January 12,2023 Post by : Alena Steinerová

Knedlíková příloha v mikrovlnné troubě recept

Seznam potravin, které je nebezpečné ohřívat v mikrovlnné troubě

Mikrovlnná trouba je neocenitelnou součástí mnoha domácností, usnadňuje a urychluje přípravu jídla, talíř polévky je ohřátý během minuty. Přesto má práce s oblíbenou mikrovlnkou svoje pravidla, která je dobré znát. Nepatří do ní nejen některé nádoby, ale také často oblíbené potraviny. Co bychom tedy v mikrovlnné troubě ohřívat rozhodně neměli?

Za prvé bychom tam neměli pokrmy dávat v plastových nádobách, protože by se z nich při procesu ohřívání mohly do jídla uvolňovat zdraví škodlivé látky. Výjimkou jsou speciální plastové misky do mikrovlnné trouby z polypropylenu, které snášejí vysokou teplotu. Také tam nepatří kovové nádobí, alobal ani nádobí třeba se zlaceným dekorem, protože mikrovlnné záření se od kovu odráží, a v mikrovlnce by vám to pěkně jiskřilo.

A jaké jídlo do mikrovlnky nepatří?

Žádné jídlo ve velkém množství, protože mikrovlnná trouba ohřívá nerovnoměrně. Velké množství je proto lepší ohřát na sporáku nebo v klasické troubě. Do mikrovlnky dáváme menší množství jídla, typicky po jedné porci. Také bychom v ní žádné jídlo neměli ohřívat více než jedenkrát a místo prudkého ohřevu je lepší mikrovlnku nastavit spíš na menší výkon a o pár minut delší čas, kvůli likvidaci případných škodlivých bakterií. Přesto ani s dodržením všech zásad do mikrovlnky nepatří tyto pokrmy:

Brambory - tahle oblíbená příloha při ohřátí ztrácí svoji chuť, a navíc hrozí, že pokud po prvotním uvaření dlouho chladly při pokojové teplotě, vytvoří se v nich nebezpečný botulotoxin, na který ohřev v mikrovlnce rozhodně nestačí. Proto je lepší udělat si brambor jen tolik, kolik zvládnete najednou sníst, a nenechávat je na později.

Rýže - do mikrovlnky nepatří z podobného důvodu jako brambory. I po uvaření v ní mohou přežívat škodlivé bakterie, které se, hlavně pokud ji urychleně nezchladíte, začnou množit. Následný ohřev v mikrovlnné troubě tento problém nevyřeší, takže je opět lepší udělat si rýžovou přílohu k jídlu vždy čerstvou.

Může vás zajímat Zdraví Škodí mikrovlnka zdraví? Jaká jsou rizika potravin ohřívaných mikrovlnami Domov a bydlení Je ohřívání pokrmů v mikrovlnné troubě bezpečné?

Kuřecí maso - ohřívat již uvařené nebo pečené kuře je možné, ale je potřeba, aby se řádně a rovnoměrně prohřálo. Nesmí v něm totiž zůstat žádné škodlivé bakterie, které by mohly způsobit zdravotní potíže. Rovnoměrné a důkladné prohřátí ale zajistí spíš klasická trouba, proto jí dejte v tomhle případě přednost.

Houby - tato specifická potravina se opětovným ohřevem stává méně stravitelnou, což může být problém, protože houby obecně nepatří mezi lehce stravitelné pokrmy. Na vině je změna složení bílkovin, ke které při ohřevu dochází. Pokud by navíc houby byly po přípravě dlouho při pokojové teplotě, mohly by se v nich pomnožit škodlivé bakterie, které by se mikrovlnným ohřevem nezničily. Houby proto snězte hned po primární přípravě, a pokud vám nějaké zbudou, dejte je do ledničky a později snězte raději studené.

Celer, červená řepa, špenát - tyto výborné a zdravé potraviny obsahují dusičnany, které jsou zdraví neškodné, ovšem při mikrovlnném ohřevu se z nich stávají rakovinotvorné nitrosaminy. Pokrmy z těchto surovin proto raději ohřejte na normálním sporáku.

Celé vejce může v mikrovlnce způsobit mimořádnou paseku. Zdroj: rebrova irina /

Vejce - již připravená vajíčka se po opětovném ohřátí stávají toxickými, takže je neohřívejte vůbec, ani v mikrovlnné troubě, ani jinak. V mikrovlnce nezkoušejte ani vařit vajíčko natvrdo, protože by se v něm při zahřívání vytvářela pára, která by způsobila jeho explozi. V lepším případě byste museli čistit mikrovlnku, v horším by vám natlakované horké vajíčko mohlo při vyndávání bouchnout rovnou do obličeje.

Zdroje:

Jídlo lze ohřát i bez mikrovlnky. A bude jako čerstvě uvařené

Jídlo lze ohřát i bez mikrovlnky. A bude jako čerstvě uvařené

Tipy a inspirace

Lidé často ohřívají jídlo v mikrovlnce, jde to ale i jinak / Shutterstock

Někdo mikrovlnku nemá, protože se mu nevejde do kuchyně, jiný zase proto, že této moderní vychytávce zkrátka nevěří. Pokud si lámete hlavu nad tím, jak si zbytky od oběda či večeře ohřát i bez mikrovlnné trouby, máme pro vás řešení. Jde to úplně bez problémů a ani nepoznáte, že jde o ohřívané jídlo.

Dříve se domácnosti musely obejít bez mikrovlnné trouby. Přitom i tehdy lidem zůstávaly zbytky jídel a i tehdy si je potřebovali ohřát. Není proto třeba panikařit. I bez mikrovlnky si můžete jídlo ohřát. A co víc, bude chutnat jako čerstvě uvařené.

Jak na ohřev jídla bez mikrovlnky

Každý druh potraviny vyžaduje při ohřevu něco jiného. Někdy je nejlepší ohřát potraviny v páře, jindy se zase lépe hodí klasická pečící trouba, pánev nebo hrnec s trochou vody. Poradíme, jak na to.

Knedlíky

Pokud se chystáte ohřívat knedlíky, jednoduše si pořiďte pařáček a knedlíky všech druhů snadno a rychle ohřejete na páře.

Obiloviny, luštěniny

Na dno kastrůlku nebo nejlépe nepřilnavé pánve dejte maličko vody a vložte přílohu, kterou chcete ohřát. Dejte na mírný plamen, přiklopte pokličkou a po chvilce promíchejte. Pak pokličku odklopte a nechte zbytek přebytečné vody odpařit. Jídlo se tak prohřeje, nepřipálí a nevysuší. .

Karbanátky, řízky

Když řízky a karbanátky připravujete, upečte či usmažte jen množství, které se chystáte sníst. Zbytek syrového polotovaru uchovejte v ledničce v uzavřené nádobě. Druhý den bude stačit jen vytáhnout jídlo z ledničky a osmažit nebo upéct čerstvé v troubě. Pokud už ale máte řízky i karbanátky hotové a potřebujete je ohřát, zkuste to v páře, případně s trochou tuku na pánvi. Osvědčil se i další způsob, a to pomocí kastrolku s trochou vody. Nahoru dejte pokličku, ale obráceně, navrch dejte řízek či jiné maso, přikryjte další pokličkou nebo alobalem a za chvilku máte hotovo.

Zapečená jídla

Můžete postupovat stejně jako u předchozího způsobu tak, že zapékáné jídlo rozdělíte před pečením do vícero menších nádobek. Praktické jsou třeba zápékací mísky na jednu porci, ze kterých rovnou jídlo jíte a ušetříte tak i nádobí. Pokud máte jídlo už zapečené, studené a chcete ho ohřát, stačí jídlo pokropit vodou, zakrýt pekáč alobalem a dát do trouby, kterou jste právě zapnuli. Jídlo se bude pozvolna prohřívat během doby, kdy se bude rozehřívat trouba. Díky alobalu a postříkání vodou se pokrm nevysuší a dobře se prohřeje i uvnitř.

Pečené kuře

Jednotlivé porce těsně před ohříváním zabalte do alobalu a vložte je do trouby vyhřáté na 230 °C asi na 20 minut.

Bramborová kaše

Bramborovou kaši nejlépe zahřejete ve vodní lázni. Aby neokorala na povrchu, což se klidně může stát, přelijte ji slabě horkým mlékem nebo trochou rozpuštěného másla. Pokud jde o klasické brambory, ty jsou nejchutnější ohřívané na tuku. Když je navíc nakrájíte na tenké plátky, vytvoří se na nich i lahodná kůrčička, což vůbec není na škodu.

Těstoviny s omáčkou

Těstoviny smíchané s omáčkou nebo třeba boloňské špagety přendejte do zapékací misky a asi na 20 minut je vložte do trouby rozehřáté na 180 °C. Můžete je také ohřát v hrnci na mírném ohni. Pokud nemáte dost omáčky, přidejte trochu vody, vývaru nebo mléka.

Těstoviny

Zbyly vám uvařené těstoviny, které chcete použít jako přílohu třeba ke guláši? Ohřát je můžete snadno. Větší hrnec naplňte vodou a uveďte ji do varu. Těstoviny nasypejte do nejlépe kovového sítka a ponořte je do vařící vody na přibližně 30 sekund. Získají tak zpět požadovanou strukturu i teplotu.

Pizza

Pokud máte doma velký toastovač na zapékání baget, není nic snazšího než pizzu přeložit naplní k sobě a zapéct. Jde to ale i jinak. Stačí rozehřát nepřilnavou pánev na střední teplotu, vložit pizzu, zakrýt pokličkou a ohřívat 2 až 3 minuty. Potřebujete-li ohřát celou pizzu, vyložte plech pečícím papírem, vložte na něj pizzu a pečte v troubě na 230 °C přibližně 10 minut, dokud nezačne sýr probublávat. Pizza pak bude dokonale křupavá.

Tip: Užitečným pomocníkem pro ohřev jídla je také rýžovar. I když je tento přístroj primárně určený k vaření rýže (a dalších obilovin), praktický je právě i pro ohřívání jídel. Využívá systému páry a včas se vypne, takže se vám jídlo nemůže připálit. Následně ho pak umí uchovávat teplé po delší dobu.

Knedlíková příloha v mikrovlnné troubě recept

Postup

Housky nakrájejte na kosticky, dejte je do mikrovlnné kulaté nádoby (ø asi 20 cm) a posypte je krupicí. Oddelte zloutky od bílku, zloutky rozmíchejte v mléce, lehce osolte a nalejte na housky. Dobre promíchejte. Z bílku uslehejte sníh a zapravte jej do knedlíkové hmoty. Vlnte na minimálne 700 W 4 minuty. Presvecte se ze hmota ztuhla, vyklopte ji na talír a dejte zpet do nádoby horní stranou dolu. Vlnte jeste asi 1-2 minuty. Po této dobe by mel být "knedlík" hotov. Pokud ne, pridávejte cas vlnení po minutách - kazdá mikrovlnka pece jinak. Vyklopte z formy a rozkrájejte jakko dort. Hodí se jako príloha namísto bezného knedlíku. Lze ohrívat ale nejlépe v páre. Ohrátý v mikrovlnce je dost tvrdý.

Recept je z kategorií: Knedlíky

Nahlásit recept

Author

January 12,2023

Leave a Reply