August 16,2022 Post by : Alena Steinerová

Na jaké frekvenci mikrovlnná trouba pracuje? Jak funguje mikrovlnná trouba

Dobré odpoledne, milí Habrovité.

Tento příspěvek bude o nezdokumentovaných mikrovlnných funkcích. Ukážu vám, kolik užitečných věcí můžete udělat, pokud používáte mírně upravenou mikrovlnku nestandardním způsobem.

V mikrovlnce je mikrovlnný generátor obrovského výkonu.

Otvírám pouzdro

Síla vln, které se používají v mikrovlnné troubě, hýbe mou myslí už dlouho. Jeho magnetron (mikrovlnný generátor) vysílá elektromagnetické vlny o výkonu cca 800 W a frekvenci 2450 MHz. Jen si to představte, jedna mikrovlnka vyprodukuje tolik záření jako 10 000 wi-fi routerů, 5 000 mobilních telefonů nebo 30 základnových věží. mobilní komunikace ! Aby tato síla v mikrovlnce nepraskla, je použita dvojitá ochranná clona z oceli.Chci vás hned varovat, že elektromagnetické záření mikrovlnného rozsahu může poškodit vaše zdraví a vysoké napětí může způsobit smrt. Ale to mě nezastaví.Sejmutí víka z mikrovlnné trouby odhalí velký transformátor: ILO. Zvyšuje síťové napětí z 220 voltů na 2000 voltů pro napájení magnetronu.

V tomto videu vám chci ukázat, čeho je takové napětí schopné:

Anténa pro magnetron

Po vyjmutí magnetronu z mikrovlnné trouby jsem si uvědomil, že je nemožné jej zapnout jen tak. Záření se z něj bude šířit všemi směry a ovlivňovat vše kolem. Bez váhání jsem se rozhodl vyrobit směrovou anténu z plechovky od kávy. Zde je schéma:

Nyní je veškeré záření směrováno správným směrem. Pro jistotu jsem se rozhodl ověřit účinnost této antény. Vzal jsem spoustu malých neonek a rozložil je do letadla. Když jsem zvedl anténu se zapnutým magnetronem, viděl jsem, že se lampy rozsvěcují přesně tam, kde potřebují:

Nevšední zážitky

Chci hned poznamenat, že mikrovlnná energie má mnohem silnější vliv na technologii než na lidi a zvířata. Dokonce i 10 metrů od magnetronu zařízení nefungovalo: televizor a hudební centrum vydávaly strašný vrčivý zvuk, mobilní telefon nejprve ztratil síť a pak úplně zamrzl. Magnetron měl obzvlášť silný vliv na wi-fi. Když jsem magnetron přiblížil k hudebnímu centru, padaly z něj jiskry a k mému překvapení explodoval! Při podrobném zkoumání zjistil, že v něm explodoval síťový kondenzátor. V tomto videu ukazuji proces montáže antény a vliv magnetronu na techniku:

Pomocí neionizujícího záření z magnetronu lze získat plazma. V žárovce, přivedené k magnetronu, svítí jasně zářící žlutá koule, někdy s fialovým odstínem, jako kulový blesk. Pokud magnetron není vypnutý včas, žárovka exploduje. I obyčejná kancelářská sponka se vlivem mikrovlnky promění v anténu. Je na něj indukováno EMF dostatečné síly, aby zapálil oblouk a roztavil tuto kancelářskou sponku. Zářivky a "hospodářské" lampy svítí na dostatečně velkou vzdálenost a svítí přímo v rukou bez drátů! A v neonové lampě jsou viditelné elektromagnetické vlny:

Chci vás, mé čtenáře, ujistit, že žádný z mých sousedů mými experimenty netrpěl. Všichni nejbližší sousedé uprchli z města, jakmile začalo nepřátelství v Luhansku.

Bezpečnostní inženýrství

Důrazně nedoporučuji opakovat experimenty, které jsem popsal, protože při práci s mikrovlnnými troubami jsou vyžadována zvláštní opatření. Všechny experimenty byly prováděny výhradně pro vědecké a vzdělávací účely. Škodlivost mikrovlnného záření na člověka není dosud plně pochopena. Když jsem se dostal do blízkosti fungujícího magnetronu, cítil jsem teplo jako z trouby. Pouze zevnitř a jakoby bodově, ve vlnách. Už jsem necítil žádnou újmu. Přesto důrazně nedoporučuji mířit funkčním magnetronem na lidi. Vlivem tepelných účinků se protein v očích může srážet a vytvářet krevní sraženinu. Diskutuje se také o tom, že takové záření může způsobit rakovinu a chronická onemocnění.

Neobvyklé aplikace magnetronu

Mikrovlnné vlny účinně hubí škůdce, a to jak v dřevostavbách, tak na trávníku na opalování. Štěnice mají pod tvrdou skořápkou vnitřek obsahující vlhkost (jaká ohavnost!). Jeho vlny ho během okamžiku promění v páru, aniž by strom poškodily. Zkoušel jsem hubit škůdce na živém stromě (mšice, molice), také účinné, ale je důležité nepřeexponovat protože strom také zahřívá, ale ne tolik.Výkon magnetronu je poměrně dostačující pro tavení neželezných kovů. Stačí použít dobrou tepelnou izolaci.Sušit můžete obiloviny, obiloviny apod. Výhodou této metody je sterilizace, hubí se škůdci a bakterie.Pokud ošetříte místnost magnetronem, můžete v ní zabít veškerou nežádoucí elektroniku: skryté videokamery, elektronické štěnice, rádiové mikrofony, sledování GPS, skryté čipy a podobně.Pomocí magnetronu snadno uklidníte i toho nejhlučnějšího souseda! Mikrovlnka prorazí až dvě stěny a „uklidní“ jakoukoli zvukovou techniku.

To nejsou všechny možné aplikace, které jsem testoval. Experimenty pokračují a brzy napíšu ještě neobvyklejší příspěvek. Přesto chci poznamenat, že používání mikrovlnné trouby je takto nebezpečné! Proto je lepší to udělat v případě nouze a při dodržení bezpečnostních pravidel při práci s mikrovlnnými troubami.

To je z mé strany vše, buďte opatrní při práci s vysokým napětím a mikrovlnami.

Což ve většině případů zjednodušuje každodenní život většiny lidí, zejména těch, kteří se neradi dlouho motají v kuchyni a mají rádi pohodlí ve všech jeho detailech, totiž - mikrovlnná trouba (mikrovlnná trouba). nebo jak lidé říkají - mikrovlnná trouba... V tomto článku se dozvíte: co je mikrovlnka, jaké typy mikrovlnných trub existují, jak vybrat mikrovlnnou troubu a další nuance, které se týkají této techniky. Tak…

Mikrovlnná trouba . neboMikrovlnná trouba ( Angličtina Mikrovlnná trouba ) - elektrický spotřebič pro domácnost určený k rychlému vaření nebo rychlému ohřevu nebo vaření, rozmrazování potravin a také používaný pro průmyslové účely k ohřevu některých materiálů, jako je lepidlo.

Na rozdíl od klasických pecí (například trouba nebo ruská trouba) se jídlo v mikrovlnné troubě neohřívá z povrchu, ale v celém objemu produktu obsahujícího polární molekuly (například voda), protože rádiové vlny pronikají hluboko dost do téměř všech potravinářských výrobků... Tím se zkracuje doba ohřevu pokrmu.

Historie objevu mikrovlnné trouby

Stejně jako mnoho jiných objevů, které významně ovlivnily každodenní život lidí, k objevu tepelných účinků mikrovln došlo náhodou. V roce 1942 pracoval americký fyzik Percy Spencer v laboratoři Raytheon se zařízením, které vyzařovalo mikrovlnné vlny. Různé zdroje popisují události, které se toho dne v laboratoři staly, různými způsoby. Podle jedné verze Spencer položil svůj sendvič na zařízení a poté, co jej po několika minutách sundal, zjistil, že se sendvič zahřál do poloviny. Podle jiné verze se čokoláda, kterou měl Spencer v kapse, když pracoval poblíž své instalace, zahřála a rozpustila, a zastíněn šťastným odhadem se vynálezce vrhl do bufetu pro zrna syrové kukuřice. Popcorn přinesený do zařízení brzy začal praskat s ranou ...

Tak či onak byl účinek objeven. V roce 1945 získal Spencer patent na použití mikrovln k vaření a v roce 1947 se v kuchyních nemocnic a vojenských jídelen, kde požadavky na kvalitu potravin nebyly tak vysoké, objevily první spotřebiče pro vaření pomocí mikrovln. Tyto výrobky od společnosti Raytheon v lidské výšce vážily 340 kg a stály 3 000 dolarů za kus.

„Připomenout“ troubu, ve které se vaří jídlo pomocí neviditelných vln, trvalo deset a půl. V roce 1962 uvedla japonská společnost Sharp na trh první komerční mikrovlnnou troubu, která však zprvu nezpůsobila spotřebitelský rozruch. Stejná společnost vyvinula v roce 1966 otočný stůl, v roce 1979 poprvé použila mikroprocesorový řídicí systém trouby a v roce 1999 vyvinula první mikrovlnnou troubu s přístupem na internet.

Zkušenosti s používáním milionů mikrovlnných trub v mnoha zemích za poslední desetiletí prokázaly nespornou výhodnost tohoto způsobu vaření – rychlé, ekonomické a snadné použití. Samotný mechanismus vaření pomocí mikrovln, který vám představíme níže, předurčuje zachování molekulární struktury, a tím i chuti produktů.

Jak funguje mikrovlnná trouba, nebo jak se jídlo ohřívá mikrovlnkou

Složení potravy zahrnuje mnoho látek: minerální soli, tuky, cukr, voda. K ohřevu jídla mikrovlnami potřebujete přítomnost dipólových molekul, tedy těch s kladem elektrický náboj, a na druhé straně - negativní. Naštěstí je takových molekul v potravinách dost – jde o molekuly tuků i cukrů, ale hlavní je, že dipól je molekula vody – nejrozšířenější látky v přírodě.

Každý kousek zeleniny, masa, ryb, ovoce obsahuje miliony dipólových molekul. V nepřítomnosti elektrické pole molekuly jsou uspořádány náhodně. V elektrickém poli se řadí přesně ve směru siločar, s "plus" v jednom směru a "minus" ve druhém. Je nutné, aby pole změnilo směr na opačný, tzn. změnit polaritu, protože molekuly se okamžitě otočí o 180 °.

Frekvence mikrovln, kterou používají téměř všechny mikrovlnné trouby, je tedy 2450 MHz. Jeden hertz je jeden kmit za sekundu, megahertz je jeden milion kmitů za sekundu. Během jedné periody vlny změní pole svůj směr dvakrát: bylo "plus", bylo "mínus" a původní "plus" se opět vrátilo. To znamená, že pole, ve kterém se nacházejí naše molekuly, mění polaritu 4 900 000 000 krát za sekundu! Molekuly se vlivem mikrovlnného záření třepí se zběsilou frekvencí a při přemetech se o sebe doslova třou. Uvolněné teplo zároveň slouží jako důvod k ohřevu pokrmu.

Mikrovlny ohřívají jídlo v podstatě stejným způsobem, jakým se naše dlaně zahřívají, když je o sebe rychle třeme. Je tu ještě jedna podobnost: když třeme kůži jedné ruky o kůži druhé, teplo proniká hluboko do svalové tkáně. Podobně je to s mikrovlnami: fungují pouze v relativně malé povrchové vrstvě potravin, aniž by pronikly hlouběji než 1-3 cm. Potraviny se proto ohřívají díky dvěma fyzikálním mechanismům - ohřevu povrchové vrstvy mikrovlnami a následnému pronikání tepla do hloubky produktu díky tepelné vodivosti...

Okamžitě tedy následuje doporučení: pokud potřebujete vařit v mikrovlnné troubě, například velký kus masa, je lepší nezapínat troubu na plný výkon, ale pracovat na střední výkon, ale prodloužit dobu zdržení. kusu v troubě. Pak bude mít teplo z vnější vrstvy čas proniknout hluboko do masa a dobře propeče vnitřek kousku, ale zvenku se kousek nepřipálí.

Ze stejných důvodů je lepší občas zamíchat tekutá jídla, jako jsou polévky, a čas od času vytáhnout hrnec z trouby. To pomůže teplu proniknout do hloubky nádoby na polévku.

Chci poznamenat, že frekvence záření v některých průmyslových mikrovlnných troubách (takzvaná mikrovlná trouba s proměnnou frekvencí, VFM) se může lišit a nesmí být 2450 MHz.

Mikrovlnné zařízení

Hlavní součásti magnetronové mikrovlnné trouby jsou:

- kovová, s pokovenými dvířky, komora (ve které se koncentruje ultravysokofrekvenční (mikrovlnné) záření), kam se vkládají ohřívané potraviny;

- transformátor - zdroj vysokonapěťového napájení magnetronu;

- řídicí a spínací obvody;

- přímo mikrovlnný zářič - magnetron;

- vlnovod pro přenos záření z magnetronu do kamery;

Pomocné prvky:

- otočný stůl - nezbytný pro rovnoměrné zahřívání produktu ze všech stran;

- obvody a obvody zajišťující ovládání (časovač) a bezpečnost (režimy blokování) zařízení;

- ventilátor, který ochlazuje magnetron a odvětrává komoru.

Poškození mikrovlnami

Vlastně široká otázka, ale každý by měl mít na tuto věc svůj vlastní názor. Na internetu jsem našel spoustu informací, jak "Pro" tak "Pro" používání mikrovlnné trouby. Osobně se ale stále přikláním k názoru, že mikrovlnka není o nic nebezpečnější a možná méně než CRT TV... Proto jsem se neodhodlal napsat dalších sto řádků. Na konci článku si můžete přečíst pár dalších řádků na toto téma v Mýtech o mikrovlnných troubách.

Jediné, na co jsem si dala pozor, a to, že se v podstatě dva "tábory" příznivců a odpůrců shodují na tom, že ohřát mateřské mléko v mikrovlnné troubě a pak dát vypít dítěti nelze. do určité míry se složení tohoto mléka mírně mění.

Mimochodem, při této příležitosti jsem našel fotografii, která ukazuje rozsah škodlivých účinků mikrovlnné trouby. Ukazuje, jak bezpečné je najít v domě mikrovlnnou troubu.

Preventivní opatření

- Mikrovlnné záření nemůže proniknout kovovými předměty, takže není možné vařit jídlo v kovovém nádobí. Kovové náčiní a kovové náčiní (lžíce, vidličky), které jsou v troubě při ohřevu, ji mohou poškodit.

- Tekutinu v uzavřených nádobách a celá ptačí vejce neohřívejte v mikrovlnné troubě - vlivem silného odpařování vody v nich vzniká vysoký tlak a v důsledku toho mohou explodovat. Ze stejných důvodů je nežádoucí silně ohřívat uzenářské výrobky pokryté plastovým obalem.

- Při ohřívání vody v mikrovlnné troubě byste měli být také opatrní - voda se může přehřát, tedy zahřát nad bod varu. Přehřátá kapalina se může při neopatrném pohybu téměř okamžitě vařit. To platí nejen pro destilovanou vodu, ale také pro jakoukoli vodu, která obsahuje málo suspendovaných částic. Čím hladší a rovnoměrnější je vnitřní povrch nádoby na vodu, tím vyšší je riziko. Pokud má nádoba úzké hrdlo, pak je velká pravděpodobnost, že v okamžiku začátku varu vyteče přehřátá voda a popálí vám ruce.

- Do mikrovlnné trouby je nežádoucí vkládat nádobí s postřikem kovu ("zlatý okraj") - i tato tenká vrstva kovu je velmi horká vířivými proudy a to může zničit nádobí v oblasti postřiku kovu.

Nyní zaměřme svou pozornost na vlastnosti mikrovlnné trouby, které musíte vzít v úvahu při výběru mikrovlnné trouby.

Druhy mikrovlnné trouby technická řešení vaření.

Důležité! Existují mikrovlnné trouby, které kombinují funkce grilu s konvekcí.

Objem vnitřního pracovního prostoru mikrovlnky

Podle objemu lze mikrovlnné trouby podmíněně rozdělit do skupin:

- do 20 litrů. Vhodné pro malé rodiny a pokud v něm nebudete vařit velká jídla, jako je pečená ryba nebo krůta;

- od 20 do 28 litrů. Nejběžnější objemy, díky kterým můžete dát na ohřev několik malých talířů s jídlem současně a vařit středně velké pokrmy. Takové mikrovlnné trouby jsou vhodné pro rodiny od 2 do 4 osob;

- od 28 litrů (až do 42 litrů). Tyto mikrovlnné trouby dokážou vařit většinu nejrozmanitějších pokrmů a současně ohřívat 2 až 4 talíře jídla. Ve skutečnosti je mikrovlnná trouba s tímto objemem nejlepší pro 4 a vícečlenné rodiny.

Typ grilu

— Tenovy gril. Navenek připomíná černou kovovou trubici s topným tělesem uvnitř, umístěným v horní části pracovní komory. Mnoho mikrovlnných trub je vybaveno takzvaným "pohyblivým" topným tělesem (TEN-ohm), které lze posouvat a instalovat svisle nebo šikmo (pod úhlem), čímž zajišťuje ohřev nikoli shora, ale ze strany.

Pohyblivé topné těleso grilu je zvláště pohodlné v provozu a poskytuje další možnosti pro vaření pokrmů v režimu grilu (například u některých modelů můžete smažit kuře ve vzpřímené poloze). Vnitřní komora mikrovlnné trouby s pohyblivým topným tělesem grilu se navíc snadněji a pohodlněji čistí (stejně jako gril samotný).

U některých modelů je kromě horního topného tělesa grilu také spodní gril.

— Křemenný gril. Nachází se v horní části mikrovlnné trouby a jedná se o trubkový křemenný prvek za kovovým grilem.

Výhody křemenného grilu:

- Na rozdíl od topného tělesa grilu, křemenný gril nezabírá místo v pracovní komoře.

- Výkon křemenného grilu je obvykle menší než gril s topnými tělesy, mikrovlnné trouby s křemenným grilem spotřebují méně elektřiny.

- Kamna s křemenným grilem grilují šetrněji a rovnoměrněji, ale gril s topnými tělesy může poskytnout intenzivnější práci ("agresivnější" ohřev).

- Panuje názor, že křemenný gril se snadněji udržuje v čistotě (je schovaný v horní části komory za roštem a obtížněji se špiní). Všimněte si však, že v průběhu času dochází k potřísnění mastnoty atd. se na něj stále může dostat a již jej nebude možné jednoduše umýt, jako topné těleso grilu. Na tom není nic zvlášť špatného (cákance mastnoty a jiné nečistoty se z povrchu křemenného grilu jednoduše spálí).

Keramický gril. V kombinaci s tradičním a křemenným grilem vám keramický gril (topné těleso) umožňuje vařit ještě rychleji a také najít optimální podmínky vaření pro jakékoli jídlo. Použití keramického grilu vám také umožňuje udržet více vlhkosti v jídle a ohřívat a vařit jídlo venku i uvnitř rovnoměrněji díky hlubokému pronikání daleko infračerveného záření.

Typ vnitřního povlaku

Vnitřek komory mikrovlnné trouby může mít různý povlak, na který je také potřeba dát pozor při výběru trouby.

Stěny jsou natřené tak, aby vypadaly jako smalt. Jedná se o nejlevnější krytí. Nevydrží vysoké teploty a dlouhé režimy vaření.

Silný smalt. Snadno se udržuje v čistotě, činí stěny hladké a zbavuje pórovitosti. Jedná se o levný kryt.

Speciální nátěr(antibakteriální - LG, biokeramic - Moulinex) je speciální směs, která je spékána při vysoké teplotě, díky čemuž je povlak fotoaparátu absolutně hladký.

Speciální povlak má nesporné výhody:

Velmi odolný;

dokonale hladký;

je těžké ho poškrábat;

má vysokou odolnost proti uhlíkovým usazeninám;

lépe zachovává živiny a;

zadržuje více tepla v peci, protože tepelná vodivost komory je 2-4krát menší než u komory z nerezové oceli, takže spotřebovává méně energie;

z takového povrchu lze vše snadno omýt.

Nevýhody zahrnují křehkost povlaku a jeho vysoké náklady.

Nerezová ocel- odolný, krásný povlak, který odolá jakýmkoli teplotám (to je důležité zejména při práci s grily a konvekcí). Je však těžší o něj pečovat, udržovat jej v čistotě a udržovat jeho lesk. Nerezovou ocel lze čistit abrazivními prostředky.

Ovládání mikrovlnné trouby

Existují tři typy ovládacích prvků:mechanické, tlačítkové, dotykové.

— Mechanické- nejjednodušší typ ovládání pomocí per, bez elektronické výsledkové tabulky. Dva knoflíky nastavují sílu záření a spouštějí časovač. Mechanické ovládání je nejjednodušší, nejspolehlivější, méně náchylné k poruchám a levnější. Mechanika ale neposkytuje potřebnou přesnost nastavení času a rozdíl pár sekund může parabolu zničit.

— Stiskněte tlačítko- čas na elektronickém číselníku se nastavuje pomocí tlačítek. Méně spolehlivé než mechanické, ale spolehlivější než dotykové. Poskytuje možnost programování. Má krásné vzhled.

— Smyslové- tlačítko, ale tlačítka nejsou jasně vidět, nejsou žádné vyčnívající části. Má krásný vzhled, můžete naprogramovat proces vaření. Protože zde nejsou žádná vyčnívající tlačítka, nehromadí se nečistoty. Ale není příliš pohodlné mačkat tato tlačítka, při silných rázech v síti se někdy spálí senzorové prvky, dražší. Dotykově ovládané mikrovlnky tvoří asi 60-70 % všech prodávaných mikrovlnných trub.

Mikrovlnný výkon

Při výběru mikrovlnné trouby byste měli věnovat pozornost nejen objemu komory a stupni vybavení, ale také výkonu zařízení. Výkon mikrovlnné trouby je velmi závislý na použitém zdroji tepla. Pokud je trouba vybavena pouze mikrovlnným zářičem, může se její výkon rovnat 500-1100 W. Když je gril v provozu, jmenovitý výkon bude 850-1500 wattů. Pokud je zařízení vybaveno také konvektorem, jeho výkon bude 1350-2000 W.

Každá trouba má několik režimů provozu mikrovlnného zářiče. V nejjednodušších a nejlevnějších mikrovlnných troubách jsou pouze 4 úrovně, v nejobtížnějších - 10. Nejčastěji jsou však mikrovlnné trouby vybaveny zářiči schopnými pracovat v 5 režimech.

Nejvýkonnější je tzv. „plný režim“ (HIGH). Při provozu v tomto režimu je výkon emitoru maximální (100 %). V tomto režimu můžete připravovat různé omáčky, nápoje, péct zeleninu a ovoce.

STŘEDNÍ / VYSOKÁ úroveň předpokládá, že výkon emitoru je 70-75 % dostupného výkonu. V tomto režimu můžete vařit drůbež, ohřívat první a druhý chod.

Stupeň STŘEDNÍ (50 % maximálního možného výkonu) je optimální pro vaření ryb, pečení masa, vaření různých polévek.

Stupeň STŘEDNÍ / NÍZKÁ, kdy je výkon pouze 25 % maxima, je vhodný pro rozmrazování potravin, přípravu teplého občerstvení, ohřívání jídla.

A konečně, „minimální“ úroveň výkonu (10 %) lze použít k ohřívání „choulostivých“ potravin (chřest, rajčata, jahody atd.) nebo k udržování teplého jídla.

Doplňkové funkce a příslušenství mikrovlnných trub

Jednou z doplňkových funkcí mikrovlnné trouby je schopnost dodávat páru, která pomáhá předcházet přesušení některých potravin při vaření. Díky této funkci je jídlo uvařeno dvakrát až třikrát rychleji při zachování jeho přirozené konzistence.

Možnost odvětrávání pracovní komory lze nazvat drobností, ale velmi příjemnou. Vůně ryb nebo masa s kořením se zbaví během několika minut a krátce po přípravě horkého pokrmu můžete dát puf nebo koláče péct.

Víceúrovňový stojan na talíře umožňuje ohřívat několik pokrmů současně.

Se dvěma grilovacími rošty uvaříte dvakrát tolik jídla za jednu „relaci“.

Některé trouby jsou touto funkcí vybaveny "Automatická váha", to znamená, že jsou vybaveny vestavěnými elektronickými váhami. U takových modelů není potřeba uvádět hmotnost výrobků umístěných v pracovní komoře - mikrovlnka si ji určí sama.

"Tlate of Krusty", jinak nazývaný "Křupavý", umožňuje na něm smažit jídlo jako na pánvi. Je vyrobena ze speciálního kovu a zahřeje se až na 200 °C.

Výrobcem deklarovaná funkce „Duální záření“ znamená, že zdroj záření je rozdvojený. Toto oddělení přispívá k rovnoměrnějšímu ohřevu produktů a zvyšuje účinnost pece.

Někdy jsou mikrovlnné trouby vybaveny interaktivním režimem, se kterým může vařit i dítě. Úvodní otázka je na displeji zvýrazněna a stačí na ni odpovědět, aby se zobrazila další. Některé modely duplikují zprávy zobrazené na elektronické desce hlasem.

Elektronická kuchařka – tato funkce výrazně usnadní vaši peněženku při nákupu a život po doručení chytré mikrovlnné trouby domů. S pomocí sbírky receptů zvládne vařit i dítě, jen musíte pochopit, jak ji používat. V naší počítačové době se však děti mnohem lépe kamarádí s elektronikou než dospělí.

V moderních mikrovlnných troubách existuje interaktivní režim, kdy se na displeji zobrazují doporučení pro hostesku.

Bezpečnostní

Bezpečnost před zářením, úrazem elektrickým proudem, mechanickým a tepelným poraněním je potvrzena certifikací podle mezinárodních norem. Navzdory trestní odpovědnosti vývojářů a výrobců mikrovlnných trub za vaši bezpečnost musíte přísně dodržovat pravidla instalace a používání.

Před mikrovlnným zářením jste chráněni kovovým pláštěm a strukturálními pastmi po obvodu dveří. Magnetron a transformátor uvnitř mikrovlnné trouby jsou chlazeny ventilátorem, aby nedošlo k přehřátí. Po zapnutí magnetronu jsou dvířka uzamčena, takže je nelze otevřít. Při otevření dvířek, zvýšení teploty stěny komory nebo pláště kamen, speciální senzory okamžitě vypnou magnetron. Odborníci tvrdí, že úroveň záření i v bezprostřední blízkosti mikrovlnné trouby je několikanásobně nižší než přípustná úroveň a se vzdáleností prudce klesá.

Vysoká spotřeba energie je dalším důvodem zvýšeného nebezpečí. Pokud ve vašem domě elektrické sítě Má třetí zemnící vodič, konvenční ochrana před úrazem elektrickým proudem zajistí maximální bezpečnost.

Je přísně zakázáno používat vodovodní nebo plynové potrubí jako zemnící vodič. To může vést ke smrti vašich sousedů nebo sousedů.

Pokud nejste uzemněni, snažte se nedotýkat současně skříně mikrovlnné trouby a vodovodního nebo plynového potrubí. Vaši bezpečnost lze zvýšit instalací RCD (Safety Disconnect Device).

Pro ochranu před dětmi je k dispozici zámek mikrovlnné trouby. Přesto je třeba vyloučit možnost nebezpečných žertů dětí s tlačítky a ovládacími knoflíky trouby.

Inventární technologie v mikrovlnných troubách

Velmi často se touha spotřebitelů pořídit velkoobjemovou mikrovlnnou troubu potýká s nemožností umístit požadovanou troubu do malé kuchyně kvůli velmi působivým rozměrům trouby. Kromě samotného objemu pracovní komory jsou zde i technické prvky, které zajišťují fungování mikrovlnné trouby a bohužel zabírají mnoho místa. K vyřešení problému byly povolány invertorové pece.

Invertorová technologie může výrazně snížit objem potřebný pro umístění technických komponent tím, že nahradí konvenční magnetron kompaktnějšími komponenty, čímž se zvýší využitelný objem komory.

Základem pro aplikaci invertorové technologie pro mikrovlnné trouby je princip přímého řízení úrovně výstupního výkonu (na rozdíl od klasických magnetronů, které vždy pracují na maximální výkon a řízení výkonu je dosahováno jejich pulzním režimem provozu). Mezi výhody invertorů kromě menších rozměrů patří také racionálnější využití energie, které urychluje procesy vaření (ohřev, rozmrazování) a snižuje spotřebu elektrické energie.

V současné době se invertorová technologie používá především v mikrovlnných troubách Panasonic (ve kterých byla poprvé použita), ale není pochyb o tom, že invertorová technologie má velkou budoucnost.

Mýty o mikrovlnné troubě

- Mnoho lidí se drží tvrzení, že železná deska může vyvolat vysokovýkonnou mikrovlnnou explozi. Ve skutečnosti v nejhorším případě způsobí poškození magnetronu v důsledku elektrického oblouku.

- Pokud necháte mikrovlnnou troubu zapnutou delší dobu na vysoký výkon, může svým silným elektromagnetickým zářením zničit všechny elektrické spotřebiče v okruhu několika metrů. Ve skutečnosti není elektromagnetické záření mimo pracovní komoru více než ze zadní stěny systémová jednotka počítač, i když je blízko, může stále rušit příjem signálu na blízké frekvenci. Některé modely trouby mohou rušit Wi-Max, Wi-Fi a Bluetooth.

- Mikrovlnné trouby mohou způsobit alergie ... na elektromagnetické vlny.

- Že poprvé byla údajně za 2. světové války německými vědci vyvinuta mikrovlnná trouba zvaná „Radiomissor“, dokonce byla údajně používána v aktivní německé armádě k ohřevu jídla, ale údajně se ukázalo, že není bezpečná a byla opuštěna ( Ruské weby na Toto odkazuje na zahraniční a cizí - na ruský výzkum, údajně prováděný v neexistujících ruských městech Kinsk a Rádžastán).

- Mikrovlny jsou radioaktivní nebo způsobují, že jídlo je radioaktivní. To není pravda: mikrovlny jsou klasifikovány jako neionizující záření. Nemají žádný radioaktivní účinek na látky, biologické tkáně a potraviny.

- Mikrovlny mění molekulární strukturu potravin nebo je činí karcinogenními. To je také špatně. Mikrovlny fungují jinak než rentgenové záření nebo ionizující záření a nemohou způsobit, že potraviny budou karcinogenní. Na rozdíl od toho, protože vaření s mikrovlnami vyžaduje velmi málo tuku, hotové jídlo obsahuje méně přepáleného tuku s pozměněnou molekulární strukturou během vaření. Proto je vaření s mikrovlnami zdravější a pro člověka nepředstavuje žádné nebezpečí.

- Mikrovlny vyzařují nebezpečné záření. To není pravda. Přestože přímé vystavení mikrovlnám může způsobit tepelné poškození tkání, při použití funkční mikrovlnné trouby nehrozí žádné riziko. Konstrukce trouby zajišťuje přísná opatření k zamezení vyzařování záření ven: jsou zde zdvojená zařízení pro blokování zdroje mikrovln při otevření dvířek trouby a samotná dvířka vylučují únik mikrovln mimo prostor. Ani plášť, ani žádná jiná část trouby, ani potraviny vložené do trouby neakumulují mikrovlnné elektromagnetické záření. Jakmile se trouba vypne, emise mikrovln se zastaví.

Ti, kteří se bojí i jen přiblížit k mikrovlnné troubě, by si měli uvědomit, že mikrovlny v atmosféře velmi rychle utlumí. Pro ilustraci uvádíme příklad: přípustný mikrovlnný výkon západních standardů ve vzdálenosti 5 cm od nové, právě zakoupené trouby je 5 miliwattů na centimetr čtvereční. Již ve vzdálenosti půl metru od mikrovlnky se záření stane 100x slabší.

V důsledku tak silného tlumení není příspěvek mikrovln k celkovému pozadí elektromagnetického záření, které nás obklopuje, vyšší, než řekněme, před kterým jsme připraveni sedět hodiny beze strachu, nebo mobilní telefon, který tak často držíme na spáncích. Jen se neopírejte loktem o fungující mikrovlnnou troubu ani se neopírejte obličejem o dvířka ve snaze zjistit, co se v dutině děje. Stačí se vzdálit od sporáku na délku paže a můžete se cítit zcela bezpečně.

Nádobí do mikrovlnné trouby

Výběr nádobí pro mikrovlnnou troubu je třeba brát velmi vážně. Faktem je, že pokud tento problém není pochopen, hrozí několik problémů:

- můžete poškodit své zdraví;

- můžete vypnout mikrovlnnou troubu;

- můžete ztratit samotné nádobí;

- můžete poškodit samotný produkt.

Výběr materiálu

Nádobí do mikrovlnné trouby může být ohnivzdorné nebo žáruvzdorné. První vydrží teploty 250-300 °C, druhý jen do 140 °C. Oba typy nádobí mohou být ze skla, porcelánu, keramiky, plastu, ale vlastnosti těchto materiálů se budou lišit. Žáruvzdorné materiály jsou podrobeny speciálnímu tvrzení, takže výsledné nádoby lze použít i na elektrických a plynových hořácích. Žáruvzdornými materiály jsou běžné příborové sklo a keramika (a také některé potravinářské plasty).

Zastavme se u problematiky výběru materiálu trochu podrobněji.

— Sklenka Je jedním z nejběžnějších materiálů na nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. V mikrovlnné troubě se nedoporučuje používat tenkostěnné nádobí – přestože je stabilní, může takové sklo vlivem vysokých teplot prasknout. Nejlepší volba proti tento případ misky, misky nebo misky ze silného matného nebo průhledného skla se stanou: můžete do nich pohodlně umístit kousky jídla.

— Porcelán. Porcelánové nádobí je velmi vhodné pro ohřívání jídla po porcích: talíř určený k podávání stačí vložit na stůl do mikrovlnky - a za pár minut máte teplý oběd. Pokud si koupíte talíře bez širokých stran, o malém průměru, můžete do mikrovlnné trouby vložit několik kusů najednou, a tak zajistit oběd pro celou rodinu. Porcelánové hrnky lze použít k ohřevu nápojů.

— Keramika, fajáns. Nádobí vyrobené z takového materiálu je vhodné do mikrovlnné trouby, pokud je ze všech stran pokryto glazurou (při nákupu si přečtěte označení na výrobku - mělo by být uvedeno, že je přijatelné pro použití v mikrovlnné troubě). Je nutné pečlivě hlídat, aby vrchní vrstva glazury nepraskla nebo nespadla – jinak nádobí vysokou teplotu nevydrží. Keramické nádobí, talíře a misky - ne Nejlepší volba pro mikrovlnné trouby: nejsou dostatečně průhledné pro mikrovlnné trouby a jsou velmi horké. Takové nádobí však můžete použít pro vaření omelet nebo masových pokrmů: na velmi horkém povrchu můžete dokonce získat krásnou zlatou kůrku, jako na běžné pánvi. V případě potřeby můžete k vaření použít běžné nádobí, mnohé z jeho typů jsou bezpečné pro mikrovlnné trouby.

— Papír- velmi pohodlný a dostatečně bezpečný materiál pro použití v mikrovlnné troubě za předpokladu, že doba vaření není dlouhá a jídlo neobsahuje velké množství tuku nebo vlhkosti (jinak příliš nasytí papír). Vyhněte se však barevnému papíru, protože teplo může zašpinit vaše jídlo. Papírové utěrky lze použít k zabalení potravin a jejich umístění na pečicí formy.

— Plastický se staly poměrně rozšířeným, ale stále mnoho lidí preferuje používání plastových nádob výhradně pro skladování a přenášení potravin. Mezitím lze do mikrovlnky ihned po vyjmutí z lednice vkládat pouze plastové nádobí (v případě, že slouží jako „skladiště“ potravin) – takové změny snese. Plastové nádoby na skladování potravin označené jako "Termoplast" nebo "Duroplast" se mohou stát skvělé řešení pro kancelářské pracovníky, kteří si jídlo raději nosí z domova sami a ohřívají si ho v práci.

Důležitý je také tvar nádoby... Výběrem správných parametrů pro pokrmy můžete upravit dobu a kvalitu vaření. V hluboké misce se tedy jídlo vaří déle než v mělké. Kulatý tvar zajistí nejrovnoměrnější ohřev jídla. Pozor na nádobí se šikmými okraji – jídlo se po obvodu připálí, ale uvnitř bude stále zcela syrové.

Fólie je přípustné používat pouze pro obalování vyčnívajících částí potravin. Pokud použijete příliš velký kus fólie, může dojít k jiskření.

Důležité! Při výběru nádobí do mikrovlnné trouby si ihned pořiďte poklici vhodné velikosti (samozřejmě i z vhodného materiálu). Zakryté potraviny si zachovají více vlhkosti a uvaří se rychleji. Můžete tedy použít speciální materiály pro lepší přípravu jídla – voskový papír, papírové ubrousky, fólie. Recepty (pokud je používáte spíše než improvizovat) vám obvykle říkají, jak zabalit jídlo, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Tím pádem, správná volba nádobí pro mikrovlnnou troubu vám umožní nejen získat zaručený výsledek, ale také zlepšit chuť pokrmu a zkrátit dobu vaření.

Jak pečovat o mikrovlnnou troubu

- Stěny komory je nutné umýt speciálními saponáty pro mikrovlnné trouby, abrazivní - pouze nerez.

- Pokud je komora příliš špinavá, vložte do ní sklenici vody a vařte 1 minutu. Nečistoty budou ochablé a snadno omyvatelné.

- Nenechávejte vnitřek mikrovlnné trouby znečištěný. Pokud se oblast, které se dvířka dotknou, když jsou zavřená, zašpiní, dvířka nemusí pevně přilnout, což způsobí únik mikrovln směrem ven.

1. Pokud ve vaší elektrické síti dochází k častým poklesům napětí, pořiďte si stabilizátor napětí nebo zdroj nepřerušitelný zdroj energie(UPS), protože když dochází k kapkám, zejména u mikrovlnek s LCD displeji a dotykovým ovládáním, jsou to právě tyto komponenty, které selhávají.

2. Při nákupu mikrovlnné trouby je lepší okamžitě zakoupit produkt péče o mikrovlnnou troubu, protože tyto výrobky se nejčastěji prodávají pouze ve specializovaných prodejnách a při péči o výrobek je nejlepší je používat.

3. Při nákupu věnujte pozornost záručnímu listu. pokud obchod, ve kterém jste výrobek zakoupili, nespolupracuje s určitým servisní středisko výrobce mikrovlnné trouby, v případě možné poruchy můžete začít "posílat" z jednoho místa na druhé, hledat pravdu.

4. Při nákupu věnujte pozornost paletě, která je převážně ze skla. Někdy se může nechat naštípnout, nebo dokonce s jinými nepříjemnými překvapeními.

5. Při nákupu vždy, ještě jednou opakuji - vždy otevřete a prohlédněte si vzhled produktu. Slova prodejce, který ve spěchu říká, že výrobek je již zkontrolován, a nechá v něm vše dobře pro ostatní, protože často jsou někteří zástupci prodávající firmy líní plnit své povinnosti.

6. Při nákupu nezapomeňte zkontrolovat obsah balení. Jsou chvíle, kdy něco chybí.

Video o výběru mikrovlnné trouby

Chcete dobrou náladu? Podívejte se na vtipné video o „mluvící“ mikrovlnce

No, zdá se, že všechno. Přeji Vám příjemné nakupování a ať si pořídíte tu pravou mikrovlnnou troubu pro Vás!

Jak přesně funguje mikrovlnná trouba? Co způsobuje ohřívání jídla, vody a dalších látek, zatímco vzduch nebo sklo v mikrovlnné troubě se téměř neohřívají? Jak správně zacházet s mikrovlnkou, aby se nezkazila i připravovaný pokrm? Odpovědi na tyto otázky najdete v našem článku!

Jak funguje mikrovlnka

Správný celý název pro mikrovlnnou troubu je trouba s mikrovlnnými proudy. Uvnitř (za přístrojovou deskou) je speciální zařízení pro vysílání rádiových vln - magnetron, který je patrný ze schématu:

Když magnetron pracuje, elektromagnetické oscilace, které vysílá s určitou frekvencí, způsobují, že molekuly dipólu uvnitř pece oscilují se stejnou frekvencí. Nejrozšířenější dipólovou molekulou v přírodě je molekula vody (v potravinách jsou také tuky a cukry). Na molekulární úrovni se vysoká frekvence vibrací promítá do nárůstu teploty, takže každé jídlo s vysokým obsahem vody se rychle ohřeje. Pokud je uvnitř produktů (nebo materiálů) velmi málo nebo žádné molekuly vody, nedochází k téměř žádnému zahřívání.

Hloubka průniku mikrovln je malá - 2-3 centimetry, nicméně povrch připravovaného pokrmu mikrovlnné vlny snadno prorazí a v hloubce se setkávají s odporem molekul vody, takže se výrobek zevnitř vlastně zahřívá.

Jakýkoli vodivý materiál uvnitř mikrovlnné trouby se zahřeje. Rozdílná schopnost vést proud v našem případě znamená jiná rychlost topení.

Aby se zajistilo rovnoměrné zahřívání produktů, používá se několik přístupů:

Tepelně odolný skleněný kotouč na dně mikrovlnné trouby ... Otáčí se s parabolou a vystavuje všechny její strany záření magnetronu.

... Otáčí se s parabolou a vystavuje všechny její strany záření magnetronu. Mikrovlnná trouba... Jsou přiváděny přes speciální vlnovod (široká trubice) z magnetronu do rotačního reflektoru, obvykle umístěného v horní části mikrovlnné trouby. V takových mikrovlnných troubách je možné ohřívat stacionární nádobí velkých rozměrů a hmotnosti.

Existují také takzvané invertorové mikrovlnné trouby. Od běžných modelů se liší tím, že magnetron pracuje nepřetržitě, ale se sníženou spotřebou energie. Toho je dosaženo použitím takzvaného invertoru (konvertoru stejnosměrný proud na proměnnou) namísto tradičního transformátoru.

V invertorových troubách jsou vitamíny lépe zachovány, struktura povrchu pokrmu se méně ničí, ale není zde žádný zásadní rozdíl.

U mnoha modelů mikrovlnných trub je magnetron pokryt speciální průsvitnou deskou. Je transparentní pro mikrovlnné paprsky, ale nedovolí, aby se pára, stříkající mastnota a další cizí látky dostaly dovnitř mikrovlnné trouby otvorem ve stínění. Neodstraňujte tuto desku, a pokud je to nutné pro čištění od mastnoty, pak ji po úplném zaschnutí vraťte na své místo.

Více o čištění mikrovlnné trouby se dozvíte v tomto článku:.

Navzdory všeobecnému přesvědčení mikrovlnné záření nezabíjí choroboplodné zárodky. Alespoň ne vědecky prokázáno. Na druhou stranu komplexní účinek vysoké teploty a mikrovln na molekuly vody uvnitř bakterií a virů během několika minut jejich počet mnohonásobně sníží a váš imunitní systém si s těmi, které zůstanou, poradí sám.

Mikrovlnná frekvence

Většina magnetronů vysílá vlny o frekvenci 2450 MHz (megahertz, neboli miliony vibrací za sekundu). Jedná se o decimetrové vlny (12,25 cm dlouhé). Některá průmyslová zařízení, například v USA, pracují na frekvenci 915 MHz. Vynucené vibrace molekul vody nejsou rezonanční vibrace, protože u nich je rezonanční frekvence řádově vyšší - 22,24 GHz (gigahertz nebo miliardy vibrací za sekundu).

Škodlivého záření z mikrovlnky se není třeba bát. První sériovou výrobu mikrovlnek vyrobil Sharp v Japonsku v roce 1962. Od té doby uplynulo mnoho let, desítky milionů Japonců ohřívaly jídlo v mikrovlnných troubách po celá desetiletí a průměrnou délku života Japoncům závidí celý svět.

Ve vzdálenosti půl metru od mikrovlnné trouby je účinek mikrovln zeslaben 100x, takže pokud se bojíte radiace, stačí zůstat na vzdálenost paže od mikrovlnky.

Více informací o vlivu mikrovlnné trouby na člověka naleznete. Pouze vědecká fakta!

Jak funguje mikrovlnný gril?

Gril umožňuje opékat jídlo v mikrovlnné troubě za použití normálního tepla místo mikrovln. Je to ona, kdo dělá na nádobí chutnou kůrku, která se při běžném mikrovlnném zpracování neobjevuje.

Grilovací spirála se nachází v horní části trouby a je dvou typů:

Topná tělesa (tepelné elektrické ohřívače). Topným tělesem je kovová trubka, uvnitř které je tenká spirálka ze slitiny niklu a chromu. Cívkou protéká proud a ta se zahřívá.

(tepelné elektrické ohřívače). Topným tělesem je kovová trubka, uvnitř které je tenká spirálka ze slitiny niklu a chromu. Cívkou protéká proud a ta se zahřívá. Křemen... Křemenný gril je také topné těleso, jen místo kovové trubky je skleněný plášť, mezi spirálkou a trubkou je izolační křemičitý písek.

Běžná kovová topná tělesa lze často nastavit - posunout k zadní stěně nebo snížit, ale skleněný povrch křemenného grilu se snadněji čistí (do skla se neulpívají usazeniny mastnoty a uhlíku jako do kovu).

Existují provedení mikrovlnných trub s grilem a konvekcí. Konvekce je jednoduše proudění horkého vzduchu přes vaše jídlo, když se vaří. Pro takové foukání je v mikrovlnce instalován ventilátor, který fouká ohřátý vzduch z grilovací spirály směrem k pokrmu.

Většina modelů mikrovlnných trub umožňuje používat topná tělesa i mikrovlnné trouby současně. Mějte však na paměti, že tato kombinace může generovat velké množství tepla na výstupu a vodičích ve vaší místnosti.

Přečtěte si v následujícím článku o zásadách výběru mikrovlnné trouby pro vaše potřeby:.

Pokyny pro mikrovlnnou troubu

Abyste s vaší mikrovlnkou správně zacházeli, musíte pečlivě přistupovat ke všem bodům – od výběru nádobí až po správné vypnutí po použití.

Jaký druh nádobí byste měli používat?

Nejlepším materiálem pro ohřev v mikrovlnné troubě je žáruvzdorné sklo. Dobře se hodí také porcelán a jiná keramika, papír (karton). Mikrovlny jimi procházejí velmi snadno a téměř je neohřívají. Nádobí z následujících materiálů se však musí zlikvidovat:

Plastický ... Dobře propouští mikrovlnné záření, ale kvůli toxickým složkám při výrobě (například pěnový polystyren) může být zdraví nebezpečné.

... Dobře propouští mikrovlnné záření, ale kvůli toxickým složkám při výrobě (například pěnový polystyren) může být zdraví nebezpečné. Kov. Vedou elektrický proud, aniž by procházely mikrovlnami. V hliníkové pánvi nebo litinovém hrnci tedy nebudete moci vařit nebo jen ohřívat pokrm. Kov prostě nedovolí, aby se elektromagnetické vlny dostaly k potravinám a ty zůstanou studené. Přitom se bude samozřejmě zahřívat i samotný kov a jeho žárem se mohou zahřívat i výrobky. To však může vést k poruše mikrovlnné trouby a čekání na přípravu pokrmu bude trvat dlouho. Přečtěte si pokyny pro opravu mikrovlnné trouby.

Některé materiály mohou obsahovat kovy a to může být obtížné předem odhadnout. Toto je například krystal. Vyplatí se tedy pečlivě číst na etiketě, jaké materiály byly při výrobě konkrétního nádobí použity.

melamin... Je to lehký a krásný materiál nádobí, podobný porcelánu, ale neměl by se vkládat do mikrovlnné trouby. Faktem je, že při zahřátí uvolňuje toxiny, které jsou nebezpečné pro vaše zdraví.

Co se týče tvaru nádobí, může být libovolné, ale ne s úzkým hrdlem, protože při ohřívání v mikrovlnce může být nebezpečné. Faktem je, že některé kapaliny se zahřejí až k bodu varu, ale k prudkému promíchání uvnitř objemu nedochází. Když ale takový džbán nebo baňku vytáhnete z mikrovlnné trouby, tekutina se okamžitě rozvíří, z nádoby vyteče vařící pěna a můžete se popálit. Za určitých podmínek se tak chovají například destilovaná voda a některé rafinované rostlinné oleje.

Správná manipulace s potravinami

Zpočátku stojí za to přesně určit, co by se v mikrovlnné troubě nemělo rozmrazovat:

Máslo... Pokud ji vložíte do mikrovlnné trouby a necháte ji dlouho, nejenže se rozpustí, ale také se rozvaří a zabarví celou troubu zevnitř. Olej totiž obsahuje nejen samotný olej, ale také vodu. Vře při 100 stupních a olej asi při 120. Voda se tedy může proměnit v páru, než se olej roztaje, a vodní pára roznese olej po celém sporáku.

Zhruba totéž se může stát s jinými produkty, které je někdy třeba rozpustit, například s čokoládou, takže je lepší to udělat ne v mikrovlnné troubě, ale v páře.

Pevně ​​potažené výrobky ... Jedná se například o vejce, rajčata, celá drůbeží játra. Při zahřátí se část vody nejen postupně ohřeje, ale okamžitě se změní na páru. Pokud ohříváte jídlo delší dobu, pak se z přímého ohřevu vytváří ještě více páry. Tato pára nemá kam jít, takže tlak uvnitř nádoby stoupá a vede k explozi.

... Jedná se například o vejce, rajčata, celá drůbeží játra. Při zahřátí se část vody nejen postupně ohřeje, ale okamžitě se změní na páru. Pokud ohříváte jídlo delší dobu, pak se z přímého ohřevu vytváří ještě více páry. Tato pára nemá kam jít, takže tlak uvnitř nádoby stoupá a vede k explozi. Hermeticky uzavřené nádobí... Například konzervy a lahve. Důvod je stejný jako v předchozích odstavcích – je zde vysoká pravděpodobnost výbuchu.

Klobásy, pevně zabalené ve skořápce, je nutné před mikrovlnným ohřevem propíchnout vidličkou, aby se vytvořily otvory pro únik páry, jinak se klobásy zevnitř obrátí.

Ve vejcích a dalších potravinách je třeba zničit všechny vnější a vnitřní skořápky, například udělat omeletu nebo nakrájet játra.

Pro vaření vajec a dalších produktů v mikrovlnné troubě se používají speciální hrnce se stíněním. Nalévá se do ní voda, ohřívá se mikrovlnnými vlnami a k ​​vajíčkům se elektromagnetické záření nedostane – jsou zakrytá clonou.

Pokud dáte do mikrovlnné trouby malou nádobu, měli byste do ní přidat běžnou sklenici vody. Tím zabráníte přehřátí magnetronu.

Jakékoli tekuté nádobí je lepší osolit v mikrovlnné troubě předem, a ne až po vaření. To vám ušetří čas a energii. Destilovaná (nesolená) voda v mikrovlnce se totiž ohřeje a vaří, ale déle než obyčejná voda.

Velmi silně zmrazený produkt (například maso) se v mikrovlnné troubě rozmrazí na poměrně dlouhou dobu a musíte zapnout mikrovlnnou troubu na minimální výkon. Důvodem je, že molekuly ledu nejsou molekuly vody, mikrovlnné vlny je tak intenzivně nerozbíjejí. Molekuly ledu navíc tvoří poměrně tuhou strukturu a není tak snadné je „rozhoupat“ jako molekuly vody.

Suchý chléb se často doporučuje „změkčit“ v mikrovlnce, ale při delším působení a maximálním mikrovlnném výkonu se může vznítit. Totéž se může stát i s popcornem, který je určen k vaření v mikrovlnné troubě. Proto, když jsou takové potraviny umístěny do mikrovlnné trouby, musíte být ostražití.

Pravidla zapnutí / vypnutí

Prázdnou mikrovlnnou troubu nelze zapnout, zejména na plný výkon:

Uvnitř trouby jsou všechny stěny (a dokonce i dvířka) speciální pokovená obrazovka, která odráží mikrovlny zpět do mikrovlnky. Jediné místo, kde není stínítko, je otvor pro výstup elektromagnetických vln z magnetronu. Když je jídlo na paletě, mikrovlny využívají svou energii k ohřevu jídla. Pokud není co energii absorbovat, mikrovlnné záření se odráží od stěn stínících ploch, přičemž hustota vlnění se stále více zvyšuje. Mikrovlnné záření dopadá zpět do magnetronu, a pokud se skládá z kovu, jednoduše se přehřeje a může selhat.

Předpokládá se, že po zahřátí misky v mikrovlnné troubě je lepší ji nechat stát 3-5 minut. Pak se podaří zneškodnit tzv. „volné radikály“, tedy části molekul, které se vlivem mikrovln rozpadly na části.

Video: Jak funguje mikrovlnná trouba?

Vše výše uvedené o principu fungování zařízení je dobře ilustrováno v následujícím videu:

Po přečtení našeho článku jste se mnohem lépe orientovali v principu fungování mikrovlnné trouby. Nyní víte, co umí lépe než běžná trouba a elektrický sporák a co ne a jaké akce jsou při práci s mikrovlnnou troubou obecně nepřijatelné.

V kontaktu s

Hezký den všem čtenářům blogu. Dnes si povíme něco o nepostradatelném pomocníkovi v kuchyni – mikrovlnné troubě. Jsem si jist, že tento spotřebič pomáhá mnoha ženám v domácnosti. Víš o ní o všech? užitečné funkce? Podívejme se, zda může být mikrovlnná trouba nebezpečná, princip fungování zařízení. Jaké typy modelů dnes existují?

Souhlas, ale toto zařízení nám výrazně usnadňuje život. A snadnost použití umožňuje, aby ji zvládly i děti. Mikrovlnná trouba je skvělá úspora času. Misku polévky můžete ohřát za pár minut. A rozmrazte jídlo za 5-30 minut. Mnoho lidí používá spotřebič výhradně k rozmrazování a ohřevu. A marně se v něm dají vařit velmi chutná jídla. A pokud je zařízení s konvekcí - dokonce i troubou. Ale o tom více v článku " co se dá vařit v mikrovlnce».

Princip fungování zařízení je poměrně jednoduchý. Srdcem každé mikrovlnné trouby je magnetron. Mikrovlnná frekvence pro domácí účely - 2450 MHz. Výkon magnetronu v moderních zařízeních je 700-1000 W. Aby nedošlo k přehřátí magnetronu, je vedle něj často instalován ventilátor. Kromě chlazení magnetronu také cirkuluje vzduch uvnitř pece. To také pomáhá rovnoměrněji ohřívat jídlo.

Mikrovlny jsou přiváděny do trouby přes vlnovod. Jedná se o kanál s kovovými stěnami. Jsou to ty, které odrážejí magnetické záření. Působením mikrovln se molekuly v potravině začnou rychle pohybovat. Mezi nimi vzniká tření, v důsledku čehož se uvolňuje teplo – vzpomeňte si na fyziku.

Je teplá a slouží k ohřátí jídla. Zvláštností mikrovln je, že neproniknou hlouběji než 3 cm.Zjednodušeně řečeno se zbytek produktu ohřeje od povrchové vrstvy. Teplo proniká dále díky tepelné vodivosti. Výrobek je umístěn na otočné desce. Neustálé odstřeďování je také navrženo pro rovnoměrné vaření. Našel jsem pro vás vizuální video, které ukazuje, jak mikrovlnka funguje.

Před mikrovlnami nás chrání dvířka mikrovlnky. Navíc poskytuje přehled. Má speciální design – skládá se ze skleněných desek, mezi kterými je kovová síťka. Taková mřížka dokonale odráží mikrovlny do vnitřku trouby. Malé otvory vám umožní sledovat vaření, ale zabrání vniknutí mikrovln.

Na obvodu dveří je připevněno speciální těsnění. Chrání nás také před mikrovlnami. Pokud je těsnění poškozeno, zařízení nelze použít.

Protože kov odráží mikrovlny, nádobí z něj obvykle není vhodné pro vaření v troubě. Obecně jsem se také hodně naučil o funkcích používání různých pokrmů. Popsáno v článku "".

Kdo vymyslel tento "zázrak"?

Po rozebrání mikrovlnného zařízení a jeho fungování si udělejme krátký historický exkurz.

Za toto zařízení vděčí hostesky americkému inženýrovi P.B.Spencerovi. Byl to on, kdo patentoval mikrovlnnou troubu v roce 1946. Předpokládá se, že k objevu došlo náhodou. Spencer vyrobil radarové zařízení. A jednoho krásného dne při experimentu s magnetronem rozpustil v kapse čokoládovou tyčinku. Tak byla objevena unikátní vlastnost magnetronu – ohřívat jídlo.

Pro běžné ženy v domácnosti v Evropě byla mikrovlnná trouba k dispozici až v roce 1962. Poté japonská firma Sharp začala vyrábět domácí mikrovlnné trouby pro ohřev jídla. V Sovětském svazu se k používání jednoduchých hospodyněk dostala ještě později. Teprve v roce 1978 bylo toto zařízení spuštěno pro masy. Ne každý si to však mohl dovolit. První mikrovlnné trouby stojí asi 350 rublů. Průměrný plat byl pouze 200 rublů.

Postupně se ceny těchto výrobků snižovaly. Design zařízení byl vylepšen. Objevily se mikroprocesory, které umožňovaly volit různé režimy vaření. V troubě začali nejen ohřívat jídlo. Nebo je použijte k jejich rozmrazování, ale i vaření. Když se mikrovlnné trouby začaly vybavovat grilem, stal se tento přístroj ještě populárnějším. Nejnovější technologií jsou konvektomaty. V takové mikrovlnné troubě můžete vařit nejsložitější pokrmy. Díky konvekci se ze spotřebiče stane plnohodnotná trouba.

Co jsou to mikrovlnné trouby?

Nyní si povíme o různých typech tohoto zařízení. To vám pomůže udělat správnou volbu, pokud si chcete pořídit mikrovlnnou troubu. Podmíněně veškeré elektrospotřebiče tohoto typu lze rozdělit na:

s grilem;

s konvekcí;

s invertorem;

s rovnoměrným rozložením mikrovln;

mini mikrovlnky.

A nyní podrobněji o vlastnostech každého typu.

Mikrovlnná trouba s grilem

Tato trouba je vybavena topným tělesem. Takové prvky jsou dvou typů: deset a křemen. Topné těleso lze instalovat na různá místa. Může být nahoře, na boční stěně, nakloněný atd. Teng je spolehlivý a má nízkou cenu.

Křemenné topné těleso lze instalovat pouze v jedné poloze. Je umístěn v horní části trouby. Je výkonnější než deset, nezabere mnoho místa a snadno se čistí. Má to ale i nevýhody. Kamna s ním jsou dražší a méně spolehlivá.

Mikrovlnná trouba s funkcí grilu umožňuje vařit maso se zlatohnědou kůrkou. Připravte si kebab a horké sendviče.

Mikrovlnná trouba s konvekcí

Přítomnost tohoto režimu bude užitečná pro ty, kteří rádi pečou. Mikrovlnná konvekce umožňuje vařit horkým vzduchem. Koluje kolem misky. Díky tomu se propeče rovnoměrněji. To je důležité zejména při pečení. Zařízení v tomto případě pracuje v mikrovlnném a konvekčním režimu. Potraviny se vaří rychleji, takže se vitamíny lépe uchovávají.

Mikrovlnná trouba s invertorem

V běžné mikrovlnné troubě je výkon regulován periodickým zapínáním/vypínáním mikrovlnného záření. V důsledku toho potraviny často vysychají. Invertorové ovládání umožňuje plynulou regulaci výkonu. Za to je zodpovědný vestavěný střídač. Toto nepřetržité vystavení mikrovlnné energii zachovává texturu a všechny živiny jídla.

Invertorové mikrovlnné trouby fungují téměř jako trouby. Jídlo se připravuje přirozeně bez přehřívání. Tento typ domácích spotřebičů se objevil nedávno a stal se velmi rychle populární.

S rovnoměrným rozložením mikrovln

Nevýhodou mikrovlnných elektrospotřebičů pro domácnost je nerovnoměrné rozložení mikrovln. V důsledku toho může být jídlo v jedné části příliš horké a ve druhé mírně teplé. To je způsobeno koncentrací mikrovln v jedné části nádobí. Aby výrobci tuto nevýhodu odstranili, začali používat tři zdroje záření místo jednoho.

To distribuuje mikrovlny různými směry. Odrážejí se od stěn trouby a pronikají do výrobku ze všech směrů. Technologie I-wave je dnes velmi populární. Poskytuje spirálové šíření mikrovln. Teplo proniká jak na okraje misky, tak do středu. Pozornost je věnována i provedení vnitřní stěny mikrovlnky. Pomáhá odrážet mikrovlny v celém vnitřku zařízení.

Mini mikrovlnky

Obvykle se jedná o sólo trouby, které jsou určeny k rozmrazování a ohřívání potravin. Dají se v nich vařit jen ta nejjednodušší jídla. Obecně k tomu nejsou určeny. Hlavní výhodou takovéto mikrotrouby je její velikost. malé mikrovlnky nemají ani otočný talíř.

Tato trouba šetří energii a v kuchyni nezabere mnoho místa. Pokud v něm plánujete jídlo pouze ohřívat nebo rozmrazovat, je to ta nejlepší volba.

Vestavné mikrovlnné trouby

Samostatně bych vyzdvihl vložené modely. Mohou být konvekční, grilovací, invertorové nebo s rovnoměrným rozložením mikrovln. Hlavní výhodou je design. Můžete si vybrat jak stylové, tak jednoduše ergonomické modely. Skvěle zapadne do každé kuchyně a stane se dokonce jejím vrcholem.

Nejčastěji se mikrovlnná trouba umísťuje do nástěnných skříní. Jedná se o horní řadu nábytku nad pracovním prostorem. Mikrovlnnou troubu lze sice zabudovat i do spodní části, ale vše záleží na osobních preferencích. Je velmi vhodné umístit vestavěná zařízení do sloupce nad sebou. Většina modelů vestavných trub má rozměry g / š - 60 cm x 35 cm. Další podrobnosti o nich jsem podepsal v článku “ vestavěná mikrovlnná trouba».

Z velké části je tato technika multifunkční. Vestavěné modely mají dotykové ovládání, několik režimů vaření a výkonu. Dveře v takových zařízeních se mohou otevírat doleva nebo doprava. Je to velmi pohodlné, můžete si vybrat zařízení pro konkrétní místo v kuchyni. Aby otevírací dveře nepřekážely.

Doufám, že vám moje recenze pomůže při rozhodování o koupi nového pomocníka. Co se týče škod, o tom je spousta protichůdných informací. Najdete zde články o záření způsobujícím rakovinu atd. Žádám vás, abyste nepropadali panice. Mikrovlny samozřejmě mohou mít vliv na naše tělo. Proto při vaření raději nebýt v blízkosti mikrovlnky.

Hlavní je nesušit v něm svou milovanou kočku...

Author

August 16,2022

Leave a Reply