,5 kg.

Cena od 2 000 Kč do 3 000 Kč

V této cenové kategorii přichází na přetřes modely výkonnější, které dosahují příkonu 500 W–700 W. K dispozici budete mít více než 10 rychlostí, řadu doplňků a praktických ovládacích prvků. Používány jsou odlehčené materiály i elegantní nerez, z hlediska delší životnosti vás v tomto případě potěší kovové převody. Celková hmotnost se díky tomu pohybuje kolem 1,25 kg až 2 kg.

Cena nad 3 000 Kč

Investujete-li do ručního šlehače více, jak 3 000 Kč, pak vězte, že z velké míry platíte za originální design a kvalitu provedení vyhlášených značek. Ty nejdražší modely končí na ceně kolem 4 500 Kč, avšak díky hromadě příslušenství a funkcí se již téměř vyrovnávají levnějším kuchyňským robotům. Mimo jiného umožňují například i přípravu smoothie, drcení ledu či mletí masa.

Jak používat šlehač

V závěru našeho článku zaměřeného na výběr ručního šlehače se hodí ještě jedna podstatná rada. A tou je správné použití ručního šlehače.

Nežli se pustíte do přípravy dané pochutiny, proveďte důkladné složení přístroje. Na mysli máme pevné zasazení metel do šlehače. To si ověříte tahem – nepůjdou vyndat. Poté ruční šlehač nejprve vložte do nádoby se všemi ingrediencemi, dokud nejsou metly ponořené. Následně přístroj pusťte. Nikoliv dříve, jinak mohou ingredience vylétnout mimo nádobu. Metly se snažte držet nad dnem nádoby, aby nedošlo k jejímu poškození.

Bezpečnost

Se šlehačem zacházejte vždy dle pokynů výrobce. Během provozu s ním nijak nemanipulujte a respektujte výstražné symboly. Zároveň nikdy nenechávejte jeho obsluhu na dětech. Z pohledu bezpečného používání se vám bude pojistka proti spuštění při nesprávném sestavení.

Údržba

Budete-li se o šlehač správně starat, měl by vám vydržet i několik let. Právě správná údržba je totiž předpokladem pro dlouhou životnost. Po každém použití proto šlehač pečlivě omyjte a odstraňte z něj nečistoty a zbytky jídel, které na něm ulpěly. Obzvláště se zaměřte na spoje, kde jsou zachyceny metly, případně noha mixovacího nástavce. Na těchto místech se velmi rády usazují zbytky zaschlého těsta a jiných směsí.

Pokud to výrobce dovoluje, můžete příslušenství umývat i v myčce na nádobí. V opačném případě si dejte pozor, aby se voda nedostala do útrob přístroje. Při umývání nástavce s noži dbejte zvýšené opatrnosti, abyste se neporanili. Šlehač i veškeré jeho příslušenství skladujte v suchu a na bezpečném místě.

Author

January 06,2022

Leave a Reply