August 28,2022 Post by : Alena Steinerová

Návod k obsluze rýžovaru BELLA 16 šálků

Nejlepší rýžovar Recenze a Test 2021 / 2022 + Rady Jak vybrat

Rýže je v dnešní době nedílnou součástí jídelníčku snad každého z nás. Je bohatá na sacharidy, bílkoviny i minerály. Věděli jste, že se jedná o jednu z nejdůležitějších obilovin světa? Pokrývá totiž zhruba 20% lidské kalorické spotřeby. Neobsahuje žádný lepek a je tedy vhodná i pro lidi na bezlepkové dietě. K tomu přidejme snadnou stravitelnost a vitamíny B1, B2 a B3. Není proto tajemstvím, že konzumace rýže přispívá k dlouhověkosti a vitalitě v Číně a Japonsku. Buďte zdraví, krásní a vitální i vy! Připravte si zdravou a chutnou rýži v rýžovaru. V článku si řekneme z jakých rýžovarů můžeme vybírat a jak si správně vybrat.

Test rýžovarů 2022

Vybrali jsme pro vás nejoblíbenější rýžovary. Přečtěte si, proč je dobré je mít doma a na co si dát pozor.

Sencor SRM 0600WH

Kapacita 0,6 l Hmotnost 1,2 kg Příkon 300 W Materiál pláště plech Displej ne Rozměry š * v * h (cm) 24 x 21 x 20 Odpojitelný kabel ano Materiál víka sklo Časovač ne Doba udržování teploty ano

Tento rýžovar má plně automatický provoz, takže se během přípravy rýže nebudete muset o nic starat. Rýže se vaří v páře, takže je příprava rychlá, zdravá a bez připalování. Díky protiskluzovým nožičkám hrnec nesklouzne na zem a praktické rukojeti se postarají o jednoduchou manipulaci. Rýžovar je vybaven světelnými kontrolkami provozu a udržování teploty.

Pochvalu zaslouží za to, že je rýže uvařená tak, jak má být, aniž byste museli hlídat čas. Rýže je navíc velmi chutná (chutná mnohem lépe než uvařená v hrnci na sporáku) a v přístroji se nepřipaluje. Velkou výhodou je, že se přístroj po 5 hodinách sám vypne, takže se nemusíte bát, že byste vyhořeli. Má jednoduchou manipulaci, snadné ovládání a skvělou cenu. Jeho výbornou vlastností je funkce Keep warm, která udrží rýži teplou i po dovaření, když si ji chcete dát k jídlu později. Vůbec nevadí, když na ni hodinu zapomenete. Stále bude teplá a chutná. I přesto, že je rýžovar poměrně malý, je možné v něm připravit 1 oběd pro 4 osoby.

Má i svoje mouchy. V návodu je napsáno, že se mohou připravovat maximálně 3 odměry rýže, ale i když vaříte jen dvě, tak někdy pěkně pění. Asi na to má vliv jakou rýži připravujete, protože se to neděje pokaždé. Pokud si jej koupíte a budete připravovat tři odměrky rýže, tak na první pokus raději dohlédněte. Ať není celá linka poprskaná. V recenzích se také můžete setkat s názorem, že se přístroj špatně skladuje. Osobně si to nemyslím. Přívodní kabel je odpojitelný, můžete ho dát do nádoby určenou pro rýži a potom zabere skutečně minimu místa. Jedná se o stroj se skvělým poměrem ceny a výkonu. Jestli máte rádi rýži a vaříte ji často, tak nebudete investovaných pár stovek litovat. Tento přístroj vlastním již více než šest let a kromě drobných škrábanců uvnitř nádoby (které nemají vliv na kvalitu a chuť rýže) vypadá jako nový. A funguje stále na výbornou. Za mě jeden z nejlepších nákupů do kuchyně.

ECG RZ 19

Kapacita 1,8 l Hmotnost 1,5 kg Příkon 700 W Materiál pláště nerez Displej ne Rozměry š * v * h (cm) 37,5 x 31 x 26,5 Odpojitelný kabel ano Materiál víka sklo Časovač ne Doba udržování teploty ano

Pokud hledáte slušný poměr mezi výkonem, objemem a cenou, bude se vám rýžovar ECG RZ 19 určitě líbit. Není příliš drahý, abyste kvůli němu museli sahat hluboko do kapsy, a zároveň zvládne připravit slušné množství rýže.

Funguje stejně jako ostatní modely. Nasypete do něho rýžová zrnka, dokořeníte, zalijete vodou a pak už jen čekáte, až za vás tento šikovný pomocník oblíbenou přílohu uvaří. Tento kousek je vhodný pro přípravu jakéhokoliv druhu rýže. Jakmile bude hotovo, termostat dá povel k ukončení vaření a přepne na funkci automatického udržování teploty, která trvá až 3 hodiny. To v porovnání s jinými přístroji není zrovna závratná doba, ale pro běžného člověka bude tento čas dostatečný. O stavu vaření či ohřívání vás informuje světelná kontrolka.

Ve své cenové kategorii patří tento kousek mezi ty výkonnější a objemnější stroje. Zvládne připravit až 1,5 kg rýže v celkovém objemu 1,8 l. To už vystačí k obědu pro hodně velkou rodinu. Samozřejmě nikdy nemusíte rýžovat využívat na maximum. Určitě se ale hodí mít rezervu pro případné hosty nebo třeba přípravu rýžového nákypu, který vyžaduje větší množství rýže.

Přístroj se může pochlubit výkonem 700 W. Vzhledem k tomu, že s rostoucím objemem by se měl zvyšovat i výkon, může si ECG RZ 19 připsat plusové body. Máte s ním jistotu, že vaření nebude trvat zbytečně dlouho. Zařízení disponuje také bezpečnostní pojistkou a funkcí ochrany proti přehřátí.

Horší už je to s kvalitou použitého materiálu. Nízká cena se musí na něčem odrazit, a tady to bohužel odnesl povrch vyjímatelné nádoby. Ta je opatřena nepřilnavým povrchem, který se ale dle některých uživatelů začal už po dvou měsících odlupovat a připalovat. Otázka samozřejmě je, jak se o rýžovar staráte. K vyjímání rýže musíte vždy použít plastový nebo dřevěný nástroj, nikdy kovovou naběračku, která může povrch poškrábat. Přesto se zdá, že se zde šetřilo.

Pro plášť samotného přístroje pak bylo použito nerezu, který působí elegantně a mezi rýžovary bývá velmi častou volbou. Zde výrobce využil bohužel trochu nešikovného lesklého nerezu. Vypadá sice velmi krásně, ale snadno na něm ulpívají otisky prstů a hůř se čistí. Vzhledem k tomu, že se tento rýžovar řadí mezi objemnější kousky, se svými rozměry 37,5 x 26,5 x 31 cm a hmotností 2,17 kg pro něho mějte nachystaný dostatečný prostor ve skříni. Pokud ale bude mít své stálé místo na kuchyňské lince, přijde vám elegantní vzhled určitě vhod. S délkou kabelu 1,1 m patří mezi standard.

Rýžovar nedisponuje žádnými speciálními funkcemi, což se k jeho ceně ani nedá očekávat. Značka ECG ale patří mezi osvědčené výrobce, takže se nemusíte obávat, že by se vám nově pořízený kuchyňský mazlíček brzy porouchal. Jedná se o přístroj, který bude svou funkci plnit dobře. Součástí balení je mimo hrnec také poklice s otvorem pro únik páry, odměrka na rýži, lžíce pro snadné vyjmutí navařené dobroty a samozřejmě návod.

ověřený výrobce

dostatečný objem i výkon

přívětivá cena

hezký design

horší kvalita nepřilnavého povrchu

Tefal RK102811

Kapacita 3 l Hmotnost 2,3 kg Příkon 500 W Materiál pláště plech Displej ne Rozměry š * v * h (cm) 26 x 22 x 27 Odpojitelný kabel ano Materiál víka sklo Časovač ne Doba udržování teploty ano

Rýžovar automaticky uvaří rýži a po skončení ji udržuje teplou. V hrnci uvaříte také další pokrmy, jako cereálie nebo zeleninu. Uvaříte dvě jídla během jednoho času. Odnímatelné části je možné mýt v myčce nádobí. Díky malým rozměrům jej můžete uložit i do menších úložných prostor.

Jeho používání je tak snadné, že v něm umí uvařit rýži i ten, kdo s tradiční přípravou tohoto pokrmu zápasil. Rýžovar neprská, rýže má skvělou chuť, není ani tvrdá ani rozvařená, ale tak akorát a o přípravu se nemusíte vůbec starat. Důležité je dodržování postupu, který je uveden v návodu. Oceňujeme kvalitu, zpracování, vzhled i funkčnost. Velkou výhodou je síťový vypínač, takže přístroj nemusíte vypínat ze zásuvky. Je vhodný i pro velkou rodinu.

Ovládací prvky jsou vepředu i vzadu, takže přístroj není možné zcela přisunout ke stěně, a proto může trošku překážet. Napařovací nádoba se z přístroje vyndává stejně problematicky, jako samotná nádoba s rýží, a to zejména, když je horká a stoupá z ní pára. S problémem s vynadávání misky na paření zeleniny mají špatnou zkušenost i další uživatelé, nemá totiž žádný úchyt, je zapadlá, a tak je nutné si pomoci třeba nožem, a poté ji uchopit do utěrky. Jedná se o nevyhovující manipulaci, kterou nelze provádět za chodu přístroje, protože byste se mohli opařit. Je to mrzuté, takové drobnosti kazí radost z toho užitečného pomocníka. Škoda je také to, že balení neobsahuje český návod, návod je pouze obrázkový a pro někoho může být nedostatečný. Za cca dvojnásobnou cenu oproti Sencor SRM 0600WH přináší pár vychytávek navíc a větší kapacitu. Pro větší rodiny se jedná o lepší volbu, ty menší se mohou spokojit i se základním a levným rýžovarem, který připraví stejně chutnou rýži.

Gastroback 42507

Kapacita 3 l Hmotnost 3,2 kg Příkon 450 W Materiál pláště nerez Displej ano Rozměry š * v * h (cm) 27 x 24 x 25 Odpojitelný kabel ani Materiál víka plast Časovač ne Doba udržování teploty ano

Tento přístroj se postará o automatickou přípravu rýže bez rozvaření. Protože se jedná o zdravou přípravu, zůstanou zachovány přírodní látky, minerály a vitamíny. Nabízí funkci automatického vypnutí a funkci udržování teploty s kontrolkou. Kromě rýže v něm připravíte polévky, ovesné kaše i dušenou zeleninu.

Nejvíce si na něm chválíme jednoduchou obsluhu a perfektně uvařenou rýži. Navíc je praktický, spolehlivý a hodí se i do menší kuchyňské linky. Výhodou je i ucho na přenášení. Přístroj neklouže po kuchyňské desce, rýže se nepřilepuje ke dnu, a navíc má rýžovar krásný design. Výhodou je také těsnění na víku, díky kterému neteče případná pěna po hrnci. Na lopatku se při míchání nelepí rýže. Ani nepřetéká a zelenina je z něj perfektní. Bohužel má oproti předešlým konkurentů vyšší cenu. Což by až tak nevadilo, pokud by přinášel něco zásadního navíc. Ale není tomu tak. Lahodnou rýži připravíte i v předešlých dvou, které jsou koupit 2-3x levněji.

Jeho další nevýhodou je, že je poměrně malý. Jestliže je vás doma víc než je obvyklé, nebo jste nadprůměrní jedlíci rýže, tak se vám možná do nádobky nevejde vše najednou. Do hrnce při vaření není vidět, takže není možné zjistit kolik je nad rýží vody, nebo kolik je uvnitř pěny. Za mě to není žádná vada, jen jsou průhledné pokličky z uvedeného důvodu o něco lepší. Po otevření víka, stéká sražená voda mimo nádobu s rýží do mělkého žlábku po obvodu hrnce. Podařený kuchyňský pomocník, kterému k většímu úspěchu chybí lepší cena. Takto je za mě příliš drahý a nevěřím, že udělá velká čísla prodejnosti.

Steba RK 2

Kapacita 1,8 l Hmotnost 3,5 kg Příkon 700 W Materiál pláště nerez Displej ne Rozměry š * v * h (cm) 28 x 29 x 28 Odpojitelný kabel ano Materiál víka plast Časovač ne Doba udržování teploty ano

Zajímavostí toho rýžovaru je, že má povrch chladný na dotek. Jinak je to klasika. Uvaří rýži a udržuje ji teplou. Kromě rýže v něm můžete připravit také ryby a zeleninu. Je lehký, má výborné zpracování a jednoduché ovládání. Teda, někoho by mohl zklamat návod, který je opravdu hodně stručný. Hlavně když je součástí balení i návod v němčině, který je několikanásobně tak dlouhý. Německy neumím, takže co je v něm navíc vám neprozradím. Ale rýžovary jsou ze svého principu tak jednoduché přístroje, že na tom není co pokazit. Prostě na začátku prolejte rýži v sítku a poté přidejte stejné množství vody jako bylo rýže.

Disponuje pevným zavíráním víka, takže se nemusíte bát, že by se voda dostala ven, nebo že by hrnec vytekl. Rýžovar se dobře myje. Rýže v něm připravená je velmi chutná. Je uvařená za cca dvacet minut bez prskání, můžete si přidat ochucovadla podle libosti. Po 20 minutách se přepne na udržování teploty. Někomu může vadit, že nemá rysky. Ale mě to jako velký problém nepřijde. Co mi vadí více je vysoká cena. Ono vlastně všechny rýžovary zvládají přípravu rýže na výbornou. Liší se pouze v drobnostech, designu nebo kapacitě. A proto mi přijde zbytečné, platit zase výrazně vyšší cenu.

Jak vybrat rýžovar

Pokud doma nemáte rýžovar, jedli jste bezpochyby nejlepší rýži v nějaké vaší oblíbené restauraci či hospůdce. A víte proč? Drtivá většina šéfkuchařů používá k přípravě rýže právě elektrický rýžovar, který snadno a rychle vykouzlí zdravou a chutnou přílohu k hlavnímu jídlu. Je vhodný pro všechny druhy rýží, vyrábí se v různých velikostech a vybraná skupina rýžovarů vám nabídne také více funkcí, například vaření v páře.

Nabídka rýžovarů na českém trhu se vám může zdát poměrně široká, ale opak je pravdou. V zahraničí jsou rýžovary rozšířenější nejen v restauracích, ale i v domácnostech. Proto je také jejich nabídka rýžovarů bohatší.

Tip! Pokud vám nevyhovuje místní sortiment a máte cestu do zahraničí, nebojte se zajít do obchodu s domácími spotřebiči.

Lámete si hlavu nad tím, jaký rýžovar koupit? Pojďme se společně podívat na jednotlivé typy rýžovarů, jejich charakteristiku, technické parametry, jejich výhody a nevýhody a srovnání nejprodávanějších rýžovarů u nás.

Jak funguje rýžovar?

Rýžovar funguje na principu vaření rýže v páře. Právě proto je poklička opatřena malý otvorem, kterým přebytečná pára odchází pryč. Obecně zle říci, že rýžovar je poměrně jednoduchým avšak důmyslným elektrickým spotřebičem do domácnosti. Jeho součástí je termostat, který řídí teplotu. Jakmile se voda vsákne a rýže je uvařená, postará se o vypnutí přístroje nebo přepnutí do módu ohřívání. Díky tomu si můžete nelepivou, načechranou a teplou rýži dopřát i několik hodin po dovaření.

Vaření v páře patří mezi nejzdravější způsoby přípravy pokrmů. Potraviny si totiž zachovávají své vitamíny a cenné látky, které se například při klasickém vaření vytratí. Jestliže dodržíte správné dávkování rýže a vody, nemusíte se obávat o rozvaření zrnek.

Typy rýžovarů

Pokud jste se rozhodli, že si chcete dopřát luxusní rýži i doma a chcete si zakoupit rýžovar, máte na výběr ze dvou variant:

Rýžovar do mikrovlnné trouby

Na první pohled vypadá jako klasická plastová miska s víkem , pro uchování potravin v lednici.

, pro uchování potravin v lednici. Tyto misky/hrnce jsou však vyrobeny z vysoce kvalitních plastů a jsou vhodné pro přípravu rýže v mikrovlnné troubě.

Obvykle se prodávají s příslušenstvím na vaření v páře. V hrnci si tak můžete připravit například zeleninu.

Rýžovar do mikrovlnné trouby však nenabízí žádné další funkce a kvůli působení mikrovln může negativně ovlivnit chuť a kvalitu rýže.

Lákavá je především jeho pořizovací cena, která se pohybuje již od 70 Kč.

Tento typ rýžovaru je použitelný pouze v kombinaci s mikrovlnou troubou.

Zajímá vás, jak tento rýžovar funguje?

Do hrnce vložíme poměrnou část vody a rýže, zavřeme víkem, vložíme do mikrovlnné trouby, zapneme časovač a rýži máme za pár minut hotovou. V tomto směru nemáme co dalšího řešit – žádné další funkce a možnosti nám nenabízí, proto se ve zbytku článku budeme zabývat rýžovary elektrickými.

nízká pořizovací cena

možnost přípravy zeleniny

využitelné pouze v kombinaci s mikrovlnkou

působení mikrovln může negativně ovlivnit chuť a kvalitu rýže

nenabízí další funkce

z elektrického rýžovaru rýže většině lidí chutná více

Elektrický rýžovar

Snad každému z nás se alespoň jednou rýže rozvařila nebo jste ji z hrnce vytáhli příliš brzo a zrníčka rýže byla ještě tvrdá. S tímto problémem vám zaručeně pomůže rýžovar, který během pár minut připraví chutnou rýži, aniž byste museli neustále kontrolovat čas a zda je v hrnci dostatek vody.

Jednotlivé typy rýžovarů nabízí širší či užší škálu funkcí :

bezpečnostní pojistka,

plně automatický režim,

časovač,

možnost volby přípravy rýže.

Počet dostupných funkcí se obvykle odvíjí od ceny přístroje.

Platí zde pravidlo, čím vyšší cena, tím více funkcí a naopak. Na trhu tedy najdete nabídku klasických i multifunkčních rýžovarů, kdy vybrané modely kombinují také rýžovar s parním hrncem. V dražších multifunkčních hrncích si můžete připravit i celé pokrmy, například rizoto, polévky, maso, ryby apod. Na otázku, zda všechny tyto funkce využijete, nebo vám stačí jen prosté vaření rýže si musíte odpovědět sami.

Víte že: Ačkoliv jsou rýžovary primárně určeny pro přípravu jen jedné suroviny a to rýže, fantazii se meze nekladou. Znám ze svého okolí lidi, kteří ho používají pro přípravu například luštěnin nebo nudlí. Osobně mi to přijde jako taková nouzovka, ale někdy může tahle informace přijít vhod.

přídavné funkce: bezpečnostní pojistka, časovač atd.

možnost volby přípravy rýže

cena se odvíjí od přídavných funkcí

Technické parametry elektrických rýžovarů

Technické parametry jsou klíčové faktory, na základě kterých se rozhodujete, který z nabízených produktů je pro vás právě ten nejlepší. Pojďme se na ně tedy podívat:

Funkce

Jak jsme již zmínili, u rýžovarů platí pravidlo čím vyšší cena, tím více nabízených funkcí a uživatelského komfortu. Pokud jste ale nenároční uživatelé a od rýžovaru očekáváte jen přípravu chutné rýže, určitě vám postačí i levnější varianta se základní funkcí zapnout/vypnout. Součástí snad všech rýžovarů na trhu je míchací plastová lžíce a odměrka na rýži. To stejné platí pro kontrolky, které informují o vaření nebo udržování teploty. Je jimi vybaven každý přístroj. Dražší rýžovary mají displej, který zobrazuje více informací, ale v zásadě jej k ničemu nepotřebujete.

Náročnější uživatelé mohou od rýžovarů očekávat více. Lze vybírat z těchto funkcí:

Automatický provoz

Díky této funkci pracuje rýžovar v plně automatickém režimu. To znamená, že přístroj sám pozná, kdy je rýže hotová a po uvaření ji udržuje stále teplou, aniž by se rýže rozvařila nebo připálila. Jedná se o tzv. funkci „Keep Warm“. Každý přístroj má jinou délku. Takové minimum je pět hodin, běžně se setkáme i s dvanácti hodinami nebo přístroji, které rýži udržují v teple dokud je nevypnete. Jde o takový základ, kterým jsou vybaveny snad všechny rýžovary.

Časovač

Tato funkce nám umožňuje nastavit přesný čas, kdy se má rýžovar zapnout a začít vařit. Pokud tak máte během dopoledne nějaké vyřizování nebo jste v práci, stačí nastavit časovač zhruba 15-30 minut před návratem domů. Rýže tak bude uvařená přesně v okamžik, kdy dorazíte domů a můžete rovnou servírovat na stůl.

Na jakou rýži máte chuť?

S touto funkcí si můžete zvolit, jakou rýži chcete připravit a jakým způsobem ji má rýžovar uvařit. Můžete si tak zvolit, jestli chcete připravit rýži třeba na sushi nebo spíše sypkou ke kuřeti.

Funkce pro vaši bezpečnost

Každý rýžovar má více či méně bezpečnostních funkcí, záleží na typu. Základní bezpečnostní funkce, kterou má každý rýžovar, jsou otvory na poklici. Pára tak může v průběhu vaření unikat bez jakéhokoliv nebezpečí přetlaku.

U dražších modelů se můžete setkat například s funkcí, která při zjištění nedostatku vody okamžitě rýžovar vypne. Totéž udělá bezpečnostní pojistka při zjištění přehřátí hrnce. Za bezpečnostní funkci lze také považovat vypnutí přístroje při dovaření rýže.

Další pokročilé programy

Kvalitní multifunkční rýžovary nám mohou nabídnout širší škálu funkcí, které nám umožní v hrnci připravit hned celý pokrm bez použití sporáku. Multifunkční hrnec nám „nahradí“ plotýnky, troubu i tlakový hrnec. Nabídne vám například funkci zdravého vaření v páře, pečení, vaření pod tlakem, vaření polévek, masa, ryb, zeleniny, kaší a tak dále. Jsou to tedy spíše multifunkční přístroje, které mají mimo jiné také funkci rýžovaru. Frekvence využití multifunkčního rýžovaru bude jistě větší než u obyčejného rýžovaru, nicméně musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Objem a velikost přístroje

Dalším důležitým faktorem při výběru rýžovaru je objem varné nádoby a celková velikost rýžovaru.

Rýžovary jsou dostupné v mnoha velikostních variantách:

Rýžovar s objemem 0,5 litru

Jedná se kategorii malých rýžovarů, které jsou vhodné spíše pro dvou maximálně tří člennou rodinu nebo svobodný pár. Najednou je malý rýžovar schopen připravit porci pro 3 strávníky.

Rýžovar s objemem 1 – 1,8 litru

Středně velký rýžovar je ideální volbou pro čtyřčlennou rodinu. Z jedné připravené porce se s přehledem nasytí 4 osoby a zůstane i na přidání.

Rýžovar s objemem 2 litry a více

Kategorie velkých rýžovarů je vhodná pro početnější rodinu a všude tam, kde se vaří rýže ve velkém. Větší objem se vám může vyplatit, například pokud si chcete připravit rýži na více dní dopředu nebo pokud často vaříte hostům.

Při výběru je třeba věnovat zvýšenou pozornost nejen objemu varné nádoby, ale také celkové velikosti rýžovaru. Lidé, kteří si chtějí pořídit rýžovar, obvykle vaří rýži častěji. A právě s tím souvisí celková velikost přístroje.

Pokud chcete vařit rýži často, nebude se vám chtít přístroj neustále ukládat do kuchyňské linky, ale necháte si jej na pracovní desce. Pak záleží jen na vás, kolik místa jste ochotni rýžovaru obětovat. Pokud se jej rozhodnete uskladňovat ve skříňce, zvažte i jeho hmotnost a tvar – jistě chcete, aby byl co nejskladnější.

Rýžovary se vyrábí v různých designech. Na trhu můžete najít nerezový rýžovar nebo nerez v kombinaci s plastem, v různých barevných provedeních. Pokud budete mít přístroj stále postavený na lince, můžete vybírat z modelů, které budou lichotit i vašemu oku.

Váha připravované rýže

S objemem rýžovaru úzce souvisí také položka „maximální přípustná váha rýže“. Ta označuje maximální hmotnost rýže, kterou dokáže přístroj během jednoho vaření připravit. Čím větší rýžovar pořídíte, tím větší hmotnost rýže v něm budete moci připravit. Nejčastěji se setkáte s rozpětím od 0,7 do 1,5 kg a víc.

Spotřeba elektrické energie

Spotřeba rýžovaru souvisí zejména s jeho velikostí, výkonem a rychlostí. Čím větší objem a množství vařené rýže, tím je také větší spotřeba elektrické energie. Jeden přístroj může vařit kratší dobu než ten druhý, ale může mít větší průměrnou spotřebu a naopak. Ale zrovna u tohoto přístroje, to není nutné extra řešit. Není v provozu každý den, jeho spotřeba není extra velká a neběží dlouhou dobu v kuse. Pro nižší účet za elektřinu je mnohem důležitější mít úspornou pračku nebo sušičku v kategorii A+++.

Jak se postarat o údržbu

Údržba přístroje není nijak zvlášť složitá. Většina rýžovarů má vyjímatelnou varnou nádobu, kterou obvykle můžete mýt i v myčce. Tyto parametry si však před koupí raději ověřte. Vnitřek varné nádoby bývá teflonový nebo nerezový. Oba povrchy se snadno čistí, jen si při výběru dejte pozor na nekvalitní teflon. Pokud se totiž nepřilnavý povrch teflonu naruší, může se vám v hrnci rýže připalovat a nadělá tak více škody než užitku.

V jaké cenové kategorii nakupovat

Cena hraje ve vašem rozhodování jistě také důležitou roli. Asi každý z nás má nějaký ten „cenový strop“. Pokud nechcete do rýžovaru investovat velké peníze a nevyžadujete žádné speciální funkce, mimo vaření rýže, dá se malý obyčejný rýžovar pořídit již od 400 Kč.

S množstvím funkcí a velikostí rýžovaru pak roste také cena. Gurmáni jistě ocení dražší multifunkční rýžovary, které se pohybují v cenové relaci od 1 500 Kč a více. Pokud chcete kvalitnější přístroj, ale chcete také ušetřit, určitě se v obchodech najde i nějaký ten rýžovar v akci. Stačí jen chvíli sledovat situaci na trhu.

Do 1 000 Kč – nejlevnější rýžovar můžete pořídit již od 400 Kč. Nečekejte od něj však nic slavného. Nedisponuje žádnými funkcemi navíc a někdy nemá ani tlačítko start/stop. Přístroj se zapíná jen tak, že jej připojíte do sítě. Objem se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 1 l do 1, 5 l.

Od 1 000 Kč do 3 000 Kč – tyto rýžovary mají na trhu poměrně široké zastoupení a uspokojí náročnější zájemce. Jejich příkon se pohybuje kolem 900 W a nabízí širokou paletu funkcí a programů pro rozmanitější a bezpečnější přípravu rýže.

Nad 3 000 Kč – za tuto cenu pořídíte nádoby o objemu 5,5 l a více, čemuž odpovídá i vyšší příkon 1 kW. Ty nejdražší spotřebiče můžete používat nejen doma, ale svoje uplatnění najdou zejména v gastronomii a komerčním prostředí. Jedná se o profi rýžovary. Nejdražší kousky se pohybují od 10 000 Kč a více.

Dobrá rada: Při výběru dobře zvažte, zda využijete všechny funkce, které vám momentálně přijdou zcela nezbytné. Může se totiž stát, že rýžovat opravdu využijete jen na vaření rýže, ale kvůli přídavným funkcím za něj zaplatíte i o 1 000 Kč více.

Při výběru zvažte všechna pro a proti, jaké jsou vaše potřeby a požadavky a co vše od rýžovaru čekáte.

Výhody vaření v rýžovaru

Většina z nás si připravuje rýži buď ve varných sáčcích, nebo sypkou přímo v hrnci. Obě dvě varianty jsou rychlé, a pokud vyberte kvalitní výrobek, tak i dobré. Avšak ani kvalitnější rýži nepřipravíte tak dobře a s tak skvělou chutí jako v rýžovaru. Sypkou rýži můžete v hrnci připálit. U pytlíkové nemůžete vyzkoušet, zda už je dostatečně uvařená.

Rýže připravená v rýžovaru:

má lepší chuť ,

, zůstanou zachovány veškeré živiny ,

, má optimální konzistenci ,

, díky speciálním vlastnostem přístroje zůstane rýže nadýchaná a teplá i několik hodin po uvaření.

Pokud v tomto přístroji připravujete kompletní jídlo, ušetříte tím nejen spoustu času, ale také hromady špinavého nádobí.

Jak vařit rýži v rýžovaru

Do rýžovaru vložte správné množství rýže a vody. Nejčastěji poměr odpovídá 1,5-2 dílky vody na 1 dílek rýže. Některé rýžovary na sobě mají vyznačené protilehlé rysky. Jedna zobrazuje množství rýže, druhá množství vody. Princip funguje tak, že na příslušné rysce si odměříte množství rýže a na druhé rysce množství vody, které odpovídá množství rýže.

Rýži propláchněte , nebo namočte (namočení provádějte jen u typu rýže, který to vyžaduje).

, nebo (namočení provádějte jen u typu rýže, který to vyžaduje). Pokud chcete, přidejte dochucovadla a další koření.

dochucovadla a další koření. Přístroj zavřete, spusťte , u lepších modelů vyberte příslušný program.

, u lepších modelů vyberte příslušný program. Po určitém čase se přístroj vypne, některé modely udržují i patřičnou teplotu.

Po vypnutí je vaše rýže připravená k jídlu, pro lepší rozložení chuti a vůně se doporučuje ji nechat dojít pod dobu zhruba 10 minut.

pod dobu zhruba 10 minut. Teď už můžete rýžovar otevřít a podávat lahodnou rýži.

Nejlepší rýže z rýžovaru

Jedná se o přílohovou rýži, která má díky vývaru lahodnější chuť.

Co budeme potřebovat:

jasmínovou rýži

vývar z libového masa

1 malou cibuli

sůl

Jak na to:

Properte rýži a vložte ji do rýžovaru.

Přidejte najemno nakrájenou cibuli (pokud nemáte cibuli rádi, můžete ji vynechat nebo nahradit česnekem).

Přidejte vývar ve správném poměru (1,5-2 dílky vývaru na 1 dílek rýže, záleží na počtu porcí, průměrně se počítá asi půl hrnku rýže na osobu).

Zlehka osolte, zapněte přístroj a počkejte, odkud rýže nebude připravená.

Rýže, které můžete připravit v rýžovaru

Víte, že neexistuje jen jeden typ rýže? Existuje jich hned několik, každá se hodí k jinému jídlu a každá má svůj způsob přípravy. Pojďme si jednotlivé odrůdy představit.

Rýže Basmati

Nejčastěji se pěstuje na úpatí Himalájí.

Je lahodná a poznáte ji podle výrazné vůně s lehkým oříškovým nádechem.

Při vaření se nelepí, ale není zcela sypká, neobsahuje lepek.

Je vhodná k přípravě indických a exotických pokrmů, ale je také skvělou přílohou k masům.

Rýže Parboiled

Patří mezi skupinu nelepivých rýží , je kyprá a má sypkou konzistenci.

, je kyprá a má sypkou konzistenci. Na skus je tato rýže pevnější a z výživového hlediska velmi hodnotná.

a z výživového hlediska velmi hodnotná. Nehodí se na přípravu pokrmů, kde je za potřebí kašovitější konzistence nebo lepkavost (nehodí se pro přípravu rizota).

Chybu neuděláte, pokud ji přidáte do polévky nebo jako přílohu k masům.

Rýže Arborio

Je nejvhodnější pro přípravu pravého italského rizota , po uvaření vytvoří požadovanou krémovitou hmotu.

, po uvaření vytvoří požadovanou krémovitou hmotu. Na povrchu je jemná, mazlavá a měkká, uvnitř zůstává pevná.

uvnitř zůstává pevná. Vhodná je především pro přípravu rýžových kaší nebo mléčné rýže.

Jasmínová rýže

Jedná se o dlouhozrnnou lepkavou rýži.

Pěstuje se v Thajsku, nejčastěji se používá v thajské a čínské kuchyni.

Má výraznou vůni a jemnou chuť.

a jemnou chuť. Můžete ji použít nejen jako přílohu, ale také z ní připravíte nákypy, rizota a další.

Indiánská rýže

Poznáte ji podle tmavého zbarvení , obsahuje velké množství vitamínu B.

, obsahuje velké množství vitamínu B. Najdete ji také pod názvy divoká či planá rýže.

Je vhodná do salátů nebo jako přísada do nejrůznějších zdravých jídel.

Rýže Carnaroli

Jedná se o krátkozrnnou rýži, která po uvaření zbuclatí.

Je skvělou volbou pro přípravu rizot nebo rýžových kaší.

Sushi rýže

Je charakteristická svými krátkými kulatými zrny a vysokým obsahem škrobu, díky kterému se lepí.

V rýžovaru nemusíte vařit jen rýži. Co dalšího v něm připravíte?

Mnozí vědí, že v rýžovaru bez problémů připraví rýži, ale už neví, že se hodí také pro přípravu celých jídel nebo luštěnin. A přitom se nemusí jednat o drahý hrnec s kopou funkcí. Připravování různých pokrmů oceníte ve chvíli, kdy bydlíte například ve společném bytě s více nájemníky nebo nemáte dostatek plotýnek na sporáku. Rýžovat totiž dokáže pracovat v jakékoliv místnosti, jen je potřeba mít přístup k elektrice. Co můžete zkusit v rýžovaru připravit?

Vařená vejce

Stejně jako na sporáku, také v rýžovaru můžete uvařit vejce natvrdo, naměkko i na hniličku. Stačí je vložit do rýžovaru, zalít vodou a nechat vařit. Celý proces bude trvat mezi 10-20 minutami podle toho, jak výkonný hrnec máte a podle toho, na jaký způsob máte vejce rádi. Během vaření neotvírejte poklici.

Mléčná rýže

Rýži můžete v rýžovaru vařit nejen ve vodě, ale také v mléce. A to je právě důležité pro mléčnou rýži. Výhodou je, že ji nemusíte míchat ani mít strach, že se vám připálí. Nejdřív do hrnce nasypte rýži a poté ji zalijte vodou tak, aby dosahovala zhruba 1 cm nad rýži. Vodu osolte a nechte chvíli vařit. Jakmile se začne rýže vařit, přidejte asi 5 lžiček třtinového cukru a zalijte litrem mléka (1 l mléka na 2 hrnky rýže). Vařte tak dlouho, dokud nebude rýže měkká. Podobným způsobem můžete v rýžovaru připravit také ovesnou kaši.

Rizoto

V rýžovaru připravíte i kompletní jídlo, jako je třeba rizoto (co dům dal). Do rýže přidejte svoji oblíbenou zeleninu a klidně i krevetky. Zalijte vodou a nechte vařit. Do 30 minut byste měli mít na stole chutný oběd nebo večeři.

Omeleta

Pokud milujete vaječnou omeletu, můžete i tu bez problémů připravit v hrnci na vaření rýže. Do mísy vložte svoji oblíbenou zeleninu (rajčata, cibulku, hrášek, papriku, olivy…), přidejte česnek a smíchejte s 6 vajíčky. Směs přelijte do hrnce vymazaným olivovým olejem. Směs nechte pár minut „vařit“ a máte hotovo.

Banánový chlebíček

Rýžovar vám může nahradit i troubu na pečení. Bez problémů v něm upečete třeba banánový chlebíček. Co budete potřebovat?

3 zralé banány,

2 vejce,

½ hrnku mouk,

¼ hrnku třtinového cukru,

½ lžičky skořice,

¼ lžičky soli,

1 lžičku kypřicího prášku,

3 lžičky másla.

Vnitřek hrnce vytřete olivovým olejem. V jedné míse smíchejte suché ingredience, ve druhé rozmačkané banány s vejcem a máslem. Banánovou směs vlijte do misky se suchými ingrediencemi a lehce promíchejte. Následně vlijte do rýžovaru. Vařte tak dlouho, dokud není povrch hezky nakynutý a lehce opečený. Poté stačí buchtu vyklopit a pochutnat si na ní.

V hrnci na rýži toho připravíte skutečně hodně. Jmenujme ještě čočku, quinou, pohanku, hrách nebo fazole. Obvykle platí, že byste do rýžovaru měli nalít o 1 hrnek více vody, než jste vložili surovin. Pokud tedy vaříte 2 hrnky čočky, zalijte ji 3 hrnky vody. Vše je ovšem o cviku. Z kompletních pokrmů je možné v hrnci připravit pilaf (národní jídlo Ázerbájdžánu), ratatouille, polévky nebo dušené maso.

Časté dotazy

Jak dlouho by se měla rýže v rýžovaru vařit?

Délku vaření si rýžovar určuje sám. Abyste však dosáhli skvělého výsledku, je důležité správné dávkování rýže a vody. Jakmile se voda vypaří nebo vsákne do rýže, rýžovar se vypne. Správný poměr rýže a vody najdete doporučený v návodu u každého výrobku. Délka vaření samozřejmě závisí také na typu rýžovaru. Pokud můžeme mluvit obecně, pohybuje se doba vaření do 30 minut. Poté se doporučuje nechat rýži ještě 10–20 minut prohřívat, aby rovnoměrně došla.

Jak dlouho vydrží rýže v lednici?

Čas od času se stane, že rýže uvaříte více, než byste chtěli, nebo si zkrátka někdo nedá porci, se kterou jste počítali. Jak uvařenou rýži skladovat?

Aby se v rýži nezačaly tvořit bakterie, které vyvolávají průjem a zvracení, je vhodné rýži po dovaření vložit do lednice jakmile je vychladá. Nejpozději však do 2 hodin od dovaření. Nejlepší je ji uchovávat ve vzduchotěsném obalu. Při teplotě + 4–5 °C vydrží v lednici čerstvá zhruba 5 dní. Pokud uvaříte rýže více, za 2 hodiny nestihne zhládnout. Hrozí tedy tvorba bakterií. Proto je nejlepší rýži zchladit ve vodní lázni nebo venku (pokud je venku chladno). Přebytek rýže můžete uchovávat také v mrazáku, ale počítejte s tím, že se poměrně špatně rozmrazuje a její chuť se nevyrovná chuti čerstvě uvařené rýže.

Rozhodně se nedoporučuje rýži v lednici skladovat jen tak na talíři. Pokud nemáte vzduchotěsnou krabičku, použijte alespoň potravinovou fólii.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 4.3 / 5 99 hodnocení

Vystudovala jsem univerzitu v Olomouci v oboru umění. Působila jsem v rádiu, kde jsem se naučila vést samostatné projekty a skvěle mluvit. Ve volném čase mě baví práce okolo domu, cestování, děti, zvířata, sport a ruční výroba. Díky tomuto širokému záběru, vám ve svých článcích dokážu zprostředkovat maximum informací, které vám usnadní život. Zvídavost je moje přirozená vlastnost. Zajímá mě, jak věci fungují, co mi mohou nabídnout nebo kde mají háček. Jsem velmi zodpovědná a trochu puntičkářka

Author

August 28,2022

Leave a Reply