July 14,2022 Post by : Alena Steinerová

Vaření na indukci nadchne milovníky minutek, ale i nepřátele úklidu

Třeba pojem "nejrychlejší" lze použít jen v určitých případech. "Platí pro ohřev vody nebo rozpálení oleje. Proto je indukce ideální pro ty, kteří vaří často těstoviny a potřebují přivést k varu co nejrychleji hodně vody nebo milují maso z pánve," vysvětluje Jan Meyer´.

Jako tzv. prodejní trenér pro značky Bosch a Siemens učí zákazníky i prodejce zacházet se spotřebiči. "Pokud potřebujete jídlo dusit dvacet minut, indukce vaření neurychlí," říká.

Nádobí pro indukci nemusí být speciální, potřebuje mít jen feromagnetické dno, protože pod sklokeramickou deskou je indukční měděná cívka, v ní vytváří vysokofrekvenční proud magnetické střídavé pole. Tak se rozkmitají molekuly kovu ve feromagnetickém dnu nádoby a to se zahřívá, od něj pak připravovaný pokrm.

Při smažení na indukci olej neprská, protože teplotu lze nastavit

To samozřejmě není možné u nerezu, skla nebo keramiky (i zde existuje ale výjimka, speciální podložka, která v případě varné keramiky Émile Henry dovoluje indukci využít).

Ceny už také zájemce děsit nemusejí. Zatímco první čtyřplotýnkové desky v 90. letech stály více než 60 tisíc, dnes se standardní modely běžně pohybují mezi 18 až 25 (na internetu už od 11 tisíc), jednoplotýnkový vařič už ale pořídíte i za tisícovku.

A úspory? Při vaření se šetří energie díky kratšímu ohřevu, ale také tím, že se varná zóna přizpůsobí velikosti nádobí, zahřívá se pouze dno. Indukce má tak více než 90 % účinnost, zatímco varné zóny sklokeramiky přibližně 60 % a plynu 50 %.

Indukce vyhovuje hlavně těm, kteří mají rádi minutky

Zdravější smažení

Z kulinářského pohledu je ovšem velmi důležitá přesná regulace teploty s přesností 1,5 °C, pak nedochází třeba k přepálení omastku. "Smažené řízky tak budou rovnoměrně propečené, olej se nedostane do masa, ale pomůže strouhance získat krásný zlatavý vzhled," vysvětluje (a také názorně předvádí) Jan Meyer.

Jeho rada pro smažení řízku v trojobalu je jednoduchá: nahřát během pár minut pánev s omastkem (teplota se nastaví maximálně na 220 °C), na smažení stačí teplota 180 °C.

Zapomeňte na připálené maso!

Tato čísla jsou kromě jiného velmi důležitá i kvůli různým nepřilnavým povrchům používaným na nádobí. Z nich se totiž při vyšších teplotách uvolňují nežádoucí látky. A také vám nevzplane omastek na pánvi.

Nižší teploty však mají ještě jeden příjemný efekt: "Protože se nic nepřepaluje, nemusíte mnohdy ani zapnout digestoř. Ta některým lidem vadí," tvrdí Jan Meyer.

"Pokud máte indukční desku vybavenou navíc ještě pečicím nebo varným senzorem, už nemusíte pánev kontrolovat ani dodatečně regulovat výkon varné zóny, teplota na pánvi či v hrnci zůstane taková, jakou potřebujete," upozorňuje Jan Meyer.

Senzory komunikují s nádobím pomocí pásků, které se na ně nalepí, černé nádobí se obejde i bez této pomůcky.

Senzory hlídají za kuchaře teplotu v hrnci

Bezpečí za šest minut

Tvrzení, že jde o nejbezpečnější vaření, u indukce určitě platí. Přesto sahat na plotýnku hned po sejmutí hrnce nápad dobrý není. A to přesto, že se indukci přezdívá "studené vaření", protože deska se ohřívá jen ode dna hrnce či pánve.

Nicméně po šesti minutách už teplota varné zóny po sejmutí nádobí klesá na 60 °C a méně (to je hranice hrozící popálením pokožky), zatímco u plynu to trvá 14 a u sklokeramiky dokonce 25 minut – měřeno po přivedení 1 litru vody k varu a následném odstavení hrnce.

Indukce má totiž velikou výhodu v tom, že po sejmutí nádobí plotýnka končí ihned s ohřevem, není třeba manuální vypnutí. Cívka pod deskou prostě potřebuje "partnera" pro elektromagnetickou indukci.

Ani potřísněním plotýnky těsně po vaření se na desku nic nepřichytí

Jestliže se bojíte popálení, nemusíte kontrolovat čas, kdy jste skončili s vařením - signalizace zbytkového tepla vás varuje před teplotou vyšší než 60 °C. Praktické je také blokování nastavení, to je důležité hlavně pro rodiny s dětmi.

Protože teplota varné zóny nikdy nedosáhne příliš vysokých hodnot – ohřívá se pouze ode dna nádobí – nemůžete na ní ani nic napálit. Nečistotu, která se na desce ocitne, stačí setřít papírovou utěrkou, žádné škrabky ani chemikálie nepotřebujete.

Plochu stačí otřít papírovou utěrkou

Rychlejší než varná konvice

Porovnání rychlosti ohřevu vody vyznívá u varných desek jednoznačně pro indukci. Je přibližně dvakrát rychlejší než všechny ostatní varné desky.Spotřeba energie je přitom o 30 až 60 procent nižší.

Varná konvice sice může být ještě o něco rychlejší, ale její objem – 1 až 1,5 l vody – na pořádný hrnec vody na špagety pro rodinu stejně nestačí. Pomocí funkce powerBoost, která zvyšuje výkon varné zóny až o 50 %., indukce varnou konvici dokonce ještě předběhne, ale za cenu vyšší spotřeby elektrické energie.

V čem vařit

Pro indukci je potřeba nádobí s feromagnetickým dnem. Snadno se pozná – na jeho dně zespodu najdete grafický symbol cívky (několik vlnovek nad sebou), případně slovní označení Induction.

Test lze udělat také pomocí malého magnetu, ten stačí přiložit na dno nádobí. Feromagnetické dno mají ale i obyčejné smaltované kastroly. U nich indukce funguje, ale přesto se doporučuje používat nádobí se silnějším dnem, které lépe a rovnoměrně roznáší teplo. To je důležité hlavně u jídel připravovaných delší dobu.

"Jen pozor na velikost nádoby, průměr dna by měl být alespoň sedm centimetrů," varuje Jan Meyer. Malá džezva by tak na indukci nemusela fungovat.

Vařením pod pokličkou se urychlí ohřev vody a uspoří se 50 % energie

Někdy se zejména u levných typů indukčních vařičů (jednoplotýnku pořídíte za tisíc, ale také za dvanáct tisíc korun) objevuje hučení připomínající zvuk větráku v počítači.

Někteří prodejci vysvětlují, že je to důsledek vibrace jádra elektromagnetu. V kombinaci s nádobím s nedokonale rovným dnem to nemusí být příjemné. Vestavné desky tímto neduhem netrpí (nebo jej neslyšíte, to je výhoda vestavby). Levné vařiče mají také méně přesnou regulaci teploty.

Kdo se nechce vzdát nádobí, které na indukci nefunguje, může zvolit kombinaci – dvě plotýnky indukční, dvě zóny hi-light, případně dvě dvouplotýnky, jednu indukční, druhou sklokeramickou. Zpravidla se pro ně používá výraz "domino". Prostě skládačka.

Indukční plotýnku pro pánev wok si pořídila i Alice Bendová

Dvouplotýnky však nebývají právě levné, ostatně jako vše, co se vyrábí v omezeném množství. Koupit lze ale i trojplotýnky, desky s pěti zónami, různé tvary "ledvin" či desky, kde jsou čtyři plotýnky uspořádané vedle sebe.

Dokonce i milovníci pánve wok už mají vystaráno, stačí speciální stojan pro pánev (není nutný kontakt dna pánve s deskou) a silnější cívka pod sklokeramickou deskou (ta je testována tak, aby nepoškodila případně kardiostimulátor) či samostatná deska s indukční varnou zónou vyvinutou pro wok – má prohlubeninu, kam pánev zapadne jako míček do jamky.

Dotykové ovládání je praktické

Author

July 14,2022

Leave a Reply