April 27,2022 Post by : Alena Steinerová

Jak vybrat nejlepší elektrický, plotýnkový a indukční vařič Recenze a Test 2021

Přemýšlíte nad výběrem nového kuchyňského vařiče? Nevíte, jestli vybrat vařič elektrický, plynový nebo indukční? Poradíme vám, jaký z nich se hodí do malé kuchyně, na chatu nebo do domácnosti, kde se pohybují děti a potřebujete zachovat co nejvíc bezpečí. Prozradíme i tipy, jak si poradit s nádobím, které nefunguje na indukci nebo jak vypočítat elektrickou spotřebu. Čeká vás také pětice recenzí, které vám usnadní výběr nejlepšího elektrického či plynového vařiče přesně pro vaše potřeby.

Bez možnosti uvařit si jídlo si snad nikdo z nás neumí představit funkční kuchyň. A to ani v případech, kdy zrovna probíhá rekonstrukce ve vašem bytě, nebo plánujete odjet na víkend na chatu. Pro tyto případy je klasický vařič výbornou volbou, která není náročná na finance a dokáže vám uspokojivě vynahradit varnou desku.

Recenze vařičů

Tento šikovný kuchyňský spotřebič můžete využít pro různé situace a v nejrůznějších místech. Cenová relace je velmi rozdílná, proto se vyplatí něco si o nich načíst, abyste vybrali nej vařič přesně pro vás. Byla by škoda šetřit na zařízení, které by vám nestačilo, nebo zbytečně zainvestovat do přístroje s mnoha funkcemi, které ve výsledku nebudete využívat. Pročtěte si naše recenze na indukční, plynové i elektrické vařiče. Věříme, že vám pomohou zvolit si správný kousek.

Sencor SCP 2254BK

Typ elektrický Materiál plotýnek litinové Počet plotýnek 2 Příkon 2250 W Rozměry v cm 48 x 28 x 8,2 Hmotnost 4,9 kg Časovač ne Displej ne Délka kabelu 0,8 m

První zástupce v našich recenzích je vařič Sencor SCP 2254BK. Seženete ho už za necelých 700 Kč a bude se perfektně hodit do malé studentské kuchyně nebo na chatu. Milovníky elegantního designu asi neuchvátí, ale k dobru mu přidává matná černá barva, která přece jen působí lépe než klasický bílý spotřebič. Pokud byste o bílý odstín stáli, můžete si ho pořídit, na trhu je dostupný i v této variantě.

Model má dvě plotýnky o průměru 15 a 18 cm, takže bude dostatečný pro občasné nebo jednodušší vaření. Pokud by se vám povedlo nechat překypět obsah hrnce, zachytí ho žlábek podél obvodu. Výrobek se ovládá pomocí dvou otočných knoflíků na přední straně. O ohřívání plotýnek vás informuje dvojice diod, které při provozu svítí. Spotřebič je vybaven ochranou proti přehřátí, proto se nemusíte bát nehod nebo požárů. Na spodní straně najdete protiskluzové nožky, které přispívají ke stabilitě a lepšímu přilnutí na kuchyňské lince. Další funkce už na něm ale nehledejte. Nemá časovač ani displej.

Výhoda tohoto zařízení se skrývá hlavně v jeho jednoduchosti a nízké ceně. Ovládání je skutečně prosté a zvládne ho naprosto každý. Jedná se o elektrický vařič s litinovými plotýnkami, takže je potřeba počítat s dostatkem času na rozehřátí a bohužel i výraznějšími tepelnými ztrátami, které se projeví na účtech za energii. Ačkoliv ušetříte na pořizovacích nákladech, budete muset využít hodně elektřiny. Pozor si také dejte na to, abyste se o něho nespálili. Dle uživatelů se při vaření rozehřívá kompletně celá kovová konstrukce.

Tento dvouplotýnkový elektrický vařič se dobře čistí a na údržbu je poměrně nenáročný. Pokud hledáte spotřebič, který budete často přenášet, může vás překvapit jeho vyšší hmotnost (4,9 kg). Ta je dvakrát taková v porovnání s běžným vařičem se sklokeramickou deskou. Pro přemisťování tedy moc vhodný není. Budete-li ho mít přímo na lince, počítejte s délkou kabelu jen 0,8 m, čímž se ale od většiny těchto přístrojů nijak neodlišuje.

levný

příjemný design

jednoduchý na obsluhu

dlouho se nahřívá

vysoké energetické ztráty

Vigan SKV2X

Typ elektrický Materiál plotýnek sklokeramické Počet plotýnek 2 Příkon 2000 W Rozměry v cm 46,8 x 24,7 x 7,1 Hmotnost 2,6 kg Časovač ne Displej ne Délka kabelu 0,76 m

Zástupce elektrického vařiče se sklokeramickými plotýnkami představuje Vigan SKV2X. V porovnání s předchozím modelem nabízí menší celkový příkon 2 000 W, ale protože se může pochlubit sklokeramickou deskou, je mnohem účinnější než klasický litinový vařič a tepelné ztráty rozhodně nejsou tak velké.

Cenově se pohybuje okolo 800 Kč, proto si jeho koupi může dovolit i méně majetný člověk. I díky své ceně se bude hodit na chatu nebo na studentské koleje, kde nechcete investovat do dražšího vybavení. Model disponuje dvěma plotnami o průměru 16 a 19 cm. Jejich povrch je vyrobený ze speciálního krystalického skla a snadno se udržuje a čistí.

Ovládá se klasicky pomocí dvou otočných knoflíků. Dvojice diod pak upozorní na to, že se plotýnky zahřívají. Funkční vybavení opět není nijak bohaté. Vystačit si musíte s pojistkou proti přehřátí, která vařič vypne, jakmile by teplota dosáhla kritického bodu. Vařič se ve srovnání s litinovými deskami zahřívá velmi rychle, což považujeme za jeho nejdůležitější vlastnost.

Designově nepůsobí tak elegantně, jako předchozí zařízení od Sencoru. Tělo má z broušeného nerezu, ploténky jsou červeně zbarvené, ovládací prvky pak v podobě nejobyčejnějších knoflíků se značenými stupni. Dle recenzí ale víme, že potisk je velmi nekvalitní a po pár použitích se setře.

Dvouplotýnkový sklokeramický vařič váží jen 2,6 kg, což ocení všichni, kteří ho budou chtít přenášet. Délka přívodního kabelu však činí pouhých 76 cm, proto se připravte na možné komplikace. I přes některé mínusy můžeme vařič Vigan prohlásit za vítěze dnešního testu, a to zejména v poměru cena/výkon.

levný

rychle se rozehřeje

menší energetické ztráty než litinový vařič

snadná údržba

krátký přívodní kabel

nekvalitní potisk ovládacích knoflíků

průměrný design

De Gusto Safe Touch SM22-A32

Typ elektrický Materiál plotýnek indukční Počet plotýnek 1 Příkon 2000 W Rozměry v cm 36 x 28 x 7 Hmotnost 2,6 kg Časovač ano Displej ano Délka kabelu 1,5 m

Moderní vařič De Gusto Safe Touch SM22-A32 zaujme na první pohled svým povedeným designem v elegantním černém provedení. Řadí se mezi výrobky indukční, proto očekávejte minimální plýtvání energií a pohodlnou údržbu. Tento typ je však pouze jednoplotýnkový, a tak ho ocení spíš single jedinci. Na velké vaření ho moc neužije.

Pro vaření budete využívat indukční desku s krásnou jednolitou úpravou, která se perfektně čistí. Ačkoliv je k dispozici jen jedna plotna, s příkonem 2 000 W můžete počítat s velmi výkonným zařízením. Na plotnu můžete umístit hrnec či pánev s rozpětím průměru 12-30 cm. Protože se jedná o indukci, kde zahřívá pouze dno dané nádoby, únik energie je naprosto minimální.

Model De Gusto Safe Touch vyniká zejména zajímavým způsobem ovládání. K tomu slouží ovládací panel s displejem umístěný na dolní části vařiče. Nelze na něm nastavit jednotlivé tepelné hodnoty nebo stupně, ale je třeba vybrat si z některý z 8 přednastavených programů. Jsou to tyto: Hot pot (Hot pot), Fry (Smažení), Barbecue (Opékání), Low Fire (Pomalé vaření), Soup (Polévky), Rice (Vaření rýže), Water (Rychlé vaření) a Porridge (Dušení).

Co se dalších funkcí týká, zařízení disponuje časovačem, který ovládáte pomocí senzorových tlačítek + a – na spodní části panelu a tlačítka Timer. Nastavit můžete časovou jednotku od 1 minuty až do 240 minut. Nejprve je třeba zvolit daný program, poté Timer a dále pak nastavit požadovaný čas, po kterém se provoz vypne.

Z dalších funkcí tu máme Alarm, který upozorní na objekty položené na varné ploše. Zvukový signál se ozve i v případě, že na desku umístíte nádobí o průměru menším než 12 cm. Spotřebič se může pochlubit automatickým přerušením ohřevu, když nádobu odděláte z desky. Počítat musíte samozřejmě s tím, že budete moct využívat pouze nádobí vhodné na indukci (železné, smaltované či nerezové).

Tento kuchyňský pomocník váží pouhých 2,6 kg a s rozměry 36 x 28 x 7 cm nebudete mít problém s jeho přenosem či uskladněním. Velmi potěší i dlouhý elektrický kabel o délce 1,5 m, který výrazně usnadní umístění zařízení ve vaší kuchyni. Jako jednu z nevýhod spotřebitelé uvádějí hlasitý ventilátor, který celý spotřebič ochlazuje. Ten je často v provozu i po dokončení vaření. S tímto problémem se však potýká většina indukčních desek.

zajímavé vařící programy

časovač

indukce šetří energii

velká pracovní plocha

dlouhý el. kabel

vyšší cena

hlučnost

Campingaz Camping Kitchen 2

Typ plynový Materiál plotýnek plynové/kovové Počet plotýnek 2 Příkon / Rozměry v cm 49 x 35 x 10 Hmotnost 3,5 kg Časovač ne Displej ne Délka kabelu /

Jako představitele plynových vařičů jsme vybrali Campingaz Camping Kitchen 2. Jak už vyplývá z jeho názvu, je tento vařič určený hlavně pro využití při kempování nebo do karavanu, samozřejmě lze ale používat i v klasické kuchyni nebo na chatě. Počítejte však s tím, že se neobejdete bez plynové bomby.

Plynový pb vařič je kompatibilní s 2 kg, 5 kg a 10 kg propan butanovou lahví nebo lahví R907. Výrobce připojení k vývodu zemního plynu vyloženě nezakazuje, ale nelze ho doporučit. Pro připojení k bombě vždy využívejte ověřenou připojovací sadu od výrobce Campingaz. Ta bohužel není součástí balení a budete si ji muset zvlášť dokoupit. Stejně tak bude potřeba zainvestovat do propan-butanové bomby.

Propan-butanový cestovní vařič je vyrobený z nerezové oceli a poskytuje varnou plochu se dvěma hořáky, na které můžete současně umístit hrnce s průměrem až 24 cm. Nad hořákem je drží smaltované ocelové podpěry, které zároveň chrání plamen před zhasnutím větrem nebo průvanem. Stejně jako u běžných plynových sporáků je můžete kdykoliv odejmout a usnadnit si tak čištění. Dokonce je lze mýt i v myčce nádobí.

Spotřebič se ovládá pomocí dvou knoflíků, se kterými regulujete množství plynu. Vařič nemá zabudovaný automatický startér s jiskrou, proto k zapálení plynu budete potřebovat zápalky nebo zapalovač. Můžete ho však využít všude, kde není přístup k elektřině, třeba v obytné dodávce nebo na chatě, kde není zavedený proud.

K cestování ho předurčují i poměrně kompaktní rozměry 49 x 35 x 10 cm, váha 3,5 kg a nerezový kryt, který při přenosu nebo v době, kdy nevaříte, chrání plynové kartuše a zabrání zbytečnému znečišťování. Když víko zavřete a zajistíte bezpečnostním ocelovým zámkem, stane se z přenosného plynového vařiče sympatický kufřík, dokonce i s držadly pro jednodušší manipulaci.

Protože se tento kufříkový plynový vařič obejde zcela bez elektrické energie, nepřekvapí absence nejrůznějších funkcí, kontrolek nebo displeje. Jeho variabilitu ocení všichni milovníci dobrodružného cestování, kempování nebo ti, kteří upřednostňují rychlé a pohodlné vaření na plynu.

skvělý na cestování

kvalitní konstrukce vhodná pro přenos

snadné čištění

připojuje se jen na plynovou bombu

žádné funkce

Gorenje ICE3500DP

Typ elektrický Materiál plotýnek indukční Počet plotýnek 2 Příkon 3500 W Rozměry v cm 60,5 x 37 x 4,5 Hmotnost 4,8 kg Časovač ano Displej ano Délka kabelu 1 m

Žijete-li v přesvědčení, že kuchyňský vařič jakožto náhradní řešení varné desky musí mít podobu klasického dvou plotnového vařiče a designově potěší maximálně lidi s mizerným vkusem, jste na omylu. Důkazem vám budiž vařič Gorenje ICE3500DP, který svým minimalistickým vzhledem může bez obav konkurovat nejmodernějším kuchyňským spotřebičům. Mimo to podává i skvělý výkon a vařit se vám na něm bude opravdu výtečně. To ovšem není zadarmo. Tento povedený kousek vás vyjde zhruba na 4 000 Kč.

Indukční sklokeramická deska Gorenje vás okouzlí svým elegantním černým provedením. Má trochu větší rozměry (60,5 x 37 cm) než předchozí typy v recenzi, zato je ale úžasně tenká (4,5 cm). Na desce se nachází dvojice varných zón s průměrem 12 a 20 cm. Vařič funguje na indukci, proto počítejte s pořízením odpovídajícího nádobí nebo podložkou na indukční vařiče.

K ovládání slouží dotykový ovládací panel na dolní straně desky. Vybrat si můžete z vaření na 7 různých úrovních výkonu, které určujete dotykovým ovádáním na panelu. Ty rozpálí desku od 60 °C do 240 °C, přičemž se jednotlivé úrovně zobrazují na maličkém displeji. Zařízení disponuje i funkcí časovače, která po vámi určeném čase ukončí proces vaření. Indukční desky jsou všeobecně nejbezpečnější, protože se nikdy nerozpálí celé. Přesto je zde k dispozici dětský zámek, kterým bezpečnost pojistíte.

Vařič od Gorenje představuje perfektní volbu pro milovníky minimalistického designu, kteří hledají spolehlivý výrobek od známé značky a nebojí se si za kvalitu připlatit. Získáte nejen kvalitní produkt, ale také elegantní doplněk do vaší kuchyně.

krásný design

známá a spolehlivá značka

velmi výkonný

snadné čištění

dostatek funkcí

dlouhý kabel

vysoká cena

Jak vybrat vařič?

Na tyto názvy v souvislosti s vařením nejspíš narazil každý. Často se však používají nesprávně a různě se pletou. Víte, jaký je v nich vlastně rozdíl?

Varná deska

Samostatný spotřebič, který můžete umístit zvlášť v kuchyni, a to kamkoliv, kde se vám u něho bude dobře pracovat a kde máte přívod k plynu nebo elektrice. Využívá se hlavně v moderních domácnostech s vestavěnými spotřebiči, kde by sporák nepůsobil dobře. Navíc máte velkou možnost výběru mezi různými typy.

Pokud by vás více zajímalo téma varných desek, věnovali jsme se mu podrobněji v tomto článku.

Trouba

Trouba může být samostatná a nemusí být vůbec pohromadě se sporákem. Opět vítězí v domácnostech s vestavěnými spotřebiči a nábytkem. Na rozdíl od kompletního sporáku ji můžete umístit vyvýšeně do úrovně prsou a pohodlněji ji obsluhovat.

Sporák

Spotřebič, který spojuje v jednom jak troubu, tak varnou desku. Bývá vždy levnější, než samostatná trouba a varná deska. V kuchyni zabere málo místa a hodí se všude tam, kde je nedostatek prostoru. Snadno ho zapojíte, nemusíte řešit žádné komplikace v podobě vestavěných spotřebičů. Jen ho postavíte na zem a připojíte k přívodu plynu nebo elektřiny. Dříve jsme se u sporáků setkávali s plynovými troubami, které dnes už z trhu pomalu mizí a nahrazují je trouby elektrické.

Můžeme se setkat i se sporákem bez trouby, kde volné místo pod varnou deskou může sloužit třeba jako prostor pro vytápění místností dřevem. Tato varianta ale není moc běžná.

Vařič

Alternativou ke sporáku nebo varné desce mohou být vařiče. Rozdíl je hlavně v ceně a velikosti. Jsou menší, levnější a také méně výkonné. Využijí je ti, kteří vaří svátečně nebo z nějakého důvodu nemají momentálně možnost běžnou troubu používat.

Kde vařič využijete?

Vařiče představují šikovné pomocníky pro různé situace, které vyžadují vaření v komplikovanějších podmínkách. Kde všude se vám budou hodit?

V malém bytě

Ať už bydlíte ve spolubydlení s přáteli, na studentské koleji nebo v garsonce, možná vaše kuchyň není zrovna podle vašich představ. Ne každý si může dovolit prostornou linku se všemi spotřebiči, které by mu usnadnili práci. Pokud je to váš případ, vařič se vám rozhodně bude hodit. Můžete ho umístit kamkoliv na vaši kuchyňskou linku a v případě nutnosti ho uložit do skříně.

Na chatě

Jste šťastnými majiteli chaty nebo chalupy, kam rádi vyrážíte o volných víkendech či na delší dovolenou? Kuchyň, kterou využíváte jen částečně, není potřeba vybavovat drahými spotřebiči, takže v tomto případě určitě vařič oceníte.

Do obytného auta

Láká vás dobrodružné cestování v obytné dodávce? Pro víkendové vaření i třeba půlroční cesty se bez vybavené kuchyňky neobejdete. Vařič vám poskytne skvělou možnost, jak si uvařit kdekoliv a kdykoliv. V obytných autech se nejčastěji využívá plynový vařič, který napojíte na plynovou bombu.

Do dílny a terénu

Pokud pracujete v terénu nebo na různých místech venku, vařič se vám bude hodit například do pracovní buňky, kde si tak můžete snadno ohřát oběd.

Alternativní variantou na kratší cestování tvoří outdoorové vařiče s kartuší, které fungují na plyn nebo benzín. Bývají maličké a snadno je sbalíte do batohu. Tuto skupinu si blíže probereme později.

Jako náhradní řešení

Pokud váš byt či dům prochází rekonstrukcí nebo jste se rozhodli vymalovat a kuchyň máte mimo provoz, bude pro vás vařič skvělou záchranou. Stačí ho jen připojit do elektriky a uvařit si můžete třeba na chodbě.

Typy vařičů

Při výběru vhodného typu se zaměřte hlavně na vaši možnost napájení. Zvolit můžete některý ze dvou hlavních skupin – plynový a elektrický, které se pak dále dělí.

Elektrické

Litinové elektrické vařiče jsou nejlevnější variantou, kterou si můžete vybrat. Pro méně náročné kuchaře a lidi, kteří nevaří často, ale budou stačit. Jejich údržba není komplikovaná, litinové plotny se celkem snadno čistí. Mají však velké nevýhody, mezi které patří velké tepelné ztráty a s tím spojené zbytečné plýtvání energií, dlouho rozpálená plotýnka i po ukončení vaření a hlavně dlouhá čekací doba, než se plotýnka rozpálí. Elektrický vařič reaguje celkem pomalu, a pokud na něm nejste zvyklí vařit, počítejte s tím, že ze začátku to některá jídla schytají.

Sklokeramické

Další poddruh elektrického typu je vařič se sklokeramickou plotýnkou, která se rozžhaví pomocí topné spirály. Na rozdíl od předchozího typu u něho nedochází k tak velkým energetickým ztrátám (počítá se zhruba se 30 %). Hlavní výhodou je snadná údržba, protože plotýnky jsou zapuštěny v jednolité sklokeramické desce. V porovnání s indukční deskou na něm můžete používat jakékoliv nádobí. Počítejte ale s omezenou možností regulování jeho výkonu.

Indukční

Vaření na indukci spojuje výhody všech výše jmenovaných typů. Tepelné ztráty jsou minimální, protože díky magnetické energii plotýnka ohřívá pouze dno hrnce či pánve, nikoliv celý svůj prostor. Indukční vařiče jednoznačně patří mezi nejlepší typ. Jejich deska se také snadno čistí a regulace teploty probíhá okamžitě.

Používání tohoto vařiče je bezpečné, jelikož se valná většina sama vypne, pokud na plotýnce nemáte nádobí. Navíc díky indukci není rozpálená plotna, ale dno nádoby, a tak nehrozí popálení o samotnou desku. V případě, že se na ní vyskytne jiný předmět, vařiče vás často upozorní zvukovým signálem. Nevýhodu má samozřejmě indukce taky, a to hlavně v podobě speciálního nádobí s magnetickým dnem (ne každé můžete na indukci používat) a vyšší ceně.

Dobrá rada: Pokud toužíte po indukčním vařiči, ale nechcete pořizovat nové nádobí, můžete využít adaptér na indukci. Jedná se o magnetickou podložku, na kterou lze umístit jakýkoliv hrnec.

Plynové

Posledním využívaným typem jsou vařiče plynové. Ty ke svému chodu potřebují připojení na zemní plyn nebo plynovou bombu – tento fakt si ověřte před nákupem. Nelze je proto umístit kamkoliv, kde je k dispozici pouze elektrická zásuvka. Elektriku k jeho provozu potřebujete pouze v případě, že si pořizujete model s elektrickým zapalováním. Práce s plynem je rychlá a pohodlná, protože výkon můžete snadno regulovat a zahřívání je okamžité. Mezi velkou nevýhodu patří složitá údržba a čištění. Pod kovovou mřížku rády zapadávají kousky jídla, které odtamtud hůře dostáváte. Plynové kartuše se také po čase začnou zanášet.

Další méně využívané typy

Zakoupit můžete i speciální ponorné vařiče, se kterými připravíte jídlo populární metodou sous vide. Pro tento způsob vaření se potraviny (nejčastěji maso) zavakuuje a dlouho vaří ve vodní lázni při nízké teplotě 55-75 °C. Výsledný pokrm není vysušený, ale velmi šťavnatý a ponechává si maximum ze své chuti.

Mezi další speciality patří vařiče pro wok pánev, které kopírují tvar této asijské pánve, takže ji perfektně zahřívají po celém povrchu. Využijí ho všichni milovníci asijských jídel.

Zvláštní kategorii tvoří i vařiče vhodné pro kempování v přírodě. Mezi takové lze zařadit solární vařič, který funguje na sluneční světlo, lihový, benzínový nebo dřívkový vařič (tzv. dřívkáč).

Outdoorový vařič

Speciálně bychom se v dnešním článku rádi věnovali i skupině vařičů, které nejspíš nebudete využívat v domácnosti, ale rozhodně si zde své místo zaslouží. Mluvíme o vařičích outdoorových, chcete-li turistických.

Jejich využití je jasné. Neobejde se bez nich žádný cestovatel nebo turista, který si rád v přírodě dopřává teplé jídlo, kávu nebo čaj. Že vám vařič může na cestě vytrhnout trn z paty, a to hlavně, pokud se vydáváte do chladnějších koutů světa, to vám jistě potvrdí každý dobrodruh. Něco teplého do žaludku se na cestách v přírodě rozhodně hodí.

Tento oblíbený pomocník může ve vaší outdoorové výbavě vydržet dlouhá léta. Pokud ho neztratíte či nerozbijete, nejedná se o krátkodobou investici. Proto se vyplatí si jeho výběr dobře rozmyslet. Co si musíte pohlídat?

Plynový nebo benzínový?

Když budete kupovat svůj turistický vařič, budete mít na výběr ze dvou hlavních skupin. Jak fungují a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů?

Plynový vařič

Běžnější typ, který se rychle obsluhuje a práci s ním zvládne i naprostý laik. Vařič jednoduše našroubujete na plynovou kartuši, kohoutkem povolíte plyn, škrtnete zápalkou či zapalovačem a můžete začít s přípravou jídla. Plynové kartuše, které se hrotem vařiče propíchnuly a musely s ním zůstat propojené, dokud se plyn kompletně nespotřeboval už na trhu moc běžné nejsou. U bombičky se šroubovacím závitem jednoduše vařič odmontujete a můžete ho znovu připojit, až to budete potřebovat.

Plynové modely jsou efektivnější než benzínové. Jednotku hmotnosti paliva dokážou proměnit na teplo účinněji. Účinnost ale může snížit nízká teplota v okolí nebo množství plynu v kartuši. Někteří výrobci se snaží tento problém řešit nabídkou bombiček s různými plynovými náplněmi, které se doporučují na léto, zimu a standardní podmínky. Díky bombám určeným pro extrémní podmínky tak můžete využívat plyňák i na zimních expedicích, kdy klesá teplota pod bod mrazu. Dále se výrobci snaží problém řešit speciálním savým papírkem umístěným v bombičce, který urychluje přeměnu kapalného plynu do skupenství plynného.

Dobrá rada: Nedejte se ošálit teplotou uvedenou na kartuši. Výrobci často uvádějí provoz i v -27 stupních Celsia, ale dle testování ani jedna z těchto bombiček nezvládla tak nízkou teplotu. Když teploměr ukazuje pod -10 °C a níž, doporučuje se kartuši zahřívat ve spacáku nebo pod bundou. Pokud budete spoléhat na uvedené údaje, může se vám snadno stát, že zůstanete v mrazu bez možnosti přípravy teplého jídla.

Směsi, kterými se kartuše plní jsou většinou složením propanu a butanu, nebo propanu a isobutanu. V dřívějších dobách existovaly bombičky plněné jen propanem, které fungovaly spolehlivě i ve velmi nízkých teplotách. Bohužel ale existovalo vysoké riziko výbuchu, proto už je na trhu nenajdeme.

Při výběru vařiče na plyn je potřeba pohlídat si také jeho stabilitu. Packy musí být dostatečně pevné a široké, aby zvládly udržet jak menší ešus, tak větší nádobu. Rozhodně nechcete, aby váš vařič byl vratký a vy jste se venku opařili horkou vodou nebo si převrhnutím podpálili vybavení.

Zaměřit se musíte i na samotný hořák. V ideálním případě je umístěn v mírném důlku nebo v rovině s malou objímkou, které ho chrání před nárazem větru. Vítr logicky značně snižuje efektivitu vaření a způsobuje energetické ztráty. Tento problém můžete vyřešit i dokoupením speciální zástěny proti větru, ta ale znamená další věc v batohu navíc.

Nevýhody plynového vařiče

Plynové vařiče jsou lehké, skladné a jednoduché na obsluhu. Mají však svoje mínusy.

Dostupnost paliva – pokud cestujete letadlem, zapomeňte na to, že s sebou vezmete plynovou bombu. Ta není povolena ani v podpalubním zavazadle a rozhodně se nevyplatí pokoušet se ji propašovat. Na cestu s sebou můžete vzít vařič a zjistit si, zda-li je ve vaši destinaci možné kartuši dokoupit. Myslete také na to, že ne každá bombička bude na váš model pasovat.

– pokud cestujete letadlem, zapomeňte na to, že s sebou vezmete plynovou bombu. Ta není povolena ani v podpalubním zavazadle a rozhodně se nevyplatí pokoušet se ji propašovat. Na cestu s sebou můžete vzít vařič a zjistit si, zda-li je ve vaši destinaci možné kartuši dokoupit. Myslete také na to, že ne každá bombička bude na váš model pasovat. Odhad plynové náplně – ze začátku vám bude dělat problém odhadnout množství plynu v bombičce. Může se tak stát, že na delší výlet raději koupíte novou, a doma se vám pak bude povalovat množství poloprázdných kartuší. Na výběr sice máte z různých velikostí kartuší, ne vždy ale vychází spotřeba tak, jak si naplánujete.

– ze začátku vám bude dělat problém odhadnout množství plynu v bombičce. Může se tak stát, že na delší výlet raději koupíte novou, a doma se vám pak bude povalovat množství poloprázdných kartuší. Na výběr sice máte z různých velikostí kartuší, ne vždy ale vychází spotřeba tak, jak si naplánujete. Omezená funkčnost v mrazu – jednoznačně největší problém tkví v omezené možnosti používání. V zimě v horách, kdy teplota klesá pod bod mrazu se na plynový vařič zkrátka nemůžete spolehnout.

Kartuši nelze doplnit – někteří dobrodruhové se o to mohou pokoušet, ale výrazně před opětovným plněním bombiček varujeme. Jsou určené pro jednorázovou spotřebu a případná nehoda za ušetřené peníze určitě nestojí.

Benzínový vařič

Pokud často za dobrodružstvím cestujete letadlem, a to zejména do rozvojových zemí, vyplatí se vám pořízení benzínového vařiče. S tím v letadle problémy nejsou a náplň seženete i v Africe, Asii nebo zemích Latinské Ameriky. Fungují jak na technický benzín, tak na dostupný automobilový benzín. U některých je dokonce možné jako palivo použít petrolej nebo naftu, což skutečně oceníte v chudých regionech, kde není jednoduché benzín sehnat. Vždy si ale nastudujte doporučení od výrobce, nebo projděte internetové diskuze se zkušenostmi ostatních uživatelů.

To, zda váš benzíňák schroustá i jinou náplň závisí hlavně na kvalitě jeho trysek. Těch k němu většinou dostanete víc a je potřeba je měnit podle toho, čím ho hodláte plnit. Trysky jsou označené písmenky pro snadnější orientaci. Tu s písmenem K zvolíte pro kerosin (petrolej), trysku se značkou IG vyberete, pokud vařič plníte technickým a bezolovnatým benzínem od pumpy.

Tryska je zároveň nejkřehčí součástí celého zařízení. Protože v chudších regionech nebývá možnost pořídit kvalitní palivo, může se velmi rychle zanášet. U lepších modelů však najdete samočisticí mechanismus (např. v podobě kuličky, která se otřesy batohu pohybuje a čistí daný prostor), který tento problém částečně řeší.

Benzínové modely se mohou pochlubit parádním výkonem, a to i ve velmi chladném počasí. Pokud se tedy chystáte na zimní hory mimo Evropu, jsou rozhodně tou nejlepší a mnohdy jedinou volbou. Navíc je můžete průběžně doplňovat. Pokud tedy potřebujete vařič třeba pro časté rozpouštění sněhu a získávání vody, rozhodně zvolte tento druh, který funguje i v mrazu. Tlak potřebný pro fungování řešíme mechanickou pumpou, takže bude vždy dostatečně vysoký. Na druhou stranu, pumpu je třeba promazávat a kontrolovat její těsnění.

Nevýhody benzínového vařiče

Složitější obsluha – dnes už není tak komplikovaná, jako v minulosti, přesto se jednoduchému zacházení s plynovými modely nemůže rovnat. Vařič musíte nastartovat, tedy spustit přeměnu tekutého benzínu do plynného skupenství. S trochou cviku to ale zvládnete.

– dnes už není tak komplikovaná, jako v minulosti, přesto se jednoduchému zacházení s plynovými modely nemůže rovnat. Vařič musíte nastartovat, tedy spustit přeměnu tekutého benzínu do plynného skupenství. S trochou cviku to ale zvládnete. Křehké trysky – když se vám ucpe tryska nekvalitním palivem někde v terénu, máte smůlu. Proto se snažte plnit vařič výhradně kvalitním benzínem.

– když se vám ucpe tryska nekvalitním palivem někde v terénu, máte smůlu. Proto se snažte plnit vařič výhradně kvalitním benzínem. Vyšší cena – oproti plynovým modelům je potřeba do benzinové varianty zainvestovat.

– oproti plynovým modelům je potřeba do benzinové varianty zainvestovat. Hmotnost a velikost – v porovnání s plynovými vařiči čekejte vyšší váhu a rozměry.

Další outdoorové vařiče

Mimo dvě hlavní skupiny se můžete setkat ještě s dalšími typy:

Kombinované turistické vařiče (multifuel) – praktický výrobek, který funguje jak na benzín, tak s možností připojení plynové kartuše. Díky tomu je výrazně variabilnější, což se v určitých situacích může hodit. Použití plynové bomby však většinou bývá jen doplňkové a neposkytuje takový výkon jako klasické plynové.

– praktický výrobek, který funguje jak na benzín, tak s možností připojení plynové kartuše. Díky tomu je výrazně variabilnější, což se v určitých situacích může hodit. Použití plynové bomby však většinou bývá jen doplňkové a neposkytuje takový výkon jako klasické plynové. Lihové vařiče – využít můžete jak pevný, tak tekutý líh. Cenově vycházejí velmi levně, ale jejich praktické použití už tak potěšující není. Na lihovém vařiči se plnohodnotně vařit nedá, protože líh nemá tak vysokou výhřevnost a připravovat v takovém zařízení třeba maso vám bude trvat věčnosti. Nehledě na velkou spotřebu lihu. Pro ohřátí vody na čaj nebo ohřátí polévky však bude stačit.

– využít můžete jak pevný, tak tekutý líh. Cenově vycházejí velmi levně, ale jejich praktické použití už tak potěšující není. Na lihovém vařiči se plnohodnotně vařit nedá, protože líh nemá tak vysokou výhřevnost a připravovat v takovém zařízení třeba maso vám bude trvat věčnosti. Nehledě na velkou spotřebu lihu. Pro ohřátí vody na čaj nebo ohřátí polévky však bude stačit. Vařiče na dřevo – setkat se můžete i s tímto typem. Nicméně se v našich krajinách moc nevyužívá. Za prvé má vysokou hmotnost, za druhé člověk, který chce vařit na dřevu si raději udělá ohýnek, než by se tahal se zátěží navíc.

– setkat se můžete i s tímto typem. Nicméně se v našich krajinách moc nevyužívá. Za prvé má vysokou hmotnost, za druhé člověk, který chce vařit na dřevu si raději udělá ohýnek, než by se tahal se zátěží navíc. Jetboil – pojmenování si nesou po nejznámějším výrobci tohoto typu. Jedná se o vařiče, které jsou spojené s nádobou s palivem v jednom celku. Díky tomu se mohou pochlubit perfektní efektivitou – silný vítr je neohrozí. Nejsou však vhodné na delší vaření, ani pro větší počet lidí. Pro rychlé a nenáročné vaření jsou však vynikající volbou.

Hmotnost a konstrukce

Při výběru svého outdoorového pomocníka musíte dále myslet na jeho skladnost. Předpokládáme, že při cestování s batohem chcete ušetřit co nejvíc místa a váhy, takže budou ve výběru vítězit modely lehké. Nejnižší hmotnost nabízí vařiče, které se šroubují přímo na plynovou kartuši, která plní funkci podstavce. S minimálními rozměry je strčíte do kapsy a váží i méně než 100 g. Pokud můžeme doporučit klasiku, která je velmi osvědčená turisty všeho druhu, volte VAR 2.

Obecně patří mezi nejlehčí modely vyrobené z titanu. Pokud hodláte na výletech vařit pro větší skupinu lidí, volte široký hořák a pevné podpěry, které unesou i větší hrnec.

Efektivita

Souvisí nejen s vhodnou náplní a vařičem nebo povětrnostními podmínkami. Důležitá je i kompatibilita vašeho modelu s ešusem. Ten by měl na vařiči dobře sedět, a to nejen kvůli stabilitě celého zařízení, ale také kvůli minimalizování unikající energie. Pokud se vám nepodaří nádobí s vařičem dobře skloubit a vítr si bude s plamínky příliš pohrávat, můžete svůj outdoorový spotřebič vylepšit přikoupením závětří nebo se ho snažit umístit do prostoru chráněného před větrem.

Na co se zaměřit před nákupem?

Než si pořídíte svůj vlastní přístroj, odpovězte si na následující otázky. Ty vám ve výběru správného modelu velmi pomůžou.

Jak často budu vařit?

Pokud hledáte přístroj, který vám poslouží na občasné ohřívání hotovek, letní vaření na chatě nebo rychlou přípravu vajíček k snídani, bude vám stačit levný jednoplotýnkový elektrický vařič. V extrémním případě, kdy chcete skladnou a kompaktní variantu pro ohřev čaje nebo vody na polévku, můžete zvolit ponorný vařič v podobě elektrické spirály. Pokud ale chcete zařízení, které budete používat pravidelně a často, poohlédněte se po víceplotýnkovém kvalitnějším typu.

Budu vařit komplikovanější jídla?

V případě, že rádi připravujete komplikovanější jídla, která vyžadují využití více hrnců či pánví, nebo budete vařívat pro větší počet osob, rozhodně zvolte model s větším počtem plotýnek.

Máte k dispozici přípojku na plyn tam, kde potřebujete?

Pokud budete vybírat plynový vařič, v první řadě si zkontrolujte, zda máte připojení na plyn v prostoru, kam chcete vařič umístit. Ne všechny totiž povolují připojení na plynovou bombu. A vy možná také nestojíte o takový doplněk do domácnosti.

Budu vařič přenášet?

Největší výhodou kuchyňských vařičů je jejich mobilita. Když dovaříte, můžete je uložit do skříně. Pokud potřebujete, lze je přibalit s sebou do auta na chatu či na dovolenou, proto se v těchto případech hodí vybrat menší spotřebič. Jestli rekonstruujete kuchyň, můžete ho zapojit kdekoliv v domě. V případě, že chcete takový přístroj, volte elektrický typ bez závislosti na plynu. Vhodné je pohlídat si i hmotnost a rozměry, v případě, že nebude mít stálé místo na kuchyňské lince.

Je pro vás důležitější rychlost vaření nebo cena?

Levnější vařiče jsou logicky pomalejší a méně kvalitní. Pokud chcete pořádný přístroj, raději zainvestujte. V případě indukce ale myslete na to, že vaše staré nádobí s takovým kouskem nemusí být kompatibilní a bude třeba ho kompletně vyměnit.

Parametry

Pro správný výběr vařiče byste se měli prokousat prostudováním několika parametrů. Díky tomu budete mít jistotu, že vámi vybraný kousek bude perfektně splňovat vaše požadavky a bude se na něm vařit jedna radost

Počet plotýnek a jejich velikost

Protože vařiče fungují jako menší alternativa ke klasické varné desce nebo sporáku, logicky se tak dočkáme menšího počtu plotýnek. Pořídit můžete jednoplotýnkový vařič, nejčastější variantou je dvouplotýnkový vařič, přičemž má každá z plotny jiný průměr. Méně často narazíte na tří- či čtyřplotýnkové modely.

Mimo počet varných zón se vyplatí zamyslet se i nad průměrem plotýnek. Právě ten totiž ovlivňuje velikost hrnců a pánví, které na takovém vařiči můžete používat, a tím pádem i množství uvařeného jídla. Nejlépe samozřejmě uděláte, pokud si změříte průměry dna vašeho nádobí a na základě naměřených hodnot spotřebič vyberete.

Nejmenší vařiče mívají plotýnku o průměru 10 cm. Takové využijete primárně na kempování.

Průměrné rozměry plotýnek se pohybují mezi 15-16 cm. Na nich už zvládnete jednoduché vaření, třeba na chatě.

Pokud hledáte skutečnou náhradu varné desky, na které budete vařit pravidelně pro 2 a více lidí, volte vařič s průměrem plotýnek od 18 cm a výše.

Rozměry a hmotnost

Když už mluvíme o průměru ploten, určitě si pohlídejte i rozměry samotného vařiče. V případě, že bude vařič mít stále místo na lince, vybírejte tak, ať vám zbude dostatek pracovního prostoru. Jestli ho budete chtít sem tam uskladnit, volte takovou velikost, která se v pohodě vměstná do skříně. Rozměry se samozřejmě odvíjejí hlavně od velikosti ploten.

Jak se pohybuje velikost v závislosti na počtu plotýnek, si můžete přečíst v následující tabulce:

Počet plotýnek: Rozměry: Jednoplotýnkový 25-30 x 25-30 cm Dvouplotýnkový 40-60 x 24-30 cm Trojplotýnkový 60 x 30-40 cm Čtyřplotýnkový 50 x 50 cm

Hmotnost vařičů se pohybuje mezi 2 až 6 kg.

Příkon a výkon

Příkon udává, kolik elektrické energie spotřebuje přístroj za hodinu a udává se ve wattech (W). S příkonem souvisí také výkon vařiče. Čím vyšší hodnota příkonu, tím kratší čas plotna potřebuje k nahřátí, tím výkonnější je a tím rychleji si můžete naplnit žaludek uvařenou dobrotou. Na jednu plotýnku by měl být příkon minimálně 1 500 W. Celkový výkon získáte sečtením výkonů každé desky.

Účinnost

Hledáte-li přístroj, který vám připraví jídlo co nejrychleji, sáhnout byste rozhodně měli po modelu s indukcí, při které dochází k minimální ztrátě energie. Jestli nemáte v rozpočtu dostatek peněz a nechcete si pořizovat nové nádobí, dobrou volbou bude sklokeramický nebo plynový vařič na bombu. Oba mají účinnost srovnatelnou. Nejhůře rozhodně vychází litinový elektrický vařič, který sice seženete za nízkou cenu, ale vaří pomalu a peníze vám stejně protečou formou vyplýtvané energie.

Ovládání

U vařičů rozlišujeme dvojí typ ovládání, a to mechanické nebo dotykové.

Mechanickým typem disponují litinové nebo plynové modely. Vedle ohřívacích plotýnek tak najdeme několik otočných koleček a tlačítek. Zařízení na plyn pak bývá vybaveno i automatickým startérem s jiskrou , který nahradí zapalovač nebo sirky. Nevýhodou je hlavně komplikovanější údržba, protože se na knoflíky snáší mastnota, prach i zbytky jídla, které ztěžují čištění. Knoflíky navíc vystupují ven z desky, což ovlivňuje skladnost přístroje.

typem disponují nebo modely. Vedle ohřívacích plotýnek tak najdeme několik otočných koleček a tlačítek. Zařízení na plyn pak bývá vybaveno i , který nahradí zapalovač nebo sirky. Nevýhodou je hlavně komplikovanější údržba, protože se na knoflíky snáší mastnota, prach i zbytky jídla, které ztěžují čištění. Knoflíky navíc vystupují ven z desky, což ovlivňuje skladnost přístroje. Dotykové ovládání je praktičtější, co se týká údržby. Najdeme ho u vařičů indukčních a sklokeramických. Tlačítka společně s plotýnkami ukrývá jednolitá varná deska, kterou stačí po vaření jednoduše setřít. Tlačítka bývají vybavená zvukovými signály, které usnadňují ovládání. Potěší i fakt, že si můžete přesně nastavit teplotu dle daných hodnot. Někdy však nemusí ovládání ihned reagovat, pokud máte například ušpiněné prsty od vaření.

Dobrá rada: Pokud narazíte na pojem senzorové ovládání, jedná se pouze o jiné pojmenování dotykového ovládání. Nehledejte mezi nimi žádný rozdíl.

Funkce

Stejně jako většina jiných spotřebičů jsou i vařiče vybavené množstvím zajímavých funkcí. Obvykle platí, že čím dražší model je, tím více možností nabízí. Vždy ale přemýšlejte nad tím, jestli dané vymoženosti opravdu využijete a investice se vám vyplatí. Nabízíme přehled nejběžnějších funkcí a vychytávek:

Indikátor provozu – v podobě světelné kontrolky, která upozorňuje, že je zařízení zapnuté.

– v podobě světelné kontrolky, která upozorňuje, že je zařízení zapnuté. Časovač – zabudovaná minutka. Po uplynutí určité doby se ozve zvukový signál. Setkat se můžete i s názvem timer.

– zabudovaná minutka. Po uplynutí určité doby se ozve zvukový signál. Setkat se můžete i s názvem timer. Automatické vypnutí – po uplynutí času, který si předem nastavíte, se vařič vypne.

– po uplynutí času, který si předem nastavíte, se vařič vypne. Indikátor zbytkového tepla plotýnky – většina sklokeramických, indukčních a modernějších litinových vařičů je vybavena ukazatelem, který upozorňuje na stále horkou plotnu. Jedná se o praktickou věc hlavně vzhledem k bezpečnosti.

– většina sklokeramických, indukčních a modernějších litinových vařičů je vybavena ukazatelem, který upozorňuje na stále horkou plotnu. Jedná se o praktickou věc hlavně vzhledem k bezpečnosti. Zrychlené rozpálení – funkce hlavně u indukčních modelů, která představuje okamžitý náběh výkonu a extra rychlé ohřívání. Sklokeramické a litinové plotny potřebují vždy nějaký čas, než začnou plně ohřívat.

– funkce hlavně u indukčních modelů, která představuje okamžitý náběh výkonu a extra rychlé ohřívání. Sklokeramické a litinové plotny potřebují vždy nějaký čas, než začnou plně ohřívat. Pojistka proti přehřátí – pokud by teplota začala přesahovat únosnou výši a hrozilo by poškození přístroje, vařič se automaticky vypne.

– pokud by teplota začala přesahovat únosnou výši a hrozilo by poškození přístroje, vařič se automaticky vypne. Pojistka plamene – plynové vařiče mohou být nebezpečné, pokud zapomenete plyn vypnout nebo dojde k nevědomému uhašení plamínku, např. přetečením obsahu hrnce nebo průvanem. Pojistka automaticky uzavře přívod plynu, a nemusíte se tak bát, že by unikal z hořáku.

– plynové vařiče mohou být nebezpečné, pokud zapomenete plyn vypnout nebo dojde k nevědomému uhašení plamínku, např. přetečením obsahu hrnce nebo průvanem. Pojistka automaticky uzavře přívod plynu, a nemusíte se tak bát, že by unikal z hořáku. Integrované zapalování – díky němu nemusíte mít po ruce zapalovač nebo sirky. Setkat se můžete také s názvem piezo . Stačí vám stisknout tlačítko, které díky piezokrystalu vytvoří malý napěťový výboj. Ten pak podpálí plyn u plotýnky. K takovému zažehnutí pak nemusíte mít vařič připojený k elektrice.

– díky němu nemusíte mít po ruce zapalovač nebo sirky. Setkat se můžete také s názvem . Stačí vám stisknout tlačítko, které díky piezokrystalu vytvoří malý napěťový výboj. Ten pak podpálí plyn u plotýnky. K takovému zažehnutí pak nemusíte mít vařič připojený k elektrice. Detektor nádobí a předmětů – opět funkce vlastní primárně indukčním modelům. Zvukovou signalizací vás upozorní na nádobí nebo předměty, které se nacházejí v kontaktu s plotnou.

– opět funkce vlastní primárně indukčním modelům. Zvukovou signalizací vás upozorní na nádobí nebo předměty, které se nacházejí v kontaktu s plotnou. Možnost vestavby do linky – některá zařízení jsou vzhledem i konstrukcí tak podobná varné desce, že se dají namontovat do kuchyňské linky. Než se však pro takový krok rozhodnete, určitě si zjistěte od výrobce, zda tuto možnost doporučuje.

– některá zařízení jsou vzhledem i konstrukcí tak podobná varné desce, že se dají namontovat do kuchyňské linky. Než se však pro takový krok rozhodnete, určitě si zjistěte od výrobce, zda tuto možnost doporučuje. Displej – modernější přístroje na něm zobrazují nejen hodiny nebo časovač, ale také umožňují snadnější ovládání různých programů.

– modernější přístroje na něm zobrazují nejen hodiny nebo časovač, ale také umožňují snadnější ovládání různých programů. Zámek – aktivování dětské bezpečnostní pojistky zabrání pohybu ovládacích tlačítek nebo aktivaci desky.

– aktivování dětské bezpečnostní pojistky zabrání pohybu ovládacích tlačítek nebo aktivaci desky. Tepelné senzory – indukční vařiče využívají speciálních tepelných senzorů, které rozpoznají velikost hrnce a zahřívají jen potřebnou část. Tím se minimalizují energetické ztráty.

Spotřeba

Jestli chcete vědět, kolik vás využívání elektrického vařiče bude stát, můžete provést výpočet. Budete potřebovat znát příkon vašeho přístroje a cenu za 1 kilowatthodinu. Výsledné číslo zjistíte násobením: Příkon x cena energie za 1 kWh x doba provozu v hodinách x 0,001

Délka kabelu

Důležitou veličinu tvoří také délka elektrického kabelu. Některé modely mají kabel příliš krátký, což vám může bránit při instalaci na předem zvolené místo, u kterého se zásuvka nachází moc daleko. To lze řešit prodlužkou, která ale působí nevzhledně. Většina těchto kuchyňských pomocníků mívá kabel o průměrné délce 1 m.

Bezpečnost

Nejen v případě, kdy vaši domácnost obývají děti, se hodí myslet na bezpečnost. Vařiče disponují dětským zámkem, který se stará o minimalizaci nešťastných náhod a popálenin. Hodí se i ochrana proti přehřátí, která při vysoké teplotě zařízení vypne, a může tak zamezit požáru. Aby se vám spotřebič omylem nepovedlo shodit, na spodní straně většiny z nich najdete gumové nožičky. V každém případě myslete na to, abyste nenechávali zařízení stát v blízkosti hořlavých předmětů a aby bylo umístěné na stabilní a pevné podložce z nehořlavého materiálu. Vždy také dbejte na pokyny v návodu k použití.

Materiál a design

Pokud vybíráte vařič jako mimořádné řešení při rekonstrukci nebo pro občasné použití na chalupě, jeho design vás asi moc zajímat nebude. Jestli ale hledáte přístroj, který bude mít své stálé místo v kuchyni, na vzhled asi pohlížet budete.

Novější modely můžete zakoupit v krásných designových řešeních. Velmi elegantně působí hlavně indukční nebo sklokeramické desky. Plynové a litinové modely pak mají smaltovaný nebo nerezový povrch. Vařiče také nemusejí být pouze klasické bílé barvy nebo z nerezu. Zakoupit můžete i moderní černé nebo barevné kousky.

Značka

U kuchyňských spotřebičů často hraje velkou úlohu při vybírání jejich značka. Nelze tvrdit, že neznačkové vařiče z Lidlu nebudou dobře sloužit. Pokud ale zvolíte osvědčeného výrobce, máte o dost větší jistotu, že vám daný výrobek vydrží.

Další výhodou značkových vařičů je i servis a oprava s tím, že máte větší šanci sehnat náhradní díly. Díky tomu můžete nechat zařízení snadno opravit a není tak potřeba utrácet za nový výrobek.

Jak poznat nádobí na indukci?

Pokud vás přesvědčily výhody indukčního systému a rozhodli jste se pro tento vařič, budete muset pravděpodobně pořídit nové nádobí s feromagnetickým dnem, které na něm bude fungovat. Poznáte ho tak, že na spodní straně bude označené nápisem Induction nebo symbolem spirály.

Své staré nádobí můžete otestovat tak, že ke dnu přiložíte magnet. Pokud se magnet ke dnu přitáhne, je možné na indukční desce s tímto nádobím bez problémů vařit.

Cena

Cena vařičů se pohybuje od několika stokorun po tisíce. Záleží na vašich nárocích a požadavcích.

Levné vařiče

Nejlevnější vařiče seženete už od 300 Kč. S takovou cenovkou se můžete těšit na model s jednou plotýnkou, která bude litinová. Nečekejte žádné speciální funkce ani skvělý výkon.

Vařiče s cenovou okolo 1 000 Kč

Střední třídu představují vařiče v ceně okolo 1 000 Kč, které už se mohou pochlubit sklokeramickou, plynovou nebo indukční plotýnkou. Litinové kousky v této cenové relaci seženete i s vyšším počtem plotýnek.

Nejlepší vařiče

Cena top vařičů se může vyšplhat až nad 3 000 Kč. Očekávejte indukční modely s více varnými zónami a spoustou funkcí.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami. 5 / 5 9 hodnocení

Vystudovala jsem umění a estetiku na olomoucké univerzitě. Mou největší vášní je cestování za cizími kulturami, místy a zážitky. Výlety a práce v zahraničí mě naučily angličtinu, dodaly odvahu a posílily v pokoře. Ráda poznávám nové lidi a miluje dobré jídlo. Ve volném čase se mimo turistiku, přírodu, hudbu, knihy a psaní věnuji kreslení portrétů a ilustrací.

Author

April 27,2022

Leave a Reply