May 30,2022 Post by : Alena Steinerová

Test 10 nejlepších kuchyňských vařičů 2022

Jak vybrat kuchyňský vařič

Nákup kuchyňského vařiče určitě nebude ničím složitým. Toho se bát rozhodně nemusíte. Znát musíte ale několik základních technických parametrů, které vám výsledný výběr hodně usnadní. Proto se hned v první kapitole zaměříme na to nejzásadnější rozdělení kuchyňských vařičů, a to podle typu.

Pak budou následovat další neméně důležité informace, jako je počet plotýnek a příkon. Při pořízení vařiče se mimo jiné musíte zajímat i o způsob ovládání tohoto kuchyňského spotřebiče. Ve výsledku neopomínejte ani na funkce usnadňující přípravu jednotlivých pokrmů.

Kuchyňský vařič vám představíme od A až do Z, a to včetně orientačních pořizovacích cen v závěru tohoto článku.

Typ vařiče

Na začátku vašeho výběru by mělo stát rozhodnutí, jakému typu kuchyňského vařiče dáte přednost. Na mysli nemáte jen samotný vzhled, ale vůbec technologii vytvářející potřebné teplo k přípravě pokrmů. V tomto ohledu se můžete setkat s těmito nejběžnějšími typy vařičů.

Litinové vařiče

Plynové vařiče

Sklokeramické vařiče

Indukční vařiče

Litinové vařiče

Nejjednodušší a nejlevnější varianta kuchyňského vařiče. Tento produkt má svoji historii už z dávných let, kdy se objevoval v mnoha kuchyních. Dnes máte možnost zakoupit si jeho zmodernizovanou verzi. Nízká cena je určitě tím největším kladem. Pro nenáročné uživatele naprosto dostačující řešení. Navíc, nemusíte si kupovat žádné speciální nádobí a můžete na plotýnku postavit to klasické.

Je však pochopitelné, že při pravidelnějším a dlouhodobějším užívání kuchyňského litinové vařiče začnete objevovat i nežádoucí negativa. Je to například to, že z hlediska spotřeby elektrické energie nejde zrovna o dvakrát úsporný spotřebič. Velké tepelné ztráty jsou doprovázeny i jistou nebezpečností z pohledu dlouho teplých plotýnek při vypnutí spotřebiče.

Plynové vařiče

Klasika, kterou zná bezpochyby každý. Tento kuchyňský vařič funguje za pomoci plynu. Jeho spalováním dochází ke vzniku potřebného tepla. V jeho prospěch hovoří určitě to, že produkt má minimální tepelné ztráty po odstavení z provozu a plamen je zároveň dostatečně účinný v rámci rychlé tepelné úpravy jídla.

Jak už to bývá i u klasických plynových sporáků, největší nevýhodou plynového vařiče je náročnější údržba. A to pracné omývání jednotlivých částí. Zapomínat byste neměli ani na to nejdůležitější, že pro provoz potřebujete napojení na plyn.

Sklokeramické vařiče

V jejich případě už nastupuje modernější technika. A to nejenom z pohledu funkčnosti, ale i výsledného vzhledu. Sklokeramická deska odpovídající velikosti má vysokou energetickou účinnost a velice snadno se vám bude udržovat. Příjemný je bezpochyby fakt, že tepelné ztráty jsou vesměs minimální, a dokonce si nemusíte kupovat ani speciální nádobí.

Je však pravdou, že za kvalitnější sklokeramický vařič si trochu připlatíte.

Indukční vařiče

Poslední skupinu produktů tvoří indukční vařiče. Ty mimochodem patří k těm nejúspornějším vůbec. Tepelné ztráty totiž nedosahují ani 10 % a docíleno je bleskového rozpálení na požadovanou teplotu. Oproti sklokeramickému vařiči je příjemný fakt, že v okamžiku, kdy sundáte hrnec z plotýnky, není horká, ale okamžitě stydne.

Ano, někdo může namítat, že s pořízením indukčního vařiče vznikají další vícenáklady v podobě nádobí se speciálním dnem. Na druhou stranu při používání takového nádobí nedochází k rozpalování plotýnky v celé její ploše, ale pouze v místě kontaktu s libovolně velkým hrncem nebo pánví. Velká úspora elektrické energie je samozřejmě vykoupena vyššími pořizovacími náklady.

Počet plotýnek

Kuchyňské vařiče lze s naprostou jistotou označit za mobilní kuchyňské doplňky. Na rozdíl od klasického sporáku je můžete bez problému vzít a pohodlně přenést na jiné místo. To je do značné míry možné hlavně kvůli tomu, že kuchyňské vařiče disponují menším počtem plotýnek, než je obvyklé. Nejčastěji narazíte na modely s jednou nebo dvěma plotýnkami. Jen výjimečně lze zakoupit modely se třemi či dokonce čtyřmi plotýnkami. Takové spotřebiče už s klasickým kuchyňským vařičem nemají moc společného.

Příkon

Neopomenutelným technickým parametrem kuchyňských vařičů je také příkon. Tato veličina ve své podstatě vyjadřuje, kolik elektrické energie bude spotřebováno za jednotku času. Příkon je udáván ve Wattech, označovaných zkratkou „W“. V tomto případě platí, že čím vyšší je příkon, tím vyšší bude spotřeba elektrické energie. Na druhou stranu máte záruku toho, že dojde k bleskovému zahřátí plotýnky. Tento parametr se pochopitelně týká kuchyňských plotýnek na elektřinu.

Většina vařičů má příkon do 1 800 W. Výjimkou však nejsou ani „silnější“ kulinářské stroje, které mohou dosahovat příkonu až 3 400 W a více.

Ovládání

U kuchyňských vařičů můžete narazit na dva druhy ovládacích prvků. Pokud jde o plynové a litinové vařiče, tam je to celkem zřejmé. K dispozici vám budou mechanická tlačítka a kolečka. S těmi lze regulovat potřebnou teplotu.

Opakem toho jsou sklokeramické a indukční vařiče. V jejich případě byste mechanické prvky hledali pouze stěží. Jejich doménou je dotykové ovládání, které je součástí samotné desky. Podsvícené části spotřebiče s velice snadnou obsluhou hlavně v okamžiku, kdy máte ušpiněné ruce od vaření a hledáte pohodlnou regulaci a nastavení jednotlivých funkcí. V tomto směru se můžete setkat s dvojím označením – dotykové ovládání a senzorové ovládání. Ve výsledku jde o to samé ovládání jen s trochu odlišným pojmenováním.

Funkce

Především sklokeramické a indukční vařiče lze označit za výrobky moderní doby. Ty kromě základního ovládání mohou disponovat i některými praktickými funkcemi. A právě s nimi vás seznámíme v následujících bodech.

Ukazatel zbytkového tepla – Indikátor informující o tom, že příslušná plotýnka vařiče je stále rozpálená. Obvykle jde o signalizační světélko nebo speciální znak, popřípadě samotnou úroveň rozpálení plotýnky.

– Indikátor informující o tom, že příslušná plotýnka vařiče je stále rozpálená. Obvykle jde o signalizační světélko nebo speciální znak, popřípadě samotnou úroveň rozpálení plotýnky. Časovač – Pokud potřebujete během vaření dělat ještě další věci a nemáte čas na to, hlídat si čas vaření, využijete tuto funkci. S pomocí časovače si nastavíte dobu, za kterou dojde k vypnutí plotýnky a máte po starostech.

– Pokud potřebujete během vaření dělat ještě další věci a nemáte čas na to, hlídat si čas vaření, využijete tuto funkci. S pomocí časovače si nastavíte dobu, za kterou dojde k vypnutí plotýnky a máte po starostech. Dětský zámek – Velice praktická součást především sklokeramických a indukčních vařičů. S pomocí jediného tlačítka lze celkem snadno a rychle zablokovat ovládání celé desky. To znamená, že děti ji nemohou pustit a nehrozí žádné popálení.

– Velice praktická součást především sklokeramických a indukčních vařičů. S pomocí jediného tlačítka lze celkem snadno a rychle zablokovat ovládání celé desky. To znamená, že děti ji nemohou pustit a nehrozí žádné popálení. Rychlý náběh ohřevu – Funkce, která díky většímu krátkodobému odběru elektrické energie dokáže rozpálit plotýnku za menší dobu, než je běžné.

Cena

Kuchyňské vařiče nejsou finančně nákladným typem spotřebiče. Pořídit jej můžete v řádu stokorun, ale i tisíců. Hodně se to odvíjí podle typu vařiče, zvolených parametrů a dle konkrétního výrobce. Mezi ověřené značky patří Orava, Sencor, ETA, Rommelsbacher, Saturn, Esperanza, Elegant a mnohé jiné.

Cena do 1 000 Kč

Při výběru těch nejlevnějších produktů na trhu se budete pohybovat od ceny zhruba 300 Kč. Půjde o jedno plotýnkové litinové vařiče. Ty jsou vhodnější spíše pro občasné a nenáročné používání. S cenou pod 1 000 Kč už si budete moci vybírat produkty se dvěma plotýnkami. Výjimkou nebudou ani plynové vařiče.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V této cenové kategorii přichází na přetřes originální vzhled. A ten už je aplikován u běžných litinových kuchyňských vařičů. Mezi těmi plynovými se objevují modely s tradičním vzhledem a třemi plotýnkami. Zároveň máte možnost investovat do jedno plotýnkového vařiče se sklokeramickou deskou a dotykovým ovládáním.

Cena od 2 000 Kč do 3 000 Kč

S narůstající cenou roste i kvalita dostupného sortimentu. Jednoznačně vedou sklokeramické a indukční vařiče, u kterých příkon přesahuje hranici 2 200 W. Vybírat si budete především z moderních produktů. Ty se pyšní řadou funkcí, mají dětskou pojistku a stanou se doslova nepřehlédnutelnou součástí vašeho kuchyňského koutku.

Cena nad 3 000 Kč

Jestliže budete do kuchyňského vařiče vkládat investici větší jak 3 000 Kč znamená to, že očekáváte naprostou kvalitu zpracování. Té mimochodem vyhovují značky ECG, TRISTAR nebo Klarstein. Půjde o mobilní indukční vařiče vhodné nejenom pro domácí, ale také pro profesionální a komerční využití. Maximální cena těchto výrobků může dosahovat hranice až 7 000 Kč.

Author

May 30,2022

Leave a Reply