March 22,2022 Post by : Alena Steinerová

Znáte výhody elektrických přenosných vařičů? Nemusí být jen na chatu!

22.07.2021

Elektrické vařiče máme obvykle spojené s létem, kempováním nebo výjezdy na chatu. Moderní varianty však mohou mít i jiné využití a stát se elegantním řešením například do menších kuchyní. Na trhu existuje hned několik variant, z nichž je možné vybírat a ať už využijete vařič jen občas nebo jej budete používat běžně, určitě dbejte na kvalitu. Jaké jsou hlavní výhody přenosných vařičů a jak je to s cenami?

Kde všude lze přenosné vařiče využít?

Elektrické přenosné vařiče jsou nejčastěji využívány jako náhradní zdroj ohřevu nebo pro rekreační a sezónní účely. Hodí se na chaty a chalupy, vejdou se pohodlně i do auta. Když jedete někam do pronajaté chatky na dovolenou a své využití najdou i ve chvílích, kdy poslouží jako rezerva za rozbitý sporák. Využívají i se i na venkovních akcích, zabijačkách, vánočních trzích a podobných příležitostech.

Často je potkáte také na studentských bytech, kolejích nebo v garsonkách a celkově malých bytech. Pokud jste si však mysleli, že mezi nimi najdete jen klasické elektrické plotýnky, pak se mýlíte. I přenosné vařiče jdou s dobou a tam, kde se nevejde velký sporák nebo kde je zbytečný, lze využít i přenosné sklokeramické či indukční plotýnky.

Hlavní výhody přenosných vařičů

Jak už bylo okrajově zmíněno, přenosné vařiče jsou skladné a lehké na přenos, což je jejich hlavní výhoda. Prostě zastanou svou práci všude, kde by jinak nebylo možné cokoliv ohřát či uvařit. Pokud je budete využívat v bytě, jednoduše je můžete postavit kamkoliv, kde se vám to zrovna hodí a poté je zase uklidit do skříně. Ušetří se tím spousta místa.

Další výhodou oproti klasickým sporákům je i cena vařičů, protože nemusíte kupovat celý velký spotřebič. Můžete se navíc rozhodnout mezi dvou i jedno-plotýnkovými variantami.

Na to, jaké jsou hlavní výhody či nevýhody jednotlivých variant, se podívejte v následujících podkapitolách věnovaných konkrétním přenosným vařičům.

Klasické elektrické vařiče

V tomto případě se jedná o nejčastější typ přenosného vařiče, s nímž jste se určitě už někdy setkali. Dá se říci, že je to stará dobrá klasika, která si u zákazníků stále dovede najít své místo. Tyto vařiče patří k levnějším variantám a často bývají využívány na chalupy a celkově na občasné použití.

Obvykle se jedná o litinové plotýnky v černém či bílém smaltovaném provedení, které se o něco pomaleji zahřívají, než ostatní typy vařičů a pomaleji také chladnou. Kvůli tomu mají vyšší spotřebu energie a nejsou tak doporučovány na každodenní použití.

Dosahují však vysokých teplot, mají praktickou regulaci a bez problému na nich cokoliv uvaříte či usmažíte, jako na běžném sporáku. Cenově se pohybují v rozmezí zhruba od 300 Kč do 1800 Kč a najdete jak dvou-plotýnkové, tak jedno-plotýnkové varianty.

Elektrické plotýnky ETA

Sklokeramické vařiče

Sklokeramické elektrické vařiče už jsou na rozdíl od těch litinových o poznání jinde. Lépe pracují s rychlostí nahřátí a uvolňovaným teplem, bývají opatřeny senzory pro hlídání úniku kapaliny při vaření, mají také časovač a mnohé další vychytávky.

Tepelné ztráty jsou tedy u sklokeramických vařičů značně nižší, i když také nejsou úplně ideální. Podobně jako u klasických vařičů je výhodou to, že na ně není třeba používat speciální nádobí.

Na sklokeramické desky se navíc nic nepřichytává a hladký povrch se snadno čistí. Tato varianta už je vhodná i na běžné domácí použití, výrobci nabízejí jak jedno-plotýnkové, tak dvou-plotýnkové i tří-plotýnkové varianty, které se stále řadí ke skladným a úsporným variantám vaření a dají se zabudovat do kuchyňské linky.

Ani v tomto případě nejsou ceny nijak zvlášť vysoké, sklokeramický vařič pořídíte v rozmezí zhruba od 800 Kč do 8000 Kč (což jsou spíše výjimečné případy).

Sklokeramická plotýnka Rommelsbacher CT 3010

Indukční vařiče

Nyní se dostáváme k tomu nejlepšímu, co lze v této prostorově úsporné relaci sehnat. Vaření na indukci i totiž můžete užít i díky skladným plotýnkám a nemusíte kvůli tomu pořizovat drahé indukční sporáky.

A jaké jsou hlavní výhody indukce?

Indukce jako taková funguje na jiném principu ohřevu než předchozí dva typy.Teplo totiž vzniká jen tam, kde dochází ke styku varné plochy s pánví či hrncem. To znamená nejen velice efektivní ohřev, ale také výraznou úsporu energie.

Tepelné ztráty jsou u tohoto typu vařiče téměř nulové. Indukční plocha se navíc velice rychle zahřívá a stejně tak rychle chladne, díky čemuž je výhodná i z bezpečnostního hlediska.

Nevýhodou je naopak fakt, že na indukci nelze použít ledajaké nádobí. Musí mít železné dno. Správné nádobí tak jednoduše poznáte díky přiložení magnetu. Pokud bude držet, nádobí lze použít.

I v tomto případě se můžete rozhodnout mezi různými velikostními variantami určenými k přenosu i vestavbě do stávající linky.

Indukční přenosný vařič pořídíte zhruba od 850 Kč, kvalitnější varianty se pohybují do 9 000 Kč.

Indukční dvouplotýnka Severin

Kterou plotýnku vybrat?

Jak vyplývá z výhod i nevýhod jednotlivých variant i jejich způsobu použití, při koupi je třeba se zamyslet nad tím, jak často a kde chcete vařič používat. Litinové plotýnky se hodí spíše pro občasné použití, stačit budou nejlevnější varianty. Ty sklokeramické a indukční už dostatečně nahradí klasické velké sporáky v běžné domácnosti.

Pokud máte doma děti a drahou elektřinu, určitě se spolehněte na indukci. Je bezpečná a ušetří spoustu energie.

Sklokeramika je oproti tomu více variabilní, zvládne všechny typy běžného nádobí na vaření a kvalitní plotýnku seženete i v levnějších variantách.

Autor: Eliška Střelková

Author

March 22,2022

Leave a Reply