December 08,2022 Post by : Alena Steinerová

Nejlepší 3v1, keramické aj. (2022)

Jak vybrat sendvičovač

Podle čeho vybírat

Vybrat správný sendvičovač nemusí být vůbec žádná věda, pokud přesně víte, jak na to. Stačí se jen řídit podle několika základních faktorů, které vám výběr usnadní.

Jedním z těch nejhlavnějších je typ potravin, které chcete opékat. Pokud budete připravovat pouze sendviče, bohatě vám postačí základní sendvičovač bez dalších nástavců. Dalším rozhodujícím faktorem je počet osob, pro které se bude péct. Pro jednu nebo dvě osoby stačí sendvičovač s plotýnkami na dva sendviče. U těchto typů je však třeba dát pozor na velikost – u některých levnějších modelů se může stát, že se do nich dva sendviče najednou vůbec nevejdou. Pro čtyřčlennou rodinu je ideální sendvičovač, který pojme 4 až 5 kousků.

Při prvním použití sendvičovače se u něj může vyskytnout mírné zakouření – to je však velmi běžné. Nemusíte se tak obávat, že by přístroj měl nějakou závadu.

Typy sendvičovačů

Základní modely sendvičovačů jsou běžně opatřeny dvěma nebo čtyřmi opékacími plotýnkami, které bývají buď ve tvaru trojúhelníku, nebo čtverce. Někteří výrobci však nabízejí modely se zábavnými motivy jako je například populární Mickey Mouse.

Někdy jsou plotýnky nerozdělené, takže v nich můžete opékat jakýkoli tvar sendviče, bagety nebo panini.

Plotýnky jsou vyrobené z teflonu, většinou disponující nepřilnavým povrchem. Pokud byste však měli obavy, že by se vám jídlo mohlo k plotýnkám přichycovat, můžete je potřít tukem.

Multifunkční pomocníci

Moderní sendvičovače dnes nemusejí sloužit jen k zapékání obložených chlebů. S některými modely si můžete také připravit vafle, vejce nebo grilovanou zeleninu.

Tyto vylepšené typy sendvičovačů na trhu najdete s označením 2v1, 3v1 a 4v1.

Sendvičovače 2v1 jsou zpravidla vybaveny nástavcem pro přípravu klasických sendvičů a nástavcem pro vafle.

Modely s označením 3v1 jsou ještě navíc vybaveny grilem. Poslední uvedený typ bez problému zvládne připravit i jednohubky.

Obsluha

Snadná obsluha je jedním z velkých plusů všech modelů sendvičovačů. Pro jejich spuštění je stačí pouze zapojit do zásuvky. Některé modernější typy však disponují praktickým vypínačem. Nezbytnou součástí výbavy by měly být také světelné kontrolky, které indikují zahřátí a zapojení přístroje.

Výkon

V tomto případě platí pravidlo, že čím vyšší výkon, tím lépe. S vyšším výkonem se zkracuje doba nahřátí, takže se svých křupavých dobrot dočkáte mnohem rychleji.

Celková doba přípravy trvá obvykle okolo tří minut. Odvíjí se však od toho, jak si chcete sendviče připravit vy sami. Někdo je má rád upečené spíše do zlatova, jinému více chutnají ještě propečenější.

Údržba

Čištění sendvičovače by se mělo provádět po každém pečení. Rozhodně by se k němu neměly používat nože, vidličky ani škrabky – mohlo by tak dojít k poškrábání plotýnky, čímž by byla znehodnocena. Uškodit mohou také chemické přípravky. Nejvhodnějšími nástroji k čištění sendvičovačů jsou ty dřevěné. Můžete také použít vlhký hadřík nebo papírovou utěrku.

Pokud by opravdu došlo k poškození pečicích desek, máte u některých výrobců možnost dokoupit je samostatně.

Multifunkční sendvičovače mají tu výhodu, že jsou jejich plotýnky snadno vyjímatelné a některé se dají mýt v myčce.

Zabezpečení

Důležitým prvkem je samozřejmě bezpečnost. Některé sendvičovače jsou opatřeny dvojitým tepelně izolovaným pláštěm – jejich povrch není při provozu horký, takže se nemusíte obávat nepříjemného popálení.

Umístění

V případě, že budete sendvičovač využívat každý den, měli byste mu v kuchyni vyhradit stálé místo. Při výběru si všímejte délky kabelu. Výhodou je i možnost postavení spotřebiče do svislé polohy, aniž by hrozil jeho pád. Bonusem navíc jsou protiskluzové nožky a také prostor pro uložení kabelu.

Design

Sendvičovač je jedním ze spotřebičů, který bývá stále na očích, proto je jednou z důležitých vlastností také jeho vzhled.

Na trhu najdete nepřeberné množství designových provedení v zajímavých barvách, takže si můžete vybrat přesně takový sendvičovač, který se do vaší kuchyně bude skvěle hodit.

Jak vybrat toustovač? Zapečete v něm chléb s vejcem i sladké taštičky

Rychlá snídaně, svačina, chutný oběd, ale i večeře. Tím vším mohou být tousty. Jsou země, kde se bez nich neobejde jediná porada. U nás máme spíše v oblibě topinky nebo chlebíčky, ale vězte, že i klasický toust má co nabídnout. Je to takový jídelní chameleon. Prvním krokem pro jeho přípravu je pořízení toustovače neboli sendvičovače, na pánvi jej totiž nevytvoříte.

Jaký je rozdíl mezi toustovačem a topinkovačem?

Pro běžného strávníka se to zdá jako slovíčkaření, ale vězte, že mezi těmito přístroji je velký rozdíl. Zatímco jeden zapéká vše v něm ukryté, druhý vytváří „topinku“ na sucho. Který je který? Nebudeme vás napínat. Ten s topinkami se jmenuje topinkovač. Toustovač nebo také sendvičovač je pak ten, který umí zapéct tousty, ale také vytvořit chutné vafle, rozpéct bagetky (panini) či vytvořit křupavé plněné tortilly. Pokud chcete své možnosti rozšířit, můžete pořídit oba přístroje. My doporučujeme začít toustovačem. Jak ho vybrat a co všechno s ním zvládnete?

New Africa /

Jak vybrat toustovač

Pokud přístroj budete pořizovat „jen“ jako zálohu, pak se stačí poohlédnout po klasickém toustovači, který kromě toustů nic jiného neumí. Výhodou jsou menší pořizovací náklady, kdy ho seženete už kolem pětistovky. Nevýhodou je horší manipulace a údržba. Pro ty, kteří plánují si s možnostmi toustovače trošku pohrát, se doporučuje multifunkční verze. Zpravidla mají výměnné plotýnky (čímž se výrazně usnadní údržba) a umožňují kromě klasických toustů zapojit fantazii a připravit i zmíněné tortilly či panini (plotýnka je delší). Jaké jsou další faktory?

Pro kolik lidí budete tousty připravovat? Existují toustovače s dvěma a čtyřmi plotýnkami. Toustovače se dále liší příkonem a spotřebou elektřiny. Zkontrolujte kvalitu povrchu a přečtěte si recenze uživatelů. Ne všechny výrobky jsou skutečně vybaveny nepřilnavým povrchem. Zásadní otázkou je údržba. Přeci jen nechcete jíst připálené zbytky od minule. Tento problém se bohužel často objevuje u pevných toustovačů. Výměnné plotýnky lze obvykle mýt i v myčce. Důležitým kritériem při koupi je délka přívodního kabelu, určitě si změřte, jak dlouhý jej budete potřebovat. Další parametry: velikost, hmotnost, design atd.

Naše tipy:

Sendvičovač Sencor SSM 9978BK s nadstandardně velkými deskami, které pojmou i velikost amerického toastu a s dalšími různými povrchy, koupíte v prodejnách Planeo Elektro za 1 499 Kč.

s nadstandardně velkými deskami, které pojmou i velikost amerického toastu a s dalšími různými povrchy, koupíte v prodejnách za 1 499 Kč. Sendvičovač Switch On SM-B0201 má nepřilnavé vyměnitelné desky pro gril, sendviče a vafle (cena od 499,90 Kč)

má nepřilnavé vyměnitelné desky pro gril, sendviče a vafle (cena od 499,90 Kč) Kontaktní gril Tefal OptiGrill GC706D34 je kontaktní gril/sendvičovač, který je určený pro přípravu různých druhů masa, ryb, zeleniny nebo sendvičů. Zvládá mnohem víc než jen steaky: má 6 automatických programů, které navolíte jednoduchým stisknutím tlačítka. Jedním z nich je program na sendviče (cena od 3 299 Kč).

Tip: Do toustovače doporučujeme vkládat i pečicí papír jako jakýsi obal nepřilnavých destiček, díky němu se vám nebude přístroj zanášet zbytky sýra a mastnotou z uzenin.

artjazz /

Tousty ve vajíčku

Někdy se den vyvine úplně jinak, než jste plánovali, i proto je třeba mít v záloze něco, co je chutné, výživné a rychlé!

Na 1 porci potřebujete:

4 kousky toustového chleba

chleba 1 vejce

2 plátky šunky a kousek sýru

a kousek sýru kečup nebo hořčici na zpestření

Rozehřejte toustovač (zpravidla to trvá tak 5 minut). Rozšlehejte vidličkou vajíčko a namočte do něj 2 plátky toustového chleba, které poté položte na rozpálenou plotýnku toustovače. Na každý dejte plátek šunky a sýra, potřete troškou kečupu nebo hořčice a poté přiklopte toustem namočeným ve zbytku vajíčka. Zavřete sendvičovač a nechte zapéct maximálně 3 minuty. Mezitím ozdobte talíř ledovým salátem, okurkou anebo rajčátky.

Ryba v toustu

Výbornou a chutnou variantou je toust s lososem, případně uzenou makrelou. Budete potřebovat:

toustový chléb

uzeného lososa

Lučinu

mix salátů

slunečnicová semínka

V případě lososa doporučujeme pořídit alespoň 100 g uzeného lososa a kostičku Lučiny. Pokud chcete zdravější verzi, kupte celozrnné tousty a do Lučiny zamíchejte bylinky (k lososu se skvěle hodí kopr, čerstvá pažitka anebo trocha česneku). Natřete 2 tousty vyšší vrstvou Lučiny a položte sem lososa. Přiklopte toustovým chlebem. Pečte v sendvičovači maximálně 3 minuty. Tyto tousty vyniknou spolu se směsí salátků (například s rukolou), posypaných opraženými slunečnicovými semínky.

udra11 /

Jahodové taštičky

Mnozí z nás mají sladkou verzi toustů spojenou spíše s topinkami a marmeládou, ale i zapečená varianta je možná. Dokonce i „bez toustů“ a v bezlepkové úpravě. Zkuste jahodové taštičky. Budete potřebovat:

listové těsto

jahodovou marmeládu

máslo

vanilkový cukr

Abyste akci urychlili, pořiďte balíček vyváleného listového těsta (je proložený pečicím papírem) a lze jej zakoupit i v bezlepkové verzi. Nakrájejte z něj čtverce na velikost formy toustovače (cca 15 x 15 cm). Potřete je máslem a vložte těsto na rozpálenou plotýnku. Do středu čtverců přidejte lžíci jahodové marmelády s vysokým obsahem ovoce, pak taštičku přikryjte druhým čtvercem. Pečte cca 3 minuty (do zlatova). Pro lepší chuť posypte po upečení vanilkovým cukrem.

Nejlepší 3v1, keramické aj. (2022)

Nejprodávanější toustovače

Nejprodávanější toustovače na trhu jsou ty od značek: ETA, Tefal, DeLonghi, Sencor, Tescoma, Concept. Vyhledávaný je rovněž toustovač Lidl pod značkou Silvercrest.

Jak vybrat toustovač

Toustovač by měl být vybrán podle několika parametrů, hned na úvod pak podle funkcí a možností přípravy. Úplným základem je dnes klasický toustovač. Jeho úkolem je právě příprava toustů. Dále jsou na trhu varianty označené jako multifunkční. Ty už toho umí podstatně více. Příkladem je toustovač 3v1, nebo sendvičovač 4v1. Ty umožní třeba zapéct panini, připravit vafle, nebo využití jako gril.

Velikost a počet toustů

Tu je třeba volit nejenom podle toho, aby se dobře vešel do kuchyně, ale hlavně podle toho, kolik připraví toustů. Menší toustovač dokáže najednou připravit 2 tousty. Ten větší obvykle připraví najednou hned 4. Od počtu toustů se odvíjí také počet najednou připravených vaflí, nebo i velikost samotné grilovací plochy.

Materiál pečící desky

Právě to, jaké má sendvičovač pečící desky, je důležité z hlediska přípravy a také z hlediska údržby. Klasikou jsou dnes různé nepřilnavé a speciální adhezní povrchy. Ty eliminují připékání jídla, usnadní jeho vyjímání, stejně jako se podepisují na snadnější údržbě a čištění. Mezi to nejlepší na trhu dnes může patřit toustovač s keramickým povrchem, obvykle jde však o teflon.

Vyměnitelné plotýnky

Pokud je využíván i na něco jiného než na sendviče, mělo by se jednat o toustovač s vyměnitelnými plotýnkami. Díky tomu je lze jak vyměnit, tak i snáze čistit. U těch nejlepších není problém ani jejich umístění do klasické myčky na nádobí. Další vlastností desek je také jejich tvar. Ten se liší podle toho, co je zrovna připravováno. Když zůstaneme u standardního využití, mluvíme o trojúhelníku, nebo čtverci (lastury).

Příkon a indikace teploty

Čím větší příkon, tím rychleji je toustovač nahřátý, a tedy připravený k provozu. Většina modelů na trhu má příkon okolo 700 W. Jsou ale i takové, které vynikají a nabízejí hodnoty, které jsou v rozmezí 800 – 900 W. Ty přípravu výrazně urychlí.

Samozřejmá by měla být indikace teploty – kdy je možné vkládat jídlo. Klasikou je indikace pomocí dvou kontrolek. Jedna značí provoz, zatímco druhá značí možnost jídlo do sendvičovače vložit. Některé modely mohou být vybaveny i akustickým signálem vkládání jídla.

Bezpečnostní funkce

I ty jsou důležitým parametrem výběru. Prvotní bezpečnostní vlastností by měla být izolovaná rukojeť. Ta by i při provozu měla být studená, což umožní bezpečnou manipulaci. Dále by samotná rukojeť měla být vybavena zámkem. Ten usnadní přenášení, uložení, i samotnou správnou přípravu.

Dále by neměl chybět ani senzor přehřátí. Ten by měl monitorovat to, jakou teplotu toustovač má. Pokud by došlo k jejímu rapidnímu zvýšení, mělo by dojít k tomu, že se vypne. Tím se eliminují škody jak na něm, tak i případně na celé kuchyni, kde je umístěný.

Author

December 08,2022

Leave a Reply